1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Impozitul pe autovehicule

Discuție în 'Probleme inmatriculare' creată de Cristian S., 2 Iul 2010.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. mugur79

    mugur79 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Noi 2009
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    a4 b5
    O sa fie foarte cautat tico si matiz
     
  2. sarpele

    sarpele 3rd Gear Member

    Înscris:
    24 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI A6 2,5 TDI V6 180CP AKE
    deocamdata nu se aplica nici un nou impozit pina la 01.01.2011.................asa ca inca pauza la plata si da, se pare ca de la aceasta data o sa creasca toate categoriile, deci si cele sub 2000, pentru ca s-au prins ca 80% sunt masini din respectiva categorie!
     
  3. coman ionel

    coman ionel 2nd Gear Member

    Înscris:
    9 Iun 2010
    Locație:
    BISTRITA
    Masina:
    audi 80 B4 1,9 TDI 1993
    baza legala

    Potrivit OUG de modificare a Codului Fiscal, publicate miercuri seara în Monitorul Oficial,



    poti mentiona te rog ce nr are O.U.G. in care sunt facute mentiunile prezentate?
    multumesc anticipat
     
  4. cosmyin2004 2nd Gear Member

    Înscris:
    31 Mai 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A6, 2.7 TDI Multitronic, 2006
    deci la un 2.7 163 cai trebuie sa platesc din iulie pana in dec 840 lei.

    am fost azi cu 600 ron la mine ca asa era calculul cand au luat masina in evidenta (e pe pers juridica) si mi-a zis sa platesc cat am si sa vin pana la sf lunii cu restul pana la 840 ca mai economisesc 50 de lei.

    au luat-o razna astia cu impozitele!
     
  5. CLM

    CLM Platinum Member

    Înscris:
    18 Oct 2008
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    B6 1.9 TDI quattro; ex: B5 1.8i quattro; ex: B5 1.8T; 80 B4 2.0;
    Formule de calcul pt noul impozit, majorate pentru motoarele de peste 2000 cmc

    cmc < 1600:
    cmc:200x8=impozit

    1601 < cmc < 2000
    cmc:200x18=impozit

    2001 < cmc < 2600
    cmc:200x72=impozit

    2601 < cmc < 3000
    cmc:200x144=impozit

    3000 < cmc
    cmc:200x290=impozit
     
  6. FLORIN_SB

    FLORIN_SB 4th Gear Member

    Înscris:
    2 Noi 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    KRAZ, SAVIEM, TATRA......AUDI 80 AVANT
    Am sa imi inmatriculez masina in Bulgaria, e mai eftin si e legal. Daca statul Roman nu vrea bani, ca merge numai pe "japca", lasa ca atunci ne umplem de masini pe Bulgaria.......ce prosti, ce hoti>>>guvern de 2 bani.....
     
  7. dew

    dew 5th Gear Member

    Înscris:
    6 Apr 2009
    Locație:
    Gorj
    Masina:
    Audi a4 B5 1.8i .Toyota Corolla 1.6vvti. Honda CBR F4I
    ....pana la urma ce se mai aude cu impozitul....as vrea sa schimb actuala masina si ma gandeam la o motorizare mai mare....dar se pare ca ne linistesc astia.Sincer sa le arunci asa niste bani in buzunarele lor....ca macar daca ai vredea ca fac ceva cu banii trist la noi in romanica.
     
  8. xaby69

    xaby69 Gold Member

    Înscris:
    16 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 2.0i
    batranu' meu are un bus, motor 2.2 si a fost saptamana trecuta la primarie si a achitat diferenta dintre impozitul vechi si cel nou... asa ca legea functioneaza!
     
  9. birou-avocatura.com Banned

    Înscris:
    2 Apr 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi
    Impozitul auto

    Va salut!
    M-au intrebat cativa membri de curand unde sunt prevazute noile reglementari privind impozitul pe mijloacele de transport.
    Intrucat la momentul deschiderii sectiunii de Probleme Juridice nu prevedeam o evolutie atat de deasa si stufoasa a cazuisticii pe un domeniu -impozitele- cat se poate de stabil in legislatia oricarei tari civilizate (p'a noastra tind sa o exclud din ce in ce mai des din cercul amintit), nu am deschis pe cale de consecinta nici subsectiune pe tema "Impozitul Auto"...
    Azi, incercand sa raspund intrebarilor amintite, mi s-a parut ca cea mai potrivita subsectiune ar fi cea de ..."Furturi Auto" :o:

    Astfel, noul impozit auto se calculeaza in baza art. 263, alin. 2 din Lg. nr. 571/ 2003 (Codul Fiscal) astfel cum a fost modificata prin OUG nr. 59/ 2010 publicata in M. Of. 442/ 30.06.2010.
     
  10. ata2k6 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Aug 2009
    Locație:
    Turda, Com. Moldovenesti
    Masina:
    A4 B5 1596cc ADP power 1995
    Se pare ca se va schimba sistemul de impozitare din 2011. Noul sistem se bazeaza pe valoarea masinii cat si capacitatea cilindrica (tot o tampenie, ce are capacitatea cilindrica cu puterea masinii? Mercedes Cobra de 300D cu 3000cmc de 75 cai vs S3 1,8 TFSi... care e mai luxos??? )
    Sursa: Informatiiauto.ro

    Marea mea nedumerire:
    Oare si la masini second hand tot pretul nou se va calcula, de exemplu un A4 B5 de 2,8 care la pretul de pe piata e vreo 4000 Euro, cat o fi impozitul, se ia ca baza de calcul pretul de pe piata sau pretul estimat al unui automobil nou, pe la vreo 30000 euro? Adica impozitul ar fi de 148 Ron sau de 1116 Ron?
     
  11. q40andrei 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Mai 2010
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    A4 B8 , 2.0 TDI , 2008 & A7
    Astfel, o Toyota cu motor de 1.000 cc, valoare de piaţă 13.951 euro, ar urma să fie impozitată cu 131 lei (faţă de 39,92 lei în sistemul actual). Pentru un Logan cu motor de 1600 cc şi valoare de piaţă de 6500 euro, s-ar plăti un impozit de 60,9 lei, faţă de 63,92 lei în sistemul actual.
    ----------------------------------------------------------------------------------------
    Adica o Toyota cu cilindree mai mica cu 30 % comparativ cu Logan , cu pretz dublu fata de Logan sa aiba taxare dubla fata de acelasi Logan , in condtitiile in care Toyota polueaza mai putin.
    Asta este impozit pt o natie de cretini !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
     
  12. ata2k6 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Aug 2009
    Locație:
    Turda, Com. Moldovenesti
    Masina:
    A4 B5 1596cc ADP power 1995
    Impozitul acesta ar fi o strutzo-camila, se impoziteaza si poluarea si si luxul marilor centimetri cubici.....
     
  13. G_maX 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Feb 2009
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi A4 1.9 2003
    Impozit

    Salut
    Fratele meu a cumparat o masina in vara asta facand un act de vanzare/cumparare cu vanzatorul, dar nu a si declarat o pe numele lui pentru ca nu vroia decat sa umble o perioada scurta de timp cu ea. Binenteles proprietarul(vanzatorul) fiind de acord sa o tina pe numele lui in continuare. Dupa 1luna jumate, fratele meu a vrut sa scape de masina asa ca a gasit un cumparator si prin proprietarul masinii a vandut o. Acum nu inteleg de ce i a venit impozitul acasa lui, daca el nu a fost niciodata proprietar pe masina ?
    El este plecat din tara acum si nu stiu ce as putea face?
     
  14. posesor_masina 4th Gear Member

    Înscris:
    26 Iul 2008
    Locație:
    europa
    Masina:
    o masina masina
    la mine anul trecut din aprilie si pana in decembrie mi-a venit 1317,7 ron (adica aprilie -30iunie pe taxa veche,iar 10iulie-31 decembrie pe taxa noua)
    pe anul 2011 am aproximativ 1945ron,am verificat pe net si nu a schimbat nimic primarul la impozitul auto pe anul asta ,cel putin la motorizarea asta m-am uitat.
    si inca ceva grupele de cate 200cc le difera pretul de la judet la judet sau de la localitate la alta,m-am interesat in alta localitate si plateam 2000 si ceva de ron ,aproape de 2100.
    o varianta ca sa scapam sau sa mai scapam din taxa asta mare e sa inscriem sau sa vindem masina unui veteran de razboi,platesc cu 50% reducere.
    asa ca..................la cautare de strabunici
     
    Ultima editare de un moderator: 26 Ian 2011
  15. isvaly

    isvaly Gold Member

    Înscris:
    25 Aug 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A4,A6,A8,Q7,
    Mi-a venit si mie pliculetz de la directia impozite si taxe locale :))
    Instiintare de plata
    obligatiile fiscale pe intregul an 2011
    2710.80 ron la audi a8 (3.0 TDI)
    be happy :)) sper .. cred ca in curand fac rata la ei ca sa cumpar A8 asta nou :))
    Ma rog nu stiu de ce m-a taxat asa .. la A8 dar in fine .. normal era 2100 ron dar na .. asta e ..
    Bine ca mi-am luat A4 2.0 :))
     
  16. Cristian S.

    Cristian S. Audi Expert

    Înscris:
    8 Mar 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Si la cel de 2.7 cat ti-a venit?
    La A4 2.0 plateai 180 ron:)
     
  17. isvaly

    isvaly Gold Member

    Înscris:
    25 Aug 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A4,A6,A8,Q7,
    a6-le 2.7 l-am vandut .. nu il mai am .. cred ca imi dadea paguba totala daca il mai aveam si pe ala
    ..Astia ma obliga sa cumpar logan ca nu inteleg ..
    de bani aia cred ca platesc la tot cartieru de loganisti impozitu
    la a4 nu mi-a venit inca ... dar la scorurile astea fiind audi ..trebuie sa ma astept la un minim de 1000 ro ca de e audi .. taxa de lux taxa de aer taxa de boc .. taxa de basescu taxa de lena udrea taxa de taxa .. ce conteaza ca e 2.0 .. bagam taxe .. daca romanii dau .. ca asa sunt invatati .. in loc sa tipe si sa iasa in strada sa le dea la cap de .. hai sa platim ca nu avem curaj sa ii dam jos ..
     
    Ultima editare: 2 Feb 2011
  18. Depanatorul 2nd Gear Member

    Înscris:
    30 Mai 2009
    Locație:
    Bistrita
    Masina:
    A4-B5, C-class
    Din pacate nici la celelalte marci nu este diferit la impozite.
    La noi pentru un motor de 2,7 se plateste 1850 RON.
    Dar mentionez ca impozitul difera de la oras la oras.
    Un loganist plateste 60 RON!
     
  19. isvaly

    isvaly Gold Member

    Înscris:
    25 Aug 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A4,A6,A8,Q7,
    Pai loganistu e loganist de .. si normal a votat bine plateste bine, Noi nu am votat "BINE" se pare ..
     
  20. Cristian S.

    Cristian S. Audi Expert

    Înscris:
    8 Mar 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Nu conteaza ce masina ai,ci ce capacitate cilindrica detine.Poti detine si aro 3000cmc ca tot 2700ron plateai,binenteles asta depinde si de primarii,zone...
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta