1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Intretinere caroserie - produse folosite - cum procedam - Aplicare folie transparenta pe caroserie

Discuție în 'Detailing' creată de alex.petrariu, 25 Noi 2007.

  1. paul14

    paul14 Platinum Member

    Înscris:
    28 Dec 2015
    Locație:
    Târgu Jiu / Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B5 Avant Quattro, 2.5 TDI AKN, 2000
    Mulțumesc pentru precizări!

    Momentan am renuntat la FK pana la iarna si am ramas doar cu Micro Prime aplicat cu pad-ul negru, Black Light aplicat manual cu un burete microfibra si ceara Purple Haze Pro.
    Nu am știut ca dupa Black Light se sterge cu IPA, dar nici nu aveam la momentul respectiv.

    Ca si idee, ceva variante ok de spalat masina singur in Timișoara unde se poate? De obicei merg la fise pe Rebreanu sau Lukoil și folosesc doar jetul, mi-am luat eu spuma cu PH neutru dar daca incep s-o pulverizez manual plus timp de asteptare, apar discutii cu cei din spate.
    As incerca la o spalatorie sa le platesc normal, dar sa folosesc produsele mele cu lancea lor.

    Edit: spalata aseara doar cu jet si QD se prezinta binisor.
     
    Ultima editare: 17 Mar 2017
  2. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Incearca sa mergi la ore tarzii sa o speli si o poti rasfata fara probleme, fara presiuni din partea celor "din spate". Poti incerca si varianta cu "inchirierea" unei boxe de la o spalatorie si sa le platesti o spalare contra a 30-40 min
     
  3. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    ce alt produs asemanator Gyeon WetCoat recomandati
    cu toate ca am din plin peste 3 litrii am achizitionat
    [​IMG]

    pe negru raman urme pe care se va pune praful iesind si mai tare in evidenta

    Pacat era ok dpdv al beading-ului
     
  4. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Aseara am spalat masina cu detergent si ceara de la spalatorie. Astazi am aprofitat de moment si am clatit-o doar cu apa, dupa care am aplicat Gyeon Q2M WetCoat. La prima vedere nu se vad rezultate, in ambele cazuri apa nu statea pe masina. Am folosit cam 250ml la masina. Asa ca fara sa o usuc, am plecat... iar la peste 100 km/h incepe sa se usuce. Problema este ca odata ajuns acasa, am vazut mici pete de culoare inchisa, ca niste urme de grasime. Daca le sterg, dispar. Estetic este egal cu 0, ca si protectie, vom vedea.
    Este normal sa ramana cele pete ?

    1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg
     
  5. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Aceleasi probleme le-am intampinat si eu, dupa ce am tras de urechi pe cine trebuie, singurul raspuns a fost ca nu am respectat unul din pasii ante-aplicare si de aceea au aparut acele urme :
    1. Caroseria era fierbinte.
    2. A fost aplicat in soare.
    3. Nu a fost bine realizata spalarea si au mai ramas contaminanti pe caroserie.
    Una peste alta, m-am rezumat sa il dau pe jante pana la epuizare.

    @Cata_ADC - Chiar azi ma uitam la un inlocuitor si am dat peste CarPro Hydro -> http://www.ingrijireauto.ro/sealant...rate-sealant-fara-atingere-fara-stergere.html , pare interesant si asemanator lui WetCoat, mai vazusem ceva de la Sonax NPT.
     
  6. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Caroseria nu era calda, am stat la umbra, si ca masina era perfect curata... nu pot sa jur. Posibil sa fi facut reactie cu ceara de pe masina deja existenta. Nu este o problema, data viitoare cand o spal o si sterg.
    Deci este ceea ce pare... frectie la picior de lemn ???
    In concluzie; un bun sampon, un produs bun de degresat si o ceara perfecta.... pe negru, este alegerea perfecta ?

    Ma gandeam sa incerc aceste jucarii:
    http://www.ebay.it/itm/401091846580?_trksid=p2060353.m1438.l2649&ssPageName=STRK:MEBIDX:IT
    sau
    http://www.ebay.it/itm/Gyeon-Q2-Pri...674746?hash=item3d1f82dbfa:g:C2sAAOSwRJ9XhXA9

    Ce parere aveti despre ele ?
     
  7. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Acum am spălat și eu mașina soției
    Cam așa stă treaba cu WetCoat ul
    - beading aproape 0 inainte de aplicare
    [​IMG]

    [​IMG]

    - dupa aplicare WetCoat
    [​IMG]


    si petele in cauza care au aparut atat la mine cat si la @Cosmin ZKG
    [​IMG]

    Pe caroseria de culoare inchisa la Allroad se vad si mai tare mai ales cand se pune praful...

    @MarianMaxx este bun ca beading nu ca si look pe mine unul ma deranjeaza

    Un sampon foarte bun este cel de la KochChemie http://www.pro-detailing.ro/koch-ch...to-cu-nano-protectie-750ml-p-2253.html?page=2
    Eu procedez astfel

    In functie de cat de murdara este aplic spuma prespalare de la Autobrite Magifoam http://www.pro-detailing.ro/spuma-p...-magifoam-5l-p-3504.html?filter_name=magifoam
    dupa clatesc si cu sampon Koch cu metoda celor 2 galeti o iau cu manusa Gyeon http://www.pro-detailing.ro/gyeon-q2m-smoothie-manusa-spalare-auto-p-2809.html?page=3

    La sfarist o sterg cu http://www.pro-detailing.ro/gyeon-q2m-silk-dryer-prosop-uscare-auto-70x90-cm-p-2811.html pe care aplic inainte QD

    Protectia ceramica de la Gyeon Q2 prime este foarte buna insa mie imi place sa ma joc cu vopseaua si folosesc ceara DodoJuice Supernatural , bineinteles dupa sealent JetSeal 109 de la Chemical Guys

    http://www.pro-detailing.ro/chemical-guys-jetseal-109-protectie-vopsea-p-142.html?keyword=jetsea

    http://www.pro-detailing.ro/dodo-ju...ara-auto-p-2296.html?filter_name=supernatural


    @Cosmin ZKG pare interesant CarPro-ul tau oare merita ??
    Pretul este mic nu stiu ce sa zic

    Sent from my Pixel XL using Tapatalk
     
    MarianMaxx apreciază asta.
  8. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Pai ce ti-am aratat eu mai sus ( http://www.ingrijireauto.ro/sealant...rate-sealant-fara-atingere-fara-stergere.html ) 50 ml ar fi 50 lei - 1leu /ml nu e tocmai ieftineala :) iar 500 ml ar fi 300 lei, pachetul cel mai ok il vad cel la 100 ml 88 lei, m-am uitat putin la demo si pare interesant asemanator lui WetCoat, dar sper si eu ca...fara pete :)

    Am observat ca a aparut o varianta imbunatatita care vine concentrata si se diuleaza -> http://www.cleanyourcar.co.uk/washing-and-drying/gyeon-wet-coat-essence/prod_1795.html , poate o avea alt efect. Eu m-am gandit ca solutia ar fi prea puternica, deoarece acele pete pe care le vedeam post-spalare cand se punea praful, erau locurile unde "lovea" caroseria si se prelingea si de aici am tras aceasta concluzie, deci sa fi fost si wetcoat-ul prea concentrat pentru "nevoile" noastre.
     
    Cata_ADC apreciază asta.
  9. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
  10. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Au produse faine și cei de la Carpro, am văzut că în UK sunt destul de folosite și apreciate.
     
  11. paul14

    paul14 Platinum Member

    Înscris:
    28 Dec 2015
    Locație:
    Târgu Jiu / Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B5 Avant Quattro, 2.5 TDI AKN, 2000
    De la CarPro am solutia pentru plastice si cauciuc, Pearl parca ii zice.
    Pe alte forumuri am observat ca se foloseste si pe piele, eu m-am limitat la tot ce e plastic (interior, exterior si motor) plus chedere si cauciuc.
     
  12. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Am achiziționat CarPro la 100 ml facand dilutia 1:3 cum a fost recomandat
    Rezultatul

    pe caroserie : zona nu este protejata de folie niste pete marunte pe toata suprafata vopselei

    [​IMG]


    pe folia de protectie:

    [​IMG]

    [​IMG]

    urmele sunt vizibile doar in lumina interioara ( in garaj la umbra ) in soare sunt insesizabile
    beading parca mai bun decat la WetCoat

    Am sa incerc sa o sterg data viitoare folosind prosopul de uscare si aplicand peste un QD posibil sa fie mai ok

    Verdictul meu Gyeon Wetcoat vs CarPro HydrO2 : 1+ pt CarPro ;)


    Sent from my Pixel XL using Tapatalk
     
    Cosmin ZKG apreciază asta.
  13. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Multumim pentru feedback Catalin ! :icon_thumright:
    Astept review si la urmatoarele 2 aplicari sa vezi daca raman acele pete precum ramaneau la Wetcoat :hi:
     
  14. ryoraul

    ryoraul Bronze Member

    Înscris:
    8 Feb 2013
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B5 2001 AVANT 1.9 TDI AJM
    Am decontaminat masina cu Gyeon Q2M Clay Bar si cu lubrifiantul pt argila Dodo Juice Born Slippy dupa care am aplicat Gyeon Q2M Wetcoat si din noiembrie tot asa imi ramane parbrizul si caroseria, cu ce produs pot sa scot petele? Mersi. Am citit ca exista tar remover dar nu stiu ce firma e buna.
     
    Ultima editare: 24 Mai 2017
  15. Adi27

    Adi27 2nd Gear Member

    Înscris:
    22 Noi 2012
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI CAHA
    Buna ziua, am o mica problema daca o pot numi asa, parcarea mea se invarte numai in zone cu brazi de unde curge rasina pe masina si se intareste, cum pot sa scap de ea, la spalatorii nu vine jos cu solutiile ce le au baietii... daca aveti vreo propunere sau v-ati mai lovit de aceasta problema, orice sfat mi-ar fi binevenit. Imi cer scuze daca s-a mai postat despre subiectul asta va rog sa-mi spuneti unde si voi citi integral unde trebuie, daca n-am postat bine va rog sa ma iertati. Am nevoie de un sfat/produs, cine s-a mai intalnit cu problema asta. Va multumesc!
     
    Ultima editare: 13 Iun 2017
  16. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Adi27 apreciază asta.
  17. Adi27

    Adi27 2nd Gear Member

    Înscris:
    22 Noi 2012
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI CAHA
    Mersi mult de sfat, am sa le achizitionez amandoua sa vedem care isi face treaba mai bine. Mersi inca odata!
     
  18. TranceBorder

    TranceBorder 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Iun 2017
    Locație:
    craiova
    Masina:
    A4, 1968, 2014
  19. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Da @TranceBorder
    Deși iti recomand cu căldură o firma ca și Nanolex, Gyeon, Chemical Guys
    Înainte de aplicarea protecției ceramice suprafața trebuie decontaminata și polisata.
    1 an va sta fără probleme pe masina

    Sent from my Pixel XL using Tapatalk
     
    NonoGe și TranceBorder apreciază asta.
  20. TranceBorder

    TranceBorder 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Iun 2017
    Locație:
    craiova
    Masina:
    A4, 1968, 2014
    Multumeac pentru raspuns.
    O sa revin cu detalii si poze dupa ce o fac :)
     

Distribuie pagina asta