1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

GPL la Audi A4 B5 - discutii diverse

Discuție în 'Audi A4 B5 (1994 – 2001)' creată de bushman, 18 Mar 2012.

  1. Ionut lucian

    Ionut lucian Gold Member

    Înscris:
    6 Apr 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 1,6 BENZINA "97
    Ce face omul cu mana lui nici dracul nu desface sau se chiama lucru manual . Sata vac oameni cnd nu au ce face se mai joaca pe la masini si dupa vin la mecanic ca sa bulit masina . Sper sa nu supar pe nimeni dar am avut de lucru foarte mult pe pe urma baietilor care le place sa umble pe la masini . Pe gpl mergi sa faci economie nu sa fuga masina , si asa apar multe bube la motoare si uzura ca gpl arde mai uscat nu e ca benzina .sa la se aceea pelicula reziduala pe cilindru si supape si apare uzura quluasei din cauza surplusului de gaz in cilindru sau alte necazuri la sistemul de alimentare cu benzina al masini si alte bube de te pui in cap cnd te apuci de vero masina pupa ce a umblat ver unu pe la ea.
     
  2. bushman

    bushman Gold Member

    Înscris:
    26 Iul 2009
    Locație:
    București / Titu
    Masina:
    Audi A4 B5 , 1.8 ,ADR, 1996,125cai
    Nu ma supar Zamolex , in mare parte avem mostenita pasiunea pentru mecanica si a vedea cum funtioneaza lucrurile de aceea ne bagam nasul peste tot in speranta de a inbunatatii performantele sistemului , sau doar de a vedea cum funtioneaza si a invata lucruri noi ca mai stricam lucruri se intampla face parte din proces eu unul ami asum responsabilitatea in fiecare proiect in care sunt implicat.
     
  3. mkb 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Apr 2014
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    A4B5 avant, 1.8, 125 cp, 2000, AVV
    Salut Zamolxez. M-ai intrebat la un moment dat daca problema de la sonda lamda apare doar pe GPL sau si pe benzina. Am bagat solutie de curatat injectoarele, am facut plinul si am mers aprox. 500 km. Alarma nu s-a mai aprins. Am trecut pe GPL, si ghici. Iar a aparut alarma. Deci este de la instalatie. Amestecul este prea sarac. instalatia este in garantie. La ce ar trebui sa fiu atent cand ma duc la aia care mi-au montat instalatia ( maine dimineata ). Multumesc.
     
  4. breitner

    breitner Gold Member

    Înscris:
    10 Aug 2010
    Locație:
    Comarnic, München
    Masina:
    A4 B5, 1.8 Quattro, Passat B5 1.9 TDI AVF 4Motion
    Harta de functionare a instalatiei de GPL trebuie sa fie identica (sau cat mai apropiata ) cu harta pe benzina.
     
  5. mkb 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Apr 2014
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    A4B5 avant, 1.8, 125 cp, 2000, AVV
    La ultima verificare ( inainte sa bag solutia pt curatat injectoare ) am verificat filtrele pe GPL si harta era exact cum spui tu. Astfel, dc imi mai apare alarma cand merg pe GPL. Pe benzina nu pare, pe GPL apare. Vreo sugestie?
     
  6. zamolxez

    zamolxez Gold Member

    Înscris:
    14 Oct 2010
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A4 B7 2004, 2.0 TDI BRE (Ex BLB)
    MKB - ti-am spus , si la mine daca pun testerul imi arata "amestec sarac" dar nu imi apare eroare pe bord. Daca stai sa te gandesti putin, noxele masinii atunci cand mergi pe GPL sunt de Euro 4. Ca sa iti iasa noxele alea e logic sa fie amestecul mai sarac decat ce stie sa citeasca sonda. Atata timp cat masina merge in parametrii si nu ai alta eroare eu nu mi-as face griji.
    In legatura cu harta.... nu stiu daca trebuie sa fie aproape sau la fel cu harta pe benzina, dar stiu ca timpul de injectie trebuie sa fie cat mai apropiat de cel al masinii. La mine se invarte undeva pe la 3 milisecunde si este aproape identic cu cel al masinii.
     
  7. mkb 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Apr 2014
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    A4B5 avant, 1.8, 125 cp, 2000, AVV
    Multumesc pentru raspuns, dar eu ce sa fac cu senzorul din bord? Sa pun un plasture pe el? Timp de un an de zile nu am avut problema asta, dc acum ? Oricum merci.
     
  8. Ionut lucian

    Ionut lucian Gold Member

    Înscris:
    6 Apr 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 1,6 BENZINA "97
    Salutare mkb!
    Cum ai evacuarea masini, ai ceva care nu e etans sau vreo teava sau toba sparta ?
    Daca da atunci din cauza asta iti apare sonda. Daca sistemul de evacuare nu este etans sonda citeste eronat si de aici apar bube. Pe benzina nu face pentru ca noxele sunt mai mari iar pe GPL sunt mult mai mici. Daca motorul merge bine iar noxele sunt mici pe GPL este posibil sa fie ceva le evacuare, posibil vreo toba, racord sau teava fisurata.
     
    Ultima editare de un moderator: 26 Apr 2015
  9. bushman

    bushman Gold Member

    Înscris:
    26 Iul 2009
    Locație:
    București / Titu
    Masina:
    Audi A4 B5 , 1.8 ,ADR, 1996,125cai
    Salutare colegi, am avut ceva probleme cu bateria/alternatorul si instalatia de gaz face figuri respectiv pleaca singura cand e rece motoru etc ,este cineva din bucuresti sau dambovita care are un cablu de diagnostic si ma paote ajuta sa refac setarile instalatiei de gaz ?
     
  10. breitner

    breitner Gold Member

    Înscris:
    10 Aug 2010
    Locație:
    Comarnic, München
    Masina:
    A4 B5, 1.8 Quattro, Passat B5 1.9 TDI AVF 4Motion
    Pentru setarile calculatorului instalatiei de gaz trebuie sa mergi la un atelier specializat in instalare GPL auto. Nu poti sa le faci dupa ureche (trebuie interfata, cunostiinte si experienta) si nu costa mult.
     
  11. bushman

    bushman Gold Member

    Înscris:
    26 Iul 2009
    Locație:
    București / Titu
    Masina:
    Audi A4 B5 , 1.8 ,ADR, 1996,125cai
    Trebuie interfata si cineva care a mai facut asta evit atelierele pentru ca de ex pentru un banal schimb de filtre mi-a cerut peste 200ron .
     
  12. breitner

    breitner Gold Member

    Înscris:
    10 Aug 2010
    Locație:
    Comarnic, München
    Masina:
    A4 B5, 1.8 Quattro, Passat B5 1.9 TDI AVF 4Motion
    Aceia sunt "jefuitori" nu mecanici!
     
  13. bushman

    bushman Gold Member

    Înscris:
    26 Iul 2009
    Locație:
    București / Titu
    Masina:
    Audi A4 B5 , 1.8 ,ADR, 1996,125cai
    De aceea am zis respectivii ami montasera instalatia de gaz ceva pareri sau puteti recomanda un service sau o persoana care lucreaza mai ieftin si cam la cat sa ma astept sa fie ?
     
  14. breitner

    breitner Gold Member

    Înscris:
    10 Aug 2010
    Locație:
    Comarnic, München
    Masina:
    A4 B5, 1.8 Quattro, Passat B5 1.9 TDI AVF 4Motion
  15. zamolxez

    zamolxez Gold Member

    Înscris:
    14 Oct 2010
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A4 B7 2004, 2.0 TDI BRE (Ex BLB)
    Este o recomandare foarte buna. Se pricep oamenii și sunt și amabili.
     
  16. bushman

    bushman Gold Member

    Înscris:
    26 Iul 2009
    Locație:
    București / Titu
    Masina:
    Audi A4 B5 , 1.8 ,ADR, 1996,125cai
    Da dar eu am nevoie in dambovita sau bucuresti .
     
  17. breitner

    breitner Gold Member

    Înscris:
    10 Aug 2010
    Locație:
    Comarnic, München
    Masina:
    A4 B5, 1.8 Quattro, Passat B5 1.9 TDI AVF 4Motion
    In loc sa mergi la Bucuresti, mergi la Ploiesti (doar nu faci drumul in fiecare zi si este o diferenta de vreo 10 km).
     
  18. Ionut lucian

    Ionut lucian Gold Member

    Înscris:
    6 Apr 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 1,6 BENZINA "97
    Salut
    Am gasit o instalatie Frateli la 2200de lei si vreau sa o montez pe masina mea un b5 de 1,6 adp . Ce parere aveti de instalatiile frateli ca si calitate pret.
     
  19. zamolxez

    zamolxez Gold Member

    Înscris:
    14 Oct 2010
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A4 B7 2004, 2.0 TDI BRE (Ex BLB)
    Din cate știu eu sunt mai slăbuțe. Spre exemplu la mine în Ploiești Landi Renzo costa cam 2450. Și e Diferenta mare intre ele.
     
  20. Ionut lucian

    Ionut lucian Gold Member

    Înscris:
    6 Apr 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 1,6 BENZINA "97
    Slabute in ce sens. Eu nu vreau cine stie ce performante vreau doar sa merg mai ieftin pentru ca fac cam 500/600 de km pe saptamana si ma usuca benzina. Bag cam 1 plin la saptamina si e 300 de lei pe saptamana ceea ce nu e putin si nu vreau diesel. Cam la ce sa ma astept sa pice la intalatia Fratelii ?
     
    Ultima editare de un moderator: 21 Mai 2015

Distribuie pagina asta