1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Inlocuire/Schimbare motor la A6 C5 - cum procedam ?

Discuție în 'Audi A6 C5 (1997 - 2004)' creată de sps, 7 Mai 2010.

  1. alyvo Bronze Member

    Înscris:
    3 Dec 2007
    Locație:
    Ro
    Masina:
    Audi
    Verifica si uleiul din cutie. Poate trebuie completat in caz ca pierde pe undeva sau trebuie schimbat uleiul impreuna cu filtrul.
    Eventual pune un tester pe ea si posteaza erorile; de pe cutie si de pe motor.



    PS. Nu mai face post unu dupa altul. Aveai destul timp sa editezi postul recent. Pentru viitor e bine de stiut:p
     
  2. myth

    myth Silver Member

    Înscris:
    26 Ian 2011
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    audi a4 '96 <-> audi a6 '98 + audi a3 '03
    Conditia ii sa nu aiba cu 30% mai multa putere noul motor; de redus nu conteaza.
    Daca ai motor de 150 de cai, poti pune unu de 100 de cai. Dar dupaia daca vrei sa pui la loc cel de 150 de cai nu mai poti!
     
  3. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Off Topic

    ramona_vl2003 daca data viitoare mai deschizi topic nou fara sa folosesti functia Cauta topicul o sa fie sters fara explicatii. Adreseaza intrebarile in topicuri deja deschise.
     
  4. ramona_vl2003 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Ian 2010
    Locație:
    rm. valcea
    Masina:
    trabant
    daaa

    am cautat si nu am gasit topicul cel vechi
    cu verificatul uleiului e mai greu,daca tot umblu acolo trebuie sa pun pun ulei bun + filtru si ma costa aproape 300 euro si slabe sanse sa merga... e criza
    pe mine m-ar avantaja motorul de 1.9(am aproape toate piesele) doar ca trebuie cineva care stie. Se ofera cineva ... sau cunoaste cineva in valcea sa faca treaba asta?
     
  5. dreamer 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Oct 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 B6 AVANT 1.8T 2002
    Imi poate spune si mie cineva,dar sigur. Se potriveste partea mecanica,relee si tragher de la un audi a6 1.9tdi 116cp pe un audi a6 1.9tdi 131cp cu facelift ????
    M-am gandit sa cumpar unul fara facelift si sa pun piesele pe cel cu facelift fara motor...stiu ca faruri,capota,bara si aripi nu se potrivesc,dar partea mecanica ?!!!
     
  6. vali tulcea

    vali tulcea 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Ian 2012
    Locație:
    tulcea
    Masina:
    a6 ,2,4 ,1998
    Si eu vreau sa fac acelasi lucru numai ca eu vreau sa schimb un 2,4 si sa pun 1,8 turbo. Am auzit ca, consuma mult mai putin decat cel pe care-l am eu.
     
    Ultima editare de un moderator: 18 Apr 2012
  7. Liviu_MS

    Liviu_MS 3rd Gear Member

    Înscris:
    21 Noi 2011
    Locație:
    Targu-Mures
    Masina:
    -
    Mult mai putin consuma un 1.9 tdi.
    De ce nu ii pui un gpl?
    Chiar nu vad ce rost are sa schimbi un motor ca sa economisesti 1-2 litri la suta de km si sa ai o putere mai mica.
     
  8. vali tulcea

    vali tulcea 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Ian 2012
    Locație:
    tulcea
    Masina:
    a6 ,2,4 ,1998
    1,9 tdi

    Pai da, dar a mea e benzina si sa pun un diesel pe ea cred ca trebuie sa schimb mult mai multe. Tu ai dreptate, ca o sa am o putere mai mica. Dar chiar cu numai 1 litru scade consumul ?
     
    Ultima editare de un moderator: 17 Apr 2012
  9. vali tulcea

    vali tulcea 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Ian 2012
    Locație:
    tulcea
    Masina:
    a6 ,2,4 ,1998
    Este posibil sa nu recunoasca calculatorul ECU al noului motor ? Va rog cine are idee sa raspunda. :(
     
    Ultima editare de un moderator: 20 Apr 2012
  10. stroie73 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Ian 2011
    Locație:
    Saelele
    Masina:
    Audi A4 1.8T 1995
    Se poate pune motor de 1.9 la A6 2.5 TDI din 99?

    Se poate pune motor de 1.9 la A6 2.5 TDI din 1999 ?

    Cei care au facut asemenea modificari la Audi A6 2.5 TDI rog postati aici. Multumesc
     
    Ultima editare de un moderator: 9 Apr 2013
  11. Vasea Vasikin 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Mai 2013
    Locație:
    Targoviste
    Masina:
    Audi A6 C5 avant 1.8T
    se poate schimba motorul de 1.8T cu unul de 2.7 biturbo ?
     
    Ultima editare de un moderator: 4 Iun 2013
  12. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    evident ca este posibila conversia, dar ia in calcul numai faptul ca unul este longitudinal iar altul transversal :)
     
  13. samratonul

    samratonul 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Iun 2012
    Locație:
    rocca di cambio it.
    Masina:
    audi a6 1998 2500 V6 TDI
    salutare tuturor, am citit si eu pe aicea postarile de mai sus, si as vrea sa intreb daca pe un a6 din 99 cu motor 2,5 tdi se poate pune un motor de 2,7 tdi dar de pe un audi din 2006???? se potrivesc??? si ce alte piese a-r trebui sa mai iau inpreuna cu motorul daca e posibila schimbarea???
     
  14. hadallex

    hadallex 5th Gear Member

    Înscris:
    17 Mai 2010
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi Q5 FY, 2.0 TDI DETA, 190 cp; Ex: Audi A6 4F2, 2.0 TDI; Ex.: Audi A6 C5, 1.9 TDI-AVF.
    Sigur nu poti face modificarea.
    Motorul de 2.7 tdi are alte prinderi, alta electronica, alte piese, alta cutie de viteze, planetare, ecu, ...etc etc.
     
  15. alyvo Bronze Member

    Înscris:
    3 Dec 2007
    Locație:
    Ro
    Masina:
    Audi
    Teoretic se poate pune cu mici modificari dar din start nu poti avea functionale ceasurile de bord si partea cea mai importanta nu-l va omologa nimeni.
     
  16. myth

    myth Silver Member

    Înscris:
    26 Ian 2011
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    audi a4 '96 <-> audi a6 '98 + audi a3 '03
    Sterge seria de pe motorul actual si du-te la rar sa ti-l treaca fara serie. Apoi poti sa pui motorul de 2.7 ca nu mai stie nici dracu de cat ii cilindreea: tot v6 ii, tot diesel ii, si tot fara serie.
     
  17. alyvo Bronze Member

    Înscris:
    3 Dec 2007
    Locație:
    Ro
    Masina:
    Audi
    Hai mai bine sa ne punem pe facut infractiuni si contraventii....bai baieti, acum sincer suntem trecuti de o varsta cand ar trebui sa ne gandim totusi si la ceva mai bun.....
    On: La RAR cand se face o omologare a unui motor provenit de pe o alta masina de Acelasi Tip (A6 C5) trebuie sa fie +/- 30% fata de puterea celui initial; daca depaseste in PLUS sau in MINUS puterea celui initial nu se face omologarea, 2 la mana, seria aceia de masina/i in acea perioada sa fi fost echipata cu acel tip de motor. 3 la mana, pentru omologarea unui motor trebuiesc acte de provenienta a masinii dezmembrate, iar 'ajustarea' seriei unui motor atat cu stergere cat si repoansonare mirase putin a infractiune.
    Decat atat bataie de cap cu 'stergeri' de serii, omologari si reomologari, drumuri la rar si politie, alte suruburaraie si alte cele ...se poate face frumos o ajustare la cel actual? o turbina, un soft, un injector eventual si o axa cu came ....
     
  18. samratonul

    samratonul 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Iun 2012
    Locație:
    rocca di cambio it.
    Masina:
    audi a6 1998 2500 V6 TDI
    ok am inteles, va multumesc !!! bafta
     
  19. bejan sebi 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Mai 2010
    Locație:
    Alesd
    Masina:
    A4 B5 1.9 TDI '96
    Va salut! Am un Audi A6 2.5 TDI AKN din 2001, la care i-am montat un AFN luat tot de pe un A6 dar din 1998. Pe motorul de 1.9 am lasat ambreiajul si electromotorul. Cutia de viteze, suportii cutiei, planetarele, timoneria si jugul motor le-am lasat de la 2.5 TDI pentru a pastra cutia de viteze. Motorul a intrat la fix, cutia la fel, dar pana la partea electrica. Instalatia electrica a motorului de pe motorul AFN nu se nimereste pe instalatia masinii de 2.5 deoarece este mai noua cu 3 ani. Am facut rost de o instalatie electrica de motor de un AFN de prin 2000-2001, un ECU de prin anii 2000 si exista o problema. Vag-Com ul nu imi recunoaste calculatorul de motor. Ma gandeam la cateva variante=ori instalatia electrica a motorului nu e la fel, ori ECU nu e compatibil, sau in instalatia interioara masinii de 2.5 nu este compatibila cu instalatia de motor de la 1.9 TDI. Ajutati-ma cu un sfat in privinta asta. Multumesc! Astept raspunsuri!
     
    Ultima editare: 2 Apr 2014
  20. neotrim

    neotrim 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Iun 2013
    Locație:
    Focsani
    Masina:
    A4 B5 1.8T AEB 1996
    Am un a6 din '98 2.4 cutie tiptronic si vreau sa schimb motorul cu un 2.8.

    Din ce am citit aici am inteles ca cineva a vrut sa faca invers cu o masina de Anglia.

    Din cate am inteles ma incadrez in acel +/-30% putere in cazul motorului de 2.8 de la 165 la 193.

    Vreau un sfat de la dumneavoastra, motorul meu are 165 cai si imi consuma cam pana in 12, un amic are un 2.8 de 193 si ii consuma tot la fel, diferenta mare nu este, ambele tiptronic, ambele doar tractiune fata. Se merita sa schimb motorul? L-am gasit la 1800 lei la un amic la dezmembrari. Sau mai bine ii fac o resoftare?

    Daca schimb motorul ce ar trebui sa schimb? Eu ma gândesc doar la motor si ecu, din ce am vazut au cam aceleasi dimensiuni si suporti de motor.

    Si daca stie cineva cam cat ar ajunge omologarea la rar si daca o pot face cu contract de comodat sau trebuie sa merg cu proprietarul masinii?
     

Distribuie pagina asta