1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Inchidere/Deschidere portbagaj sau Yala portbagaj la Audi A6 C6

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de jacobson, 4 Mar 2008.

  1. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Inainte sa scrii pe forum si sa ne aplecam asupra bolului de cristal ca sa ghicim de unde ai tu problema asta, de ce nu faci diagnoza cu VCDS-ul ? Trebuie sa citesti, nu sa scrii. Mergi la cineva priceput cu VCDS care stie bine "cu ce sa mananca electrica auto" pentru ca altfel o sa tot intrebi pana maine dimineata.
    De ce nu verifici in blocurile de masura cu VCDS-ul cum lucreaza inchiderea din telecomanda pentru portbagaj ? de ce nu verifici firele din mansonul de fire din satnga spate a portbagajului ? De ce pui intrebari inainte sa faci ce ti-am spus eu ? Nu avem noi de unde sa stim problema care o ai. Pot fi zeci de cauze
     
  2. dani4AUDI 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Iun 2017
    Locație:
    arad
    Masina:
    A6 2.0 TDI CAHA 2010
    Mulțumesc frumos!
     
  3. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    @dani4AUDI Presupun ca ai tinut apasat mai mult de 2 secunde pe buton, nu doar apasare scurta.
     
    dani4AUDI apreciază asta.
  4. dani4AUDI 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Iun 2017
    Locație:
    arad
    Masina:
    A6 2.0 TDI CAHA 2010
    Am rezolvat prin apasarea mai lunga a butonului de pe cheie.Va multumesc.
     
  5. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Eram sigur. :)
     
  6. 70COS

    70COS 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Oct 2017
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi a6 c6 4f ,2000 tdi ,an 2005
    Salutare colegi,
    A venit iarna cu temperaturi scăzute si au reapărut problemele cu închiderea portbagajului. In continuare va prezint rezolvarea acestei probleme care la mine a avut succes.
    Se pare ca de vină se face vaselina care s-a îngroșat si un arc din interiorul yalei care nu retrage o tija suficient de mult ca să permită închiderea (blocarea) capotei spate .
    Rezovare:
    Spalarea mecanismului cu orice ce poate curata vaselina si întinderea arcului din imagine.

    20180102_130126.jpg 20180102_123610-1-1.jpg 20180102_123553-1-1.jpg
     
    Cain apreciază asta.
  7. G@bryel

    G@bryel Audi Expert

    Înscris:
    18 Oct 2010
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI Quattro, BMK, DPF, 2005.
    Cred ca depinde si de versiunea mecanismului/anul masinii.
    Eu ce am vazut in tutoriale era cu totul altceva de ce am gasit pe masina. Surpriza totala dupa ce am desfacut. Totul era capsat, asa ca decat sa risc sa le fac bucati si sa nu le mai pot pune inapoi, sa fac munca de pionierat in demontat, am preferat sa dau pe o incuietoare noua 200 sau 250 lei, ca nu mai tin minte exact, am schimbat-o singur iar de ceva ani, totul merge perfect, nu a mai facut nazuri niciodata.
    In cazul de fata, parerea mea e ca din fericire nu avem de-a face cu o piesa scumpa.
     
  8. 70COS

    70COS 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Oct 2017
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi a6 c6 4f ,2000 tdi ,an 2005
    G@briel,stai ca pun o poză cu yala mea ,nui greu de desfăcut capacul de la yala eu zic că in 15 min cat am lucrat la ia sa câștig 200 de lei ii ok.
     
  9. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Daca rotitele si spiralul de plastic sunt ok, nu merita 250 lei pentru un arc comprimat.
     
    70COS apreciază asta.
  10. G@bryel

    G@bryel Audi Expert

    Înscris:
    18 Oct 2010
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI Quattro, BMK, DPF, 2005.
    Am incuietoatea veche in garaj, dar nefiind demontata, nu stiu daca e la fel.
    Poate nu uit si-i fac o poza.
    Daca in poza ta era montata, puteam sa fac mai repede o comparatie. Stiu ca atunci am intors-o pe toate partile, recunosc ca la cam modul rapid si ... nu am gasit vreo metoda fara a strica ceva.
    Am incercat sa o "repar" cand a dat primele rateuri, am incercat s-o desfac, dar in final doar am bagat la greu WD40, in speranta ca poate isi revine, asa cum mai spuneau unii (care au avut noroc si se pare ca nu aveau problema cu arculetul).
    In iarna aia am facut revelionul la Ranca, a fost ger la greu si la plecare, abia pe la Horezu si-a revenit, cand s-a mai incalzit tablaria pe masina, pana atunci ma opream sa inchid portbagajul din 5 in 5 km, la fiecare hop mai mare. Stresant rau,...da' rau. Primul lucru pe care l-am facut ajuns acasa, a fost sa comand piesa, vroiam s-o dau jos urgent de pe masina, in niciun caz sa mai repar ceva. :D
    Am schimbat-o singur in max 20 de min.
    Uite ca acum chiar m-ai facut curios, acum o pot forta in toate modurile, ca oricum pe masina e una care functioneaza. :D Deocamdata. ;)
    Nu m-a deranjat pretul, sincer. Mai ales la ce draci aveam pe ea, iti spun, 200 lei (o jumatate de "plin") pentru mine a meritat. :D La greeeu...
    Ma si mir ca nu am aruncat-o cat colo.
    Si sa fim realisti, la ce preturi sunt pentru alte repere, asta e nimic, asta o stiti si voi de acum. :)
     
    70COS apreciază asta.
  11. tim s

    tim s 4th Gear Member

    Înscris:
    4 Apr 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A6 C8 45 TFSI SPORT S TRONIC 2019 EU6 dTEMP NAVI LED ACC 245CP
    Nu am avut de lucru si mi-am luat un VCDS. Desi nu am nici o problema cu incuietoarea portbagajului, zilnic imi apare aceasta eroare. Am citit aici dar nu am eusit sa aflu care e cauza. Un sfat, va rog ?
     
  12. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Cand incui masina, ai controlat daca si portbagajul este incuiat? Eroarea indica ca nu iti functionaeza yala, mai bine spus motorasul de la inchidere. Ai portbagaj electric?
     
  13. tim s

    tim s 4th Gear Member

    Înscris:
    4 Apr 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A6 C8 45 TFSI SPORT S TRONIC 2019 EU6 dTEMP NAVI LED ACC 245CP
    Da, inchiderea portbagajului se face electric. o sa verific daca la blocarea usilor se blocheaza si portbagajul.

    LE: am verificat, totul e ok se inchide si portbagajul.
     
  14. tim s

    tim s 4th Gear Member

    Înscris:
    4 Apr 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A6 C8 45 TFSI SPORT S TRONIC 2019 EU6 dTEMP NAVI LED ACC 245CP
    Azi am da cu wd40 in yala de la portbagaj si acum nu mai merge deloc mecanismul.Inainte, eroarea pusa mai sus imi aparea de fiecare data cand deschideam portbagajul. Credeti ca e gata motorul?
     
  15. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu inteleg de ce nu demontezi si nu inteleg ce mai astepti, sa nu mai deschizi deloc portbagajul ?
     
  16. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Asteapta sa se ajunga la flex, ca n-ar fi singurul. :))
     
  17. tim s

    tim s 4th Gear Member

    Înscris:
    4 Apr 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A6 C8 45 TFSI SPORT S TRONIC 2019 EU6 dTEMP NAVI LED ACC 245CP
    Din pacate nu inteleg ce ma sfatuiti sa fac.Am desfacut fata de la mecanism,motorasul functioneaza bine,eu banuiesc ca de vina sunt cablurile in zona dintre portbagaj siintrarea in sasiul masinii.Chiar nu stiu ce sa fac......acum eroarea ramane permanenta desi totul functioneaza.
     
  18. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Fa ceva dar nu mai scrie pe forum. Verifica omule ce ti s-a spus inclusiv acele cabluri care produc aceste probleme. Si eu am avut cabluri rupte acolo. Asta ti s-a spus. Cu asta am incheiat subiectul asta, pentru ca nu desfacem firul in patru. Multumesc.
     
  19. tim s

    tim s 4th Gear Member

    Înscris:
    4 Apr 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A6 C8 45 TFSI SPORT S TRONIC 2019 EU6 dTEMP NAVI LED ACC 245CP
    Da sefu, am inteles sefu, scuze sefu ca te-am deranjat. Ok, nu voi mai scrie pe forum daca asta e politica aici.
     
  20. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu ai inteles nimic daca asa ai scris mesajul anterior. Ti-am spus sa nu mai scrii pe forum ca nu pe forum rezolvi problema si risti sa intri in portbagaj cu flexul ca sa-l deschizi, nu ca ai fi primul si nici ultimul. Citeste printre randuri si lasa aroganta ca eu nu am chef de arogante. Ultimele 2 mesaje vor fi sterse.
     

Distribuie pagina asta