1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Intretinere caroserie - produse folosite - cum procedam - Aplicare folie transparenta pe caroserie

Discuție în 'Detailing' creată de alex.petrariu, 25 Noi 2007.

  1. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    N-am nici una nici alta in oras. E mult spus oras.. am incercat sa spal astazi jantele de vara , s-a betonat spuma intr-o fractiune de secunda.Duminica ma duc la Cluj o spal acolo. Doar ca mi-e ciuda ca mi-am luat aparat de spalat cu presiune , spuma , lance si iarna tot nu ma pot desfasura.:faint:
     
  2. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Le folosesti la vara, acum doar daca prinzi zile cu soare si peste 10 grade afara. :)
     
  3. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Iarna este foarte important sa ai o protectie buna pe vopsea pentru a impiedica lipirea jegului pe masina.
    Iarna trecuta am spalat masina saptamanal la self fara sa sterg tabla, doar chederele si interioarele usilor : magifoam + apa calda in kwazar foamer si apoi clatita cu apa de la self.Daca sunt temperaturi in jurul a 0 grade, apa nu apuca sa inghete pe tabla si apoi se scurge in mare parte in mers.
    La 4-5 saptamani am prins o zi cu 0-2 grade si am spalat complet masina + sters cu Sonax Bsd pentru refresh-ul protectiei si asa am trecut iarna.
    In primavara am facut o spalare + decontaminare cu degresant si Full effect pe toata tabla si protectie noua.Nu am gasit mare lucru pe vopsea, doar cateva urme de grasime si particule de fier in zonele inferioare, dar au zburat fara probleme.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  4. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Pentru caroserie eu folosesc de aproximativ 4 ani de zile acest produs :http://www.smartwax.ro/wax.html. Sunt mulțumit de el, se aplica usor, rezista in timp, estimez 3.5 - 4 luni, posibil sa țină și mai mult dacă masina este pregătită inainte cu alte produse. Eu o spăl simplu la self și îl aplic de 2 ori pe an.
     
  5. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Cum iti dai seama ca este inca prezent pe masina?Folosesti ceva in etapa de stergere?


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  6. Adi24

    Adi24 5th Gear Member

    Înscris:
    10 Oct 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A5 2.0tdi quattro 2014 CGLC
  7. smurff

    smurff Gold Member

    Înscris:
    22 Ian 2015
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi A4 (B9 - DEUC, B8,5 - CJCB, B8,5 - CGLC, B8 - CAGB, B7 - BRD, B6 - AWX)
    Intr-o zi era placut afara si nu era soare. Deoarece stiam ca nu trebuie aplicata ceara solida pe soare, am zis ca acum e momentul. Dupa ce am terminat aproape toata masina, mai aveam doar capota fata, au aparut cativa stropi de ploaie si am intrerupt lucrul cu ceara pe capota, fara sa o mai indepartez. Dupa ce nu a mai picurat am sters capota si am dat ceara din nou.
    Cum trebuia sa procedez?
     
  8. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Nu vad ce puteai face diferit date fiind conditiile.
     
  9. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    Deoarece prea maritul forum de detailing da eroare de aproximativ 3 saptamani de cand incerc sa mai adun informatii , am sa intreb aici despre lista mea de cumparaturi.

    1x Ceara Auto Soft99 Fusso Coat 12M Black ( sper ca e new version daca tot e 175 lei ) din poze asa pare.
    2x Gyeon Q2M Prosop Uscare Auto Soft Dryer 80x60cm Merita sa iau 2 bucati ?
    1x Lupus Premium Wash Mitt - Manusa Microfibre Spalare Auto Este de ajuns o bucata?
    Am nevoie daca tot cumpar ceara protectoare si de o spuma activa cu ph neutru si de un sampon pentru 2BM care sa nu atace ceara. Ceva recomandari care sa nu ma usuce de bani ? :laugh:
     
  10. Nickhoo

    Nickhoo 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Ian 2018
    Locație:
    Prahova
    Masina:
    A6 C7FL 2015 (CNHA) / Fabia 5J Hatchback 2016 (CUTA)
    Salut.
    1. Cu privire la ceară, am folosit Fusso Coat (versiunea veche) pe ambele maşini ce le deţin şi sunt foarte mulţumit. La ambele auto am folosit Blacklight de la Chemical Guys pt luciu/strălucire după care am aplicat un strat de Fusso Coat pt protecţie. Văzând că a apărut versiunea nouă a Fusso Coat, m-am interesat şi, conform review Youtube Forensic Detailler (cam aşa ceva se numeşte) am constatat că nu aduce vreo îmbunătăţire, ci dimpotrivă, îi scade rezistenţa.
    2. Deţin prosopul de uscare amintit. De asemenea, deţin şi https://www.pro-detailing.ro/gyeon-...re-auto-50x55-cm-p-2810.html?keyword=silk dry de care sunt mai mulţumit pentru ştergerea autoturismului. Prosopul amintit de tine mi se pare că nu absoarbe la fel de bine ca celălalt şi, în general, pentru uscare auto, sunt recomandate prosoapele Twist.
    3. Deţin şi mănuşa de spălare amintită. O folosesc de peste un an şi sunt mulţumit de achiziţie. Între timp am cumpărat o mănuşă de la Meguiars dar încă nu am testat-o pt că mănuşa Lupus încă îşi face datoria cu brio.
    4. Cu privire la spumă prespălare, folosesc https://www.pro-detailing.ro/autobr...prespalare-auto-1l-p-1908.html?keyword=autobr în diluţie 1/10 în atomizor Kwazar. Altceva nu am testat/folosit.
    5. La şampon, caută cu Ph neutru. Folosesc https://www.pro-detailing.ro/sonax-...u-ceara-500-ml-p-1846.html?keyword=sonax wash sau ONR. În ultima comanda am cumpărat Gyeon Bathe Esence (dilutie 1/2000 = 5 ml la 10 l apa) însă încă nu l-am testat.
    Sper ca părerile mele să te ajute.
     
  11. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    Multumesc pentru raspunsuri. Am cautat Fusso 99 formula veche find si mai ieftina si nu am gasit-o nicaieri.. initial aveam in cosul de cumparaturi Collinite 476S doar ca am vazut cat de rezistenta este aceasta ceara Fusso 99 in acest videoclip si am hotarat sa o trec la cumparaturi doar ca este "ambalaj de europa" cu scris in engleza si din cate spui ii scade si rezistenta.

    O alta nedumerire Bilt Hamber Auto-Foam m-a atras pretul , m-a respins Ph de 13 , in descriere scrie "his formula effectively lifts dirt and grime without stripping existing sealant or wax protection" , exista asa ceva? Ph 13 fara sa atace protectia masinii ?

    Apropo pe https://ingrijireauto.ro/solutii-pe...hamber-auto-foam-spuma-pentru-prespalare.html scrie ca are ph neutru, iar pe site'ul din Uk https://www.polishedbliss.co.uk/bilt-hamber-auto-foam scrie ca are ph de 13. :unsure: Ce sa cred ?

     
  12. Nickhoo

    Nickhoo 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Ian 2018
    Locație:
    Prahova
    Masina:
    A6 C7FL 2015 (CNHA) / Fabia 5J Hatchback 2016 (CUTA)

    Minutul 10:36
    Recomand sa urmaresti intregul video.



    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    bobalex18 apreciază asta.
  13. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
  14. Nickhoo

    Nickhoo 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Ian 2018
    Locație:
    Prahova
    Masina:
    A6 C7FL 2015 (CNHA) / Fabia 5J Hatchback 2016 (CUTA)
    Ca o recomandare avand in vedere ca ai masina de culoare inchisa... din propria experienta, la recomandarile celor de pe forumul de detailing, pune si un Chemical Guys Blacklight in cosul de cumparaturi. Nu cred ca vei regreta, iar o sticla iti ajunge ani buni (in conditiile in care aplici protectia de 2 ori pe an).
    Cat despre prosop, am 3 prosoape diferite de sters masina, insa cel recomandat e de departe cel mai bun... am inteles ca https://www.pro-detailing.ro/prosop...r-twist-50x55cm-p-5009.html?keyword=Super twi se apropie de performantele celui mai sus amintit.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    TalosCosmin apreciază asta.
  15. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Eu tind sa cred ca toate spumele de prespalare sunt iesite din sfera PH-ului neutru.....dar nu am verificat, doar banuiesc.Asta nu inseamna ca iti vor “manca” protectia.O solutie curata la potentialul maxim atunci cand o misti/agiti/plimbi pe vopsea.....ori la prespalare prea putin se intampla asta.

    Eu am folosit Magifoam si Valet Pro Snow Foam.Ambele curata cam la fel, insa m-am oprit la prima pentru ca functioneaza mai bine in pulverizatorul de spuma.

    Samponul “ieftin” care mie imi place foarte mult este : https://www.sonax.com/Products/Xtreme-Series/(location)/12804-SONAX-Xtreme-Shampoo-wash-dry
    Nu face multa spuma, insa curata bine si face manusa sa alunece pe vopsea foarte bine.Alt beneficiu este uscarea rapida dupa spalare, avand in componenta o solutie ce face apa sa se scurga de pe masina.

    Ceara/selant : mai mult de 3 luni de protectie eu nu am reusit sa obtin de la un produs daca l-am lasat doar pe el(fara sa folosesc la stergere un QD).Am pretentia ca am pregatit vopseaua bine de fiecare data, insa probabil spal masina prea des.Altii se lauda cu 6 luni de protectie obtinute cu FK1000P si Jet Seal.
    Un selant cu proprietati hidro foarte bune este : https://www.pro-detailing.ro/sonax-...pro-ceara-auto-500-ml-p-354.html?keyword=Bril
    Aplicarea iti ia ceva timp daca folosesti un selant ce are nevoie de timp de uscare + stergere.M-am puturosit si vreau sa incerc :
    https://www.pro-detailing.ro/ceara-...mic-wax-768ml-p-4956.html?keyword=Ceramic wax
    Sau :
    https://www.pro-detailing.ro/ceara-...inish-241gr-p-4866.html?keyword=Ultimate fast
    Ambele se aplica usor Vs un selant solid/lichid si se lauda ca rezista cateva luni pe vopsea.

    Prosop - am folosit :
    https://www.pro-detailing.ro/vicont...auto-p-1232.html?keyword=Prosop uscare vicont
    https://www.pro-detailing.ro/prosop...-twist-70x90cm-p-4031.html?keyword=Super twis
    Vicontul il am de 4 ani si azi arata ca nou.L-am folosit 2 ani in bataie de joc : lasat murdar prin portbagaj.Dupa ce m-am lamurit eu cum se spala masina, l-am spalat de 2 ori si a ajuns la stadiul de nou.De atunci il spal dupa fiecare utilizare si il tin in punga cu sistem de inchidere.
    Supertwist-ul l-am luat de BF la 50 lei in ideea de a face o schimbare.Prima stergere a fost groaznica comparativ cu Vicontul, insa dupa 2-3 spalari a inceput sa absoarba bine apa si sa nu mai lase scame.Acum imi place cum sterge, insa : este gri si nu vezi daca a mai ramas jeg pe vopsea si 2: marginea s-a descusut in zona unde a avut eticheta.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  16. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    Pana am gasit o persoana sa dea comanda pentru ceara , prosop si snow foam s-a terminat stockul de ceara. Am trecut pe site'uri din Danemarca , am comandat deja 2 bucati de ceara Fusso99 versiunea veche :lazy::laugh: ca sa pot dormii linistit ca mi-a facut nopti albe ca n-am gasit-o nicaieri , iar acum sunt in cautare de prosop ( nu neaparat cel de mai sus , mai ales daca sunt si alte variante bune ) cat despre snow foam am vazut in videoclipul postat de @Nickhoo ca nu e nimic mai bun ca Bilt Hamber Auto Foam , curata cel mai bine dintre toate produsele comparate ( aproximativ la acelasi nivel ca si magifoam ) , nu ataca lacul si nu oxideaza metalul ( foarte important ) si pretul este cat al unui bidon de 1L de la marile firme de detailing... respectiv 17lire per 5L in Uk versus Autobrite Magifoam 5L 199lei pe prodetailing. Dublu ca pret.. pentru nimic in plus.
    Ca o comparatie pe locul 3 ca si cleaning power a fost bonnymans blizzard care la fel nu oxideaza metalul ( fata de valet pro advenced natural , autoglym polar blast , gyeom foam , autofinesse avalanch, chemical guys honeydew, adams ultra foam) si are un pret de 19lire la 25L :w00t: bani de lichid de pabriz ce sa mai.


    PS: Pentru cei ca mine care nustiu cu ce se mananca "boala" aceasta, vizionati in intregime videoclipul pus de colegul de mai sus.
    Manusa o voi cumpara 100% din tara , iar ca sampon cred ca voi opta pentru un Sonax daca vad ca il laudati si e ok. Mai ales daca reusesc sa cumpar Bilt Hamber sa curete grosul de pe masina.

    @Catalin_1987 realizez ca nu o sa ma tina 12 luni acest Fusso99 , dar daca te uiti in videoclipul postat de mine mai sus ai sa vezi ca dupa aplicarea corecta a 3 produse , respectivul youtuber a dat cu mai multe solutii ca sa indeparteze acest efect iar Fusso a rezistat cel mai mult.
     
  17. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    La spume verifica putin si dilutia recomandata pentru a avea o imagine de pret corecta(intre 2 produse, nu neaparat intre 2 magazine).BH recomanda o dilutie de 1:50, iar magifoam 1:100 - rezulta ca BH este normal sa fie mai ieftin pentru ca folosesti mai mult produs pentru acelasi rezultat.

    2 cutii de selant: o cutie apreciez ca te tine 4-5 ani daca o folosesti doar pentru o masina si aplici la 3-4 luni[emoji23].
    Am urmarit clipurile de pe youtube, sunt ok de luat in calcul rezultatele si e bine sa cautam informatii despre produse inainte de achizitie.
    Tot pe youtube gasesti un review facut de un detailer ce comenteaza astfel de teste si spune ca nu sunt neaparat relevante pentru ca un selant are o rezistenta fantastica la degresanti/apc/paint rep in primele 12-24h dupa aplicare, dar nu inseamna neaparat ca daca a trecut acest test o sa stea pe masina mai multe luni.

    Pentru mine procesul de spalare/ protejare a vopselei este mai important decat produsul folosit.Sunt milioane de produse pe piata si toate sunt bune daca respecti instructiunile de utilizare.Intr-un mediu ca cel din Ro cu mult praf, poluare, masina parcata in bulevard la bordura......rezultatele obtinute cu un produs de 10€ pot fi asemanatoare cu cele ale unui produs de 5€.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    TalosCosmin apreciază asta.
  18. Nickhoo

    Nickhoo 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Ian 2018
    Locație:
    Prahova
    Masina:
    A6 C7FL 2015 (CNHA) / Fabia 5J Hatchback 2016 (CUTA)
    Sunt convins că spuma are un Ph ce iese din limitele agreate de o protecţie... Dar cred că Ph-ul ridicat se aplică la concentraţia din bidon/sticla. Bănuiesc că atunci când o diluezi (100ml la 1litru in vermorel) îi scade Ph-ul cât de cât aproape de zona de siguranţă.
    Referitor la şamponul amintit de mine, se aseamănă cu ce descrie @Catalin_1987: nu face spumă, mănuşa alunecă foarte bine pe maşină şi lasă un aspect glosy (nu l-am folosit pe cel indicat de el, dar am folosit şi altele de la Sonax şi alte mărci). Cu privire la aspectul că mănuşa alunecă foarte bine îl pot compara cu ONR (Optimum No Rinse).
    @Catalin_1987 ai folosit ONR? Cei de la Optimum mai au un şampon pe care l-aş încerca: https://www.pro-detailing.ro/optimum-no-rinse-wash-wax-950ml-p-4203.html?filter_name=optimum Sunt foarte curios care ar fi diferenţele dintre şamponul clasic albastru şi cel de mai sus...
    Cu privire la protecţie, eu la 3-4 spălări aplic Sonax BSD (Brilliant Shine Detailler) ce oferă un plus de strălucire caroseriei.
    De asemenea, înainte de aplicarea protecţiei, decontamiez zona frontală şi zonele joase ale maşinii cu Sonax Full Effect şi argila de la Bilt Hamber, plus o trecere cu IPA pe întreaga caroserie.
    Cu privire la prosop, şi celui recomandat de mine i s-a desfacut cusătura pe margine, însă l-am dus unei vecine ce are maşină de cusut şi mi l-a recusut (nu arată ca atunci când era nou, dar este la fel de eficient).
     
  19. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Nu am folosit ONR.
    Am avut o perioada in care tot cumparam produse, le-am folosit si am restrans lista la ceea ce mi-a placut.Momentan merg pe principiul : termin produsul si apoi cumpar altul.Este frumos sa ai 10x sampoane, dar la final tot cu unul speli masina[emoji23].
    Samponul de la Sonax cu efect de uscare este oleaca mai “alunecos” decat cel postat de tine.

    Sonax Bsd : eu il folosesc la fiecare stergere a masinii si imi place mult aspectul lasat + o usoara protectie pana la urmatoarea spalare.Este totusi pretentios ca produs pentru ca trebuie intins bine ca sa nu lase urme.

    Pasii de pregatire pe care eu ii fac inainte de aplicarea protectiei sunt descrisi in topicul despre spalarea la self wash.
    Eu am renuntat sa mai folosesc argila daca nu intentionez sa polishez zona.Consider ca indiferent de produs/ tehnica de utilizare, o argila lasa mici urme pe vopsea si nu ii vad rostul.Ma limitez la decontaminare/ degresare chimica si totul e ok.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    Ultima editare: 20 Sep 2019
    Nickhoo apreciază asta.
  20. Nickhoo

    Nickhoo 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Ian 2018
    Locație:
    Prahova
    Masina:
    A6 C7FL 2015 (CNHA) / Fabia 5J Hatchback 2016 (CUTA)
    Cu privire la şampon, eu încă îl caut pe "cel perfect" pt mine. Am mai încercat unul de la Sonax care nu mi-a plăcut (plus încă vreo 2-3) şi momentan m-am hotărât la cel indicat. ONR am achiziţionat în ideea de a-l încerca atât ca şampon, cât şi ca QD şi clay lube. Consider că îşi face treaba foarte bine...
    Sunt de acord cu faptul că BSD tb întins bine, dar eu nu îl folosesc chiar la fiecare spălare întrucât el se menţine 3-4 spălări (sau o fi de la ceară).
    Cu privire la decontaminare, consider că decontaminarea chimică înlătură din contaminaţi max 70%, aşa că prefer să folosesc şi argila măcar la sfârşitul iernii/primăvara în zona frontală şi zonele joase (în special în jurul roţilor). Folosesc argila fină, în caz că observ că nu "apucă", bag argila medie... Încă nu am polişat nici una din maşini integral, ci doar local, unde am considerat că se impune...
     

Distribuie pagina asta