1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Inchidere centralizata cu pompa vacuum si alarma din fabrica OE cu inchidere centralizata la A4 B5

Discuție în 'Audi A4 B5 (1994 – 2001)' creată de eminence, 28 Apr 2009.

  1. rosu_ghe Bronze Member

    Înscris:
    2 Aug 2009
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi a4 b5 avant ajm 2000, Audi a4 b8 avant CAGA 2010
    Incearca sa decuplezi furtunele si sa opturezi stuturile presand cu degetele pe ele. Cineva trebuie sa comande inchiderea/deschiderea usilor si daca pompa merge doar 2-3 secunde, defectiunea este pe traseul de aer ! Daca si atunci pompa merge tot mult, defectul este in unitate !
     
    paul14 apreciază asta.
  2. LuryAudiA4

    LuryAudiA4 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Sep 2015
    Locație:
    Roman/Neamt momentan ( Spilamberto Modena it )
    Masina:
    AudiA4 B5,1,8Benzina Gpl,2000
    Salutari la toata lumea !!!! piesele din imaginile de mai jos sunt de la un B5 stiu unde sunt montate si ce rol au dar nu stiu cum se numesc.Daca ma poate ajuta careva in acest sens va rog caci nu imi merge inchiderea si nu stiu cum sa le caut neavand un nume.Am tot folosit functia de cautare dar nici un rezultat pozitiv.Va multumesc anticipat si va doresc numai bine si drumuri bune.
     
  3. dhan67

    dhan67 Silver Member

    Înscris:
    26 Aug 2014
    Locație:
    LOGROÑO,LA RIOJA,ESPAÑA
    Masina:
    Audi A6/C7 Avant, 2.0 tdi 177 cp,multitronic, an fab. 2014,luna octombrie
    Piesele acelea au un cod pe ele.Le-ai cautat dupa acel cod?
    Eu cred ca nu.
     
  4. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    @dhan67 Piesele alea nu au niciun cod pe ele. Cel putin nu un cod interpretabil, doar inscriptia VDO Swiss Made.
     
  5. LuryAudiA4

    LuryAudiA4 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Sep 2015
    Locație:
    Roman/Neamt momentan ( Spilamberto Modena it )
    Masina:
    AudiA4 B5,1,8Benzina Gpl,2000
    Intradevar cum spune " audi66 " nu au un cod concret ,se gasesc deasupra incuetorilor au o supapa de guma inauntru si ajuta la inchiderea centralizata. Am sa ma duc la un service audi sa vad daca ami vor spune cum se numesc.Pe e-Bay am gasit dar cu tot cu incuetoare,daca nu voi gasi pana la urma cumpar incuetoarea cu totu.
     
  6. LuryAudiA4

    LuryAudiA4 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Sep 2015
    Locație:
    Roman/Neamt momentan ( Spilamberto Modena it )
    Masina:
    AudiA4 B5,1,8Benzina Gpl,2000
    Salutari !!! Am rezolvat problema cu incuetorile.Am reusit sa repar cele doua supape sparte acum inchiderea merge perfect !!!
     
  7. Gosmo

    Gosmo 4th Gear Member

    Înscris:
    1 Dec 2008
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A4 1.9TDI(AJM) - Avant/2001
    Cum le-ai reparat?

    Sent from my SM-N910C using Tapatalk
     
  8. LuryAudiA4

    LuryAudiA4 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Sep 2015
    Locație:
    Roman/Neamt momentan ( Spilamberto Modena it )
    Masina:
    AudiA4 B5,1,8Benzina Gpl,2000
    Salut " Gosmo " daca ati spun sigur vei rade cu gura pana la urechi dar sa stii chiar functioneaza. Le-am reparat folosind prezervative. Chiar prezervative functioneaza de minune. Am desfacut acele cutii DSCF2105.JPG sa-i spun asa am luat doua prezervative, le-am taiat capetele dupa care le-am taiat la mijloc si mi-a iesit doua patrate de latex.
    Am pus unul desasupra (pe unde intra aerul) si unul pe dedesubt (unde se agata urechea ce deschide incuietoarea). La partea de, dedesubt (adica la ureche) am crestat un pic cat sa poata iesi urechea aia de plastic, am montat la loc si totul e ok.
    Nu fac misto si nici de vrajeala nu-mi arde chiar asa am facut si functioneaza. Desigur latexul ce era in plus l-am taiat si nu a fost nevoie sa demontez toata portiera asa cum am citit pe un topic ca a facut un coleg.
     
    Gosmo apreciază asta.
  9. LuryAudiA4

    LuryAudiA4 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Sep 2015
    Locație:
    Roman/Neamt momentan ( Spilamberto Modena it )
    Masina:
    AudiA4 B5,1,8Benzina Gpl,2000
    Scuze " Gosmo " chiar tu esti cel ce a demontat totul din portiera pt a gasi "buba ",scuze inca odata dar eu chiar nu am demontat asa ca tine.Mi-am dat seama ca e ceva la portierele din stg.,cateodata portierele din dr.se inchideau de aici am dedus ca e ceva la cele din stg.Am vazut ca ai postat imagini cu piesa buclucasa,ei bine burduful ala l-am imbracat in latex.
     
    Ultima editare: 16 Aug 2016
    Gosmo apreciază asta.
  10. Gosmo

    Gosmo 4th Gear Member

    Înscris:
    1 Dec 2008
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A4 1.9TDI(AJM) - Avant/2001
    Da, am făcut teste pentru ca mie portbagajul nu mi se deschidea, altfel nu aveam probleme cu nici o ușă. Mulțumesc pentru detaliul cu P-ul, dacă mai am probleme, voi încerca soluția ta :)
     
    LuryAudiA4 apreciază asta.
  11. ciobanu bogdan 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Aug 2016
    Locație:
    brasov
    Masina:
    audi A4,B5 / 1.9 TDI AJM / 2001
    poate sa-mi spuna si mie cineva daca la un A4 B5 care nu mai merge inchiderea centralizata.....daca inlocuiesc piesa aceea de grafit care se afla in modul (in porbagaj dreapta) merge inchiderea? si mai important piesa aia pot sa o iau si de alt model de audi?....de exemplu un A4 din 98 .....nu vreau sa dau o groaza de bani pe intreg modulul daca se poate inlocuii numai aia.
     
  12. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    1. Nu avem cum sa ghicim ce nu iti functioneaza tie pe partea de inchidere.
    2. Ai facut o scanare cu VCDS ?
    3. Topicul asta l-ai citit tot ?
     
  13. ciobanu bogdan 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Aug 2016
    Locație:
    brasov
    Masina:
    audi A4,B5 / 1.9 TDI AJM / 2001
    l-am citit si am vazut ca undeva scria ca in modul(ala din porbagaj) 90% se sparge o rotita de grafit presupun sau alt material de genul.....eu vreau sa caut alt modul sa iau respectiva piesa....deoarece am inteles ca daca schimbi modulul cu totul se deregleaza cheia
     
  14. LuryAudiA4

    LuryAudiA4 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Sep 2015
    Locație:
    Roman/Neamt momentan ( Spilamberto Modena it )
    Masina:
    AudiA4 B5,1,8Benzina Gpl,2000
    Eu am cumparat un modul de pe net,l-am desfacut pe al meu si am schimbat aceea rotita de grafit.Am reparat cele doua supape de la portierele pe partea stanga si totul ok.Poti sa schimbi doar rotita dar vezi sa nu ai probleme si pe la portiere.Eu am depistat problema la potierele stanga deoarece pe partea dreapta uneori se inchideau la telecomanda.

    P.S. nu era nevoie neaparat sa schimb acea rotita nu era sparta era cam tocita,dar daca tot am vrut sa fac ceva " ca lumea "........ Pe acest topic scrie ca un coleg chiar a lipit acea rotita care era sparta si functioneaza.Depinde acum si cat de " sparta " sau crapata e rotita ta.
     
  15. ciobanu bogdan 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Aug 2016
    Locație:
    brasov
    Masina:
    audi A4,B5 / 1.9 TDI AJM / 2001
    Eu la usi nu am avut niciodata problema dar inainte sa "moara" de tot rotita facea zgomot/vajait in porbagaj si cand am desfacut modulul sa vad erau numai bucati. De asta intreb ca am vazut ca sunt o groaza de module. Daca iau rotita de la un alt modul cu o alta serie va functiona ?
     
  16. LuryAudiA4

    LuryAudiA4 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Sep 2015
    Locație:
    Roman/Neamt momentan ( Spilamberto Modena it )
    Masina:
    AudiA4 B5,1,8Benzina Gpl,2000
    Eu am luat-o de la alt modul si functioneaza !!! Cand am cumparat modulul ( nu m-a costat mult ( 90 eu ) singurul lucru la care m-am uitat e ca acel modul sa fie tot de la un A4B5.
     
  17. ciobanu bogdan 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Aug 2016
    Locație:
    brasov
    Masina:
    audi A4,B5 / 1.9 TDI AJM / 2001
    A trebuit sa aerisesti instalatia sau sa mai faci alte lucruri ? sau pur si simplu ai pus aia acolo si gata.
     
  18. LuryAudiA4

    LuryAudiA4 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Sep 2015
    Locație:
    Roman/Neamt momentan ( Spilamberto Modena it )
    Masina:
    AudiA4 B5,1,8Benzina Gpl,2000
    Nu am aerisit nimic.Am facut ce ti-am scris mai sus si totul ok.
     
  19. sambadii 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Mai 2009
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4,1.9TDI,1995
    Buna. La masina din semnatura, am un comportament ciudat. Usile le pot incuia doar una cate una, fie cu cheia fie din tijele din interior. Capacul rezervorului si portbagajul, nu misca nici ele cand actionez usa soferului sau tija din interior. Pompa nu bazaie, nu face nimic. Modulul pompei de inchidere functioneaza normal pe alta masina, deci nu e defect (am modelul de pompa cu 2 mufe). Pe mufa de alimentare a acestuia (cea cu 2 pini mai grosi) am, cu mufa scoasa, 12,5 volti. Cand bag mufa in modul, tensiunea cade la 3,5 volti. Banuiesc ca e defect vreun switch din usi, pompa nu primeste comanda sa inchida/deschida. Ma puteti ajuta cu schema pinilor de la mufa de comanda a pompei, cea cu multi pini? As incerca sa masor pe mufa, sa vad ce se intampla cand inchid/deschid usile. Multumesc!

    P.S.: Cei 3,5 volti de pe mufa de alimentare a pompei raman constanti, indiferent daca incui sau descui orice usa. Sigurantele sunt toate ok.
     
    Ultima editare: 8 Sep 2016
  20. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Asta e tot ce am gasit.
     

Distribuie pagina asta