1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Inlocuire cutia de viteze la Audi B2 - B3 - B4 (80 -90) - se poate ? ce alegem ?

Discuție în 'Modele clasice' creată de cosminbaku, 8 Apr 2009.

  1. vycy24 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Iun 2010
    Locație:
    Dej
    Masina:
    A8 3.0 tdi 2006
    Cutie viteze b4 tdi pe b4 td

    vrea un prieten sa`si schimbe cutia de viteze la audi 80 din 94 1.9 td si a gasit o cutie de la un 80 1.9 tdi.vreau sa stiu daca se potriveste de la tdi pe td
     
  2. daniell

    daniell Bronze Member

    Înscris:
    14 Sep 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 b7 1,9tdi, AUDI A2 1.4tdi
    Cutia de 1.9td e aceeasi cu cea de la 1.9tdi, se potriveste la fix, e acelasi bloc motor.
     
  3. audiaks

    audiaks 2nd Gear Member

    Înscris:
    28 Apr 2012
    Locație:
    Paşcani / Iași
    Masina:
    Audi B4 Avant, swap AFN, '93
    Intrebare urgenta cutie viteze A4->B4 tdi

    Salutare!
    Ma intereseaza daca cutiile de viteze sunt identice la A4 si B4 TDI.- cutii manuale 5+1trepte
    Acuma masina mea este B4 tdi 90 cp an fab '93.
    Cutia care ar trebui sa o montez provine de pe A4 B5 tdi 110cp (AFN).

    intrebari:
    1- AFN-ul are volanta bimasica?
    2- planetarele sunt la fel de lungi?

    Ce am mai vazut eu ca si diferente suporturile la tampoane care sunt pe cutie.

    Rog si vreau un raspuns concret de la cineva care a lucrat cu ele sau a inlocuit.

    Mentionez ca am ambele masini si un ochi am aruncat eu la ele, dar poate imi vine aici raspunsul concret.

    Multumesc anticipat
     
    Ultima editare de un moderator: 15 Oct 2012
  4. Boony14 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Dec 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi 80 , 2.0 e , 1993
    Salut baietii, am tot cautat pe forum si am vazut ca la schimbarea cutiei automate cu manuala trebuie rescris softul de la calculator daca am inteles bine dar are ceva daca schimb calculatorul de la masina care a avut cutia manuala cu cel de la mine care era automata , contactul l-am schimbat deja ,acum merg sa cumpar tampoanele si rulmentu cu bile lungi de pe axul de forta al cutiei ca celalalt a ramas pe motor si nu e chip sa il scot , si inca ceva un mecanic mi-a zis ca trebuie facuta o flansa de separatie intre cutie si motor + ca zicea ca trebuie prelungit si axul de forta de la cutie , stiti ceva ,ma puteti ajuta cu un sfat ceva ?
     
  5. DraQuTzU

    DraQuTzU 6th Gear Member

    Înscris:
    19 Apr 2009
    Locație:
    Bistrita
    Masina:
    Audi b4
    cutia de TDI difera la flanse fata de cea de td, in primul rand, in al doilea rand si daca nu ar avea acele flanse "stea" si ar avea flanse ca la 1.9 td, flansele sunt mai mici in diametru la 1.6. E un lucru de care trebuie tinut cont. Nu stiu daca merg capetele de planetara de tdi sau 1.9 td pe fusul de la 1.6td. Iar rapoartele sigur sunt diferite, cel putin intre 1.9 td si tdi, deci m-as mira ca 1.6 sa aiba aceleasi rapoarte ca 1.9 tdi.

    Eu vreau sa fac urmatoarea schimbare, sa pun cutie de 1.9 tdi pe 1.9 td. Am observat ca flansele diferi, ar merge sa pastrez capul de pe cutie + fusul si sa montez capul de planetara dinspre roata de td? Mai sunt si alte modificari/lucruri de care trebuie sa tin cont?
     
    Ultima editare: 23 Dec 2013
  6. bogdan88

    bogdan88 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Ian 2009
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi b4 2.0 1994
    Salutare la toata lumea,

    Am si eu o intrebare: am un B4 cod motor ABK cutie manuala cu motorul un pic modificat iar cutia de viteze nu ma mai ajuta. Intrearea mea este ce cutie ar merge pentru o viteza maxima mai mare pentru ca as vrea sa schimb cutia manuala cu alta pentru un plus de viteza.
    M-am gandit prima data la cea de pe audi 100 2.5 tdi 6+1 tractiune fata. Se potriveste asta si daca nu, care s-ar potrivi ? multumesc anticipat pentru raspunsuri.
     
    Ultima editare de un moderator: 13 Apr 2014
  7. 14jyn

    14jyn 3rd Gear Member

    Înscris:
    28 Noi 2007
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi 100 quattro 2226 mc2
    Nu asi crede de s-ar potrivi.......abk e 4cyl iar 2,5tdi (ael sau aat) e 5cyl; nu cred ca se pupa unu cu altu!
     
  8. bogdan88

    bogdan88 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Ian 2009
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi b4 2.0 1994
    Atunci da-mi o idee ce ar merge , astazi a crapat cutia ....
     
  9. Bejan Stefan 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Aug 2014
    Locație:
    Suseni, Jud Mures
    Masina:
    VW Golf IV 1.9 TDI ALH '98
    Salutare la toti, am vazut ca aici se discuta despre cutia de viteze pe audi b3 1.6d. A mea cred ca e pe duca, cred ca e uzata rau... cand rulez in treptele superioare, a 3-a, a 4-a si a 5-a se simnte o pauza cand intru in frana de motor si cand o repun in sarcina. De exemplu, rulez cu 80 la ora intr-a 5-a si cand las pedala de acceleratie face o pauza dupa care imi da un soc la intrarea in frana de motor, la fel face si daca apas iar pedala, pauza iar apoi un soc. S-ar putea rezolva? Merita? Am un prieten care mi-a facut o oferta cu o cutie cu tot cu planetare,de pe un b3 1.8 benzina, s-ar potrivi? :)
     
  10. Ionut lucian

    Ionut lucian Gold Member

    Înscris:
    6 Apr 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 1,6 BENZINA "97
    Cutia de benzinar nu mere la diesel sunt alte rapoarte in cutie .de pus se poate pune da o sa ai la 100 km/h vreo 4000 de ture in treapta a 5 a poti pune de la b4 de 1,9 tdi merge siggur
     
  11. CristiCosti

    CristiCosti Silver Member

    Înscris:
    12 Noi 2012
    Locație:
    Urziceni
    Masina:
    Audi 80 B4 2.0E (ABK) 116CP - 1994 / Audi A4 B6 1.8T (BFB) 163CP - 2003
    Da, se potrivește și dacă nu mă înșel majoritatea 1.8-urilor (tracțiune față) au cutie cu codul AKM care s-a pus și pe 1.6D. Intreabă-ți amicul dacă știe codul cutiei .
     
  12. Bejan Stefan 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Aug 2014
    Locație:
    Suseni, Jud Mures
    Masina:
    VW Golf IV 1.9 TDI ALH '98
    Am sa verific codul cutiei, daca nu se potriveste am sa incerc sa o repar pe a mea... Ma interesez si cat de bine se potriveste cutia de B4 si revin cu noutati, am inteles ca de la B2 e o diferenta cu kilometrajul, cu senzorul din cutie... Va multumesc pentru sfaturi :D
     
  13. Bejan Stefan 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Aug 2014
    Locație:
    Suseni, Jud Mures
    Masina:
    VW Golf IV 1.9 TDI ALH '98
    Deci, treaba sta in felul urmator: nu am schimbat cutia, dar am scimbat planetara de pe stanga cu tot cu capul catre cutie si catre roata, butucul si am pus rulment nou... a aparut un uruit puternic la roata si un scartait insuportabil...
    Cand am scos butucul am realizat ca rulmentul era praf... bucati... Dupa ce am schimbat cele mentionate mai sus a fost totul bine, socurile de la cutie tot le am, problema e urmatoarea: abea a trecut o saptamana de la schimbatul pieselor si iar mi-a aparut acel uruit... Ce as putea sa fac? O parere va rog de la cineva daca a mai intampinat problema aceasta. :)
     
  14. Bejan Stefan 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Aug 2014
    Locație:
    Suseni, Jud Mures
    Masina:
    VW Golf IV 1.9 TDI ALH '98
    Ai dreptate, am verificat codul, tot AKM ca si la al meu deci am facut targul :D Multumesc mult pentru sfat.
     
  15. johny_drift

    johny_drift 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    audi coupe gt 2.2
    cutie viteze audi 80 quattro

    un prieten are un audi 80 quattro b4 an 1995 problema este urmatoarea:
    initial masina a fost un benzinar de 2.0 16v
    fostul proprieter a montat un diesel de 1.9 cel de 75 cai.

    de curand a fost montat cel de 1.9 litri 90 cai.

    problema este cutia de viteze, a ramas cea de benzina rapoartele fiind foarte scurte pentru un diesel.

    intrebarea mea este: ce cutie de diesel quattro se poate monta pe masina? preferabil ar fi una in 6 trepte.
     
  16. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București/Fieni
    Masina:
    A4 B8 allroad 2.0TDI CAHA
    Pai trebuie sa vadă ce rapoarte are la diferențial în primul rand, ca sa aibă mai puține lucruri de schimbat. Apoi cauta o cutie. Dacă pune în 6 ii trebuie și cardan, probabil planetare. Oricum cutia în 6 e cam mare pentru motorul de 90cp stoc. Ar putea găsi una mai compatibila pe a6 C4 de 2.5. Cardanul trebuie tăiat sau găsit unul de 80 cu 6 trepte.
     
  17. crysty7

    crysty7 Bronze Member

    Înscris:
    17 Oct 2009
    Locație:
    Focșani
    Masina:
    AUDI A4 AVANT, 2011, 2.0TDI, CAGA, MANUAL
    Am o rugaminte la cine are Audi 80 2.0 16V , daca aer amabilitatea sa-mi dea viteza la urmatoarele turatii ale motorului : 1500rpm, 2000 rpm, 3000 rpm, 4000rpm.
    Vreau sa montez un motor 2.0 8V (ABT) pe un Quattro si pana aflu ce rapoarte de transmise am la cutie comparativ cu acesta, sa-mi fac o idee daca e posibil si practic. De exemplu eu la 2000 rpm rulez cu 100 Km/h , dar am inteles ca la ABK sau ACE (16V) trebuie sa-i dai vreo 3000 rpm sa ai viteza asta. Multumesc anticipat !
     
  18. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București/Fieni
    Masina:
    A4 B8 allroad 2.0TDI CAHA
    Revenind la întrebarea precedenta, cred ca o cutie de b5 1.9 quattro se potrivește fără nici o problema. Are timonerie cu o singură tija. Nu știu cum e la tine.
     
  19. doru87

    doru87 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Feb 2011
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi 80 1.6TD JR 1992
    Salutare la toata lumea.am si eu un 80 b4 2.0abt si am schimbat motorul in 1.9aaz stie cineva ce cutie se potriveste
     
  20. CristiCosti

    CristiCosti Silver Member

    Înscris:
    12 Noi 2012
    Locație:
    Urziceni
    Masina:
    Audi 80 B4 2.0E (ABK) 116CP - 1994 / Audi A4 B6 1.8T (BFB) 163CP - 2003
    Îi pui cutie de diesel AAZ sau 1Z (cred că are codul BAA).. iei și planetarele, că diferă capul dinspre cutie față de ABT (formă, diametru), s-ar putea și lungimea axului.
     

Distribuie pagina asta