1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Inlocuire cutia de viteze la Audi B2 - B3 - B4 (80 -90) - se poate ? ce alegem ?

Discuție în 'Modele clasice' creată de cosminbaku, 8 Apr 2009.

  1. OvyBj

    OvyBj Silver Member

    Înscris:
    6 Feb 2009
    Locație:
    Blaj/Sibiu
    Masina:
    Audi 80 b3 '91 1.6 cod PP 51kw

    daniel si eu am tot B3 din 1991, 1595 cmc si 51 kw(70Cp) la fel si eu tot non euro si taxa ca si a ta. a mea este din 1991. Probleme nu am avut cu ea decat nu mi se mai oprea termocupla si am schimbat o mufa,ceva de genu si acum la carburator am ceva probleme. la socul electronic care cel mai probabil trebe schimbat. in rest nu am avut probleme, masina are 204500 km si se comporta normal. i-am dat 150km/h si mai era pedala doar ca nu imi permitea drumul!! in rest is multumit!!!
    scz de off-topic:sign_ot::rulez:
     
  2. audi90

    audi90 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Mai 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi 90 B2 1,6 Turbo Diesel & Audi A4 B7 2.5 TDI
    sal cosminbacku nu inteleg dece prinzi doar atata 140km/h totusi motor 1,600 pirindeam eu cu dacia vechie in patru trepte 150km/h bine si eu cu masina mea diesel cand aveam plobleme cu turbo suflanata mai mult de 90 de Km/h nu prindea pana am rezolvata si prind 160km/h acuma cu ea dar stie toata lumea diesele sunt puturoase in demaraji nu se compara cu benzinarele dar incearca sa pui un filtru sport de aer si vezi filtru de motorina daca e mai vechi si sa depus inputitati in iel si asta poate fi o cauza de nu prinde mai mult la mine pot zice ca a dat rezultate cu filtru sport trage mai bine.. cu respect ionut
     
  3. Bogdan.IS

    Bogdan.IS Audi Expert

    Înscris:
    6 Sep 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 C5 1.9 TDi , Audi 80 B3 1.6 D
    la a mea , viteza trecuta in certificat e de 155 kmh .... si ultima data (acu vreo 2 ani) ia dat taicamiu 140 si era pedala la fund...
     
  4. ManiAcuV6 Banned

    Înscris:
    31 Aug 2007
    Locație:
    IASI sau BOTOSANI
    Masina:
    Audi A4 B6 2001 AWX
    Faceti comparatie cu Dacia. Dar la GREUTEA masinilor nu va ganditi putin ? Daca e un diesel obosit si "intretinut" :whistle2: ca la carte de un psoesor care nu pune decat motorina ca asa l-a invatat mecanicu lu' peste , nea Gigi, atunci cum se poate ca la urmatorul sau urmatorul al x-lea proprietar masina aia sa traga si sa mearga ca in ziua de glorie cand a iesit pe portile de la Ingosladt ?
     
  5. daniel50

    daniel50 2nd Gear Member

    Înscris:
    2 Ian 2009
    Locație:
    Cv
    Masina:
    audi 80-90 B3 young edition 1595 cmc carburator electronic,sonda,lambda,catalizator
    oare ce aiba?

    la benzinarul meu in treapta trei patru am un uruit parca ar sparge pietre si asta odata cu cresterea vitezei.Sa fie ulei putin in cutie sau e din rulmentul de pe fata ;ca parca ar veni de undeva dreapta fata un sasit apoi un u:racer::uhm:ruit !
     
  6. daniel50

    daniel50 2nd Gear Member

    Înscris:
    2 Ian 2009
    Locație:
    Cv
    Masina:
    audi 80-90 B3 young edition 1595 cmc carburator electronic,sonda,lambda,catalizator
    cat ar costa cutie de viteze manuala CAA 012 D ?

    am benzinarul de 1595 cmc si cutie in 5 trepte typ CAA ce puteti sa imi spuneti de aceasta cutie e buna (?)durabila ,sa imi spuneti daca se ivesc ceva probleme in timp !!! :racer:
     
  7. Monster 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Feb 2011
    Locație:
    ARAD
    Masina:
    AUDI80 B3, JN, 1990
    Am si eu un Audi 80 1.8s 66kw din 1990, care a avut montata pe el o cutie automatica si datorita faptului canu mai functiona am fost nevoit sa o inlocuiesc dar am montat una manuala in 5 rapoarte, iar acum nu mai functioneaza kilometrajul..ce afr trebui schimbat sa functioneze din nou? cesurile din bord sau se poate modifica cablajul cu mufele ce vin prinse in cutie?
     
  8. adumitrachy

    adumitrachy 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Iul 2008
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi B3
    Doresc sa cumpar un a4 care are cutie automata defecta. Am discutat cu un user de pe forum si asa cum a zis si colegul nykul, trebuie schimbat si calculatorul masinii.

    Intrebari: aveti cunostinta de vreo firma care se ocupa cu schimbul de cutii de viteze si a calculatorului ? Aveti idee cat costa un schimb de genul? Trebuie schimbat doar calculatorul masinii, sau calculatoru de injectie, sau care calculator in concluzie?
     
    Ultima editare de un moderator: 11 Mai 2013
  9. nykul

    nykul 5th Gear Member

    Înscris:
    11 Ian 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    audi a6 2.5 tdi 180cp quatro
    in primu rand tu trebuie sa te gandesti daca merita pretul masini + schimbul de cutie
    pentru schimb ai nevoie de urmatoarele:
    cutie si suporti aferenti
    timonerie
    pedalier
    kit ambreaj
    planetare
    si in cazul in care nu se poate rescrie pe ECU soft de cutie manuala (rar se pot rescrie) se inlocuieste calculatoru de motor cu unul pentru cutie manuala la care se fac mici modificari de instalatie electrica, si trebuie rescris eprom-ul (sa citeasca cheia)
    daca este quattro se schimba si diferentialul si cardanul.
    servce nu stiu care sa faca asa ceva dar am inteles ca in jur de o mie de euro te va costa sau poate si mai mult.
    pe mine ma costat 600 euro piesele iar manopera a fost facuta de mine.
     
    Ultima editare de un moderator: 17 Feb 2011
  10. Monster 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Feb 2011
    Locație:
    ARAD
    Masina:
    AUDI80 B3, JN, 1990
    Am si eu un Audi 80 1.8s tip motor JN 66kw din 1990, care a avut montata pe el o cutie automata si datorita faptului ca nu mai functiona am fost nevoit sa o inlocuiesc dar am montat una manuala in 5 rapoarte, iar acum nu mai functioneaza kilometrajul..ce ar trebui schimbat sa functioneze din nou? cesurile din bord sau se poate modifica cablajul cu mufele ce vin prinse in cutie? Ma poate ajuta si pe mine cineva va rog?MUltumesc
     
  11. Ionut lucian

    Ionut lucian Gold Member

    Înscris:
    6 Apr 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 1,6 BENZINA "97
    Sper sa nu fi gresit dar nu am gasit pe aici nimic asemanator. Ma intereseaza ce cutie de viteze se poate pune pe audi 80 b3 1,6 td . Cutia mea e cam la ultima suflare. Ar merge o cutie de pe un benzinar? Si daca da de la ce motor? Stiu ca difera rapoartel de multiplicare in cutie la diesel fata de benzinar. Multumesc anticipat!!!:crying:
     
    Ultima editare: 2 Iun 2011
  12. fagarasan

    fagarasan Silver Member

    Înscris:
    14 Ian 2009
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Ford fiesta TDCI 2007
    Merge de pe 1.6 benzina din cate stiu,nu sunt 100% sigur,asa ca mai asteapta un raspuns.Oricum masina nu va mai fi aceeasi.
     
  13. Ionut lucian

    Ionut lucian Gold Member

    Înscris:
    6 Apr 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 1,6 BENZINA "97
    Salza

    La asta ma asteptam si eu pentru ca din cite stiu eu rapoartele din cutie sunt altele la diesel fata de benzina. Ideal ar fi sa gasesc o cu tie de 1,6 d sau td ca sar pupa la fix . Si inca ceva daca gasesc o cutie de b2 in 5 trepte de 1,6 d sar potrivi tot ce e in cutie pe carcasa mea? Stiu ca se poate pune cutie de b2 pe b3 dar la b2 kilometrajul este pe cablu. Nu ar fi o problema desfacutul cutiilor ci sa stiu dac se potrivesc pinioanele cu trenuri (axel de pinioane si sincronizatoare)si diferential si ce o mai fi prin interior.
     
  14. Ionut lucian

    Ionut lucian Gold Member

    Înscris:
    6 Apr 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 1,6 BENZINA "97
    Salza

    Nu am primit nici un raspuns la itrebarea de mai sus asa ca am dezgropat postul pentru o alta intrebare. Unde as putea gasi piese pentru cutia de viteze? As avea nevoie de inele sincroane pentru vitezele 3 4. Simtoma e urmatoarea agata cind intra in treapta 3 din treapta 4 si uneori di treapta 2 deci, are nevoie de inele sincroane. Unde pot gasi (noi sau macar bune)? Eu am gasit in ulei pilitura de bronz si o bucata de sincron.
     
  15. danyms15ely

    danyms15ely Banned

    Înscris:
    19 Oct 2008
    Locație:
    Reghin
    Masina:
    audi A6,nou A2 1,4Tdi,audi allroad 2,5tdi BAU 179cp
    Cutia de pe B2 ti se potriveste dar ai ambreialul pe cablu la ea. La tine e pe hidraulic, merge si cea de pe benzina B3 pe motorul diesel. Eu am la fel de benzina pe diesel.
     
    Ultima editare de un moderator: 25 Aug 2011
  16. Ionut lucian

    Ionut lucian Gold Member

    Înscris:
    6 Apr 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 1,6 BENZINA "97
    Salza

    Si cum se comporta la drum ? Ma refer la regim de turatii si consum. La cate ture ai 100 km/h ?. Cum trage?
     
  17. danyms15ely

    danyms15ely Banned

    Înscris:
    19 Oct 2008
    Locație:
    Reghin
    Masina:
    audi A6,nou A2 1,4Tdi,audi allroad 2,5tdi BAU 179cp
    Cutia de pe B3 benzina 1.8 merge perfect pe motorul de B3 1.6 diesel sau 1.6 TD, asta pot garanta eu dar vei pierde putin din viteza. Cam asta ar fi singurul dezavantaj.
     
    Ultima editare de un moderator: 1 Sep 2011
  18. FLORIN_SB

    FLORIN_SB 4th Gear Member

    Înscris:
    2 Noi 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    KRAZ, SAVIEM, TATRA......AUDI 80 AVANT
    Cutia de Audi 80 B4 1.9 tdi merge perfect pe Audi 80 B3 1.6 TD cod motor SB sau RA. Sunt aceleasi rapoarte si nu modifici nimica la ambreiaj
     
  19. Ionut lucian

    Ionut lucian Gold Member

    Înscris:
    6 Apr 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 1,6 BENZINA "97
    salza

    Daca merge dau o bere. Pot face rost mai usor de b4 1,9 tdi. De unde esti din bucuresti?
     
  20. FLORIN_SB

    FLORIN_SB 4th Gear Member

    Înscris:
    2 Noi 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    KRAZ, SAVIEM, TATRA......AUDI 80 AVANT
    cartierul victoriei-1mai
    Daca merge, bea-o si pe a mea...
    merge sigur
     

Distribuie pagina asta