1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Geamuri electrice fata/spate la A3 8L - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A3 8L (1996 – 2003)' creată de roxalinda, 6 Oct 2008.

  1. morebufy Guest

    Aceiasi problema am avu-o si eu ca barbyshoru. Eu am desfacut portiara. Am dat jos suportul macara-geam. Plasticul ala din poza atasata de tine, la mine pe masina era alb si parca un pic diferit. Am un Audi A3 1.9 TDI din 97. Crezi ca se potriveste? Ca tare mult as vrea sa cumpar una noua. Eu nu am lipito cu picatura ca imi era frica ca nu tine. Am prins in nituri o tabla galvanizata peste partea rupta.
     
  2. dobarazvan

    dobarazvan 3rd Gear Member

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    dej
    Masina:
    Audi A3 1,9TDI an:2001 kw:96 131cai
    Da. Teoretic ar trebui sa fie acelasi. Cel mai bine aflii daca faci o informare la un magazin de piese auto dupa seria de sasiu.
     
  3. catalinmiti 3rd Gear Member

    Înscris:
    19 Dec 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    a3 2003
    eu am cumparat de la volksparts acele cleme, 50ron setul de 2. sunt la fel cu cele de pe a6,cele roz fiind cu ceva elemente metalice sub plastic.
     
  4. morebufy Guest

    Multumesc.... o sa ma duc la un magazin de piese auto cu poza ta si am sa vad daca poate sa gaseasca si dupa seria de sasiu. Ca de desfacut inca o dat nu mai am chef si timp...
     
  5. alle_ares

    alle_ares Bronze Member

    Înscris:
    7 Oct 2011
    Locație:
    Mediaș
    Masina:
    A3 1.6 8l AVU 2001
    salut,am si eu o problema cu inchiderea pe partea soferului,am desfacut ieri si am vazut ca mi rupt cablu ce vine in partea de jos la motoras,dar motorasul merge;pot sa schimb numai cablu sau tre sa schimb tot ansamblu? dar fara motoras.stie cineva sa ma ajute va rog si de unde gasesc sa iau un asa ansamblu....mersi
     
  6. alle_ares

    alle_ares Bronze Member

    Înscris:
    7 Oct 2011
    Locație:
    Mediaș
    Masina:
    A3 1.6 8l AVU 2001
    am rezolvat,am comandat o macara cu 230 ron
     
  7. marius a3 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Ian 2010
    Locație:
    sibiu
    Masina:
    audi a3 1,8 1997
    Salut, ai rezolvat cu cablul ? La fel am patit si eu si as vrea sa stiu cum ai rezolvat-o.
     
    Ultima editare de un moderator: 29 Dec 2011
  8. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    marius a3 citeste mesajul # 28 si o sa vezi cum a rezolvat problema. Este chiar asa de greu sa citesti macar pagina unde scrii mesajul ?
     
  9. alle_ares

    alle_ares Bronze Member

    Înscris:
    7 Oct 2011
    Locație:
    Mediaș
    Masina:
    A3 1.6 8l AVU 2001
    marius a3 salut,
    Sincer cind am desfacut fata de la usa si am vazut ce ii pe acolo nu prea cred ca poti sa schimbi numai cablul, e mai complicat sistemul.
    Asa mi s-a parut, oricum motorasul daca merge se demonteaza si se pune pe asamblul nou ce , poate, ti-l vei cumpara. Am comandat o macara care a fost un jur de 240 ron (e un asamblul arata ca un N, doar cu linia in diagonala invers si are doua cabluri).
    Am montat-o, doar ca m-am chinuit putin, era deja seara si nu prea am avut scule. Cea originla este prinsa in nituri si cu masina de gaurit am dat niturile jos, apoi am largit gaurile si le-am prins cu un surub de 6. Iti trebuie o tubulara micuta de 10 etc. .....
    Mult succes.
     
    Ultima editare de un moderator: 31 Dec 2011
  10. marius a3 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Ian 2010
    Locație:
    sibiu
    Masina:
    audi a3 1,8 1997
    alle_ares merci mult. Deci plasticul ala in care intra cablurile din spate la motoras este prins in nituri ? Am desfacut usa si n-am stiut cum sa dau plasticul jos. Trebuie dat tot fierul ala pe care este plasticul ? Cel care l-ai cumparat este identic sau are alta forma ?
    Inca odata merci mult de lamuriri.


    Interzis Quote la mesajul anterior. Ca sa scrii foloseste functia Post Quick Reply. Am rugamintea sa faci un efort ca sa formezi propozitii si fraze intr-un mesaj scris pentru ca altfel nu se intelege nimic din ce vrei sa spui in mesaj. Mesajul a fost editat. Citeste si respecta regulamentul. Multumesc.
     
    Ultima editare de un moderator: 31 Dec 2011
    mihai farkas apreciază asta.
  11. alle_ares

    alle_ares Bronze Member

    Înscris:
    7 Oct 2011
    Locație:
    Mediaș
    Masina:
    A3 1.6 8l AVU 2001
    Pai cablurile in capete is prinse intr-un plastic si apoi intra in motoras, nu le poti schimba.Chestia este ca nu dai jos nimic, ca sa inlocuiesti. Daca vei cumpara macaraua ea vine cu totul, ansamblul intreg, doar motorasul il dai jos. Deci nu te chinui cu altceva.
    Daca stai rau cu banii atunci fa rost de undeva de la dezmembrari de ce ai nevoie si cu un meserias langa tine poate reusesti. Eu am schimbat cu totul pentru ca asa cumperi macaraua.

    Din cate imi aduc bine aminte asa arata macaraua ce trebuie sa o cumperi.
     
    Ultima editare de un moderator: 31 Dec 2011
  12. marius a3 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Ian 2010
    Locație:
    sibiu
    Masina:
    audi a3 1,8 1997
    Mersi mult chiar miai fost de ajutor. Am fost cu masina la asa zis un meserias si mi-a spus ca trebiue schimbat tot inclusiv motorasul, niste dobitoci. Imi ramane sa comand macaraua din tara ca aici in Grecia unde sunt momentan spun ca nu au numai macaraua. SI UN AN NOU FERICIT si cat mai putine probleme posesorilor de Audi.
     
    Ultima editare de un moderator: 1 Ian 2012
  13. raduc85 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Mar 2012
    Locație:
    dej
    Masina:
    audi a3 1,6 2001
    Salut,
    Am un audi A3 din 2001. La usa de la sofer geamul nu mai functioneaza se aude ca motorasul ar lucra dar nu se intampla nimic nici nu coboara nici nu urca. Ce ar putea fii, daca stie cineva multumesc.
     
    Ultima editare de un moderator: 10 Mar 2012
  14. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    S-au rupt ori o culisanta ori cablul de la macara, dar mai mult ca sigur s-a rupt cablul de la macara. Trebuie sa desfaci fata de usa si pe urma o sa vezi si singur ce are.

    Daca nu te pricepi ia legatura cu cineva care a mai facut asta. Este o treaba destul de migaloasa si necesita ceva cunostinte pentru reparatie. Te poate ajuta un tinichigiu care repara masini din grupul VAG. Citeste si acest topic de la inceput.
    Bafta.
     
    Ultima editare: 10 Mar 2012
  15. raduc85 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Mar 2012
    Locație:
    dej
    Masina:
    audi a3 1,6 2001
    Am dat jos fata de usa si se pare ca un cablu din ala a ramas intepenit ca nu prea misca. Ar trebui schimbat numai ala sau toata macaraua ?
    Multumesc.
     
    Ultima editare de un moderator: 10 Mar 2012
  16. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ca sa repari acolo trebuie sa inlocuiesti mai multe la sistemul de fixare, la sistemul de culisare si asa mai departe. Cumpara o macara cu totul, noua si inlocuieste direct. Nu te pricepi sa repari. Este o munca migaloasa de chinez batran. :) Stiu bine ce spun. Crede-ma. Cumpara una noua si gata. Bafta.
     
  17. raduc85 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Mar 2012
    Locație:
    dej
    Masina:
    audi a3 1,6 2001
    ok mersi fain de sfat
     
  18. hmg 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Iul 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 8l, 1.6
    Dupa gerul asta m-am trezit ca am geamurile blocate, am desfacut o fata de usa dar problema este la torx-uri, am stricat unu de 45, am cumparat alt set din cora pe care l-am stricat ulterior. Zici ca-s din plastelina.
    Am bajbait pe acolo la cabluri si din ce am sesizat, intr-o parte e mai intins si in cealalta parte mai slab. Ciudat este faptul ca am impresia ca nu se intinde acel cablu cand apas butoanele.
    Unde as putea gasi o trusa buna de torx-uri ? Nu am legitimatii metro/selgros/etc. Am dat cu niste WD40, poate vor merge mai usor.
     
  19. halford

    halford 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Sep 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 8L, 1.8 20V, 2001
    @hmg : te ajut eu daca vrei, in week-end...mai precis duminica dupa ora 14. vorbim pe privat daca esti interesat.
     
  20. halford

    halford 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Sep 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 8L, 1.8 20V, 2001
    de obicei se rup clipsurile de plastic care fac legatura intre cabluri/macara si geam. nu cumparati macarale de sute de lei pana nu se uita cineva care se pricepe. clipsurile costa mult mai putin si se schimba foarte usor in comparatie cu macaraua.
     

Distribuie pagina asta