1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

GPL pentru A8 D3

Discuție în 'Audi A8 D3 (2003 - 2010)' creată de lxl, 15 Feb 2011.

  1. Coniac 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Iun 2014
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi a8, 4,2 v8 quattro 2004
    Salut,da mi si mie mai multe detalii despre instalatia de GPL pt audi a8
    Am ocazia sa iau un d3 / 4e pe bani buni...motor de 4,2 v8 si as vrea sa il trec pe gaz...pe benzina rupe 18-23 consum oras....noapte - aglomeratie.
     
  2. isvaly

    isvaly Gold Member

    Înscris:
    25 Aug 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A4,A6,A8,Q7,
    Mai bine nu l cumpara ...
    Îți bati joc de mașina .. De motor ..
    Părerea mea este ca daca nu îți permiti aceste costuri nu are sens sa "o forțezi"
    Bine .. Este părerea mea nu trebuie sa ma iei in seama sa sa îți para ca am zis o tendentios
     
  3. Coniac 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Iun 2014
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi a8, 4,2 v8 quattro 2004
    Asta e masina...intr adevar am luat o la pret mic...dar vreau sa o pastrez ca imi place maxim si revin cu impresii dupa ce pun gpl luni... Sper sa fie ok.
     
  4. cornel1970

    cornel1970 4th Gear Member

    Înscris:
    2 Dec 2011
    Locație:
    Lerida-spania / Titu , Dambovita
    Masina:
    Audi Q7, 3.0 Tdi, 2006 resoftat. cod motor BUN.
    audi a8 3.7 cu instalatie GPL

    Salutare oameni buni, azi am montat pe masina mea, audi a8 3.7 din 2003 instalatie de gpl, un kit LANDI RENZO- omegas. Pentru inceput as putea spune ca sant multumit de aceasta schimbare, mentionez ca are si sistem de lubrifiere al supapelor Flash-Lube, am un rezervor de gpl de 80l si cu o mica modificare la flotor imi intra exact 74.5 l de gaz,pretul instalatiei cu tot cu omologare...scris in cartea masinii a fost de 2200 euro( lucrarea fiind facuta in Spania unde si locuiesc de...moment. O sa revin cu noi informatii.
     
  5. klaudiuxyx

    klaudiuxyx 3rd Gear Member

    Înscris:
    28 Mar 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi A8 D3, 4.2 BFM, Audi A6 C7 2.0 CGLE, Audi 100 C4, 2.3 AAR
    Ca si curiozitate pentru cei care sustin ca iti bati joc de motor punandu-i GPL, pune-ti va rog pe forum toate datele tehnice de uzura comparabile benzina vs. gpl pe care le detineti pentru a le putea compara.
     
  6. AndreiValentin

    AndreiValentin 4th Gear Member

    Înscris:
    28 Sep 2014
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi A8 3.0 TDI 2013
    Daca ai GPL pe masina trebuie sa te duci noaptea sa alimentezi, fiecare cu parerea lui totusi dar masina asta nu e facuta pentru asa ceva.
     
  7. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    O instalatie GPL pe un motor pe benzina, este intotdeauna un avantaj .
    Nu se pune in calcul daca este Audi, Porsche, Lexus sau alte, toate le folosesc cu succes.
    Chiar daca la aceasi cilindrata, consumul de benzina find mai ridicat, la cat costa GPL-ul tot iesi mai ieftin decat un diesel, ca sa nu vorbim de poluare.
     
    jaxwins și mare_hotz apreciază asta.
  8. andres_andrei16

    andres_andrei16 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Feb 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6, 2.4 V6, 2006
    Cat consuma un 3.0 / 3.2 benzina + gpl , deține cineva o astfel de bijuterie cu gaz?
     
  9. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    Eu am un A8 4.2 cu gpl si functioneaza impecabil fara sa mai vorbesc de o scadere seminifcativa a costurilor de deplasare. Masina mea este echipata cu instalatie BRC si nu exista nici cea mai mica diferenta in mersul motorului fie ca se merge pe gpl fie ca se merge pe benzina.
     
    jaxwins și 11TUN apreciază asta.
  10. andres_andrei16

    andres_andrei16 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Feb 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6, 2.4 V6, 2006
    Si Ca si consum bănuiesc ca sare de 17-18 lejer?
     
  11. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Da tu cat crezi ca o sa consume un A8 cu motor de 4 litri benzina: 10 la suta ? :) daca scazi sub 20 % in oras sa zici merci. Nu mai intrebati aiurea de consum cand vreti sa va cumparati o asemenea masina cu un motor de peste 3 litri indiferent de combustibil. Cand intrebi de consum nu aia este masina pe care tu iti permiti sa o intretii si trebuie sa te orientezi catre altceva.
     
  12. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    Desi a trecut foarte mult timp de la ultimul raspuns de pe acest topic, pot spune ca un consum minim in regim extra urban este 12.9, mers batraneste, iar urban....Dumnezeu cu mila: intre 22 si 34 in functie de aglomeratie; media mea este 26% in regim urban si merg destul de mult in trafic intens la ore de varf. In cazul motarii unei instalatii gpl pe masina reduci mult din costuri raportat la pret per km insa valoarea consumului exprimata in l/100km nu va scadea.
     
    11TUN apreciază asta.
  13. Imsofamouss 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Iun 2015
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    A4,2.0,2006
    Buna ziua! Un prieten si-a cumparat o masina pe benzina un motor maricel ce-i drept insa masina este cumparata cu acte de comodat (procura) a cautat pe google insa nu a gasit nimic concret in cazul in care el monteaza o instalatie gpl trebuie sa mearga la rar sa o omologheze,ar fi vreo problema fiindca nu e in actele masinii? efectiv in carte si in certificat? stie cineva cum ar fi corect sa procedeze? nu ar vrea sa instaleze aiurea instaltia gpl fara a fi omologata.
     
  14. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Si de ce nu intreaba direct el la RAR ? Exista un birou de informatii sau da o fuga pana acolo si afla exact de la biroul de omologari GPL din cadrul RAR. Bafta
     
  15. Imsofamouss 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Iun 2015
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    A4,2.0,2006
    la un 4.2 benzina daca as pune gpl care ar fi consumul in oras ? (pe gpl)
     
  16. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    In principiu la fel ca la motorul alimentat cu benzina.
     
  17. mare_hotz

    mare_hotz Platinum Member

    Înscris:
    3 Noi 2014
    Locație:
    Nurnberg
    Masina:
    A6 2.5tdi Avant AKN
    Normal ca trebuie omologata de RAR si trecuta in carte. Este ca si cum eu as adauga doua aripi masinii ,iar cei de la RAR trebuie sa dovedeasca ca pot zbura.

    Valoarea consumului exprimat in litrii este aceasi sau chiar mai maricel un pic in cazul instalatiilor pe gaz.Pierderea de putere insignifianta, in schimb se pierde un pic mai mult la cuplu.ll
    Legat de uzura, este neadevarat ca se uzeaza motorul mai repede. Unul la mana,responsabilul uzurii motorului este uleiul si bineinteles restu de filtre, nu combustibilul.
     
  18. lxl

    lxl Gold Member

    Înscris:
    27 Ian 2009
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi allroad 2002.2,5 TDI AKE,A2 2002. 1,4TDI AMF,A4 2017 2.0 DETA.A4 2.0 2017 deta,A4 2015,2.0,CNHA
    Gazul lichefiat nu are cifra octanica a benzinei si arderea este mai rapida,binenteles si consumul este mai mare cantitativ intre 2-5 litri fata de benzina in functie de capacitatea cilindrica,dar la pret este net inferior.Referitor la uzura motorului,eu zic ca scade cu un procent de 15 la suta viata motorului,arderea find mult mai uscata, Asta este parerea mea de mecanic,cine exploateaza de mai mult timp,o asemenea masina are un cuvant mai sigur de spus .
     
  19. cornel1970

    cornel1970 4th Gear Member

    Înscris:
    2 Dec 2011
    Locație:
    Lerida-spania / Titu , Dambovita
    Masina:
    Audi Q7, 3.0 Tdi, 2006 resoftat. cod motor BUN.
    Salutare, eu am un A8, 3.7 cu instalatie GPL. Landi Renzo, am rezervorul cilindric de 80l.
    Cel mai mult am alimentat cu 73l. Sant foarte multumit si de cum merge motorul si de consum.
    M-a costat 2000 euro cu montaj si omologare ( mentionez ca eu locuiesc in Spania si a trebuit sa cumpar si sa montez instalatia aici )
    Un consum mixt este in jurul a 15-17 l gpl.
    Extraurban cu o viteza intre 150 si 170 km/h este undeva pe la 13 l gpl.
    Cea mai mare autonomie am avuto in Romania pe drum national Bucuresti-Arad 520 km.
    Amortizareaa instalatiei am facuto in circa 40.000 km. Si aici mentionez ca eu fac in jur de 50 de mii pe an.

    Cam asa arata instalatia pe motor,
     
    jaxwins, djxme200 și stefan550 apreciază asta.

Distribuie pagina asta