1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Geamuri fata /spate - macara geam la A4 B5 - probleme diverse si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B5 (1994 – 2001)' creată de cozmino, 7 Sep 2010.

  1. cozmino

    cozmino Bronze Member

    Înscris:
    28 Noi 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    1995 RHD A4 B5 1.9TDI (1z) - If it ain`t rubbin` you ain`t dubbin
    Desi am cautat nu am gasit nimic care sa descrie procedura.

    S-a rupt una din cleme(cea dinspre stalpul central) la geamul din fata stanga.
    Geamul urca greu sau uneori refuza sa urce.

    Pana aici, totul "ok. Clema se gaseste de cumparat,problema fiind inlocuirea ei.

    Am luat legatura cu cineva care se ocupa de asta si mi-a recomandat sa merg la un service deoarece este foarte mult de munca. Practic trebuie demontat tot panoul din poze pentru a putea schimba acea clema.


    Problema o reprezinta aliniera la loc a panoului, in momentul in care acesta este pus la loc.


    Daca a schimbat cineva aceasta clema il rog sa dea niste sfaturi. Ce metoda a folosit si la ce sa fiu atent.



    PS. Pozele nu-mi apartin, sunt ale lui mariusik.
     
  2. mariusik

    mariusik Bronze Member

    Înscris:
    25 Dec 2008
    Locație:
    Buzău
    Masina:
    Audi
    din cate stiu panoul din poze are 4 suruburi cu gauri fixe, 2 stanga 2 dreapta. Daca la montarea lui pe usa te refereai nu cred ca ai cum sa-l reglezi.
     
  3. Samy.

    Samy. Gold Member

    Înscris:
    25 Iul 2008
    Locație:
    Argeș
    Masina:
    A4 avant 1.8T AJL 180Hp, Golf4 2.0i AQY 115Hp
    la mine a fost demontat cnad mi s-a montat folia.
    De demontat se demonteaza usor, trebuie desfacuta fata de usa si apoi cele 4 suruburi torx care fixeaza cadrul din poze.
    LA remontare este adevarat ca trebuie reglat acel cadru, pentru ca cele 4 suruburi torx permit reglaj . La mine a durat cca 20 minute pentru o usa pentru reglarea cadrului.
    Dar 2 persoane cu rabdare vor reusi fara probleme.
     
  4. LUCAMAX

    LUCAMAX 2nd Gear Member

    Înscris:
    4 Mar 2009
    Locație:
    Caransebeș
    Masina:
    A4 B5 -1,6; MB E220
    Treaba ii usoara dupa ce dai joi fata de usa cabluri etc. panou ii prins in 4 suruburi torx dupa inlaturarea lor panou mai are 2 stifturi care intra pe 2 canale unu pe o paret si altul pe cealata parte, aceste canale fiind in partea superioara, dupa ce dai panou jos pentru inlocuirea clemei se scoate motoru sa poti cobora clemele de pe geam dupa ce acestea se desfac de geam, in clema intra cablu care are o bucata de plumb cred care intra intr-un locas al clemei, se scoate bucata de plumb sin clema apoi se inclina clema si se scaote apoi se inlocuieste cu cea noua se baga bucata aia de blumb inapoi in locas si se prind clemele inapoi pe geam, la punerea fetei inapoi aceasta vine exact pe pozitie cu ajutoru stifturilor, se pun suruburiele torx inapoi si mai este o pana de aluminiu in partea stanga jos ... spor la treaba

    [​IMG]
     
    Ultima editare: 8 Sep 2010
    Pas Alexandru apreciază asta.
  5. leo1987

    leo1987 5th Gear Member

    Înscris:
    27 Sep 2009
    Locație:
    TIMISOARA
    Masina:
    ALFA ROMEO 1.6 TS.1998
    salut de unde ai cumparat acele cleme pentru ca aceeasi problema o am si eu cu clemele (verzi) si am fost aici in timisoara la magazine de piese si mi-au spus ca nu imi pot aduce numai clemele,trebuie cumparata toata macarau,
     
  6. mariusik

    mariusik Bronze Member

    Înscris:
    25 Dec 2008
    Locație:
    Buzău
    Masina:
    Audi
    corect, acum am vazut si eu ca permit reglaj, cel mai bine e dupa parerea mea ca sa-ti faci niste semne inainte sa desfaci suruburile torx.
     
  7. cozmino

    cozmino Bronze Member

    Înscris:
    28 Noi 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    1995 RHD A4 B5 1.9TDI (1z) - If it ain`t rubbin` you ain`t dubbin

    Nu am cumparat inca dar sunt niste baieti in Bucuresti care au de vanzare cleme pentru macarale.Nu i-am intrebat daca au pentru A4 B5 dar banuiesc ca au. Daca nu imi comand de pe ebay: http://cgi.ebay.co.uk/AUDI-A4-B5-WI...arts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item1e5bc6e1e5 .


    Daca fac rost de un set de torxuri si clema respectiva, ma apuc week-endul asta de demontat si schimbat . O sa fac si poze si fac un tutorial pe baza acestora.

    @mariusik - Cat despre marcat, aceeasi solutie este propusa si in manualul de reparatii. Eu speram sa nu fie nevoie sa demontez panoul, cu speranta ca va putea fi schimbata clema prin spate daca ai degetele de pianist.


    Later Edit : Am luat legatura cu un alt baiat din Bucuresti care repara macarale. Clemele (se vand la set de 2) si costa 100 lei. De asemenea cu siguranta voi merge la el si pentru inlocuire, costul total (cleme+manopera) ptr o usa ajungand la ~200 lei . Numele lui este Catalin ( 0744304658 )
     
    Ultima editare: 8 Sep 2010
  8. robert_pantelimon

    robert_pantelimon 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Mar 2008
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi a4 1.8T quattro by TCM TURBO
    am schimbat si eu aceste cleme la usa din dreapta fata amandoua si e foarte simplu exact cum a spus colegu mai sus maine dimineata ma apuc s aschimb si pe partea stanga insa acolo macaraua cu totul a4 b5 are o mare problema cu aceste cleme ,mult noroc la schimbat
     
  9. breitner

    breitner Gold Member

    Înscris:
    10 Aug 2010
    Locație:
    Comarnic, München
    Masina:
    A4 B5, 1.8 Quattro, Passat B5 1.9 TDI AVF 4Motion
  10. robert_pantelimon

    robert_pantelimon 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Mar 2008
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi a4 1.8T quattro by TCM TURBO
    am terminat de montat si macaraua pe partea stanga merge bine si a fost o operatie usoara dar migaloasa ,miau ramas cateva piese pt ceai interesati cadru cu geam si motoras electric si doaua cleme pt partea stanga si doau pe dreapta
     
  11. Emy_

    Emy_ Silver Member

    Înscris:
    12 Dec 2009
    Locație:
    Mangalia
    Masina:
    Fosta ADR 1.8i 125Cp ; prezentele 1.9 AFN + 2.0 CBAB
    Eu mi-am schimbat singur acea clema,sunt din plastic si cedeaza repede.Am pus una de Passat care este exact ca cea veche.Pacat ca am vazut topicul prea tarziu.Oricum bine ca ai rezolvat.
     
  12. ikks

    ikks Bronze Member

    Înscris:
    10 Oct 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    2005 A4 B7 2.0TFSI
    Aseara s-a intamplat si la mine nenorocirea. A pocnit o clema, si gata geamul. Noroc ca am reusit sa-l inchid. Pare sa fie tot cea dinspre stalpul central.

    Stie cineva un cod pentru cleme?
     
  13. breitner

    breitner Gold Member

    Înscris:
    10 Aug 2010
    Locație:
    Comarnic, München
    Masina:
    A4 B5, 1.8 Quattro, Passat B5 1.9 TDI AVF 4Motion
    daca ai citi topic-ul ai gasi raspuns si la intrebarea pusa si la altele pe care ti le vei pune sigur cand vei demonda tapiteria usii!
     
  14. bobbymotorman

    bobbymotorman 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Noi 2011
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi a4 turbo 1996
    Salut,
    Sunt posesor proaspat al unui audi a4, 1.8 turbo din 96. Nu mai pot deschide geamurile fata care sunt electrice. Pe spate sunt manuale. Am masurat pe mufe din tabloul de pe manerul soferului, nu am curent si nici din dreapta nu pot deschide avand in vedere ca sigurantele din tablou sunt ok. Am verificat si la usa in burduful cu fire nimic rupt. Toti imi spun ca este calculatorul de confort vinovat.
    Acum intrebare: unde drac e asta amplasat ?
     
    Ultima editare de un moderator: 3 Dec 2012
  15. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
  16. bobbymotorman

    bobbymotorman 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Noi 2011
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi a4 turbo 1996
    Multumesc, insa crede-ma am cautat si nu am intalnit defectiunea asta, asemanator da, dar era de la firele din portiere, alte defectiuni asemanatoare erau din alte motive. M-am documentat de pe forum, am luat-o prin eliminare de aia am si masurat totul din spusele celor de pe forum, insa sa nu mai mearga nici-o comanda de la geamuri de pe nici-o portiera, nu am gasit scris nicaieri.
     
    Ultima editare de un moderator: 3 Dec 2012
    Giurginca apreciază asta.
  17. Cosmin

    Cosmin 4th Gear Member

    Înscris:
    15 Iun 2008
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A4 1.8 1998 ADR Avant
    salutare. am o intrebare! ce face butonul din mijlocul butoanelor care ridica geamurile. am 4 geamuri electrice si ii in urmatorul fel:
    geamuri fata pozitionate inainte, un buton mai mare care nu stiu ce face si urmeaza geamuri spate, deci butonul ala nu stiu ce face???
     
  18. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Acel buton blocheza geamurile ca sa nu poate fi deschise decat de la butoanele aflate pe partea soferului. Pasagerii nu mai pot deschide geamurile cand acel buton este apasat.
     
    Ultima editare: 8 Feb 2013
  19. ikks

    ikks Bronze Member

    Înscris:
    10 Oct 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    2005 A4 B7 2.0TFSI
    Se potrivesc macaralele de pe masina cu volan pe dreapta la cea cu volan pe stanga?
     
  20. marius 21

    marius 21 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Ian 2010
    Locație:
    Botosani
    Masina:
    Audi A4 B5 1.9 TDI Afn Quattro
    Bineinteles ca se potrivesc.Care e nedumerirea ta de zici ca nu se potrivesc?Explica-ne si noua te rugam;)
     

Distribuie pagina asta