1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Impozitul pe autovehicule

Discuție în 'Probleme inmatriculare' creată de Cristian S., 2 Iul 2010.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. Cristian S.

    Cristian S. Audi Expert

    Înscris:
    8 Mar 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    De la 1 iulie:
    Impozitele pentru motociclete şi maşini cu o capacitate cilindrică de până la 1.600 cmc cresc de la 7 la 8 lei/200 cmc sau fracţiune din aceasta, cele pentru autoturismele cu o capacitate între 1.601 - 2000 cmc - de la 15 la 18 lei/200 cmc, iar pentru cele de 2001-2600 cmc - de la 30 la 72 de lei.

    Potrivit OUG de modificare a Codului Fiscal, publicate miercuri seara în Monitorul Oficial, impozitele pentru maşinile cu o capacitate cilindrică între 2601-3000 de cmc cresc de la 60 la 144 de lei/200 cmc, iar pentru cele care au peste 3001 cmc - de la 120 la 290 de lei/200 cmc.

    Pentru autocare, autobuze şi microbuze impozitul creşte de la 20 la 24 de lei pentru fiecare 200 cmc, pentru alte vehicule cu masa totală maximă autorizată de până la 12 tone inclusiv - de la 25 la 30 de lei/200 cmc, iar pentru tractoarele înmatriculate - de la 15 la 18 lei pentru fiecare 200 cmc.

    Prevederile intră în vigoare de la 1 iulie 2010. OUG mai prevede că persoanele care achită integral, până la data de 30 septembrie 2010, impozitele recalculate, beneficiază de bonificaţia stabilită prin hotărârile consiliilor locale adoptate pentru anul 2010.

    La finalul şedinţei de miercuri a Guvernului, premierul Emil Boc a anunţat că Executivul a decis dublarea impozitelor pentru autovehiculele care au o capacitate cilindrică mai mare de 2000 cmc, dând şi un exemplu privind diferenţele între vechiul şi noul impozit pentru autoturismele cu capacitate mai mare de 2000 cm. cubi.
    Astfel pentru un Audi A6 dacă până acum se plătea un impozit de 468 de lei, de acum înainte se va plăti 936 de lei.
    sursa:tion.
     
  2. cos_mog

    cos_mog 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Aug 2009
    Locație:
    craiova
    Masina:
    a6 2.7tdi 2006 quattro avant
    salutare tuturor
    Teg nu te supara ce motor are masina ta?
    ca daca e de 3000 ar fi super misto sa fie 900 si ceva roni dar din pacate cred ca e mult mai mare vreo 2160 roni
    la mine 1945 roni
    e rau statul nostru cel mai smecher camatar ca sa fiu finut
     
    Ultima editare: 2 Iul 2010
  3. teg

    teg Moderator Staff Member

    Înscris:
    6 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6
    cos_mog, nu am facut decat sa citez din stire: "Astfel pentru un Audi A6 dacă până acum se plătea un impozit de 468 de lei, de acum înainte se va plăti 936 de lei."

    Dupa cum remarci, colegul SOARE la motor de 3000 plateste 800 de lei, tu platesti 1945.

    Asta pentru ca autoritatile locale au voie sa majoreze acest impozit: http://codfiscal.money.ro/category/codul-fiscal/titlul-ix-impozite-si-taxe-locale/

    Asa ca impozitul platit difera de la localitate la localitate - pentru diferenta de la 468 la 1945 cred ca poti adresa injuraturile consiliului tau local.

    Pentru stat calculul e scris in stire: "impozitele pentru maşinile cu o capacitate cilindrică între 2601-3000 de cmc cresc de la 60 la 144 de lei/200 cmc, iar pentru cele care au peste 3001 cmc - de la 120 la 290 de lei/200 cmc". Diferenta incasata de administratiile locale difera de la caz la caz.
     
    Ultima editare: 3 Iul 2010
  4. cos_mog

    cos_mog 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Aug 2009
    Locație:
    craiova
    Masina:
    a6 2.7tdi 2006 quattro avant
    formula de calcul ar fi asta zic ei (finantele):
    in cazul meu : 2700:200 si dupa rezultalul il inmultesti cu 144roni in cazul meu
     
    Ultima editare de un moderator: 3 Iul 2010
  5. cos_mog

    cos_mog 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Aug 2009
    Locație:
    craiova
    Masina:
    a6 2.7tdi 2006 quattro avant
    la craiova era de anul asta 10 sau 11 mil impoztiul la motorul meu auzisem ca il crescusera si local cu inca 20 la suta iti dai seama ca acum e si mai rau

    in italia in cazul meu asigurarea e in jur de 1000 euro asta dat faptului ca nu am avut nici un accident la ei atata timp cat am fost asigurat timp de 9 ani
    impozitul e in jur 300 euro si taxa de drum nu au
    la masina de munca care este un opel zafira 2.0 dti si e inmatricuata ca utilitara caci ma duc la munca cu ea costa 650 euro asigurare(se calculeaza la cat poti cara cu masina greutate si nu la cm cubi si impozitul este 15 euro pe an.adica nimic
    la suv-uri in it.este impozit fix de 500 euro doar asig se plateste in functie de cm cubi bonus malus etc.
     
  6. mugur79

    mugur79 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Noi 2009
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    a4 b5
    Incep sa cred ca nu merita sa mai platesti nimic statului roman, din pacate. Imi place sa fiu corect , sa platesc o suma de bun simt, nu sa ia si pielea de pe mine, dar te forteaza sa o faci. O sa imi inscriu audi in bulgaria, tot mai speram sa elimine taxa asta de poluare , dar si daca o elimina tot o sa platesc mult mai mult in romania...asigurari, impozite, etc...pacat ca traim in romania
     
  7. traian si decebal Audi Expert

    Înscris:
    4 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 45tfsi Quattro, Maserati Grecale Modena
    la noi, impozitul pt masini este mic in comparatie cu ce au altii.
    japonia si belgia , de ex, au taxe exorbitante.

    practic, cu aceasta noua lege, fie te limitezi la motor de doi litri, fie, daca te arunci la mai mult, inseamna ca ai bani si daca tot esti avut atunci trebuie sa contribui la bugetul statului.
    practic, legea se bazeaza prin impozitarea paturii sociale superioare a tarii cu mai mult decat cei cu nevoi.
     
  8. klaudyu

    klaudyu Silver Member

    Înscris:
    15 Mar 2008
    Locație:
    Rebrișoara
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDI 131 cp 2002
    Corect Traiane.Motorul cu capacitatea optima pentru impozit il vad la 2.0 TFSI:) sau 1.9 TDI.La 1.9 platesc cam 90 lei/an.Mi se pare nesemnificativ.
     
  9. Cristian S.

    Cristian S. Audi Expert

    Înscris:
    8 Mar 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Klaudiu 90 ron pe an platesti sau ai platit tu la 1.9tdi?
     
  10. klaudyu

    klaudyu Silver Member

    Înscris:
    15 Mar 2008
    Locație:
    Rebrișoara
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDI 131 cp 2002
    Cristi,au platit parintii mei pe anul 2009, 250 de lei din care impozit pe casa 150-160 si restul masina.
     
  11. Cristian S.

    Cristian S. Audi Expert

    Înscris:
    8 Mar 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Pai nu iasa nici din calculul de pana acum,poate ai tai mai aveau ceva lei in contul lor;)
    Am platit anul trecul 140 ron aprox pe 1.9 si tot cam atat pe 1.8,acum dupa noua impozitare a urcat la aproximativ 180 ron.Inca nu l-am platit,sunt curios cum il va calcula dupa "scumpirea" de la 1 iulie.
     
  12. klaudyu

    klaudyu Silver Member

    Înscris:
    15 Mar 2008
    Locație:
    Rebrișoara
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDI 131 cp 2002
    Nu prea cred.Atat mi-a spus tata ca a platit:).Sau sa fi fost impozitul pe locuinta 100 ron si restul masina.Oricum este putin comparativ cu cei ce se "vaieta" pe aici:)
     
    Ultima editare: 14 Iul 2010
  13. masinar

    masinar 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Iun 2010
    Locație:
    braila
    Masina:
    A6,3l,225HP,2005
  14. marius_br Guest

    eu nu mai zic nimic de motorul meu de 3,3 :D Dar ma intreb ..oare la cei care au masini gen ARO ,li se calculeaza impozitul la fel? K asta ar insemna sa le dubleze cel putin valoarea anual :D
     
  15. Samy.

    Samy. Gold Member

    Înscris:
    25 Iul 2008
    Locație:
    Argeș
    Masina:
    A4 avant 1.8T AJL 180Hp, Golf4 2.0i AQY 115Hp
    Site-urile postate de tine fac referire la 1 ian 2010.
    Noile impozite mari sunt din 1 iulie 2010.
    http://www.0-100.ro/2010/07/01/impo...suma-pentru-motoare-de-peste-2-litri-e-dubla/
     
  16. sorinudrea

    sorinudrea 2nd Gear Member

    Înscris:
    29 Mai 2010
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Allroad,2.5TDI,2004
    cu siguranta, asta e prostia ,nu fac deosebirea dintre o masina diin `90 cu motor de 3000 si una din 2010 cu motor de 3000...o tara ....din pacate :( condusa de multe capete luminate :):beerchug:
     
  17. englezu_v 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Iul 2010
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    a6;2,5tdi 180hp quattro;2001
    va salut!de 2 saptamani sunt fericitul posesor de a6,motor de 2,5 180cp inmatriculat pe bulgaria....stiti cat m-au costat actele(aici incluzand impozitul,asigurarea,itp-ul si notariatul)????nici mai mult nici mai putin decat 200eur!!!comparativ cu taxele si impozitele pe care le aplica guvernantii nostrii,parerea mea e ca in curand toti posesorii de masini cu cilindree mare vor merge la vecini sa isi inmatriculeze ''fiarele''...o zi cum si-o doreste fiecare!!!!
     
  18. xaby69

    xaby69 Gold Member

    Înscris:
    16 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 2.0i
    La ce foamete e in tarisoara noastra, nu m-as mira sa scoata o ordonanta de urgenta si sa impoziteze masinile care circula cu numere de inmatriculare straine... cu toate ca nu prea se poate asa ceva!
     
  19. yulian

    yulian 4th Gear Member

    Înscris:
    23 Dec 2007
    Locație:
    Deva
    Masina:
    Utilitara japoneza cu triunghi in mijloc...
    Ce mi se pare bizar la chestia asta e faptul ca doar autoturismele platesc mai mult (conform ordonantei!!!). Am inmatriculat pentru cineva o autoutilitara VW zilele trecute si surpriza...motor de 2400cm3, 180 LEI si un pic pana la sfarsitul anului...deci undeva la 360LEI/an si avea o masa autorizata de 5000kg...totusi, unul cu autoutilitara duce 5 tone pe drumuri si plateste mai putin decat un autoturism???? Da' no...e Romania...totul e posibil...
     
  20. SlayeRC 5th Gear Member

    Înscris:
    7 Mar 2008
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A6 3.0 224CP S-Line
    La toamna auzisem de la cineva "sus" ca vor mari si la motoarele sub 2000cm cubi. Au marit prima data la alea cu motoare mari sa zici la toamna avand un 1.9 si o sa fie vreo 6 mil impozitu ca esti bucuros ca nu platesti cat la 3000 :D

    Clasic romanesc.

    :shutup2:
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta