1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Geamuri electrice si Macara geamuri la A4 B7 - probleme diverse - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de george, 18 Mai 2008.

  1. oprearg 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Apr 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    audi A4 B7, 2007
    mersi pentru raspuns.
     
  2. adu2

    adu2 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Iun 2016
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B7 2005
    Salutare, știe cineva sa mi spună ce firmă produce macaralele de pe audi a4 b7 oem? Adică alea din fabrica, pt ca tot am probleme cu macaralele. ...pe dreapta am schimbat și am pus de valeo și parcă tot agăța ceva. Și încă ceva "invatarea" poziției maxim sus maxim jos, cum se face? Poate cineva sa mi descrie procesul în detaliu? Mulțumesc!
     
  3. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Indiferent ce macara ai pus sau pui / montezi nu are voie sa faca cum spui tu. Eu am montat zeci de macarale de la petarde de 100 lei pana la cele OEM (nu exista un producator anume ci mai multi in functie de cum are contract fabrica la un moment dat adica atunci cand sa fabrica masina) si nu s-a intamplat nimic din ce spui tu. Nu ai respectat niste pasi sau nu ai facut ceva cum trebuie la montarea inapoi pe masina.
    Geamurile se invata asa: http://www.clubaudi.ro/threads/cum-...-se-ridice-la-o-singura-apasare-impuls.16980/
    Despre adaptarea geamului scrie cum se face si in acest topic in pagina anterioara.
    Citeste forumul asta integral. O sa inveti multe lucruri despre care vrei sa intrebi.
     
  4. adu2

    adu2 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Iun 2016
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B7 2005
    Mulțumesc Cristi, am cam citit în mare, menționez ca nu personal am schimbat-o (macaraua ) ci la mecanic, dar anul ăsta îmi cumpăr și pe partea cealaltă și încerc eu.
     
  5. George 1973 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Aug 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B7 Avant - BPW - 2008
    Salut Cristi ! Sunt un nou membru in club, am o problema la geamul fata dreapta, nu se ridica si nu coboara se aude doar un huruit, banuiesc ca este aceeasi problema, acea piesa din plastic. Intrebarea mea este, daca ma poti ajuta sa rezolv problema. Daca stii pe cineva care ma poate ajuta sau orice ajutor e binevenit..Multumesc anticipat.
     
  6. Munteanu Ionel

    Munteanu Ionel 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Aug 2016
    Locație:
    Onesti
    Masina:
    Audi A4,BRB,2006
    Multumesc Cece,la mine a mers.
     
  7. dany04ncs

    dany04ncs 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Sep 2011
    Locație:
    brasov
    Masina:
    audi A4/2003/1.6. Audi A4 B7 2.0 TDI 103 kw cod motor BRE
    Salutare, am și eu ceva probleme cu a mea mașină poate știți cumva cauza sau poate v-ați mai confruntat.
    Este vorba de un Audi A4 B7 din 2006 luna 11...2.0 diesel.
    Geamurile nu mai vor sa meargă.
    Am fost la 2 -3 service uri aici în Brașov au pus testerul pe masina dar nu au găsit absolut nici o problema nici unul din ei.
    Calculatorul de confort le vede când vreau sa le deschid: am verificat,de pe fiecare buton în parte sus/jos.
    Din cheie nu merg.
    Am verificat releee...siguranțe...etc...
    Totuși nu inteleg: au momente când își revin singure...și dacă își revin merg foarte bine pana opresc motorul și scot cheia din contact...dacă o bag înapoi și încerc sa le mai deschid iară nu vor...
    Dacă ceva aveți vreun sfat ceva va rog mult sa ma ajuta-ți ca nu știu ce sa le mai fac și de la ce ar putea fi.
    Mulțumesc!
     
  8. King8989 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Feb 2016
    Locație:
    Brad
    Masina:
    Audi a4 b7 2.0tdi 2007
    Buna ziua, a facut cineva conversie la geamuri spate din manuale in electrice? Ce implica?
    Multumesc
     
  9. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Alte macarele, cele electrice, calculatoare de usi, alte manere interioare de usi cu butoanele aferente, cablaje de confectionat cu pinii aferenti si demontat cam un sfert de masina.
     
    King8989 apreciază asta.
  10. King8989 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Feb 2016
    Locație:
    Brad
    Masina:
    Audi a4 b7 2.0tdi 2007
    Trebuie si calculatorul din usa soferului schimbat sau doar cel de confort si codat pentru 4 geamuri electrice?
     
  11. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Si cele din usile spate si cel de confort ala de la picioare, care trebuie codat pentru 4 geamuri, de care am uitat.
     
  12. King8989 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Feb 2016
    Locație:
    Brad
    Masina:
    Audi a4 b7 2.0tdi 2007
    Multumesc
     
  13. remix

    remix Silver Member

    Înscris:
    2 Iul 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B7 1.9 TDI (BKE), 2005
    S-a mai gandit sau a mai incercat cineva sa inlocuiasca chederele originale ale geamurilor (acolo unde se aduna frunze, praf, pietricele) cu altele de la alta marca (dau exemplu pe cele de la Octavia 1, care nu permit deloc acumulare de mizerie ce ar putea zgaria geamurile)?
    Cele de fabrica mi se par nepotrivite mai ales pentru orase cu atata praf precum Bucurestiul. Sunt destule cazurile in care neavand masina spalata, deschid usa la malluri pentru tichet de parcare de frica sa nu zgari sticla.

    Intreb doar in eventualitatea in care alte chedere s-ar potrivi pentru montare fara sa arate a kitch, maximul compromis fiind o scurtare a lungimii lor.
     
  14. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu se potrivesc alte chedere la Audi de la alte modele de masini si nici macar intre modele de Audi nu sunt interschimbabile.
     
  15. remix

    remix Silver Member

    Înscris:
    2 Iul 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B7 1.9 TDI (BKE), 2005
    Multumesc Cristi, raman cu cele ale ei atunci. Am supravietuit 5 ani asa, deci mai pot sa traiesc cu inconvenientul :)
     
  16. p.marius.g

    p.marius.g 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Mar 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    b7
    Salut,
    Am cumpărat recent un B7, problema este la geamul de la șofer, acesta sta deschis foarte puțin 1-2 cm, nu îl pot inchide sau deschide, este blocat. Trebuie sa-i schimb macaraua ? Dacă da, ce i-as putea face sa-l închid pana când îl repar. Mulțumesc frumos!

    P.S.:

    Am citi paginile anterioare ale topicului și am văzut ca asta este problema lor.
     
  17. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Trebuie desfacuta fata de usa ca sa ridici geamul. Daca nu te pricepi trebuie sa iei legatura cu un bun tinichigiu auto sau cineva care face asta in mod curent (electrician auto de exemplu). Sunt destui colegi buni in aria de prestari servicii care te pot ajuta. Nu inteleg de ce nu schimbi macaraua, dureaza 2-3 ore sa vina piesa si alte 2-3 ore sa o schimbi. Tot ce am scris am mai mentionat si in alte topicuri.

    Inca ceva: ca sa nu iti fie sterse mesajele pe viitor te rog, sa modifici/completezi profilul tau cu masina care o detii (in speta Audi), adica: tipul masinii, model, an de fabricatie, tipul motor/capacitate cilindrica si obligatoriu cod motor pentru ca data viitoare, daca mai pui intrebari, sa nu stam sa ghicim despre ce tip de masina si motorizare vorbesti. Uita-te la profilul meu si ai sa intelegi, cum trebuie sa arate si profilul tau. Multumesc.
     
    p.marius.g apreciază asta.
  18. catalincrisan

    catalincrisan 2nd Gear Member

    Înscris:
    15 Ian 2016
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    audi a6 c5.120kw,163 cp,motor 2,5 tdi an 2004.cod motor BFC
    Buna ziua.
    Am un audi A4 B5 din 1998, 1.9 tdi cod motor AHU. Geamurile se deschid din cheie sus/jos dar din telecomanda doar se inchid cand inchid si masina. Problema mea sau intrebarea mea: de ce nu se deschid cand deschid si masina. Mentionez ca am citit toate posturile si nu am.gasit un raspuns. Va multumesc
     
  19. Cristi82

    Cristi82 2nd Gear Member

    Înscris:
    6 Feb 2010
    Locație:
    Prahova
    Masina:
    A4 S-line, 2007
    Tine mai mult timp butonul, pentru deschidere, apasat.
     
  20. catalincrisan

    catalincrisan 2nd Gear Member

    Înscris:
    15 Ian 2016
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    audi a6 c5.120kw,163 cp,motor 2,5 tdi an 2004.cod motor BFC
    Am tinut apasat chiar si 30 secunde dar tot nu functioneaza sa deschid geamurile, doar usile. Daca apas pe inchis se inchid usile apoi si geamurile.
     

Distribuie pagina asta