1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Geamuri electrice - inchidere/deschidere - Modele Clasice - Audi 80 90 100 (B3 - B4)

Discuție în 'Modele clasice' creată de dark000moon, 18 Feb 2008.

  1. dark000moon

    dark000moon 4th Gear Member

    Înscris:
    27 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 Avant 2.5 AKE Quattro
    Salutarre dragi audisti
    In weekendul asta vreu sa imi montez macarale geamuri electrice intrebarea este de unde trag curent?
    Mai am o problema, masina mea nu prea baga caldura, chiar si la 90 grade tot nu baga cum ar trebui si imi baga un miros de ulei fum, benzina, nu prea tare dar se simte miros de motor incins aveti ideea care ar fi problema???
     
  2. dorutzu

    dorutzu Silver Member

    Înscris:
    8 Sep 2007
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    1.6 + 2.0
    Radiatorul de caldura din bord se infunda si ca urmare nu ai caldura sau se incalzeste tare putin.
     
  3. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    curent cred ca poti trage direct din panoul de sigurante, acolo ai mai multe tipuri de curent.
     
  4. dark000moon

    dark000moon 4th Gear Member

    Înscris:
    27 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 Avant 2.5 AKE Quattro
    o sa trebuiasca sa vad unde este infundat sau ce e pe acolo in week asta desfac sa curat.
    iar despre curent pt macarale geam nu stiu exact daca imi trebuie vreun releu
     
  5. V8TDI

    V8TDI Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    la casa
    Masina:
    Q7 4.2 TDI. De la Abt.
    Dar cu siguranta iti trebuie sigurante. :)
     
    Ultima editare de un moderator: 17 Apr 2012
  6. johngotty

    johngotty 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Ian 2008
    Locație:
    Buzău
    Masina:
    alfa romeo 166,2.0 ts,155 cp
    cum dau jos geamurile din spate

    salut.....as vrea sa pun folie pe geamurile di spate....aveti idee,cum se dau jos?mentionez ca am un audi 80 ,b4 avant di 93 ......geamurile sunt electrice
     
  7. ManiAcuV6 Banned

    Înscris:
    31 Aug 2007
    Locație:
    IASI sau BOTOSANI
    Masina:
    Audi A4 B6 2001 AWX
    Pentru luneta nu trebuie sa dai geamul jos. La fel si cu geamurile laterale. Pentru geamurile usilor din spate ai nevoie sa dai fata de portiera jos.
     
  8. johngotty

    johngotty 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Ian 2008
    Locație:
    Buzău
    Masina:
    alfa romeo 166,2.0 ts,155 cp
    siii?

    si ce ii mai fac?
     
  9. ManiAcuV6 Banned

    Înscris:
    31 Aug 2007
    Locație:
    IASI sau BOTOSANI
    Masina:
    Audi A4 B6 2001 AWX
    desfaci cele 4 suruburi care unesc fata de portiera de rama-cadru a geamului. Apoi se desfac cele 4 suruburi ale macaralei electrice si apoi se trage de geam usurel in jos si geamul va iesi de pe ghidaje. Mare grija la geamuri !:)
     
  10. bogn80

    bogn80 3rd Gear Member

    Înscris:
    21 Feb 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A4
    Nu cred ca ai inteles nimic din ce colegul ti-a explicat mai sus cu toate ca stie ce spune dar nu a avut rabdare sa iti explice. Deci :
    1. desfaci suruburile de la fata de portiera, tragi de ea in sus, demufezi
    2. pe lateralul portierei ai 4 suruburi cu cap stea pe care daca le desfaci rama completa cu tot cu geam o sa iasa in sus
    scoti suruburile motorasului de la geam si apoi o sa iasa de pe rama.
    ps. ca sa pui folie nu e necesar decat soaterea fetei de portiera cel mult (nu uita sa iti pui comutatorul de geam pt ca ai nevoie sa il dai in jos. Problema mare la Audi 80 este luneta spate care se pune din cel putin 2 buc (este f bombat - daca nu ai mai pus folie nu o sa reusesti)
     
  11. ManiAcuV6 Banned

    Înscris:
    31 Aug 2007
    Locație:
    IASI sau BOTOSANI
    Masina:
    Audi A4 B6 2001 AWX
    bogn80 :) Problema e ca omul are Avant si nu e bombat geamul :p ca la sedan .
     
  12. bogn80

    bogn80 3rd Gear Member

    Înscris:
    21 Feb 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A4
    Nu ca la sedan dar e si ala ... Nu am vazut ca are avant (ai dreptate) :)
     
  13. Thorn 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Iun 2008
    Locație:
    Campia Turzii
    Masina:
    Audi A6 1998 1.8T Quattro
    Problema deschidere / inchidere geamurile electrice Audi 80, 90, 100 (B3, B4) modele clasice

    salut ! am o problema la un audi a6quattro din 98 ! nu merg butoanele cu care deschid geamurile in spate, sunt luminate cu rosu, dar nu merg. Geamurile le pot deschide din fata din stanga soferului. si inca ceva : cel din drreapta spate se ridica pana la un moment apoi pica inapoi in usa, ca sa se ridice pana sus, il ajut eu cu mana.
    ajutorrr !
     
  14. Marius

    Marius 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Iun 2008
    Locație:
    Oraş
    Masina:
    VW 1J5 ATD.
    Daca functioneaza din tabloul de pe portiera soferului, poate este apasat butonul de blocare a geamurilor spate.
     
  15. blizzard

    blizzard Bronze Member

    Înscris:
    3 Feb 2008
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    Audi A6, 2003, 1,9 TDI 131 CP
    Salut,
    La prima problema n-am inteles prea bine ce nu-ti functioneaza; nu ti se deschid geamurile spate din butoanele de pe portierele spate si se deschid de la sofer sau nu se deschid deloc ??

    La a doua problema (un tutorial luat din alta parte prin amabilitatea lui AndiG):
    O problema destul de frecventa este aceea a ruperii clipsurilor de plastic care ajuta la sustinerea si culisarea geamurilor pe macara. Ele sunt actionate de cablul macaralei. Daca aveti un clips rupt geamul va fi actionat (tras) doar de o singura parte si prin urmare va refuza sa urce complet. Este cazul cel mai frecvent. E posibil ca si la deschidere sa fie probleme dar nu se observa prea evident. Depinde unde e rupt clipsul, in partea de sus sau jos a prinderii pe cablu.

    1. Se scoate comutatorul de geamuri si se demufeaza.
    2. Se desfac cele doua suruburi stea in partea superioara a fetei de usa.
    3. Se ridica de fata de usa pana iese.
    4. Se decupleaza tija care actioneaza tamburusul inchiderii.
    5. Se demufeaza difuzorul si twiter-ul.
    6. Se indeparteaza complet fata de usa.
    7. Se scot ornamentele de cauciuc din partile superioare al usii (din capete). Cel dinspre oglinda are 2 clipsuri iar cel din partea opusa (dinspre broasca) un mic surubel stea.
    8. Se scoate mufa electrica din broasca. Iese cam greu pt ca are o piedica. Ajutati-va de o surubelnita si aveti grija sa nu rupeti piedica de plastic.
    9. Se desfac cele 4 suruburi ce tin macaraua cu un torx de 45. Atentie la penele de aluminiu de la cele doua suruburi din partea de jos a macaralei. Uitati-va la pozitia lor inainte sa le scoateti, sa nu va mirati de unde au picat!
    10. Se ridica de ansamblu macara-geam si se da intr-o parte ca in pozele de mai sus.
    11. Se cupleaza intrerupatorul de la geamuri ca sa puteti manevra geamul. Puneti contactul daca e nevoie. Calc. de confort suspenda alimentarea dupa un anumit timp.
    12. Se lasa geamul complet jos.
    13. Cu un torx se desfac suruburile de la clemele ce sustin geamul.
    14. Scoateti geamul complet. Atentie sa nu-l spargeti.
    15. Fara a desface cablul de pe role se pot scoate clemele.
    16. Recomand sa ungeti mecanismul (sina pe care culiseaza clemele, rolele macaralei) cu pic de vaselina.
    17 Probati inchiderea-deschiderea geamului.
    18. Montarea in ordine inversa.

    In atasament ai poza clipsurilor: cele rosii sunt noi, iar cel albastru este cel rupt!

    Multa bafta!
     
  16. Thorn 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Iun 2008
    Locație:
    Campia Turzii
    Masina:
    Audi A6 1998 1.8T Quattro
    mersi mult, azi incerc si o sa va zic ce am rezolvat. la faza cu deschisu geamurilor, ele se deschid de la consola soferului, dar nu se deschid de la butoanele din spate de pe manere.
     
  17. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
    Vezi ca pe usa soferului, lanaga comenzile pentru geamuri mai e un buton, arata altfel decat cele de la geamuri. Butonul asta daca e apasat nu lasa pasagerii din spate sau din dreapta fata sa deschida geamurile, apasa-l din nou si incearca sa deschizi geamurile de la comenzile din spate si din fata dreapta. :meeting:
    In cazul in care nu reusesti asa trebuie sa iei in considerare sfaturile lui blizzard :yes:
     
    Ultima editare: 11 Iul 2008
  18. Juvy

    Juvy 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Iul 2008
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDI 131CP
    salut.. am o problema cu butonul de la geam

    Buna.. sunt nou prin zona.. am si eu o problema..ca sa zicem asa. Daca apas butonul nu mi se deschide\inchide geamu din partea pasagerului, dar dak il apas de pe partea soferului, geamul se deschide\inchide. Sa fie de la buton (daca motorasul merge, adica se deschide\inchide geamul) ?
     
  19. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
    Dupa cum scrie si mai sus ........ Sigur nu ai activata functia de blocare a geamurilor, astfel incat sa le poata deschide doar soferul ?
    In spate ai incercat sa le deschizi ?
     
    Ultima editare: 10 Iul 2008
  20. Juvy

    Juvy 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Iul 2008
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDI 131CP
    Daca imi spuneti cum se activeaza\dezactiveaza.. v-as fi recunoscator. Multumesc :)
     

Distribuie pagina asta