1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Geamuri electrice Audi TT Mk1 (8N) - probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi TT Mk1 (8N) (1998 - 2006)' creată de sorin2009x, 5 Feb 2011.

  1. sorin2009x 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Aug 2009
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    Audi A7 2011 3.0tdi CDUC 245cp
    am o mare problema cu geamul, cateodata face figuri la ridicare, gen nu se mai misca si tb putin coborat pt ca ulterior sa se ridice. aseara a ramas culcat si nu mai pot sa-l ridic deloc. am decuplat bateria, am incercat sa-l trag... cand dau de buton se aude motorasul ca si cum ar incerca sa mearga, stie cineva ce poate fi ?
     
  2. tudorgafiuc

    tudorgafiuc 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Noi 2010
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Audi A2, 1.4 diesel 2001
    cred ca problema asta o am si eu la A2. din cate stiu A2 si TT au unele chestii in comun (nu prea multe), asa ca daca stie cineva poate ne zice si noua :)
     
  3. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    ai incercat o resetare de geamuri? metoda apasat pana se ridica, la fel pana coboara...si invers...Indiferent daca geamul tau nu face nicio schema..Alta varianta e sa scoti si sa reconectezi siguranta dela central Locking...e posibil sa aiba legatura
    http://www.wak-tt.com/fuses/fuses.htm

    daca variantele de mai sus nu te ajuta..si s-ar putea sa nu, atunci ai de aface cu motorasul in sine ori cu cablul metalic (cablu impletit, ca cel de la franele undei biciclete) legat de motoras, si este posibil sa fie nevoie sa schimbi acel cablu, sa cureti si sa ungi motorasul. Uneori nu necesita schimbarea motorului, mai ales ca il auzi cum lucreaza... sau incearca sa lucreze.
    incearca sa te inspiri de aici
    http://www.wak-tt.com/mods/doorpanel/doorpanel.htm
    http://www.tt-forum.co.uk/forum/viewtopic.php?f=2&t=52152&start=15

    bafta!
     
  4. isvaly

    isvaly Gold Member

    Înscris:
    25 Aug 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A4,A6,A8,Q7,
    eu zic ca este macaraua de vina trebuie desfacuta portiera si vazut..
     
  5. BEBE_BEBE

    BEBE_BEBE 5th Gear Member

    Înscris:
    7 Noi 2008
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi A3 1,9 TDI 2003
    deobicei se strica cablul motorasul este foarte rezistent si se strica greu mai ales ca are un releu de protectie in el in caz ca da de greu sau etc cu alte cuvinte se arde greu se poate sa se fi blocat cablul care este ca si cel de la frana de bicicleta se poate sa se fii desfacut si l-a blocat
     
  6. zolik

    zolik Bronze Member

    Înscris:
    10 Iul 2010
    Locație:
    Tg-Mures TRANSILVANIA
    Masina:
    AJM B5 avant 2001+Altea '06 BJB
    mai mult ca sigur este cablul de vina,este de ajuns un singur fir sa sa rupa ca apoi sa se blocheze mecanismul,si dupa cum zicea bebe,cand se supra solicita releul da comanda si decupleaza motorasul,din cauza asta nu iti ridica si cu timpul s-a desfacut tot mai mult si acum s-a blocat si nu mai ridica de loc
     
  7. adi.tt

    adi.tt 2nd Gear Member

    Înscris:
    4 Iul 2008
    Locație:
    Vrancea
    Masina:
    Audi TT, 1.8 Turbo, 2002
    Nu stiu daca te ajuta...dar si eu am patit la fel...a plouat odata mai puternic...si doar in astfelde momente face asa. Odata am inchis usa, iar geamul in loc sa se ridice 1 cm asa cum face de obicei, a coborat 1 cm. Curios este ca toate erorile de acest gen..au disparut de la sine.
     
  8. icXu 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Ian 2010
    Locație:
    Campulung
    Masina:
    TT/1.8/2001
    Si eu am avut aceleasi probleme cu geamul iar intr-o zi cand am vrut sa-l ridic s-a deschis la maxim si asa a incremenit, am desfacut motorul si avea periile consumate.
    Am incercat sa improvizez ceva cu niste perii cumparate dar nu am reusit.Acum sunt in cautare de motor.
     
    Ultima editare de un moderator: 14 Mar 2011
  9. Lyceum

    Lyceum 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Feb 2008
    Locație:
    romania
    Masina:
    Audi A4 B6 1.6 benzina
    mica problema

    am un audi tt si la geamul de la sofer numai coboara singur cand deschid usa si nici nu urca cand o inchid... sta la maxim urcat. :rolleyes:
     
  10. TTTT 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Noi 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    audi A6
    pyttbull SALUT ,
    Pe 29 am bagat masina in service si i-am scos borna de la baterie (am schimbat ambreiajul ) si intampin aceasi problema , geamul de la sofer nu mai coboara in mod automat , cel din dreapta functioneaza perfect , ai gasit rezolvarea?

    Multumesc,

    Am incercat sa-l setez manual din buton sus-jos , din butuc , am pus testerul pe masina si nu arata nici o eroare .
    Cineva mi-a zis ca e posibil sa fie din cauza macaralei dar nu inteleg cum de functioneaza atunci cand este apasat butonul. Cel mai deranjant e faptul ca nu se ridica pana sus atunci cand usa este inchisa. Masina este cabrio.

    help me !!!
     
    Ultima editare de un moderator: 2 Iul 2011
  11. Lyceum

    Lyceum 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Feb 2008
    Locație:
    romania
    Masina:
    Audi A4 B6 1.6 benzina
    la mine problema sa rezolvat la 2 zile dupa ce a aparut , de atunci numai am nici o problema
     
  12. sorin2009x 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Aug 2009
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    Audi A7 2011 3.0tdi CDUC 245cp
    Am scos motorul din sistemul de macara la liber si cand dau geamul jos merge , cand dau sa il urc face ca un clunchet mic si nu se intampla nimic. A fost vazut motorul de un electronist care mi-a zis ca e ok, circuitul aferent lui e compromis. Stie cineva daca se poate repara , sau pe cineva ?
    P.S. am pus motorul si pe celalalt geam ca sa ma asigur ca nu e din cauza butonului geam si acelasi lucru.
     
  13. curcanashu Guest

    TTTT salut,
    Aceeasi problema o am si eu la usa de la sofer. problema e ca nu o citeste tot timpul . cateodata se lasa geamul jos si se ridica cateodata nu si nici nu isi da seama ca am deschis-o. am inteles ca in broasca e un contact cu o lamela naspa care se chema switch si costa vreo 5 mil venind cu tot cu broasca, dar la orice magazin de electrice se gaseste la vreo 50 de bani. si se poate schimba. eu asta vreau sa incerc. daca a mai facut cineva asa si a reusit sa imi zica si mie pls. merci
     
    Ultima editare de un moderator: 20 Ian 2012
  14. sandu67 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Ian 2013
    Locație:
    giurgiu
    Masina:
    audi,auq,2001
    geamuri electrice

    Salut ,
    Am un TT din 2001 1.8, 180 cp si nu mai se deschide-inchide geamul din dreapta la fel ca si cel din stanga. Ma poate ajuta cineva ?
     
    Ultima editare de un moderator: 5 Feb 2013
  15. misu tdi

    misu tdi 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Ian 2009
    Locație:
    abrud-alba
    Masina:
    VW GOLF 4 TDI EDITION
    Aceasi problema o am si eu la un tt din 2001, a rez cineva?
     
  16. musafiru

    musafiru 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Noi 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi tt 1.8 quatro 8N3 BAM, stage 2 300CP
    Salut,
    A rezolvat cineva problema geamurilor care nu se ridica/coboară acel centimetru?
    Aveti pe cineva în București care ma poate ajuta?
    Mulțumesc
     
  17. musafiru

    musafiru 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Noi 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi tt 1.8 quatro 8N3 BAM, stage 2 300CP
    Rezolvat. Super profi persoana care mi le-a facut. Daca vreti contactul, dati PM.
     
  18. Rotaru95 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Ian 2018
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi tt 2002
    Salut,
    Am un Audi TT din 2002 cu volan pe dreapta. Geamul din stanga e ridicat dar cand inchid usa nu se mai ridica de loc, ramane intre-deschis cand inchid usa. Stiti cumva ce are ?
     
  19. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Trebuie sa demontezi si sa verifici partea electrica si legaturile electrice dintre stalpul masinii si usa. Faci si diagnoza obligatoriu.
    Pentru asta nu intrebi pe forum ci mergi la un bun electrician auto care este si un bun meserias pe partea de tinichigerie si care te poate ajuta cu demontatul fetei de usa.
    Obligatia ta ca si membru nou inscris este sa citesti fara sa intrebi nimic. Dupa ce ai facut tot ce era de facut (reparatii, demontare, curatare senzori si asa mai departe) si ai epuizat toate solutiile, intrebi pe forum. Tu ai procedat exact invers. Bafta.
     
  20. Rotaru95 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Ian 2018
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi tt 2002
    Ok mersi frumos !
     

Distribuie pagina asta