1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Inmatriculare autoturism importat/cumparat din Olanda

Discuție în 'Probleme inmatriculare' creată de Florentin Al., 30 Oct 2014.

  1. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    O intrebare simpla daca intre timp nu te ajuta nimeni cu un raspuns. De ce nu te-ai interesat, inainte de a pleca, referitor la ce ai intrebat anterior ?
     
  2. Denis Haaturk

    Denis Haaturk 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Oct 2017
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Mercedes 2.2 2011
    Te salut, am venit pentru un curs in Amsterdam. Nu cu intentia de a cumpara neaparat o masina. Dar avand timp liber am inceput sa caut pe internet si am gasit o masina care mi se pare ok.

    Un mic update:
    Cautant pe google, am gasit o “agentie” care se ocupa de inmatriculari/export, angajat/agent roman. Maine va asista si el la tranzactie daca va fi cazul sa cumpar masina si va face el toate actele necesare. Mi-a zis un pret de 120-130€ plus 30€ drumul lui pana in Amsterdam.
    O sa va tin la curent (inclusiv poze) in caz ca va fi totul ok.
     
  3. Denis Haaturk

    Denis Haaturk 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Oct 2017
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Mercedes 2.2 2011
    Bun, deja am ajuns in tara cu masina.
    Pentru cei care au de gand sa-si cumpere masina din Olanda, mai ales cei din Amsterdam sau in apropiere, de la privat:
    Daca nu incalc vreo regula al forumului o sa va dau numarul de telefon a unui baiat care se ocupa cu inmatriculari/export etc. E roman, are o agentie dar se deplaseaza unde aveti nevoie, cu aparatura necesara incat sa va elibereze numere de export, asigurare, factura/contract in aproximativ 20 min.
    Au si pagina de facebook:
    D&B NL Export Auto's
    Tel: ‭+40 (773) 793 216‬
    Am ajuns la ora 9 dimineata in Amsterdam iar la ora 10:30 eram deja pe drum spre hotel cu masina.
    Sper sa va fie candva de folos.
    Multa bafta tururor!
     
    cornel1970 apreciază asta.
  4. audi11wst

    audi11wst Silver Member

    Înscris:
    26 Mar 2010
    Locație:
    marginea U.E.
    Masina:
    A3 8V/ CRLB / QMM / 2015 - A3 8L / BFQ / FDH / 2003
    Nu ne spui și nouă ce acte ai întocmit / care a fost procedura?

    sent from my mobile phone
     
  5. Cimpan 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2018
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    VW T4 2.5 2001
    Buna seara. Am cumparat un VW T4 din anul 2001 din tara adus din Olanda. La inmatriculare cand au verificat masina mi.au zis ca masina a avut card emis in Olanda si nu se poate inmatricula pana nu primesc un rasp de la autoritatile Olandeze.
    As avea rugamintea pt cei care poate sa ma ajute ;
    1 Ce anume vor ei sa verifice prin faptul ca nu aveam cardul?
    2 Cat dureaza cu aproximatie toata procedura?
    Va multumesc anticipat
     
  6. B.Gabi 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Oct 2017
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A3
    Buna seara,
    Daca trebuie sa aștepți răspuns de acolo fără să-ți spună că mai trebuie acte asta trebuie sa faci. Eu chiar ieri am inmatriculato definitiv după 3 luni de așteptare.
    Dar cauza a fost că acolo a fost radiata, la ei daca e radiata timp de un an de zile este neînmatriculat timp de un an de zile, noi când ne ducem sa înmatriculăm mașină luată din tara lor apare că ,,neînmatriculabila,, și automat ai noștrii nu dau voie sa se înmatriculeze până nu primesc răspuns de la ei că acea mașină se poate inmatricula.
    Eu am primit răspuns foarte repede, dar țin să cred că a ținut și de faptul că i-am contactat pe cei de la înmatriculări din Olanda și ei mi-au spus sa le spun celor de la noi săi contacteze că ei dau accept ca masina poate fi înmatriculată. Zic săi contactezi pe olandezi și se scurtează timpul de așteptare. Succes.
     
  7. Cimpan 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2018
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    VW T4 2.5 2001
    Si unde anume trebuie sa.i contactez pe cei din Olanda ? Eu aveam toate actele in regula doar ca nu aveam cardul si mi-au retinut actele, mi-au facut copii si au trimis pentru nu stiu ce raspuns in Olanda.
     
  8. Adrian 1971

    Adrian 1971 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Ian 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B6,1.6 ALZ, 2002
    Mda...stiu ca postul e vechi,dar probleme cu masinile aduse din Olanda ,parca au tot mai multi...spre exemplu,am actele toate,am RAR facut, autenticitate si ITP, am mers cu toate actele si copiile la Inmatriculari si... Iata :
    Seria cardului ,care practic e talonul masinii emis pt export,masina venind in Romania pe roti ,zic ai nostrii ca trebuie sa fie aceeasi cu cealalta hartie verde pe care era cardul atasat in cele trei colturi...Datele de pe cele doua documente corespund,masina corespunde din toate punctele de vedere,dar inserierea documentelor ,parca asa am inteles,sau seriile documentelor nu sunt la fel...Si uite cum am de asteptat si eu,asa cum am auzit de la foarte multi patiti...Si poate dura si un an...un mail dus-intors. Bine macar ca primim numere rosii pana la raspuns.
    Daca a mai auzit cineva de problema asta ,poate sa mai discutam aici?
     
  9. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Daca DRPCIV a hotarat ca trebuie niste confirmari din partea statului Olandez, asta este procedura legala. Sa zici merci ca poti circula cu numere provizorii pentru ca sunt cazuri in care unele masini stau trase pe dreapta fara drept de circulatie. Alta solutie, legala, nu este. Bafta.
     

Distribuie pagina asta