1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Geamuri electrice si Macara geamuri la A4 B7 - probleme diverse - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de george, 18 Mai 2008.

  1. vasilesku 2nd Gear Member

    Înscris:
    7 Mai 2011
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi Q3, 1.4 TFSI, 2016
    Salutare, revin si eu pe forum cu o problema minora zic eu :). Ieri in timp ce eram in masina si aveam niste copii pe bancheta din spate am vrut sa opresc din consola usa stanga geamurile spate sa nu poata fi actionate de copii. Mare mi'a fost mirarea cand am observat ca toate luminile erau aprinse din acea consola (noapte fiind), inclusiv cea care se aprinde atunci cand geamurile sunt blocate si nu pot fi controlate decat din usa sofer. Am apasat pe acel buton ca sa scot blocarea...si nimic...a ramas aprins. Problema este ca butonul este aprin in permanenta, dar geamurile nu sunt blocate...pot fi deschise de oricine din masina. S'a lovit cineva de asa ceva? O sa fac si o cautare cu vcds sa vad ce erori imi apar si le voi scrie atunci, momentan am zis sa intreb poate s'a mai lovit cineva de asa ceva. Mersi
     
  2. vasilesku 2nd Gear Member

    Înscris:
    7 Mai 2011
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi Q3, 1.4 TFSI, 2016
    Salut, am revenit cu detalii. Am avut un pic de timp astazi si pe langa o scanare cu vag am reusit sa mai testez sa vad care este problema, se pare ca geamurile pe spate sunt blocate intr'adevar , nu pot fi deschise din spate, doar din comenzile de la sofer. Daca tin apasat pe butonul de deblocare a geamurilor spate poti deschide geamurile fara probleme, dar in momentul in care dau drumul la buton lumina ramane aprinsa si iar nu mai merg geamurile din spate. Acu o parere a mea ar fi ca ori s'a dus butonul de deblocare a geamurilor si este tot timpul activat, ori are ceva mizerie acolo care tine in permanenta butonul activat... S'a mai lovit careva de asa ceva? O parere? Mai jos am sa trec si logul facut cu vag dar nu cred ca ajuta la ceva deoarece am o singura eroare care o am de cand am si masina si pana acu nu m'a incomodat cu absolut nimic. Multumesc anticipat:

    Address 46: Central Conv. Labels: 8E0-959-433-MAX.lbl
    Part No: 8E0 959 433 CD
    Component: Komfortgerát T01 4035
    Coding: 06752
    Shop #: WSC 06335
    VCID: 75EA56BE4F1620B6AC3

    Subsystem 1 - Part No: 8E1959801H
    Component: Tõrsteuer.FS BRM 0606

    Subsystem 2 - Part No: 8E1959802H
    Component: Tõrsteuer.BF BRM 0606

    Subsystem 3 - Part No: 8E0959801E
    Component: Tõrsteuer.HL BRM 0606

    Subsystem 4 - Part No: 8E0959802E
    Component: Tõrsteuer.HR BRM 0606

    1 Fault Found
    01331 - Door Control Module; Driver Side (J386)
    80-00 - Single-Wire Operation
     
  3. ciubi 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Feb 2012
    Locație:
    baia mare
    Masina:
    a4 2.0tdi 2006
    Am si eu aceeasi problema(bec permanent aprins la blocare geamuri spate . nu pot fi actionate decat din fata) la AUDI B7 2006. Ati gasit rezolvarea?
     
  4. Ionut B 3rd Gear Member

    Înscris:
    5 Apr 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4, BRD 2.0 TDI ,2007
    Am si eu o problema..paote stie cineva ceva...unul dintre geamurile din spate, nu mai reactioneaza la dublu click ci doar simplu. Mai exact pt a il inchide sau deschide complet trebuie sa il tin apasat/ridicat.
     
  5. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    @vasilesku: single wire operation inseamna ca ai un fir intrerupt si ai putea incepe cautarea chiar din burduful ce face trecerea intre usa si interior.
    @ciubi: ai facut vreo diagnoza? Daca da, ce erori apar?
    @Ionut B: geamul tau trebuie "invatat" sa urce sau sa coboare daca ai umblat pe la mufe/cablaje...
    Pentru asta pui contactul, ridici geamul cu problema pana sus, iei degetul de pe switch si apoi il mai actionezi 2 secunde. Se repeta procedura si cu geamul jos. Sper ca am fost explicit.
     
  6. Ionut B 3rd Gear Member

    Înscris:
    5 Apr 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4, BRD 2.0 TDI ,2007
    Cred ca am inteles. Asta inseamna ca geamul este jos inainte sa pun contactul.
    Si apoi invers. Am sa incerc si revin. Azi o scot din service.
    Mersi de sfat!
     
  7. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    Nu prea ai inteles. Toata operatiunea se face cu contactul pus.
     
  8. Ionut B 3rd Gear Member

    Înscris:
    5 Apr 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4, BRD 2.0 TDI ,2007
    Aha...ok. Pai na..daca ai zis "pui contactul,ridici geamul pana sus.." se presupune ca il ridic de jos... In fine. Am sa incerc luni cand o iau. Mersi!
     
  9. julyan07

    julyan07 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    A4 b7 2005
    va salut. aceeasi poveste si la mine. nu a mai mers cel de pe partea soferului, acum cel de pe partea pasagerului. am desfacut usa la pasager si am vazut firul incurcat rau pe acolo, am pus ceva, ca sa nu cada geamul. Trebuie, mai mult ca sigur, sa-mi cumpar macarale, nu?
     
  10. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Da iti trebuie alta macara. Daca nu ai mai desfacut/nu te pricepi mergi la cineva care te poate ajuta cu schimbarea. In Bucuresti se rezolva imediat. Bafta
     
  11. vlady_phx 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Dec 2010
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi A4, 1.9 TDI, 2007
    Geamurile electrice-functioneaza ocazional!!

    Salutare !
    O sa imi expun problema scurt si la obiect, si daca a mai fost discutata, rog sa imi dati un link, si sa stergeti threadul.
    Geamurile electrice nu se mai deschid. Am avut surpriza sa mearga din cand in cand, in special cand e cald afara. celelalte chestii controlate de computerul de confort, gen incalzirea in scaune si clima merg bine,ceea ce ma duce cu gandul la un cntact imperfect, sau ceva ars pe placa computerului de confort. daca poate cineva sa ma lamureasca, fie si cu schema electrica a computerului de confort, as aprecia foarte mult. defapt apreciez orice rapuns constructiv.
    Va multumesc !:respekt:
     
  12. audibv Bronze Member

    Înscris:
    31 Mai 2013
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    A4 B7 2.0 Tfsi Quattro BPG & A3 8V 1.6 Tdi CRKB
    Am si eu o problema cu geamul de la sofer. Dupa ce a mers totul normal, azi am incercat sa deschid geamul de la sofer si nu merge decat 2 cm, dupa aceea se opreste ca si cum ar da de un obstacol. Am incercat de cateva ori si face aceeasi chestie. Am incercat si sa-l ajut un pic cu mana, dar fara nici un rezultat. Daca are cineva vreo ideea pana marti cand ma voi apuca sa desfac fata de usa.
     
  13. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Trebuie sa inlocuiesti macaraua de geam. S-a blocat cablul (motivele sunt multe). Este o probleme destul de des intalnita la Audi A4 B7. Bafta
     
  14. oprearg 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Apr 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    audi A4 B7, 2007
    Problema geam sofer

    Salut, am o mica problema: geamul de la sofer nu prea mai vrea sa se deschida cand apas pe buton. A inceput sa faca figuri la inceput, dupa din ce in ce mai des. Acuma trebuie sa apas in sus ca sa mearga. La inchidere merge perfect, fara probleme, doar la deschidere sunt ceva probleme. Ce recomandati?

    Mersi.
     
  15. alexmuntean 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Aug 2013
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    A4 B7 2.0 TDI BLB , 2005
    oprearg Ce vrei sa spui prin "trebuie sa apas in sus ?" Daca accesezi inchiderea geamului intai, el coboara de tot apoi ?
     
    Ultima editare de un moderator: 8 Sep 2014
  16. oprearg 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Apr 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    audi A4 B7, 2007
    Nu, trebuie sa insist mai mult. Acuma de cand am postat acest mesaj vad ca nu mai face fite.
     
  17. Hilfiger

    Hilfiger Platinum Member

    Înscris:
    27 Oct 2011
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Nissan QQ J12
    Imi poate spune si mie cineva daca se pot schimba doar butoanele de ridicare/coborare geam (parte sofer)? Sau trebuie schimbata toata partea de plastic inclsuiv buton oglinzi?
     
  18. Dublin 3rd Gear Member

    Înscris:
    8 Noi 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B6
    Sunt separat butoanele, 4 sau 2 in functie de cate geamuri electrice are masina.
     
  19. oprearg 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Apr 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    audi A4 B7, 2007
    Geam pasager

    Salut, am si eu mica problema si anume: doar pe timp de iarna geamul de la pasager nu mai coboara deloc, cand da caldura functioneaza perfect. daca ii dau sa coboare nu se intampla nimic si cand dau sa urce, se aude cum incearca sa se ridice. Mentionez ca geamul este ridicat la maxim. Pareri, sugestii?
     
  20. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Da jos fata usii si fa-i o curatare ca la carte tuturor componentelor (cablurilor, sinelor, mufelor, etc.) O sa fii surprins ce usor va functiona dupa.
     

Distribuie pagina asta