1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Geamuri electrice la A4 B8 - probleme diverse si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de SB69WZW, 4 Iul 2012.

  1. AdrianPopa 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Ian 2017
    Locație:
    Torino Italia
    Masina:
    Audi A4 2.0 2012
    Problema e ca toate geamurile îmi fac mai mult sau mai puțin zgomot.Parca nu ar fi prinse bine de macara.Mai are cineva problema asta?
     
  2. MOHAWK 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Aug 2015
    Locație:
    GALATI
    Masina:
    AUDI A4 2010 2.0
    Salut,
    Am reusit pana la urma sa fac o greseala in codari si m-am ales cu un A5 in loc de A4. Problema e ca nu am nimic salvat (am avut probleme cu computerul pe care aveam tot salvat) si nu mai stiu exact ce am modificat. :) As fi recunoscator pentru ajutor.

     
  3. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    MOHAWK trebuie sa intri in modul control usa spate stanga. Acolo ai modificat modelul de masina din A4 8K in A5 8T Coupe, doar la Coupe face geamul asa !
    Nu pot sa iti arat exact pentru ca trebuie sa conectez cabul la masina sa-ti pot arata, dar AI UN SUB-MENIU care se desface in jos !
    In meniul ala te-ai bagat.

    Exemplu: usile mele spate (8k) sunt setate pe 8T Sportback . Habar nu am de ce. Am modificat astazi acolo sa vad ce se intampla si nimic. Am pus vechea codare inapoi.
    La tine probabil s-a intamplat ceva dupa ce ai schimbat, ai fost mai ghinionist

    Cauta submeniul acela. la usile din spate, Rear Door Driver parca era > Uitate la fiecare Byte, pana la ultimul > Submeniu- Desfaci si selectezi 8K
     
  4. MOHAWK 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Aug 2015
    Locație:
    GALATI
    Masina:
    AUDI A4 2010 2.0
    O sa incerc maine. Merci mult. O sa revin cu răspuns dar cred ca am incercat si de acolo si nu se schimbase nimic. O sa controlez iarasi.
     
  5. MOHAWK 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Aug 2015
    Locație:
    GALATI
    Masina:
    AUDI A4 2010 2.0
    Am reusit BogdanDE ..am gasit o diagnoza de pe un avant si am luat de acolo codarile leam introdus manual (scris direct tot codul ala) pe fiecare usa cu mici modificari in functie de erori!! mulțumesc ptr ajutor!!
     
  6. ovi2088 5th Gear Member

    Înscris:
    5 Feb 2016
    Locație:
    Pascani
    Masina:
    A4 , CAG , 2008
    Azi am încercat sa cobor geamul dreapta fata jos si se pare ca e blocat, nici din telecomanda nici din buton. Am facut o diagnoza si am eroarea 00920 heated outsider mirrors pe care am șters-o plus alte 2 erori.

    [​IMG]
    [​IMG]

    Am demontat portiera, am scos mufele si le-am pus la loc dar nimic. Ce ar putea fi ?
     
    Ultima editare: 13 Apr 2017
  7. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Verifici incarcarea, atat pe alternator cat si pe baterie.
    Sigurantele le-ai verificat ? Un test la baterie ai facut ?
    Daca toate astea sunt ok, o sa iti atasez eu schema din ELSA sa te duci pe traseul firelor de la motoras, undeva pe traseu ai o problema.
     
  8. ovi2088 5th Gear Member

    Înscris:
    5 Feb 2016
    Locație:
    Pascani
    Masina:
    A4 , CAG , 2008
    Multumesc. O sa verific incarcarea si siguranțele azi.
     
  9. ovi2088 5th Gear Member

    Înscris:
    5 Feb 2016
    Locație:
    Pascani
    Masina:
    A4 , CAG , 2008
    Singurantele si bateria sunt Ok, poti sa atașezi schema Elsa ? Mersi
     
  10. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Ilustratia No. 2/19 din PDF-ul atasat.
     
    ovi2088 apreciază asta.
  11. ovi2088 5th Gear Member

    Înscris:
    5 Feb 2016
    Locație:
    Pascani
    Masina:
    A4 , CAG , 2008
    Era o siguranța de 30 amperi, am schimbat o si merg geamurile.
     
  12. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Geamurile ? Pai tu prima oara ai zis ca problema este si citez "Azi am încercat sa cobor geamul dreapta fata jos si se pare ca e blocat, nici din telecomanda nici din buton". Dupa care "Singurantele si bateria sunt Ok".

    Numai inteleg nimic ...
     
  13. ovi2088 5th Gear Member

    Înscris:
    5 Feb 2016
    Locație:
    Pascani
    Masina:
    A4 , CAG , 2008
    Geamurile dreapta fața / dreapta spate, nu imi functionau. Siguranța arsa era in sertarul din dreapta din portbagaj cel cu multe sigurante si pe care nu le controlasem.
     
  14. Nicu1511

    Nicu1511 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Mai 2016
    Locație:
    Neamț
    Masina:
    Audi A4 2.0 2011
    Aseară mergeam cu masina și de odată au început geamurile sa coboare și sa urce singure, eu nu mai puteam sa umblu la butoanele de pe portiera mea și oglinzile se închideau se deschideau. A mai pățit cineva, știți ce poate sa aibă ? Merci
     
  15. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Fa o diagnoza si vezi daca s-au inregistrat erori. Este posibil sa ai o problema la modulul din portiera stanga fata.
     
  16. iEmil 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Iul 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8 , Motor Caga 143 hp , 2009
    Salutare,
    Se poate invata cheia printr-o procedura pentru ca din de butoane de pe cheie sa pot lasa geamurile si sa le ridic din telecomanda ?
    Merci
     
  17. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Se poate face ce vrei tu doar cu interfata vcds si doar daca ai unitatea de control "highline"
     
  18. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ai citit si tu manualul ? Daca vrei ca doar prin impuls scurt adica sa apesi doar scurt pe butonul de inchidere, pentru ca sa ridici geamurile din telecomanda, nu se poate. Trebuie sa ti apasat continuu pe butonul de inchidere / deschidere din telecomanda pana se inchid / deschid complet geamurile. S-a mai discutat si explicat asta pe forum.

    Daca ai fi citit acest topic dedicat, adica acesta, nu ai mai fi pus intrebarea asta inutila si care se repeta. Oricum vor fi sterse aceste ultimele 2 mesaje.
     
  19. iEmil 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Iul 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8 , Motor Caga 143 hp , 2009
    Cristi , data viitoare fii mai atent la ce am scris ... stiu si eu ca printr-un impuls se poate ridica geamul singur , nu asta ma intereseaza , ma intereseaza sa le cobor din telecomanda si da stiu ca trebuie sa tin apasat pe butonul de pe telecomanda ca sa se lase geamurile sau sa se ridice doar ca nu functioneaza, am auzit de la un prieten ca un mecanic i-a facut din butoanele de pe usa si cheie sa functioneze ... ma gandeam ca stiti careva procedura.
     
  20. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    In primul rand nu mai da Quote la mesaj ca stiu ce am scris. Vezi cum raspunzi pe forum data viitoare ca nu ti-ai gasit persoana cu care sa te certi/contrezi.
    In al doilea rand exprima-te corect gramatical ca sa nu mai stam sa ghicim ce ai scris si sa venim ulterior cu clarificari.
    Nu un mecanic face asta ci un electrician auto profesionist.

    Am mai spus asta in alta parte:


    De fapt, tie nu iti functioneza ridicarea geamului din telecomanda si butonul de pe usa conform cu ce ai scris anterior si asta inseamna ca ai o problema care trebuie investigata cu atentie adica la o diagnoza cu VCDS facuta de un electrician auto profesionist, nu un agarici. Cine are diagnoza trebuie sa cunoasca ELSA si ETKA pe de rost si sa fie si un bun electrician auto care are scule si care stie sa-ti desfaca masina si sa rezolve problema adica stie exact de unde este eroarea si cum o remediaza, nu numai ca o ai.

    Am mai spus, o diagnoza competenta nu inseamna doar citirea codurilor de eroare. Cine nu indeplineste conditiile astea are degeaba diagnoza aia daca el doar iti arata cu degetul ca ai o eroare dar nu iti si rezolva problema.

    In al treilea rand ai primit un raspuns care nu l-ai citit.

    Dupa cum pui intrebarile nu stii sa te folosesti de VCDS (nu e o problema asta) si te rog spre binele tau sa apelezi la un profesionist (ii gasesti in aria de prestari servicii pent ca sunt mai multi) ce detine interfata originala si il rogi sa te ajute. Citeste forumul asta si lasa intrebarile. Daca ai fi citit forumul ai fi vazut de exemplu unul din cele mai complexe site-uri de codari existent pe net adica asta: www.stemei.de

    Te-ai inscris miercuri pe forum si ai inceput cu intrebarile. Iti spun eu ca ai inceput prost = cu stangul, din pacate. Bafta si fa ce ti-am spus eu asa incet si pe rand.
     

Distribuie pagina asta