1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Inchidere capac rezervor centralizata la A6 C7 - probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de robiauditrm, 26 Sep 2015.

  1. robiauditrm 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Sep 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G. 2.0, 2013
    Salut,
    Astazi mi s-a rupt cablul acela rosu pentru deschidere de urgenta a capacului rezervorului de combustibil. Capacul a ramas inchis pe blocat. Ce solutie imi recomandati, sa scot tapiteria pana dau de motoras ?
     
    Ultima editare de un moderator: 26 Sep 2015
    Marco Encarnacao apreciază asta.
  2. gabs1 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Feb 2015
    Locație:
    Cta
    Masina:
    A6, 2.0, 2011
    Salut!
    Ieri mi s-a intamplat si mie - am ajuns la pompa sa alimentez si nu am mai reusit sa deschid in nici un fel capacul rezervorului de combustibil (A6 C7, 2011).
    Am numai cartea masinii in germana si nu reusesc sa inteleg unde este cablul acela rosu pentru deschiderea mecanica de urgenta a acelui capac.
    Vin gerurile astea si am neaparata nevoie de masina pentru niste drumuri mai lungi (mai am motorina doar pentru 200 km). E cineva care ma poate ajuta? Va multumesc anticipat!
     
  3. nutzu89

    nutzu89 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Ian 2016
    Locație:
    galati
    Masina:
    audi a6 c7 2011
    Problema asta cu capacul o am si eu. Una din solutii ar fi sa alimentezi cand e dezghetat si se deschide capacul. Eu unul asa fac stau cu plinul mereu.
    Cablul pentru deschidere de urgenta al capacului il gasesti dupa capacul din dreapta jos in portbagaj unde e buzunarul cu plasa. Dai plasa deoparte deschizi capacul de acolo (e cam incomod) dar cauti cu mana orbeste si o sa dai de el. Te sfatuiesc sa il lasi la indemana si mare grija cu el ca se rupe foarte usor.
    Eu am incercat tot felul de soltuii de dezghetat la motoras dar degeaba, pana nu se incalzeste in masina destul nu se deschide.
    In schimb, atentie ca, atunci cand se va dezgheta se va deschide capacul singur, eu am patit-o in mers.
     
  4. Rares Miu

    Rares Miu 2nd Gear Member

    Înscris:
    6 Feb 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8
    Salutare,
    De cateva zile si eu stau cu clapeta deschisa ,nu mai actionează deloc motorasul.
    Am comandat unul ,problema este ca prin portbagaj este imposibil de schimbat.
    Este atat de îngust ..incat ,nu stiu ce manuta de d-ra poate desface cele 2 surubele care-l tin.

    Ce solutii sunt sa schimbam acest motoras??

    Multumesc!!!
     
  5. gabs1 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Feb 2015
    Locație:
    Cta
    Masina:
    A6, 2.0, 2011
    Salut!
    Cat te-a costat si de unde?
    Si al meu se cam joaca cu nervii mei ; dupa doua zile de incercari repetate abia astazi s-a deschis (motorasul este de vina si la mine - merge doar cand vrea el).
    Si mai aveam doar 20 km de mers pana la golirea completa a rezervorului.
    Cat despre montaj, solutia cea mai la indemana cred ca este reprezentanta, ei ar trebui sa se descurce, nu?
    Ma tot intreb insa - problema asta este de la frig? Pentru ca nu imi aduc aminte ca pe timp calduros sa fi facut vreodata asa. Daca trece frigul oare va merge normal din nou?

    Eu m-am mai gandit si la o alta solutie. Macar pana reusesc sa schimb motorasul sau sa vina caldura si sa mearga.
    Daca este cineva care imi poate spune unde este situata siguranta aferenta acestui motoras, as scoate aceasta siguranta blocand motorasul pe pozitia deschis.
    Oare este posibil?
     
  6. Rares Miu

    Rares Miu 2nd Gear Member

    Înscris:
    6 Feb 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8
    Pretul este mic 115 lei original . Codul este 4L0862153D.
    Schimba-l daca face fente ca e o banalitate si te lasa cand ti-e lumea mai draga.
    Incerc sa vad si la reprezentanta daca stiu dar sunt satul de incompetentele lor..
     
  7. Rares Miu

    Rares Miu 2nd Gear Member

    Înscris:
    6 Feb 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8
    Rezolvat!!
    Se schimba usor ,putina îndemânare si simt la mana aveti nevoie
    Cu 2-4 surubelnite :))care se introduc in lacasurile asemanatoare cu niste dopuri de cauciuc...se face o parghie mica si capacul rezervorului cu tot cu gâtul de cauciuc ies in exterior cu motoras cu tot..
    Dupa e simplu...

    Baftă!!
     
  8. nutzu89

    nutzu89 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Ian 2016
    Locație:
    galati
    Masina:
    audi a6 c7 2011
    la iarna viitoare o sa ai aceeasi problema:)))...deci inlocuirea lui e fara rost.e o problema specifica la toate modelele de c7.eu am intrebat peste tot nu doar la reprezentanta si acelasi raspuns am primit de la toti..iarna ingheatza degeaba il inlocuiesti...sper va te tina anul urmator si sa nu ai probleme in caz contrar sper sa postezi iarna urmatoare..sau de mai vin cateva zile de ger si ne spui dupa urmarile.
     
  9. Rares Miu

    Rares Miu 2nd Gear Member

    Înscris:
    6 Feb 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8
    Cu putina grija ,adica o picătură de ulei sau degivrant inainte de a sosi gerul sau inainte de a spală masina si e ger...se rezolva ...
    Promit sa te tin la curent!!
     
  10. Lvt

    Lvt 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Feb 2016
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 S-line 3.0 TDI
    Salut! Se poate deschide capacul de rezervor din interiorul masinii? Daca da, de unde? Exista vreun buton/clapeta? Din cate am vazut se deschide/ inchide doar manual cu 'click'...
     
  11. nutzu89

    nutzu89 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Ian 2016
    Locație:
    galati
    Masina:
    audi a6 c7 2011
    Lvt am postat undeva mai sus de unde se deschide capacul. Trebuie sa ai manuta de domnisoara dar se poate.
    In dreapta jos in portbagaj unde e buzunarul cu plasa dai deoparte si cauti cu mana pe acolo. E un cablu rosu dar atentie cu el e foarte sensibil adica se rupe destul de usor daca tragi fara simtul masurii.
     
  12. Lvt

    Lvt 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Feb 2016
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 S-line 3.0 TDI
    Multumesc pt raspuns, insa nu la asta ma refeream sau poate ca nu m-am exprimat corect. İntrebam daca exista un buton/clapa asemanator celui de deschidere portbagaj situat pe portiera stanga. Drumuri bune!
     
  13. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu exista o asemenea dotare la masina ta. Citeste manualul de utilizare si intretinere al masinii care o detii ca sa nu mai pui, inutil, asemenea intrebari. Bafta
     
  14. Lvt

    Lvt 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Feb 2016
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 S-line 3.0 TDI
    Bine Cristi :)
     
    Florin Radu apreciază asta.
  15. lillejhon

    lillejhon 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Sep 2016
    Locație:
    Hamburg
    Masina:
    Audi A6 4G 2.0 TDI CGLC 6+1 manuala
    si un film...
     
    CORNEL21 și valentin A8L apreciază asta.
  16. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    E un topic care e activ doar in sezonul rece bag seama. :))
    La 2 saptamani dupa ce am luat masina s-a dus acest motoras. Pretul era undeva la 120 lei, pe original, fara manopera. Mi l-au schimbat pe garantia de la Welt Auto, nu m-a costat efectiv nimic pe mine, doar ca au avut bataie de cap vreo 2 zile pana au reusit sa il schimbe. In manualul de service indicatiile erau complet pe langa subiect, ca am gasit foile printate in masina si m-am uitat si eu nitel peste ele....Dar, partea buna e ca in final au reusit sa il schimbe si functioneaza acum.

    Citind acest topic incep sa imi fac griji.....clar, pentru siguranta voi merge cu plinul facut mereu :)))))))))))))))
    Dar, totusi, nu asta e solutia. Nu cred ca nu sia batut nimeni capul sa identifice cauza inghetului si o posibila solutie...pe unde se scruge apa ce ingheata? Daca e inghetat, nu se poate pulverize ceva spray degivrant pe undeva ?
     
  17. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Cam asa arata situatia.
     
  18. nutzu89

    nutzu89 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Ian 2016
    Locație:
    galati
    Masina:
    audi a6 c7 2011
    E simpla treaba de schimbat. Eu singur l-am inlocuit cu grija un pic sa nu zgarii vopseaua cu o surubelnita dreapta si un imbus. Treaba de 5 minute. E nasol ca multe au problema asta. Astept sa vina iarna sa vedem cum va functiona asta nou, daca va fi aceeasi problema.
     
  19. iulian23 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Noi 2016
    Locație:
    Arges
    Masina:
    Audi A5, 2.0 TDI, 2015
    Cum se monteaza acel cablu rosu de siguranta ?
     
  20. barladi

    barladi Gold Member

    Înscris:
    10 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A7 3.0 Tdi (CDUC)- cca 300 CP
    Cablu respectiv e deja montat, sau daca schimbi motorasul, vine deja montat pe motorasul nou. Cablu respectiv "nu se monteaza"...e agatat de o gheruta a motorasului. In schimb eu nu stiu cum functioneaza ca desi am schimbat acum 1 saptamana motorasul, am tras si eu de el (si de cel nou si de cel vechi) sa vad cum lucreaza si nu se intampla nimic. Puteam trage pana il rupeam ca rezultatul e tot zero. Dar pentru mai multa siguranta l-am schimbat cu totul, desi rareori facea figuri
     

Distribuie pagina asta