1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Geamuri electrice A3 8P - functionare, probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A3 8P (2003 - 2013)' creată de bobeica, 19 Mai 2009.

  1. bobeica 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Feb 2009
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    AUDI A3 1.6 8V 2009
    Salut! Am un A3 2009 si cand ridic geamul dreapta aproape de sfarsitul cursei scartaie. Presupun ca e ceva pe la cheder. Stiti cumva vre-o solutie? am incercat cu putin silicon si dupa am sters bine chederul dar fara efect.
     
  2. andrei.c

    andrei.c 6th Gear Member

    Înscris:
    13 Oct 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A3, 1.6 AVU, 2002
    Aceeasi problema am avut-o si eu..... nu cred ca e solutia cea mai ortodoxa dar asa am facut.... am dat geamul jos si am dat cu WD-40 prin usa si am dat ca si tine putin pe chedere care s-au mai inmuiat . am sters bine si m-am jucat cu el de vreo 4 ori sus jos si nu a mai scartait. singura chestie urata e ca mai ramaneau dungi pe el dar dupa cateva folosiri au disparut si alea, iar geamul nu scartaie.
     
  3. Dr.Silviu

    Dr.Silviu Gold Member

    Înscris:
    13 Mar 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 2007
    Daca este din 2009 inseamna ca mai are garantie! Du-te la dealer si spune-le ca nu pleci de acolo pana nu-ti rezolva problema!
     
  4. cipri@n

    cipri@n Bronze Member

    Înscris:
    4 Iul 2008
    Locație:
    Iași / Catania
    Masina:
    A4 Avant 2002, 1.9 TDI, 131 CP, AVF
    Dr.Silviu are dreptate masina din 2009 care este in garantie ce mai stai sa mai cauti pe foumuri direct in service audi ca doar is obligati sa iti rezolve problemele. si dupa te uiti pe forum in cazul ca vreau sa iti impoaie mecanicii capul cu tot felul de gogomanii. sincer nu va inteleg aveti garantie si parca va e frica sa mergeti in service. costa atatia bani un audi eu am trimis saptamana trecuta in service un navigator care costa doar 300 euro si ala la magazin ma lua ca sa sun eu nus la ce numar etc. si eu i-am zis ca nu ma misc de acolo pana nu imi da adresa de la service-ul autorizat, si nu a avut cale de scapare. apoi sa mai fiu in locul tau cu audi nici nu mai stateam pe ganduri. scuze de off topic.:hi:
     
  5. bobeica 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Feb 2009
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    AUDI A3 1.6 8V 2009
    Va multumesc pt. sfaturi dar intre timp am rezolvat problema. am curatat chederul inainte dar nu curatasem unde trebuia. era imbibat cu mizerie exact in dreptul oglinzii pe unde se scrumeaza de obicei. am dat cu solutie de geamuri am sters cu o carpa si a disparut scartaitul. nu stiu cum sunteti voi dar eu nu puteam sa ma duc cu problema asta la garantie ca ma faceam de ras. daca nu mai mergea geamul ma duceam.
     
  6. OvyBj

    OvyBj Silver Member

    Înscris:
    6 Feb 2009
    Locație:
    Blaj/Sibiu
    Masina:
    Audi 80 b3 '91 1.6 cod PP 51kw
    nu ai de ce sa te faci de rusine. din moment ce se auzea ceva naspa sigur era ceva. prin chestia asta iti puteai zgaria urat geamul. asa mergeai si le spuneai ca sa nu mai intampine probleme mai majore dupa aceea. Important ii ca ai rezolvat problema!!!:p
     
  7. tobitza Junior Member

    Înscris:
    26 Noi 2012
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3,1.6,2006
    Probleme geam usa fata

    salut,
    Am o problema cu deschiderea/inchiderea geamului de la usa din dreapta fata. Nu merge actionat de la butonul de pe usa din dreapta ci doar de pe usa de la sofer.
    Aveti idee cum este circuitul de alimentare al motorului de geam? Poate fi o problema de contact la butonul de pe usa din dreapta sau de sigurante?:keule:

    Multumesc
     
  8. tobitza Junior Member

    Înscris:
    26 Noi 2012
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3,1.6,2006
    M-am uitat la butonul pentru geam si atunci cand aprind pozitiile acest nu se aprinde...probabil este o problema de contact,dar parca nu imi vine sa dau jos fata de usa.
     
  9. zanetti

    zanetti 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Ian 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 8P Facelift, 2009 BLS
    Am si eu o problema cu geamurile masinii, nu se inchid automat la armare. La diagnoza, totul este activat, dar nu functioneaza...care ar putea fi cauza?!
     
  10. paulcosma 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Apr 2010
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    A4,B8 2010 CAGA 2.0TDI 143hp Multitronic 0AW - LLA
    tine butonul de armare apasat 10 secunde, dupa care incep sa se inchida geamurile, cat timp ti apasat butonul.

    mai poti incerca ceva inainte. inchide geamul din interior si tine butonul de inchidere apasat inca 5-10 secunde dupa ce e inchis geamul.
     
  11. zanetti

    zanetti 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Ian 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 8P Facelift, 2009 BLS
    Nu functioneaza...oricat as tine apasat. Nu inteleg care ar putea fi cauza...
     
  12. OvMov

    OvMov 3rd Gear Member

    Înscris:
    31 Dec 2012
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A3 8PA Sportback, 1.6 75kw BSE - 2007
    Sunt si eu un nou proprietar de A3 8P si am o problema la geamul de pe partea soferului. Geamul se ridica din impuls insa nu coboara din impuls, am incercat sa tin butonul in sus 10 secunde, sa ii dau drumus si sa il tin iar in sus 1-2 secunde dar nu s-a modificat nimic. Ce as putea sa mai incerc sau care ar fi cauza?

    Merci
     
  13. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Sa faci o investigatie in blocurile de masura ale VCDS-ului si daca totul este OK la diagnoza desfaci/demontezi fata de usa si verifici ce se intampla. Bafta
     
    Ciprian2176 apreciază asta.
  14. OvMov

    OvMov 3rd Gear Member

    Înscris:
    31 Dec 2012
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A3 8PA Sportback, 1.6 75kw BSE - 2007
    Am sa fac o diagnoza, insa sa gasesc pe cineva in oras.

    Merci Cristi
     
  15. Ciprian345WSW

    Ciprian345WSW 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Aug 2014
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 (8P), 1.6, 2004
    Problema geamuri electrice

    Salut!

    Detin un a3 8p si am o mica problema la geamul din partea stanga. In momentul in care vreau sa-l deschid sau sa-l inchid nu coboara/urca cat doresc eu. Nici pe prima pozitie a butonului nici pe a 2-a(one touch). Am demontat fata de usa crezand ca s-au oxidat mufele si nu mai fac contact cum ar trebui, dar nu au nici o treaba mufele. Va rog mult daca ati mai intalnit aceasta problema sa ma ajutati cu un sfat. Mentionez ca geamul din partea dreapta functioneaza perfect de la butonul din partea stanga si din partea dreapta.
     
  16. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    Poate contactele din intrerupator sa fie cu probleme. Incearca sa il mai desfaci o data si vezi cum se prezinta intrerupatorul. Oricum sa fi pregatit sa il schimbi daca tot dai fata de usa jos din nou.
     
  17. Ciprian345WSW

    Ciprian345WSW 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Aug 2014
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 (8P), 1.6, 2004
    Am desfacut mufele, le-am dat cu WD40 insa nimic. Am vorbit cu un electrician si imi zicea ceva de niste setari ale geamurilor, stiti ceva?
     
  18. jonnyb_emy 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Mai 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    a3,2006 sportback 1,9tdi bls 105 mustangi....audi a4 2.0tdi caha 170 cp, stage 1 =》 198cp
    Salut,
    La un Audi A3 8P an 2006 sportback, scartaie geamul stanga fata cand il deschisd si il inchid. Face foarte urat. Face ca si cum ar freca undeva, pe ceva. Geamul nu este zgariat. Ce pot face, are cineva o idee ?
     
  19. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Trebuie sa demontezi macaraua de pe pozitie ca sa verifici integritatea cablului de actionare si a culiselor de actionare, sa o cureti si sa o ungi. Bafta.
     
  20. jonnyb_emy 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Mai 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    a3,2006 sportback 1,9tdi bls 105 mustangi....audi a4 2.0tdi caha 170 cp, stage 1 =》 198cp
    ms mult, am obs ca dupa ce spal masina e ok 2-3 zile ..sau pana cand e soare mai mult. ma gandesc ca e trebuie uns ceva pe acolo. ms cristi. ai idee daca e mare inginerie si trebuie mers la mecanic? sau daca ai idee cat de cat se poate rezolva si in curte :). ms mult
     

Distribuie pagina asta