1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Geamuri electrice A3 8P - functionare, probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A3 8P (2003 - 2013)' creată de bobeica, 19 Mai 2009.

  1. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Daca nu ai facut asta pana acum este destul de complicata treaba. In Timisoara te poate ajuta Ovidiu fara probleme. Bafta.
     
  2. Guest 1904 Guest

    Geamuri electrice - probleme si rezolvari.

    Salut
    Am o nedumerire in legatura cu sistemul electric al geamurilo.
    Problema mea este urmatoarea: ieri imi functionau amindoua geamurile pe fata, astazi imi functiona doar cel din dreapta.
    Am verificat fire, sigurante, etc, dar fara succes de a rezolva problema.
    Geamurile electrice au vreun modul de actionare?
    Unde ar trebui sa ma mai uit sa rezolv cumva problema....ptr cca vine vara !
    Multumesc :respekt:
     
  3. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Verifica firele din burduful de cauciuc dintre usa si caroserie, posibil sa fie unul intrerupt.
     
  4. Guest 1904 Guest

    Am verificat, vine curent pana in modul, cand fac comanda la geam modulul da curent in releul de pe el si atat. :banghead:
     
  5. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Motorasul se aude cum functioneaza ?
    Vezi ca il poti inlocui ptr. proba cu cel de pe partea stanga, sunt identice.
    Daca tot nu ii dai de cap, fa o scanare cu Vag-Com, e mai simplu sa te duci direct la problema decat sa le iei prin eliminare.
    Daca nu dispui de Vag-Com, du-te la intalnirea saptamanala si sigur un coleg iti va face o scanare in schimbul unui suc, nu bere. :))

    http://www.clubaudi.ro/intalniri-re...ora-19-30-parcarea-spatele-primariei-257.html
     
  6. Guest 1904 Guest

    Am scanat cu Vag-com, nici o eroare....zici ca modulul de pe motor e identic cu cel din dreapta?
    Am sa incerc si varianta asta.
    Merci
     
  7. a3bog2007

    a3bog2007 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Apr 2015
    Locație:
    belfast
    Masina:
    Audi a3, 1.6, 2007
    probleme geamuri spate audi a3/2007

    Salut,
    La masina mea un Audi A3 8P an 2007 pana acum 2 saptamani geamurile functionau perfect fata/spate electrice. Am plecat in vacanta si 2 saptamani nu s-a mai folosit masina. Cand am revenit, geamurile pe spate nu vor sa se mai deschide nici de la butoanele din fata nici din spate. Am verificat sigurantele si e totul ok. Stie cineva care sa fie problema ?
     
  8. whitefox 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Mai 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3, 1.6 TDI, 2011, CAYC
    schmbare geam fata

    Salutare, stie cineva daca este complicat de schimbat geamul fata la un a3 8P in 4 usi?
     
  9. vibeup

    vibeup Silver Member

    Înscris:
    1 Mar 2015
    Locație:
    Stuttgart
    Masina:
    A3 8Y 2022, 2.0TFSI Quattro
    salut,
    am un cheder care scartaie rau de tot, am dat cu mai tot ce se poate cred ca singura varianta este sa-l schimb. este vorba de chederu din partea superioara a usi unde se inchide geamul. as dori si eu un cod de piesa pentru masina mea daca se poate. poza este doar un exemplu nu am apucat sa fac poza.
    multumesc anticipat.
     
  10. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Ti-am atasat poza din ETKA pentru modelul cu 4 usi. Iti alegi ce iti trebuie de acolo.
     
  11. vibeup

    vibeup Silver Member

    Înscris:
    1 Mar 2015
    Locație:
    Stuttgart
    Masina:
    A3 8Y 2022, 2.0TFSI Quattro
    nu pare sa fie acolo este un cant de cauciuc in forma de U in care intra geamul. sper sa nu trebuiasca sa iau tot cadru ca ma ia capu
     
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Trebuie sa iei tot cadrul care intra in fata de usa si in care sta geamul, din pacate. Bafta.
     
  13. vibeup

    vibeup Silver Member

    Înscris:
    1 Mar 2015
    Locație:
    Stuttgart
    Masina:
    A3 8Y 2022, 2.0TFSI Quattro
    alte recomandari sa-l fac sa numai scartaie la fiecare denivelare? cat a fost cald nu am avut probleme. am dat cu glicerina, sonax pentru chedere si nimic. daca las geamu putin crapat dispare sunetu bine inteles.
     
  14. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Deci: :)

    Ai drum in Bucuresti sau acum esti in Germania ? daca esti in Bucuresti se rezolva simplu.

    Daca esti in Germania mergi si cumpara spray Silicon de la Wurth si dai bine pe cheder inclusiv pe acel puf din partea superioara. Spray-ul este cel din poza atasata. Daca tot mai scartaie scoti geamul si il montezi din nou pentru ca el fiind greu si probabil nu se inchide drept pe cheder se creeaza un punct de torsiune si implict iti apare acel scartait. Bafta
     
  15. Fallen

    Fallen Silver Member

    Înscris:
    6 Iul 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 SB Ambition 2006 / 2.0 TDI BMM 170hp @ 410nm PowerTech Stage1+
    Am si eu o problemuţă, nu foarte grava, care ma tot sâcâie.
    Din cand in cand mi se intampla sa nu mai mearga anumite geamuri.
    Totul este legat de consola din partea soferului.

    Geamurile pe spate merg ok si simplu si pe impuls.
    Geamul sofer merge doar simplu jos, iar sus merge normal si impuls.
    Geamul pasager, merge doar sa-l cobor si fara impuls. De urcat nu mai vrea.

    Din butoanele fiecarei usi, merge impecabil si simplu si impulsul, deci banuiesc ca ar trebui cumva sa dau consola jos, si sa o curat cu niste spray de contacte, sau niste alcool izopropilic. M-am tot chinuit sa gasesc un tutorial, dar nu vad nimic exact. Trebuie neaparat sa dau toata usa jos? N-am ceva simplu doar sa dau consola si sa o curat?

    PS: Am incercat tinutul apasat 10s in fiecare capat + verificare vag si n-am erori.
     
    Ultima editare: 3 Dec 2015
  16. Daniel 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Dec 2015
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A3 Sportback, CFFA 1968 cc, 100 kw, 2010
    Am un A3 2010, 1968 cmc, 100 kw, achizitionat second si am urmatoarele probleme, nu functioneaza deschiderea geamului de la usa stanga spate (am inlocuit modulul de comunicare fara nici un efect) nu se incuie portiera si nici in bord nu apare martorul de usa deschisa, ca si cand nu exista. In momentul in care scot mufa de la modulul de comunicare de pe usa si o bag inapoi se poate deschide geamul dar numai de la butonul usii respective (nu merge si de la sofer) iar dupa o inchidere si o deschidere din telecomanda iar nu mai functioneaza actionarea geamului. Daca poate sa ma ajute cineva, multumesc.
     
  17. Fallen

    Fallen Silver Member

    Înscris:
    6 Iul 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 SB Ambition 2006 / 2.0 TDI BMM 170hp @ 410nm PowerTech Stage1+
    Am patit-o si eu astazi. Geamul de pe spate stanga se ridica foarte greu pana la 25% din traseu, dupa care o ia inapoi jos.
    Ajutat de mana, urca pana sus.
    Am gasit site-ul ASTA care are kituri de reparatii. Banuiesc ca sunt clips-urile de vina, sau poate cablul, si daca tot dau usa jos, macar sa le schimb complet. Am in link ceea ce trebuie pentru usa?
    Preturile sunt ok?
     
  18. Fallen

    Fallen Silver Member

    Înscris:
    6 Iul 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 SB Ambition 2006 / 2.0 TDI BMM 170hp @ 410nm PowerTech Stage1+
    Imi raspund tot eu dupa o luna.
    Am fost si am cumparat un silicon de bord care trateaza si chedere. Din pacate numai pe asta il aveam la indemana, si am zis sa testez repede pana nu ajung la un meserias, pentru ca ma scotea din sarite.
    Am curatat bine toate chederele cu izopropilic + aer comprimat, dupa care am sprayat pe toate chederele cu spray-ul respectiv. Am lasat sa actioneze cam 5 minute, dupa care am facut testul.
    Coboara-urca toate, impecabil!
     
  19. Guest 1904 Guest

    Stie cineva care este diferenta intre 2 module de macarale electrice cu litere diferite la fnalul codului OE ?
    De exemplu eu am pe masina 8P0 959 802 A il pot inlocui cu altul cu litera finala B sau tot asa ?
     
  20. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    8P0 959 802 A a fost eliminat in 2007, de actualitate este 8P0 959 802 L.
     

Distribuie pagina asta