1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Indepartare - Scoatere - Stopare rugina aparuta pe caroseria masinii

Discuție în 'How-to / Operatiuni de intretinere' creată de Xtremer, 28 Mar 2017.

  1. Xtremer

    Xtremer Bronze Member

    Înscris:
    15 Noi 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    80, 1.9 TDI, 1993
    Am si eu mici probleme cu rugina pe masina. De exemplu ornamentul de la pragul dreapta spate e umflat si sub el am vazut rugina. Am cateva intrebari:
    1. Cum dau jos ornamentul fara sa risc sa-l rup
    2. Niste pasi pentru a trata cat mai bine rugina si a preveni reaparitia. Am vazut pe emag tot felul de solutii anti-rugina : Gel, spray de la liqui moly cu mos2, spray cu zinc pentru metale curatate. Ce-mi recomandati?
    Mai sunt cateva puncte si pe caroserie pe unde e ciupita vopseaua, dar e doar superficiala (momentan), dar fiind vechi as vrea sa le rezolv si pe alea sa nu am probleme. Pentru acelea cum as putea sa curat zonele care nu-s nici cat o moneda, fara sa zgarii/ciupesc restul vopselei ?
    Multumesc.
     
    Mr.Bobby apreciază asta.
  2. cobi

    cobi Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2011
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Ex :Audi
  3. Xtremer

    Xtremer Bronze Member

    Înscris:
    15 Noi 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    80, 1.9 TDI, 1993
    Fix la asta ma gandeam si eu, pare cel mai ok si avand in vedere numarul reviewurilor bune....
    Ai putea sa-mi explici un pic cum pregateai suprafata (daca o pregateai) ? Pentru ca in unele zone e usor umflata vopseaua si nu stiu cat e in profunzime, iar daca as aplica doar la suprafata...nu stiu ce efect ar avea pe termen lung.
    Multumesc mult !
     
  4. cobi

    cobi Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2011
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Ex :Audi
    Am slefuit cu o bucata de smirghel fin ( de hartie ) doar local fara sa afectez vopseua buna dimprejurul partii unde era sarita vopseaua ( imi pare rau ca nu am cum sa-ti arat o poza ) . Am sters cu o carpa imbibata in alcool tehnic si apoi am uns cu o pensula de acuarele 2 straturi la interval de cateva ore . Asa a ramas pana am vandut masina , rugina nu s-a extins .
     
  5. Xtremer

    Xtremer Bronze Member

    Înscris:
    15 Noi 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    80, 1.9 TDI, 1993
    Multumesc foarte mult. Sper sa-mi ajunga un flaconas de ala ca pare micut.
     
  6. remix

    remix Silver Member

    Înscris:
    2 Iul 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B7 1.9 TDI (BKE), 2005
    Am indepartat si eu anul trecut niste rugina de pe hayonul unei alte marci de masina din familie (sper sa nu fie vreo problema nefiind Audi).
    Am folost smirghel + dremel sa indepartez rugina, am aplicat Loctitite Rust Killer in doua straturi (parca) - pozele in care se vad petele negre.
    Dupa aceea am dat vopsea in 3 straturi (touch-up paint) + alte doua de lac.
    Nu este foarte estetic in cazul meu dar face treaba, cel putin pana acum.
    Cu putin mai multa migala rezultatul ar putea fi mai bun.
     
    skypee apreciază asta.
  7. flawyl31

    flawyl31 4th Gear Member

    Înscris:
    25 Iul 2017
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A4 Avant B8, 8+1 LLA, CAGA
    salut, am si eu cateva puncte de rugina pe usa si pe capota , dar nu as vopsi in totalitate elementele,
    exista cumva solutie(spray, gel) transparent care sa stopeze extinderea ruginei?
     
  8. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Ai solutia mai sus, ai incercat macar ?
     
  9. flawyl31

    flawyl31 4th Gear Member

    Înscris:
    25 Iul 2017
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A4 Avant B8, 8+1 LLA, CAGA
    credeam ca se aplica vopsea dupa tratament... Eu ziceam sa ramana punctul de rugina dar sa estomeze rugina/
     
  10. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Nu este neaparat necesar sa aplici vopsea mai ales daca masina este neagra, pelicula formata de acest produs dupa uscare aduce spre negru.
    Eu totusi iti recomand sa pregatesti bine suprafata si sa aplici macar vopsea corectoare.
     
    flawyl31 apreciază asta.

Distribuie pagina asta