1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Geamuri electrice fata/spate la A3 8L - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A3 8L (1996 – 2003)' creată de roxalinda, 6 Oct 2008.

  1. RZV_BV

    RZV_BV 4th Gear Member

    Înscris:
    27 Ian 2010
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A3 Ambition, 2.0 TDI, 2004
  2. 28-CIU

    28-CIU 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Mar 2010
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    A3,1.9, TDI, 131 Cp, 2001
    Salutare Razvan.....uite sambata tocmai ce am facut frumoasa operatiune la toate cele 4 usi...deoarece la toate aveam probleme mai putin cel de la sofer...dar pana saptamaa trecuta cand a crapat si el...
    deci problema la mine era simpla....geamrile stanga fata, spate...coborau normal dar la urcare mergeau in trepte.....cate 3-4 cm pauza si tot asa.......toate bune si frumoase am zis ca tine ceva pe acolo si forteaza motorasul/....am scos motorasul de pe stanga fata care mergea pana sapt trecuta corect si l-am conectat in mufa de pe dreapta spate....observ ca merge corect....deci fara cabluri....ca nici nu se potrivea..il pun inapoi pe cel care cobora corect si observ ca nefiind in sarcina simtomele sunt aceleasi coboara dar de urcat, urca doar in trepte...il desfac si pe cel din dreapta fata si aceeasi problema.....=> motorasele nu functioneaza corect doar cel de la sofer, dar care la locul lui nu mai reactiona nicicum...adik doar un cilk si atat miscare nimic probabil de la butoane.....cel de pe stanga, spate nu misca absolut deloc de cand am luat masina ....insa le-am dat jos pe toate in afara de cel bun, cu gandul sa le verifice un electrician ceva sa vada care-i treaba...bineinteles ca am lasat la usile din spate cablurile atarnate......:))..de unde era sa stiu ca o sa-mi cada geamurile la primele gropi .....asa k duminica apuca-te de demontat panourile si fixeaza rola cu cablurile la locul lor....am fost Van Dame...pt 30 min...cat m-am luptat cu ele....fiind atent cand le-am demontat...
    Concluzie, acum vad ca esti din bv unde sa merg cu motorasele....???sau o idee.....pt mine???ms
     
    Ultima editare: 19 Iul 2010
  3. RZV_BV

    RZV_BV 4th Gear Member

    Înscris:
    27 Ian 2010
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A3 Ambition, 2.0 TDI, 2004
    Motorasele ai putea sa le demontezi si sa te uiti daca se invart fara nici o sarcina, ai grija cum pui capacu ala ca un prezervativ :laugh: ca de la ala se inverseaza comenzile daca nui pus cum trebuie desi arata la fel.

    Cat despre service, unde merg eu:

    Zizinului nr.113, dupa Plus pe stanga, e un drum cu gropi si o fabrica, un depozit de mobila, faci stanga dupa gardu ala si acolo o sa vezi mai multe masini, mecanicii sunt fosti angajati de la TESS. Nu stiu exact cat te vor putea ajuta daca motorasu e mort, intai verifical tu singur ca e destul de scump daca trebuie sa til schimbe ;)
     
  4. 28-CIU

    28-CIU 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Mar 2010
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    A3,1.9, TDI, 131 Cp, 2001
    Pai ....asta ziceam ca se invart fara sarcina dar numai la coborare......la ridicare merg intrerupt..il desfac pe unu in seara asta si te tin la curent..ms!!!
     
  5. 28-CIU

    28-CIU 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Mar 2010
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    A3,1.9, TDI, 131 Cp, 2001
    Salutare, am mai pierdut o jumate de zi tot pentru geamuri....repet motorasul usa sofer singurul care mergea corect acum nu mai actioneaza in nici un fel de la locul lui.... il verific pe spate sau in alta parte merge....deci problema unde zic eu la butoanele centrale mai precis la panoul de actionare geamuri.....il schimb pun altul aceeasi problema....... celelalte 2 motorase coboara corect dar urca in trepta....adica intrerupt...... eu ma gandesc ca dak un motor nu-i bun nu misca deloc.....ale mele ce ar putea avea???? si problema la usa sofer ar putea fi de la calc de comfort??
     
  6. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Erau foarte utile niste poze in acest "tutorial",fara ele nu prea isi face nimeni curaj sa se apuce de treaba.
    Eu cunosc un baiat foarte capabil in Bucuresti ce repara geamuri electrice(Audi in principal) la preturi ok(la A4 costa 200 lei de macara).Schimba cablurile si restul elementelor uzate.Un prieten a reparat la el geamul de la sofer acum 2 ani si merge perfect si in ziua de azi.
    Nu stiu daca la capitolul electrica se baga,insa va pot da un numar de telefon.
    La motorasele tale cred ca este o problema de contact.Nu stiu cum se transmite curentul la rotor,insa cred ca acolo este problema(poate avea carbuni sau lamele).Pe de alta parte motorasul are un senzor de miscare,care in momentul cand motorasul nu se mai invarte(cap de cursa) taie curentul.Fa-ti curaj si desfa un motoras,ca nu este asa greu
     
  7. 28-CIU

    28-CIU 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Mar 2010
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    A3,1.9, TDI, 131 Cp, 2001
    Pai de desfacut crede-ma ca l-am desfacut.....imi pare rau ca nu am facut si poze.......cand i-am scos partea de metal dau de rotor si carbunii aia mici....care bineinteles ca au sarit de numa numa.....in fine ma chinui aprox 1 h apoi apare nevasta-mea si ma vede transpirat tot si plin de draci.....ma intreaba te ajut cu ceva......bineinteles ca nu reuseam fara ea ....ai nevoie de 4 maini sa il pui la loc....in rest n-am vazut nimic decat negru in fata ochilor.....si mai are placuta aceea cu circuite...poate avea mai sigur ea vre-o problema......
     
  8. robert_pantelimon

    robert_pantelimon 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Mar 2008
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi a4 1.8T quattro by TCM TURBO
    lasa si tu nr de tel a baiatului care repara macarale pt audi multumesc mult
     
  9. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    0744304658 Catalin este numele lui(nu sunt eu).
     
  10. LUCAMAX

    LUCAMAX 2nd Gear Member

    Înscris:
    4 Mar 2009
    Locație:
    Caransebeș
    Masina:
    A4 B5 -1,6; MB E220
    @ -28-CIU - vezi ca perile in suportu ala de plastic au un capacel pe unde trebe bagate, adica inate sa scoti rotoru dai capacele jos scoti perile cu tot cu arcuri si apoi scoti rotoru la montaj procedezi fix invers, bagi rotoru si apoi perile si le pui capacelele si cam atata, vezi sa nu fie perile prea uzate sau sa fi facut colturi ascutite din cauza uzurii si asta poate fi o cauza a problemei (colturile alea pot sa agate in canalele rotorului)... in cazu asta sfatu meu sa pilesti colturile periilor si apoi faci proba ca in figura de mai jos
    [​IMG]

    [​IMG]
     
    Ultima editare: 9 Sep 2010
  11. 28-CIU

    28-CIU 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Mar 2010
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    A3,1.9, TDI, 131 Cp, 2001
    Ok ms mult.....uite acuma o sa-l mai desfac odata.....s-ar putea sa fie carbunii uzati si sa agate.....dak e asa se gasesc sa ii schimb dar o sa le fac poza si poate iti dai si u cu parerea.....nu mai stiu de capace.....caci eu m-am chinuit sa-i bag in pozitia lor si atat in capac apasati din 2 parti si apoi pus capacu tinand cu 2 surubelnitefinute pana ce a ajuns in pozitie....asta dupa 1 ceas de transpiratie...ca tot sareau de la locul lor.....
     
  12. calmen 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Apr 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 1,6 2002
    eu am patit acelasilucru nu au mai mers de loc geamurile pe fatza am reusit sa le repar cum a spus colegul mai devreme am scos rotorul etc. dar la geamul de la sofer nu stiu cum sa il reglez acum pt ca ii dau inchidere si cand ajunge sus de tot se deschide pana la jumatate automat, daca ma poate lamuri cineva as fi recunoscator.




    Am rugamintea sa faci un efort ca sa formezi propozitii si fraze intr-un mesaj scris pentru ca altfel nu se intelege nimic din ce vrei sa spui in mesaj. Nu te supara dar ne vine foarte greu sa citim si sa urmarim un asemenea text scris in acest mod. Respecta te rog limba romana si gramatica limbii romane. Respecta semnele de punctuatie, ortografia intr-un text scris si asezarea in pagina a unui text scris. Dupa punct sau la inceputul propozitiei sau frazei cuvantul se incepe obligatoriu cu litera MARE. Multumesc.
     
    Ultima editare de un moderator: 30 Mai 2011
  13. crys18 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Feb 2011
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    A3 1.6 1998
    Si eu am dat fata aia de usa jos dar nu am vazut nimic rupt la clipsurile acelea, am mai sters un pic pe acolo dar tot nimic, nici o inbunatatire.
    Precizez ca am acceasi problema in care la urcare, ridica foarte greu de cand ajunge pe la jumatate, si trebuie ajutat sa urce, altfel coboara inapoi.
     
  14. halford

    halford 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Sep 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 8L, 1.8 20V, 2001
    crys18 nu e suficient sa demontezi tapiteria de usa ca sa vezi unde e problema. Daca nu e rupt de tot clipsul ca sa iasa cablul din el, arata de parca ar fi intreg.

    Daca esti din Bucuresti te pot ajuta intr-un week-end ca sa vezi unde e problema si eventual sa o remediezi (am clipsuri cumparate pentru mine, astept sa se intample si pe stanga. Pe dreapta le-am schimbat)
     
    Ultima editare de un moderator: 16 Aug 2011
  15. danielxx 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Sep 2011
    Locație:
    roma
    Masina:
    a3 1,9 2000
    Este rupt unul din suporturile care ridica geamul. Sunt din plastic cele care merg pe sufa. Asa am patit eu de doua ori tot la A3.
     
    Ultima editare de un moderator: 19 Sep 2011
  16. Zambaretzu 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Mar 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A 3 1.9 TDI- 110 HP
    @ danielxx
    Buna treaba, si eu am aceeasi problema, ideea este ca m-am interesat si acele lamele de plastic vin numia cu macaraua, tu de unde ai reusit sa le cumperi?
     
  17. BEBE_BEBE

    BEBE_BEBE 5th Gear Member

    Înscris:
    7 Noi 2008
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi A3 1,9 TDI 2003
    Sunt si kituri de reparatie la geamuri vine si cablul in kit pe ebayin Anglia costa 10 lire
     
  18. danielxx 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Sep 2011
    Locație:
    roma
    Masina:
    a3 1,9 2000
    Salut, am si eu un Audi A3 si m-am lovit de aceasta problema.

    flo vezi ca una din alea doua suporturi care ridica geamul si care merge pe sufele alea de otel sunt rupte, dar trebuie sa dai jos macaraua de pe portiera ca s-o vezi mai sigur. Te uiti in partea de unde se deschide portiera .
     
    Ultima editare de un moderator: 1 Oct 2011
  19. dobarazvan

    dobarazvan 3rd Gear Member

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    dej
    Masina:
    Audi A3 1,9TDI an:2001 kw:96 131cai
    De asa ceva ai tu nevoie clipsul de la geam codul este: 4b0837463b si il poti comanda de la orice magazin de piese auto
     
  20. Zambaretzu 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Mar 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A 3 1.9 TDI- 110 HP
    Merci mult , abea astept sa merg cu acel cod la magazinele de piese auto sa vad ce imi spun
    O seara buna
     

Distribuie pagina asta