1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Import masini USA

Discuție în 'Probleme inmatriculare' creată de Kata-A4, 31 Ian 2008.

  1. kellu

    kellu Platinum Member

    Înscris:
    19 Aug 2007
    Locație:
    Mioveni
    Masina:
    Opel Corsa
    eu zic ca nu se merita.... fratele meu a luat un C220 model 2004 din Italia cu 17.000 euro
     
  2. Gorobete

    Gorobete Gold Member

    Înscris:
    29 Mai 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Trocarici
    Taxe

    Pentru ca m-am interesat cum e cu masinile din SUA deoarece vreau sa-miiau S5-ul, cred ca totul este un super-deal! Dar in special la Audi, pentru ca nu sunt impusi pe piata de acolo! Ideea este ca un S5 care aici ajunge cam 70000€+Taxe de acolo il iau cu 38000€ + taxe.

    Referitor la pret si taxe, se plateste masina*10%(taxa non-UE)*19%(TVA Romania)+taxa de adus care e cam 1000€ deci.... 38000*10%*19%+1000= ~51000€ ...... APROAPE JUMATE CAT M-AR COSTA ACEEASI MASINA NOUA SI FULL OPTIONS IN EUROPA! Deci cred ca merita....dar v-am spus, in special la Audi sau "jeep-urile" care sunt produse acolo , atat!
     
  3. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    Intereseaza-te si de garantie.
    La Subaru de ex garantia nu era valabila decat pe teritoriul SUA.
    O alta problema era imposibilitatea de a face diagnoza in Romania (acum un an nu exista nici un dealer care sa aiba mufe si soft).
     
  4. bbi 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Iun 2008
    Locație:
    Falticeni
    Masina:
    Audi A4 2.0TDI AVANT 2005
    sunt nou pe forum acesta si va spun bine v-am gasit
    as avea si eu cateva intrebari de pus mai ales lui "deocamdata" care si-a adus o masina din america
    exemplul este doar pentru o masina noua cumparata de la un reprezentant de acolo audi.
    stiam ca sunt firme de transport care asigura transportul de la dealer pana la vapor si de acolo pana in germania dar nu stiu dar nu stiu numele acestor firme stie cineva ceva despre acest lucru.
    si as dori sa imi spuna "deocamdata" daca vrea si este posibil fiecare pas care la urmat el pentru asi aduce masina din state
    iti multumesc
     
  5. Gorobete

    Gorobete Gold Member

    Înscris:
    29 Mai 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Trocarici
    ???

    Da, cam acelasi lucru voiam sa va intreb si eu...pana la urma stiti vreo firma care se ocupa cu asa ceva? Care au fost pasii pentru a-ti achizitiona masina...a fost complicat? Ai luat-o noua, ai dat comanda, sau de pe stoc? Va multumesc.
     
  6. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8


    Din pacate experienta mea nu-ti va fi de folos foarte mult deoarece:
    - masina pe care am adus-o a fost Subaru nu Audi
    - nu am apelat la nici o firma pt a face achizitia acolo (de absolut tot s-a ocupat un prieten, adica: cautat masina, negociat pret, trimis fotografii sa-i dau ok-ul; plata acolo; etc)
    - transportul a fost de asemenea organizat de acest prieten.

    Pt doritori: daca chiar vreti sa va aduceti ceva din SUA si sunteti SERIOSI o sa incerc sa va pun in legatura cu cel care m-a ajutat pe mine. Ideea este ca tipul nu prea are timp si nu o face pt bani (castiga mult prea bine pt a se bucura la cateva sute de dolari comision).
     
  7. Gorobete

    Gorobete Gold Member

    Înscris:
    29 Mai 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Trocarici
    Ce ma intereseaza in mod special este daca ai mai platit si taxa statala , echivalentul TVA-ului de la noi , sau ai luat-o la pretul care se gaseste in general si pe site-urile lor, MSRP? Cat te-a costat si durat transportul ei in Romania in total? Multumesc.
     
  8. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    Am luat-o exact la pretul care era afisat pe masina.
    Transportul a durat 30 zile. Valoarea a fost inclusa in cei 24.000 USD cat am dat pe masina.
     
  9. bbi 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Iun 2008
    Locație:
    Falticeni
    Masina:
    Audi A4 2.0TDI AVANT 2005
    mersi mult. inca nu sunt hotarat 100% dar daca o sa am nevoie de ajutorul tau o sa til cer multumesc inca odata
     
  10. sebastian01 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Iun 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 2.5 TDI
    salut, sunt nou venit pe acest forum.Ma poate ajuta cineva cu o informatie ? am ochit in state o masina din 2006.Un A4 2.0 TFSI quattro.Stie cineva daca acest tip de motor este sau nu euro 4 ? vreau sa stiu la ce sa ma astept la taxa de prima inmatriculare.Multumesc
     
  11. Gorobete

    Gorobete Gold Member

    Înscris:
    29 Mai 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Trocarici
    Da , este Euro 4, iar taxa de inmatriculare la mine a fost de aproximativ 1800 RON sau echivalentul a 500 €. Probabil, acum sa mai fi crescut putin putin din cauza vechimii modelului...
     
  12. sebastian01 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Iun 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 2.5 TDI
    Multumesc pentru raspuns.Cum a decurs cu RAR-ul ? Au fost ceva probleme ? legate de lumini in special ? Eu am cumparat masina deja si am obtinut si de la Audi Germania scrisoare ca este fabricata acolo.Tu ai mai platit taxa de 10% pt import SUA ?
     
  13. Gorobete

    Gorobete Gold Member

    Înscris:
    29 Mai 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Trocarici
    Eu masina am cumparat-o din Germania, dar taxa de prima inmatriculare pentru Audi, este la fel, chiar daca l-ai luat de acolo. Nu stiu, chiar eram fff curios si voiam sa te intreb ce taxe ai platit si sa ne povestesti toate etapele si costul lor???? Eu stiu ca trebuie platita taxa de 10%, la care se adauga 19% TVA-ul... Si apropo, masina e nou? AI MAI PLATIT TAXA STATALA?????
     
  14. sebastian01 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Iun 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 2.5 TDI
    Nu am mai platit nicio taxa, doar am semnat un angajament la dealer ca nu revand masina pe teritoriul lor.Mi-a trimis pe mail formularul si atat.O prietena de-a mea de acolo a platit si a luat-o acasa .Astept sa se imbarce de o saptamana.Asta ma cam enerveaza, asteptarea asta.O aduc in Germania.Va trebui sa achit acolo 19% si 10% din valoarea facturii.Masina nu este noua, e din 2006.Impevabil de intretinuta, full option.
     
  15. Flaviu 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Dec 2007
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A5 1.8 TFSI 2012
    Import masini US

    Salut,
    Acum vreau sa merg in US sa aduc o masina.Ma gandeam la un Q7. Am plecat de la ideea ca persoana fizica nu plateste TVA.Doar taxa vamala si taxa de poluare, asta daca esti prima persoana ce a inmatriculat masina in RO.Acum am mai intrebat intr-o parte si in alta si parerile sunt impartite.Stie cineva mai bine daca se plateste TVA cand intra masina in tara?
     
  16. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    eu stiu ca da.
     
  17. leo_tanase 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Aug 2008
    Locație:
    mangalia
    Se plateste cu siguranta. diferenta este ca firma plateste taxa si tva la valoare de pe factura iar persoana fizica dupa lista de valori din vama, adica o combinatie necastigatoare. Pentru masini din State incercati pe www.usautotrader.ro
     
  18. pltgeorge

    pltgeorge Banned

    Înscris:
    31 Aug 2008
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    Audi A4 2.0 TQ TFSI
    import USA

    SEBASTIAN01, eu am deja masina pe care am achizitionat-o din SUA, ai scris ca ai facut rost de la AUDI de dovada ca masina a fost fabricata in Germania? Asta te scuteste de plata vamii, adica 10%. Insa trebuie sa stii ca vama iti va cere certificat EUR1 si nu doar o dovada ca a fost fabricata in Germania. Imi poti da amanunte despre ce fel de document ti-a fost transmis de catre fabricant? Multumesc
     
  19. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    mai pe scurt, daca masina este fabricata in Japonia spre exemplu.
    la importul din USA, catre Germania (considerand ca vreau s-o inmatriculez acolo pe persoana fizica, dupa care sa o revand in RO) se platesc din valoarea facturii 10% + 19%, (la care cred ca mai adaugam niste numere provizorii? sau nu mai trebuiesc cumparate alea?)
    la o masina care este trecuta in factura 10.000 USD, s plateste in germania inca 2900$.
    dupa care masina poate fi adusa in RO, si aici se mai plateste decat taxa da poluare.

    Din cate am intels de la george, trebuie sa verificam la RAR daca masina se poate inscrie aici fara omologari speciale. daca trebuie omologata, atunci mai costa ceva...nu stiu cat.

    costurile de transport pana in DE. ar fi de aprox 1.000$, drumul din DE in RO inca 1000$
    per total la o masina de 10.000$ pe factura, mai punem 4900$ si avem masina in RO.

    oricum ai da-o.. in state gasesti masini mai ieftine cu aprox 30% fata de germania, si la o masina de 20k$ merita efortul si asteptarea de aproape 3 saptamani..
     
  20. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    reinvii acest post! dupa un an de zile...
    phuu ce repede trece timpul :)

    revenind la importul masinilor din US. Nu este mai convenabil sa aduci o masina in Romania, dar prin germania, platind taxele in germania?
    si anume, acei 10% accize...poate cineva confirma ca asta e suma? + 19 sau 19% TVA? la fel poate confirma cineva cat se plateste? DAR TOATE astea la pretuldin factura!!!
    adica, pt o masina de 15k$ poti aranja cu Dealer-ul sa-ti puna 7k$ pe facutura si deja ai scazut la jumatate din taxe!!!

    Referitor la ce am spus mai sus...daca as face treaba asta prin Romania direct, ar trebui sa platesc 10% + 19% dar la valoarea de catalog (in functie de vechime), care poate fi de 3-4 ori mai mare decat as putea obtine eu de la Dealer-ul din US.

    Nu vi se pare o afacere mai buna inmatricularea provizorie + platit taxe in Germania...decat in RO?

    pls cineva cu experienta in asa ceva sa dea un raspuns pertinent, si nu as vrea alte intrebari sau opinii ...asa ca va rog cineva care stie ce vorbeste!
    Eu unul sunt foarte interesat de asta si as vrea sa stiu!

    Multumiri



    Citind pe site-ul autotrader se pare ca taxa vamala si tva-ul se pot plati in germania la valoarea facturii fara probleme.

    Am ceva de audagat, am vazut pe autotrader ca tipii de acolo dau niste exemple despre cum e treaba cu inmatriculatul in GER si aduse in RO.

    Se da masina: Audi A4 (fara alte detalii pt ca este estimativ!, realitatea ar putea fi mai blanda sau mai cruda)

    Pret achizitie 13.000$
    Pret Factura 4.000$

    Cost territorial + Asigurare + vapor pana in Bremen: 1500$
    Taxa vamala in Germania 10% la valoarea facturii: 400$
    TVA in Germania 19% la valoarea facturii: 760$ (desi autotrader dau niste preturi mai mari prin comparatie si nu stiu de ce)
    Pret commisionar vamal Germania: 350 EURO
    Drum Germania Dus + Intors = 1.000 Euro

    Total: 10.000$ + 1500$ + 400$ + 760$ = 12660$ = 8500 EURO + 350 EURO + 1000 EURO = 9850 …Rotunjit 10.000 Euro.

    In RO mai platesti mici chestii + taxa de prima inmatriculare, care sa zicem ca este 2000 Euro.
    Rezultat final = 12.000 Euro.


    Daca ar fi sa aducem masina direct in Romania din USA

    Pret achizitie 13.000$
    Cost territorial + Asigurare + vapor pana in Constanta: 2000$
    Taxa vamala 10% la valoarea de catalog: ???? (estimez un 1000$)
    TVA in RO 19% la valoarea de catalog: ???? (estimez un 2000$)
    Pret commisionar vamal Romania: din ce am auzit fara 2-3000 RON nu scapi…(deci 600-800 EURO)
    Drum Germania Dus + Intors = 1.000 Euro

    TOTAL: 13.000$ + 2.000$+ 1000$+2000$ = 18.000$ ( 12.100 EURO)
    Comisionar vamal + Drum + Prima Inmatriculare = 3800 Euro
    TOTAL FINAL: 16.000 Euro

    Daca ar fi sa cumparam aceiasi masina din Germania ar costa asa:
    Masina in Germania 12.000 euro
    Drum: 1.000 Euro
    Taxa la noi: 2.000

    TOTAL: 15.000 Euro.


    Trageti voi concluziile din estimarile de mai sus!!!!
     
    Ultima editare: 21 Noi 2009

Distribuie pagina asta