1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

I.T.P. - Inspectia Tehnica Periodica

Discuție în 'Service' creată de Cammeleon, 28 Oct 2009.

  1. felmeridavid 2nd Gear Member

    Înscris:
    2 Oct 2009
    Locație:
    Suedia
    Masina:
    BMW 520d E61
    ITP expirat in strainatate

    Salut!
    Poate nu este locul cel mai potrivit de a posta problema mea dar nu am gasit una mai potrivita.
    Traiesc in strainatate (Suedia) din 2010 si mi-am adus masina aici. Este cu numere RO pt ca impozitul este urias (aprox 4-500 euro pe an). Am fost acasa cu masina in 2011 junie cand am facut si ITP-ul. Acum problema este ca va expira inainte sa ma intorc in tara, adica inainte de august. As vrea sa stiu ce risc imi asum daca circul cu masina in Europa circa 2 luni fara ITP. Aici politia habar nu are ce scrie in talon, de asta sunt sigur. Pe si mai mult ii intereseaza de ce nu l-am inmatriculat aici in Suedia...

    Multumesc
     
  2. zurry80 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Iun 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6,2.5 diesel,2004
    Salut! La inceputul lunii viitoare trebuie sa fac itp-ul da nu cunosc service-uri cu statie itp prin bucuresti ,daca stii dvs va rog frumos sa imi spuneti si mie adresa si as dori ca service-ul sa nu fie unu dasta luxos sa zic asa sa fie mai de cartier , Astept cateva adrese cu service ITP multumesc
     
  3. cat 5th Gear Member

    Înscris:
    11 Apr 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    a4 1,8t quattro aeb,a38l
    Eu recomand cu caldura service din spatele parcarii cora pantelimon si de langa targ vitan langa un centru de fier vechi.
    La cora numai faptul ca atunci cand se urca in masina mecanicul pune pe scaun folie spune tot si pretul este 80 ron.La mine a fost 100 pt ca am quattro. service se numeste AUTOLEADER
     
  4. al3x3boss 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Iun 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi TT,1.8 benzina,2002
    Statie itp langa targul vitan,pe calea vitan 281A...eu acolo am fost si am fost multumit..sunt destul de ok baietii.
     
  5. LovA 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Iul 2013
    Locație:
    Piatra Neamt
    Masina:
    Audi A4. 20 Valve, 150 CP. Cod- AEB, 1800 T, 1996
    salutare!
    am o masina din Spania. Masina e cea din semnatura, A4 B5, 1996 1.8 Turbo, 20 Valve, 150 Cai, Cod motor AEB.

    La sfarsitul anului imi va expira inspectia tehnica a masinii. Eu voi fi in tara pot face inspectia in Romania ? daca pot face ITP=ul in tara pot veni cu acele acte in Spania iar?
     
    Ultima editare de un moderator: 21 Aug 2013
  6. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Da poti face ITP la noi in tara chiar daca ai numere emise de alt stat doar la Registrul Auto Roman (RAR). S-a schimbat legea incepand de anul acesta si se poate face ITP dar la RAR asa cum ti-am mentionat anterior. Daca vrei sa te intorci in Spania ITP-ul din Romania este recunoscut in Spania. Bafta
     
    Ultima editare: 21 Aug 2013
  7. GLS

    GLS 5th Gear Member

    Înscris:
    14 Mai 2013
    Locație:
    Oxford & London
    Masina:
    Audi A4 B6 Cabrio 1.8T 2003 Ex Audi A6 2.5 TDI 2003
    Rubricile mele dupa talon cu inspectiile sunt pline. Ce se face in cazul acesta? Cine imi elibereaza un cartonas cu alt tabel pentru inspectii?
    PS: Cat costa acuma sa faci itpul?
     
  8. Cristian S.

    Cristian S. Audi Expert

    Înscris:
    8 Mar 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Oricare statie ITP iti va da cartonas,sau iti schimbi talonul apoi daca te deranjeaza.Costul in TM este intre 70-150 ron.
     
  9. razvan.s

    razvan.s 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Ian 2016
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4 B8,2.0TDI 88kW 143CP,2013
    Sunt programat luna asta la ITP si vreau sa va intreb daca o sa am probleme daca am anvelope de vara(sunt in stare foarte buna).Din cate am citit,anvelopele de iarna sunt obligatorii doar in momentul in care suprafata carosabila este acoperita de gheata,zapada sau polei.
     
  10. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu vei avea nici o problema. Este corect si conform legii, asa cum ai mentionat.
     
  11. gtincu 4th Gear Member

    Înscris:
    18 Mai 2011
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    A4 B5.5 Avant 1.9 TDI AJM 2000
    Salut am de remediat o problema in urma ITP si trebuie sa o rezolv in 30 de zile dupa spusele celor de acolo.
    Pot sa ma duc la alta statie dupa ce o remediez sau tot acolo unde am fost initial?
    ITP-ul meu expira pe 24 luna asta, azi 11 mi s-a zis ca am 30 de zile sa remediez problema, deci pana pe 10-11 luna viitoare sunt in regula cu ITP-ul nu?

    Mersi.
     
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Poti merge la orice statie ITP. Ai 30 zile la dispozitie amanare (de la data intrarii initiale adica de astazi) deci pana atunci poti circula. Eu te sfatuiesc totusi sa remediezi problema pana pe 24 ale lunii curente ca sa nu iasa discutii ulterioare in urma unui control in trafic sau in caz de accident. Bafta.
     
  13. Kspic

    Kspic Platinum Member

    Înscris:
    20 Iul 2015
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A3 1.4 TFSI
    O mica intrebare am daca se poate. In Constanta, unde as putea face ITP-ul pe fuga ? Maine plec spre mare, o excursie programata azi iar ITP-ul imi expira pe 24.
     
  14. gtincu 4th Gear Member

    Înscris:
    18 Mai 2011
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    A4 B5.5 Avant 1.9 TDI AJM 2000
    Salut, am o curiozitate,
    Stie cineva ce se verifica la ITP cu acele sprayuri cu care se da in spatele motorului?
    La ultima verificare mi-au dat cu o gramada si din vreo 3 tuburi diferite.
    Multumesc.
     
  15. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Care spatele motorului ? Te referi in compartimentul motorului ? Fii mai explicit data viitoare cand formulezi intrebarile / mesajul. Se curata locul unde este pansonata seria motor. Se foloseste spray degripant si/sau spray curatitor pentru frane ca sa se vizualizeze seria motor. Bafta.
     
  16. McCasian 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Iun 2015
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A8L D3 4.2 FSI Quattro 2009
    Salutare,
    Intrebarea este: la un A8 D3 cu tractiune Quattro se poate face ITP la statii normale sau trebuie doar la statii care permit 4x4 ?
     
  17. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu are nici o legatura si nu ai nici o restrictie la I.T.P. privind transmisia/tractiunea masinii. Poti face I.T.P. la orice statie autorizata R.A.R..
     
  18. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Stie cineva daca exista o limita maxima de zile in care poti face ITP-ul inainte de a expira ?

    Mai pe scurt, de exemplu, se poate face cu 2-3-4 luni inainte de a expira ? Sau e musai sa astepti luna expirarii ?
     
  19. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu este nimic prevazut in legislatie ca si ordine de timp. Bine, nu te duci cu 4-6 luni inainte de data expirarii termenului inscris in Certificatul de Inmatriculare. Poti merge inainte cu o luna, doua, la I.T.P.
     
  20. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Aveam de gand cu cca. 3 luni. :)
    Dar, daca nu este prevazut un termen anume, nu vad unde ar fi problema. Nu pierd ei lunile respective, ci eu.

    O sa sun maine si revin cu un raspuns concret, poate mai are cineva nevoie de informatie.
     

Distribuie pagina asta