1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Inchidere centralizata din telecomanda After Market si Alarma After Market la A4 B5

Discuție în 'Audi A4 B5 (1994 – 2001)' creată de TTs, 14 Feb 2009.

  1. cozmino

    cozmino Bronze Member

    Înscris:
    28 Noi 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    1995 RHD A4 B5 1.9TDI (1z) - If it ain`t rubbin` you ain`t dubbin
    Totodata cu asta vin si diuzele incalzite (ptr lichid de parbriz).
    Am citit si spune ca anumite modele(nu spune care) sunt echipate cu deicer-ul ptr incuietoare(pe partea soferului).
    Controlerul se afla in portiera , e ca un distribuitor(catv) cu 3 mufe.
     
  2. iulian59 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Ian 2009
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Audi a4, B5,ADR,92kw,20v,1995,climatronic
    Deschidere Usi Cu Telecomanda

    Montarea receptorului de telecomanda se face in partea stinga sub plasticul de linga balama usa sofer.Acolo sunt firele la care se leaga receptorul de telecomanda.Pt detalii dati un pm sau goguiulian@yahoo.com pe messinger si va trimit schema legaturilor cu care mergeti la electrician sau o puteti monta voi daca cunoasteti un pic de electrotehnica.In principiu se taie firul de la contactul electric care vine de la cheie si se inseriaza releele din receptorul de la telecomanda.Asta la Audi A4 B5. La alte modele este un pic diferit. Succes.
     
  3. Never666

    Never666 6th Gear Member

    Înscris:
    15 Feb 2009
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4
    Nu vreau sa fac reclama ce imi puteti recomanda m-ar interesa o inchidere+alarma eu am inchidere centralizata dar nu pe cheie,va multumesc
     
  4. BUHUHU007

    BUHUHU007 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Sep 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 95 benzina 1,6
    Salut, am avut aceeasi nemultumire(descuiat si incuiat masina din cheie) pana cand mi s-a pus pata si am montat o alarma care are si telecomnada. A fost montata alarma si legata la deschiderea centralizata iar acum o descui din telecomanda. M-a costat destul de putin, asta si pt ca am luat o alarma foarte ieftina(nu ma interesa decat sa aiba telecomanda si sa poata fi montata la inchiderea centralizata), a trebuit sa mai cumpar si un modul pe langa alarma ca sa-mi recunoasca masina inchiderea din telecomanda. Nici manopera nu a costat mult(parca 50 lei la un garaj care se ocupa de electronica pe Drumul Sarii, aproape de Razoare, dar sa aveti grija ca mai e un atelier langa cel unde am montat eu care comercializeaza casetofoane si alte asemenea si care le si instaleaza iar ala a vrut sa ma jefuiasca, dar m-am prins:eiertritt:). Eu am inteles ce vrea Ashihara, dar nu stiu daca poate sa cumpere doar modulul de inchidere din telecomanda fara sa cumpere si alarma. Oricum mi se pare super practic sa ai deschidere din telecomanda, cel mai mult ma enerva cand mergeam undeva mai multi prieteni cu masinile si ne pregateam sa plecam si toti le aveau deschise cand ajungeau la ele numai eu stateam sa nimeresc gaura la usa:keule:! Bafta
     
  5. eminence

    eminence Pasionat Audi

    Înscris:
    10 Sep 2008
    Locație:
    Turda, jud.Cluj
    Masina:
    Audi A6 Avant 1.9TDI AWX 2002
    Eu mi-am cumparat modul de inchidere separat, cu cheie briceag, se monteaza pe sistemul existent de inchidere centralizata, facut copie dupa cheia originala, mutat cip din cheie si gata:beerchug:
    Vroiam sa am totul pe o cheie, fara alte complicatii, alarma nu mi se parea ceva super important, doar inchiderea.
     
  6. BUHUHU007

    BUHUHU007 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Sep 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 95 benzina 1,6
    OK, nu stiam ca merge si asa. Pe mine cum ai spus si tu m-a interesat doar sa o pot deschide din telecomanda si solutia cu alarma a fost singura care mi-a venit in cap atunci. Multa bafta.
     
  7. Never666

    Never666 6th Gear Member

    Înscris:
    15 Feb 2009
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4
    Cum ati legat alarma sau inchiderea la pompa de vaccum din portbagaj?
     
  8. BUHUHU007

    BUHUHU007 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Sep 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 95 benzina 1,6
    Firele la alarma se conecteaza undeva sub bord in partea stanga sub plasticul unde iti sprijini piciorul langa ambreiaj. Nu stiu exact ce se face si ce fire sunt implicate ca nu mi-am montat-o eu. Daca nu te pricepi cred ca ar fi mai bine sa mergi la un electrician auto.
     
  9. iulian59 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Ian 2009
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Audi a4, B5,ADR,92kw,20v,1995,climatronic
    Furt din masini inchise cu telecomanda

    ATENTIE cind inchideti masina cu telecomanda in parcarile marilor magazine parcari autostradale si restaurante in Italia.Baietii rai au cumparat aparatura de copiat codul telecomenzii si dupa ce plecati de linga masina o deschid si iau tot ce gasesc inauntru. Aparatul receptioneaza semnalul telecomenzii voastre de la distanta de zeci de metri il memoreaza in laptop si il reproduce urgent pe alta telecomanda reprogramabila cu care va este deschisa masina ,furat tot si apoi inchisa inapoi. Astfel alarma nu va intra in functiune orcit de performanta ar fi iar multi vad tirziu ca au fost furati. Se poate deschide orce tip de masina indiferent de codurile schimbate intre telecomanda si masina la inchidere cum fac cele mai recente. INCHIDETI MASINA NEAPARAT NUMAI CU CHEIA CA SA NU AVETI SURPRIZE.Lasati telecomanda pt.spatii sigure si dupa ce priviti bine in jur.
     
  10. Never666

    Never666 6th Gear Member

    Înscris:
    15 Feb 2009
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4
    daca s-ar putea putin mai explicit.multumesc
     
  11. BUHUHU007

    BUHUHU007 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Sep 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 95 benzina 1,6
    Salut, mai explicit nu stiu pentru ca nu am montat-o eu personal, s-a ocupat un electrician, credeam ca vrei sa stii doar unde se conecteaza. Poate o sa te poata ajuta cineva care si-a montat singur. Imi pare rau ca nu pot sa te ajut mai mult. Bafta
     
  12. Never666

    Never666 6th Gear Member

    Înscris:
    15 Feb 2009
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4
    Nu-i nici o problema imediat ma duc la cineva speciliazat in domeniu si sper sa o rezolv m-am urat de cautat seara gaura chei la masina:):respekt:
     
  13. ROBERT-DEVA

    ROBERT-DEVA 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Dec 2009
    Locație:
    deva
    Masina:
    a4, 1600cm,1995
    fratilor mi-am luat de 2 saptamini un audi a4 din 95 1,6 benzina,si am urmatoarele probleme nu merge inchiderea centralizata doar cu cheia deschid usile fata ,la portbagaj nu se poate incuia nu se invarte cheia,unde sa verific daca e dus modulul sau pompa,nu se aude nimic cand ivirt cheia ,undei pozitionat modulul ,ce parere aveti sa incerc sa o repar sau pot monta una cu telecomanda fara sa mai caut modulul.
     
  14. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    E sub bancheta din spate si e actionat vaccumatic.
     
  15. BIG

    BIG 5th Gear Member

    Înscris:
    23 Apr 2009
    Locație:
    Novaci
    Masina:
    Audi A4 B5 8D 1.6 ADP '95
    Parca sub bancheta spate era modulul de abs, vad ca ai aceeasi masina ca si mine. Verifca mai intai sigurantele daca zici ca nu functioneaza deloc.
    Apoi mergi sa-i faci o diagnoza cu vag com.
     
  16. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Deci, tot nu am inteles, portbagajul se descuie separat ori e un buton in plus pe cheie?
     
  17. BIG

    BIG 5th Gear Member

    Înscris:
    23 Apr 2009
    Locație:
    Novaci
    Masina:
    Audi A4 B5 8D 1.6 ADP '95
    Eu am montat singur o cheie cu telecomanda, portbagajul se descuie odata cu usile pentru ca asa este facuta inchiderea centralizata care este OEM. Cheia are si al treilea buton care se ocupa de deschiderea portbagajului dar acest lucru nu este disponibil pe modelele mai vechi pentru ca nu au motoras de deschidere la portbagaj, se poate pune un motoras de deschidere si se trage un circuit de la modulul cheii la acest motoras si astfel se deschide si portbagajul din cheie. Puteti sa ma acuzati de publicitate dar nu vreau decat sa-i ajut pe cei care vor sa-si monteze asa ca pun si linkuri cu ce am gasit eu:

    Chei Briceag - http://autozvon.ro/index.php?cPath=37

    Motoras Deschidere Portbagaj - http://www.ok-shop.ro/auto_si_tunin...terior/motoras_deschidere_portbagaj/id/56574/

    Pentru modelul din semnatura mea va pot ajut si cu montajul, la alte modele nu stiu pentru ca m-am chinuit si la mine destul ca sa gasesc firele.
     
  18. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Stai linistit ca nu te acuza nimeni de publicitate.
    In legatura cu motorasul deschidere portbagaj, la apasarea butonului de portbagaj din telecomanda:
    - descuie portbagajul separat de usi? (usile rama incuiate in timp de portbagajul se descuie separat)
    - salta portbagajul in sus? (desi m-as mira sa fie variata asta)
     
  19. BIG

    BIG 5th Gear Member

    Înscris:
    23 Apr 2009
    Locație:
    Novaci
    Masina:
    Audi A4 B5 8D 1.6 ADP '95
    Eu nu am montat acel motoras pentru ca nu mi s-a parut indeajuns de util pentru a merita efortul dar acest motoras doar deschide portbagajul, va trebui sa-l ridici singur. Cred ca il deschide si daca este masina incuiata devreme ce actioneaza din interior si totodata cred ca va descuia integral masina pentru ca asa este inchiderea centralizata la modelele mai vechi, descuie si incuie tot orice ai actiona.
    Cel mai util acel motoras este iarna cand ingheata butonul de actionare a deschiderii la portbagaj in rest nu vad.
     
  20. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Asa e, singura utilitate este iarna cand ingheata butonul.
    De fapt acel motoras este un actuator, am avut asa ceva montat pe vechea masina si intr-adevar, puteam deschide portbagajul separat dar pentru ca sistemul de deschidere al usi portbagajului nu este ca cel de la Logan, de exemplu, portbagajul e prea greu si are alt centru de greutate/sau nu are arcuri sa il traga in sus asa ca nu se deschide larg la apasarea butonului.
     

Distribuie pagina asta