1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Incalzire Auxiliara (Auxiliary Heater) - Z35 la A3 8V - probleme - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A3 8V (2012 - prezent)' creată de Adrianmc, 28 Noi 2018.

  1. Adrianmc 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Iul 2018
    Locație:
    Roșiorii de Vede
    Masina:
    Audi A3 8v 1.6 tdi 2014
    Salut,
    La modelele mai vechi existau niste bujii care incalzeau antigelul si se ajungea mai repede la temperatura de regim.
    Am auxiliary heater, dar ala afecteaza doar temperatura din habitaclu, nu ma intereseaza.
    Bujiile acelea mai exista pe versiunea A3 8V ? si daca nu mai exista se pot adapta ?
     
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu exista pe A3 8V si nu mai exista acele bujii din anul 2000 pe toate modelele VAG. S-a trecut la calorifer electric asa cum ai tu. Si nu se pot adapta acele bujii la masina ta. Bafta.
     
  3. Adrianmc 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Iul 2018
    Locație:
    Roșiorii de Vede
    Masina:
    Audi A3 8v 1.6 tdi 2014
    Ok, m am mai documentat, vorbesti de modulul Z-35, sa înțeleg, da ?
    Ok, din câte am citit acest Z35 are niste rezistențe care însumeaza cam 1000 w.
    Iar, ca principiu funcționează cam la fel, și acele rezistențe dinainte tot aia fac doar că încălzesc antigelul, nu aerul, controlul ECU e identic, nu găsesc că ar fi o problemă înlocuirea acelui Z35 cu un grup de rezistențe care ar încălzi antigelul. Are Ford un model f frumos care sta f bine pe furtune, nu pe chiulasă.
    Intreb pt că încălzirea asta prin PTC mi se pare cam fix pix și mult mai eficientă cred că ar fi încălzirea rapida a motorului.
     
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Da. Intelege ca nu o sa poti adapta sistemul ala, de acum 20 ani, pe masina ta.
     

Distribuie pagina asta