1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Head-UP display la Audi A4 B8 - montare ulterioara - se poate monta ?

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de Mervey, 23 Ian 2017.

  1. Mervey

    Mervey 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Aug 2016
    Locație:
    Pitești
    Masina:
    Audi A4 B8 — 2.0 TDI (CGLC) — 2013 — 177 CP
    Salut.
    Am un prieten care si-a luat de curand alta marca de masina si mi-a trimis o poza incare imi arata ceva de asemanator celei din atasament si zicea ca e foarte comod de vizualizat anumite informatii.
    Se poate face un retrofit si la noi, la audi, dar ceva elegant, nu genul ala din comert cu un dispozitiv butucanos lipit pe bord ?

    viteza parbriz.jpg
     
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    De Head-Up display ai auzit ? :) Este dotare de serie la Audi pentru anumite modele. Citeste pe Google ce face si cum poti face retrofit. Sunt tot felul de mizerii chinezesti care imita originalul. La masina ta oricum nu poti face retrofit la asa ceva decat daca montezi o mizerie din aia adusa din China. Sunt pe net (Google, YouTube) sute de explicatii cu asa ceva adica afisarea informatilor pe parbriz.
     
  3. Mervey

    Mervey 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Aug 2016
    Locație:
    Pitești
    Masina:
    Audi A4 B8 — 2.0 TDI (CGLC) — 2013 — 177 CP
    Auzisem de head-up display, dar eram convins ca este acel gen de display care se ridica din bord, nu ma tenta, asa ca nu am cautat detalii despre. Chinezarie nu vreau, speram sa poata face, vreunul dintre cei cu retrofit, ceva elegant. Multumesc de info.
     
    cosmin21i apreciază asta.
  4. Dageac

    Dageac 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Noi 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi a4 b8 2014
    Va salut,
    Spuneti-mi va rog: se poate face un retrofit pentru a instala Head-Up display la Audi A4 B8.5 an 2014 ?
    Multumesc si o zi buna.
     
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Deoarece aceasta platforma constructiva folosita la A4 B8 si facelift (A4 B8.5) nu a fost dotata niciodata cu asa ceva in primul rand nu ai de unde sa cumperi plansa de bord si restul pieselor pentru a integra in masina ta acest sistem care il vrei. Pe cale de consecinta nu poti face asa ceva adica sa montezi Head-Up display in masina ta.
     
  6. Dageac

    Dageac 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Noi 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi a4 b8 2014
    Am inteles. Multumesc frumos pentru raspuns.
     
  7. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Cristi, se pot lua de pe A6 C6, MMI 3G, cel puțin. Foarte bună cunoaștere a sistemelor electronice. De le AUDI, cablul din plan sa de bord se gaseste. Pana im 500€ le găsisem eu de pe un A6 C6 dar nu le am cu electronică și am renunțat.
    In plansa de bord tai dimensiunea dar nu ai Siguranță că va intra unitatea sub plan sa de bord. O adaptare poti face totuși, însă unitățile compatibile trebuie luate de pe A6 4G
    Simplu si cel mai simplu, daca s-ar potrivi toata plan sa de bord de pe A6 :)
    Sau de pe noul A4 B9, însă si aici este discutabil.
     
  8. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Ce vorbesti acolo ? Nu a existat vreodata optiunea de Head-Up Display pe platforma C6.
     
  9. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Bogdan ce ai spus tu acolo pentru ca sa fie fezabil si facut ca la carte te va costa peste 5000 euro iar unii isi cumpara o masina (chiar doua) cu banii astia. Unii nu cheltuie 200 euro pentu niste piese de stricta necesitate si tu spui si mentionezi "avioane". :) Se poate face orice cu vointa dar si niste costuri pe masura. Sa lasam totusi visele si sa coboram cu picioarele pe pamant. Bafta.
     
  10. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    C7 4G-ul. Am facut o confuzie

    Sent from my S9+ using Tapatalk
     
  11. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Nu inteleg de ce costa la tine 5000€ , dar na, fie cum zici tu !

    https://shops.audi.com/en_GB/web/zubehoer/p/head-up-display-8v0051604-9
    Citeste o alternativă, Cristi, la mai puțin de 5000€ la care te gândești tu !

    Alternative sunt !
    Poate nu ma crezi dar la mine toate piesele pentru retrofit-uri sunt aproape gratis.
    Am avut la indemana piesele de HUD de pe A6 4G la putin peste 500€, fără plansa de bord (care daca esti băiat descurcaret o poti lua de pe o masina accidentată doar pentru partea HUD)
    Unitatea MMI cu acele comenzi, cablul din plansa de bord, comutator de lumini și unitatea de pe proiector.

    Sent from my S9+ using Tapatalk
    [​IMG]
     
    Ultima editare: 24 Dec 2018
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Bogdan te vad entuziasmat asa in general si asta e foarte bine. :) Eu sunt mai batran, nu mai sunt asa de exuberant ca acum 20-30 ani si am vazut mai multe la viata mea. Crede-ma ca nimic nu se potiveste si acea plansa de bord nu o sa o montezi tu in veci pe A4 B8. Trebuie ceva custom, facut si turnat in matrite speciale si integrate ulterior in interiorul acelei masini. Pentru ca sa torni un bord (da, se poate) doar o matrita te costa un minim de 3000 - 4000 euro. Am legatura cu acest domeniu printre altele. Mai departe pentru ca sa integrezi tu o electronica si niste sisteme de la o masina din alta generatie este foarte dificil. Repet, nimic nu este imposibil dar trebuie sa-ti asumi niste costuri.
    Hai sa nu mai continuam pe marginea acestui subiect pentru ca nu are rost. Oricum nu o sa faca nimeni asta pentru ca nu se merita, iti spun eu asta din experienta. Bafta.
     
  13. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Din punctul meu de vedere merge facut, dar acum depinde de fiecare !
    Si daca negociezi, poti ajunge la jumătate la fiecare articol, chiar si la plansa de bord de A6 !

    Eu as citi articolul acela de pe audi shop ! Dar la 200€ , cu articole Originale as face acel Retrofit, acela din link

    [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

    Sent from my S9+ using Tapatalk
    [​IMG]
     
  14. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Intelege ca nu ai cum sa integrezi o plansa bord de la A6 C7 4G in A4 B8. Are alta lungime, dimensiune, grosime, forma si functionalitate. Deja insisti de parca schimbi un bec sau tragi doau fire prin masina. Chiar crezi ca nu facea cineva asta pana acum in toata lumea asta ? Tu chiar crezi ca eu nu am verificat daca cineva a facut acest retrofit vreodata ?
     
    BogdanDE apreciază asta.
  15. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Stiu ca ai dreptate dar gandesc ca un "bastler" ! Stiu ca Nu se potrivesc piesele.
    Visele sunt gratis, nu costa nimic ! :)
    Cine vrea HUD sa astepte facelift la B9, sau B10 ca se vor ieftini foarte mult.
    Si eu imi doresc una completă, un Q8 :))

    Sent from my S9+ using Tapatalk
     
  16. paul14

    paul14 Platinum Member

    Înscris:
    28 Dec 2015
    Locație:
    Târgu Jiu / Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B5 Avant Quattro, 2.5 TDI AKN, 2000
    "hud-ul" de pe shops.audi nu este un hud autentic, este mai mult un C-Hud, varianta ieftină de la Renault pentru hud (știu ca nu e voie cu comparație).
    Această generație de hud este deja învechită, în 1-2 ani iese pe piață noua generație în care nu mai sunt folosite oglinzi pentru proiecție ci se folosește un sistem laser cu mai multe straturi de sticlă.

    PS: ai uitat și de parbriz.
     
  17. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București/Fieni
    Masina:
    A4 B8 allroad 2.0TDI CAHA
    Am gasit si eu codurile pentru retrofit HUD in ETKA la sectiunea A4 B8 si apoi pe shops.audi. Este vorba de un sistem care se ataseaza pe plansa de bord.
    NU este vorba de Head-Up-ul cel original din fabrica asta ca sa nu va faceti iluzii cum ca veti avea optiunea identica ca cea OE. :)

    https://shops.audi.com/en_GB/web/zubehoer/p/head-up-display-8v0051604-9
     
  18. smurff

    smurff Gold Member

    Înscris:
    22 Ian 2015
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi A4 (B9 - DEUC, B8,5 - CJCB, B8,5 - CGLC, B8 - CAGB, B7 - BRD, B6 - AWX)
    Nu va suparati pe mine, dar eu nu vad utilitatea acesteia, atata timp cat reduce din campul vizual.
    Aceasta optiune, din cate stiu eu, a fost conceputa pentru vizibilitate maxima.
     

Distribuie pagina asta