1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Geamuri electrice si Macara geamuri la A5 Sportback - probleme diverse - cauze si rezolvari

Discuție în 'A5 B8 (2007-2016)' creată de froyo, 1 Dec 2010.

  1. MihaiGrosu 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Ian 2014
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A5 Coupe 2008 3.0 quattro
    Salut,
    Seara trecuta am apasat butonul pentru a lasa geamul din partea dreapata a masinii jos si a facut un scartait puternic dupa care s-a auzit o bubuitura.
    Urmarea e ca acum nu mai functioneaza geamul electric si trebuie sa-l ridic cu mana sa nu stea la jumatate iar cand actionez butonul se aude ca si cand s-ar invarti in gol.

    Aveti vreo idee ce s-a intamplat si care e piesa care a cedat - e nevoie de reparatie la reprezentanta sau se poate si la un service obisnuit sa obtin o reparatie ok?
    P.S. am un A5 3.0 coupe.
     
  2. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    Vezi ca gasesti pe aici kit de reparatie macara si o inlocuiesti.
     
  3. MihaiGrosu 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Ian 2014
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A5 Coupe 2008 3.0 quattro
    Multumesc cata181 singura problema e ca nu am gasit pentru A5 coupe kit de reparatie, singura varianta e sa caut sa iau macara sau...reprezentanta care nu imi ofera decat macara + motoras, unde ma incadrez in 1300 ron :(. Revin cu solutia pe care o voi gasi/aplica.
     
  4. MihaiGrosu 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Ian 2014
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A5 Coupe 2008 3.0 quattro
    Macara rupta

    Salut,

    Problema era macaraua, al carei fir a ruginit si intr-un final a cedat si s-a rupt. Am rezolvat reparatia cu 660 RON (560 RON macaraua si 100 RON montajul).
    Recomand ca instalarea sa fie facuta de un mecanic profi, existand riscul ca la demontare sa se rupa anumite cleme ale ornamentelor de pe usa, si la montaj, e o operatiune de finete potrivirea geamului cu chederul astfel incat sa nu ramana spatiu intre ele.

    Codul de macara(fara motoras cum oferteaza cei de la reprezentanta Audi - 1200 RON) este: 8T0837461D( in trecut era 8T0837461C).

    Drumuri bune! :)
     
    Ultima editare: 11 Mai 2015
  5. Aud5 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Sep 2013
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    A5,2.0 Tdi 2009
    Buna!
    Stie cineva daca macaraua pt actionare geam potriveste de la cabrio la coupe? (A5-2009)
    Multumesc!
     
  6. fzoxygen

    fzoxygen 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Feb 2017
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    A5 - 2.0 TDI 170cp (CAHA) - 2010
    Îmi poate confirma cineva ca toate coupe.urile folosesc aceleași macarale?
     
  7. Lucian17

    Lucian17 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Aug 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5, B8, 2.0, 2014
    Salut baieti. Geamul stanga fata de la Audi A5 scoate un scartait destul de deranjant cand las geamul si il ridic. Ciudat este ca se aude scartaitul in principiu dimineata iar in cursul zilei nu se mai aude. Are cineva idee cum se poate remedia? Multumesc
     
  8. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Du-te la o vulcanizare spalatorie sa iti sufle bine cu aer chederele/periile.

    Ori, ia un card, inveleste-l intru-un servel umed, baga-l intre cheder si geam si plimba-l dea lungul geamului.
     
    Lucian17 apreciază asta.
  9. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Eu curat periodic chederele/perile interioare cu detergent si perduta de dinti, apoi clatesc cu un fas-fas. :)
     
    Lucian17 apreciază asta.
  10. Rotaru Iulian Costy

    Rotaru Iulian Costy 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Iun 2017
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    Audi A5 Sportback 2.0 TDI 2012
    Salutare,
    Am si eu o problema cu modulul comfort portiera fata /stanga. Am facut comanda de unul nou dar nu este acelasi cod. Pe modul la masina mea am acest cod 8T0959793M si mi-au gasit cod 8T0959793G. Stie cineva daca se potriveste ? Mersi .

    Unknown.jpeg
     
  11. MarianL

    MarianL 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Noi 2020
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi a5
    Salutare,

    Sper ca nu e un subiect banal insa as vrea sa stiu daca ma poate ajuta cineva cu un sfat sau o indrumare.

    Problema pe scurt: am observat de curand ca toate chederele de geam la masina din profil an 2014 (cheder cauciuc care opreste apa si mizeria cand urca si coboara geamul pe exterior) au imbatranit si s-au inverzit, mai ales pe spate + ca sunt destul de rigide/chiar casante.
    Din ce am observat acel cheder de cauciuc vine prins pe cel de crom de la baza geamului, deci trebui schimbat pt fiecare usa cu totul.

    Intrebarea: de unde pot cumpara aceste chedere de pe internet ? (tin sa mentionez ca am cautat si ornamente exterioare geam grom, trim crom, ornament ext crom etc., dar fara rezultat). Sau exista vreo solutie chimica care sa le curete ?
    Ar fi o solutie sa iau de la dezmembrari doar ca, e posibil ca si acelea sa fie imbatranite. Daca nu se gasesc pe net raman dezmembrarile.

    Problema este ca aceste chedere nu mai copiaza geamul si e un spatiu de 2 mm la capatul usii prin care apa care se scurge de pe geam intra in usa...not good.

    Multumesc anticipat pt raspuns/raspunsuri si celor care doar au citit.

    Poza de pe net, componenta intre liniile rosii

    20201125_133158.jpg
     
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    De obicei cand te inscrii pe forum incepi cu deschiderea topicurilor noi aiurea si inutil in loc sa citesti tot ce s-a scris despre problema ta aici pe forum ?

    Acel cheder nu se curata cu solutii ci doar cu apa. Cumperi acele chedere de la orice magazin de piese auto (nu magazine de pe net) pe baza seriei de sasiu. Chiar daca intra apa in usa si este normal sa intre, usile au scurgeri la baza lor.

    Pentru montarea celor noi se desface fata de usa si se observa ulterior cum se demonteaza / monteaza. Se vede foarte usor metoda pentru demontare / montare chedere.

    In plus pentru ca sa nu iti fie sterse mesajele pe viitor cand scrii pe forum te rog, sa modifici/completezi profilul tau cu masina ce o detii (in speta Audi), adica: tipul masinii, model, an de fabricatie, tipul motor/capacitate cilindrica si obligatoriu cod motor pentru ca data viitoare, daca mai pui intrebari, sa nu stam sa ghicim despre ce tip de masina si motorizare vorbesti. Uita-te la profilul meu si ai sa intelegi, cum trebuie sa arate si profilul tau. Multumesc.
     
    MarianL apreciază asta.
  13. Andrei.Preda

    Andrei.Preda 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Ian 2020
    Locație:
    Ploiești
    Masina:
    A5, 2.0, 2011
    Salut
    De ceva vreme geamul de pe partea stângă fata nu mai functioneaza tot timpul. Trebuie sa ma joc cu butonul de acționare de câteva ori sa înceapă să funcționeze (nici nu se lasa 5 mm in jos la deschiderea ușii). Am desfăcut panoul de butoane, am dat cu WD 40, dar degeaba .
     
  14. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Mergi la electrician auto sa verifice (fire din usi, actionare butoane, calculatorul din usa, etc.). NU se rezolva cu prostia aia de WD40.
     
  15. Andrei.Preda

    Andrei.Preda 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Ian 2020
    Locație:
    Ploiești
    Masina:
    A5, 2.0, 2011
    Între timp am fost la dezmembrari, am verificat cu alt panou de butoane si problema persista.
     
  16. Modulles

    Modulles 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Mai 2020
    Locație:
    Bucureşti
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI, 2012
    Salut,

    S-ar putea să trebuiască să schimbați regulatorul de geam. De asemenea, ar putea fi o problemă cu un comutator al geamului electric. Ultimul scenariu ar fi cel mai bun caz, deoarece este ieftin de schimbat.
     
  17. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ne dam cu presupusul pana maine. Trebuie mers la electrician, demontat si verificat inclusiv melcul din motoras adica locul in care intra macaraua pentru actionare geam. Sunt zeci de cauze. Invatati sa nu va mai dati cu presupusul pentru ca nu asa invata cineva cum sa rezolve.
     
  18. Horațiu Julean

    Horațiu Julean 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Apr 2016
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A5 2.0 TDI Sportback , 2014, 150 CP, CJCD
    Salutare tuturor,
    Eu am o problemă mai ciudată cu geamul spate stânga. Nu întotdeauna dar destul de des, când deschid portiera, geamul cobora până la jumătate și rămâne acolo. Când apare acest fenomen nu mai funcționează nici închiderea geamurilor din telecomandă.
    Vreau să menționez că nu am avut încă probleme cu deschiderea geamurilor pe timp de iarnă. Mașina stă mai mult în parcare, având mașină de serviciu la dispoziție. O mai scot la o tură de oraș odată pe săptămână pentru a se "dezmorți". Chiar pe ger - și am avut și minus 17° la Cluj - geamurile s-au deschis fără probleme.
     

Distribuie pagina asta