1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Intretinere caroserie - produse folosite - cum procedam - Aplicare folie transparenta pe caroserie

Discuție în 'Detailing' creată de alex.petrariu, 25 Noi 2007.

1. TalosCosmin

TalosCosmin Gold Member

Locație:
    Salaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    N-am nici una nici alta in oras. E mult spus oras.. am incercat sa spal astazi jantele de vara , s-a betonat spuma intr-o fractiune de secunda.Duminica ma duc la Cluj o spal acolo. Doar ca mi-e ciuda ca mi-am luat aparat de spalat cu presiune , spuma , lance si iarna tot nu ma pot desfasura.:faint:

2. MarianMaxx

MarianMaxx Audi Expert

Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Le folosesti la vara, acum doar daca prinzi zile cu soare si peste 10 grade afara. :)

3. Catalin_1987

Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Iarna este foarte important sa ai o protectie buna pe vopsea pentru a impiedica lipirea jegului pe masina.
    Iarna trecuta am spalat masina saptamanal la self fara sa sterg tabla, doar chederele si interioarele usilor : magifoam + apa calda in kwazar foamer si apoi clatita cu apa de la self.Daca sunt temperaturi in jurul a 0 grade, apa nu apuca sa inghete pe tabla si apoi se scurge in mare parte in mers.
    La 4-5 saptamani am prins o zi cu 0-2 grade si am spalat complet masina + sters cu Sonax Bsd pentru refresh-ul protectiei si asa am trecut iarna.
    In primavara am facut o spalare + decontaminare cu degresant si Full effect pe toata tabla si protectie noua.Nu am gasit mare lucru pe vopsea, doar cateva urme de grasime si particule de fier in zonele inferioare, dar au zburat fara probleme.

Sent from my iPhone using Tapatalk

4. K3nT Gold Member

Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 1BV
    Pentru caroserie eu folosesc de aproximativ 4 ani de zile acest produs :http://www.smartwax.ro/wax.html. Sunt mulțumit de el, se aplica usor, rezista in timp, estimez 3.5 - 4 luni, posibil sa țină și mai mult dacă masina este pregătită inainte cu alte produse. Eu o spăl simplu la self și îl aplic de 2 ori pe an.

5. Catalin_1987

Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Cum iti dai seama ca este inca prezent pe masina?Folosesti ceva in etapa de stergere?

Sent from my iPhone using Tapatalk

6. Adi24 3rd Gear Member

Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A5 2.0tdi quattro 2014 CGLC

Distribuie pagina asta