1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Geamuri electrice si macarale geamuri la A4 B6 - functionare, probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de audifanatik, 30 Oct 2007.

  1. tdy 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Feb 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4-B6, 2003, 1,9TDI AWX, 130 CP
    Cristi am incercat sa depistez care ar fi cauza care genereaza acel zdrancanit usor ce se aude cand merg pe un drum pietruit sau chiar denivelat. Asadar am observat ca daca geamul este complet inchis se aude; insa daca este coborat (indiferent cat) nu se mai aude.
    Acum intrebarea mea este urmatoarea: in momentul montajului macaralei/cadrului usii, se fac ceva reglaje/se strang anumite suruburi atat cu geamul complet inchis cat si cu el coborat?
    Mie, unul, mi se pare cel putin ciudat ca se intampla asa ceva - ok daca era o macara veche si reconditionata .. mai ziceam dar ea este noua, luata de la reprezentanta pe original. Nu este normal sa se auda acel zdrancanit cand geamul este ridicat iar cand este coborat .. sa dispara.
     
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Tu ai demontat si inlocuit macaraua geamului ? Daca da, poate ai uitat sa strangi vreun surub cum trebuie sau ai montat ceva putin gresit si atinge pe acolo.
     
    Ultima editare: 4 Sep 2013
  3. radu1004

    radu1004 3rd Gear Member

    Înscris:
    15 Sep 2011
    Locație:
    Pascani
    Masina:
    A4`1.9`AVF`131 CP/A2 1.4 16v AUA
    Scuze ca intervin si asa tarziu. Incearca sa sufli cu un compresor acel cheder din partea superioara a portierei: practic unde intra si se opreste geamul. Poti avea mizerie sau apa daca ai fost cu putin timp inainte la spalatorie. O zic mai mult pentru a incerca asta si alti colegi care mai au problema. Tu banuiesc ca ai rezolvat. Scuze de text dar scriu pe telefon. Succes
     
    Ultima editare de un moderator: 4 Sep 2013
  4. smailly_razvan

    smailly_razvan 5th Gear Member

    Înscris:
    11 Sep 2012
    Locație:
    Hunedoara
    Masina:
    AUDI A4 B6 2.0i 131 CP
    Am si eu o problema, am geamuri electrice spate si nu se deschid numai de la butoanele de la usa soferului, de la butoanele de la usile din spate nu se deschid, stie cineva cum as putea rezolva problema asta?
     
  5. Al Bundy

    Al Bundy Gold Member

    Înscris:
    11 Ian 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Skoda Octavia II FL, 2009, 2.0 TDI AG
    dar au functionat?
     
  6. smailly_razvan

    smailly_razvan 5th Gear Member

    Înscris:
    11 Sep 2012
    Locație:
    Hunedoara
    Masina:
    AUDI A4 B6 2.0i 131 CP
    asta chiar ca nu mai stiu, am observat de vreo 2 luni, poate au mers candva, poate fi de la o siguranta sau de la vreun releu?
     
  7. Al Bundy

    Al Bundy Gold Member

    Înscris:
    11 Ian 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Skoda Octavia II FL, 2009, 2.0 TDI AG
    Nu. Doar de la butoanele de pe usile respective.
     
  8. Iulian72

    Iulian72 Silver Member

    Înscris:
    14 Iun 2008
    Locație:
    Campulung
    Masina:
    A4 B8 2.0 TDI 2011, Audi A4 TDI-PD 2002 131 CP, Suzuki Swift 2017 1.0, 112 cp
    Diagnoza si verificat firele din mansoanele dintre usi si stalpi!
     
  9. raresvintea 2nd Gear Member

    Înscris:
    2 Dec 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Golf 7 GTD CUNA 184cp
    De la sofer se deschide geamulpagarerului, dar de la usa pasagerului nu se mai deschide geamul din buton. Care poate fi cauza, pt ca pana acuma a functionat. Swich-ul are cum sa se defecteze? Daca fac scanare pe ce modul trebuie sa intru?
     
  10. raresvintea 2nd Gear Member

    Înscris:
    2 Dec 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Golf 7 GTD CUNA 184cp
    Butonul de la geamul pasagerului are 4 pini, mufa are doar 3 si nu se aprinde iluminarea in el si geamul nu se misca. Am bagat spray contact in el si fara vreun rezultat. Butoanele de la geamuri sunt identice intre ele exceptand cel de la sofer? Ca am vopsit manerele si posibil sa le fi pus invers.
     
  11. barbuoctav

    barbuoctav 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Feb 2008
    Locație:
    Pucioasa
    Masina:
    Audi A4 1,9TDI
    Salut.Am cumpar butoanele pentru geamurile fata de pe un Audi a4 b7 dezmembrat si nu stiu sigur daca le pot pune la masina mea un Audi a4 b6 din 2002.Din ce am citit pe internet ar fi alte mufe, ce pot face legat de aceasta problema?stima
     
  12. daniel_sibiu Junior Member

    Înscris:
    7 Iul 2011
    Locație:
    BUCURESTI
    Masina:
    Audi A4 avant 1.9 TDI 2003( 130CP,8E B6)
    Ultima editare de un moderator: 26 Mai 2014
  13. unique88 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Apr 2014
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    a4 b6 2001
    schimbat geam spart stanga fata audi a4 b6

    imi poate spune cineva cum se schimba geamul stanga fata la un audi a4 b6 ,daca se schimba greu,si ce sanse am sa il schimb singur???
     
  14. f l o r i n

    f l o r i n Bronze Member

    Înscris:
    9 Apr 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Passat,2.0TDI, 2010
    acum, depinde cat de mult pe pricepi si ce scule ai - o sa ai nevoie de cateva torx-uri mai mari...

    trebuie data jos fata de usa interioara, dupa care desfaci instalatia electrica de pe cadrul usii cu macara - faci curat in usa - ca banuiesca ca sunt cioburi in usa - daca il inlocuiesti ca a fost spart.... nu stiu, nu ai scris...

    se monteaza geamul nou pe macara, se monteaza cadrul cu macaraua la loc in usa si fata de usa interioara.

    spor la treaba !
     
  15. unique88 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Apr 2014
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    a4 b6 2001
    Deci ma pricep deoarece nu desfac fetele de usi pentru prima data. Torx-uri am dar faza e ca dupa ce demontez "fata interioara" nu reusesc sa desfac acea "dublura din metal ", sa-i zic asa, a usii, acolo ma impotmolesc. Da, geamul e spart, insa spre norocul meu avand folie pe el nu cred sa fi intrat cioburi in usa, majoritatea au sarit in masina, geamul e spart in dreptul oglinzii.
     
    Ultima editare de un moderator: 3 Iun 2014
  16. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    unique88 poate citesteti acest topic integral si mai ales mesajul #294 din aceasta pagina unde ai raspunsul la intrebarea ta. Data viitoare topicurile deschise aiurea si inutil ti le voi sterge direct si nu le voi mai muta asa cum am facut acum. Citeste si respecta regulamentul forumului. Multumesc de intelegere
     
  17. lord1

    lord1 5th Gear Member

    Înscris:
    10 Oct 2010
    Locație:
    Fetești
    Masina:
    A4 avant 1.9 TDI AVF
  18. Ursy

    Ursy 4th Gear Member

    Înscris:
    30 Oct 2012
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A4, model B6, 1.9 TDI AWX, 2001
    Nu ai de ce sa iti faci probleme, fa-ti cont pe PayPal ca este mai sigur. In cel mai rau caz poti sa patesti ce am patit eu acum 3 saptamani, nu a ajuns produsul asa ca am solicitat sa imi returneze banii.
     
  19. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București/Fieni
    Masina:
    A4 B8 allroad 2.0TDI CAHA
    Dupa ce se schimba geam-macara, etc, prin usa, cu ce se poate relipi acel burete? Am vrut sa imi schimb macaraua dar am vazut ca buretele meu nu mai este lipit bine si il suspectez ca fiind cauza zgomotului de rulaj pronuntat la viteze mari ce provine din partea din spate.
    Deci ce lipici...chestii de pe piata ar merge pentru a-l lipi ca din fabrica de jur imprejur?
     
  20. DeViAnS

    DeViAnS Gold Member

    Înscris:
    15 Sep 2011
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A4, CGLC, 2013 - Quattro

Distribuie pagina asta