1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Intretinere Chedere din Cauciuc - eliminare zgomote cheder

Discuție în 'Detailing' creată de dannyb, 21 Ian 2009.

  1. colin 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Kia ceed, 1.4, 2008
    Nici unul din cele doua, tu ai nevoie de un stick, care sa iti hraneasca chederele, nu sa le protejeze, Siliconul imbatraneste prematur chederele, nicidecum nu le protejeaza.

    Iar teflonul nu are ce cauta ...... Practic tu ai nevoie de o substanta care sa iti hraneasca chederele cum este
    Einszett Gummi Pflege sau sonax gummi pflege. Cauta pe Google si o sa dai de ele foarte usor.Bafta la cumparaturi.
     
  2. Dr. Gabriel

    Dr. Gabriel Audi Expert

    Înscris:
    26 Iun 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    A6,1.8T AWT,2001
    aha ....am inteles merci .
     
  3. X e r o x u

    X e r o x u 3rd Gear Member

    Înscris:
    1 Ian 2012
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    passat b5--1.9 tdi 110cp-afn-1z-syncro--1998
    La tine este mai degraba fata de usa , mai exact, fata de usa este din mai mute bucati si la frig are o mica problema si scartaie, trosneste. Sa nu pui ulei sau spreiuri cu ulei gen WD40 pentru ca dupa ce se va usca va scartai si mai tare.
     
  4. Pauloo

    Pauloo 6th Gear Member

    Înscris:
    22 Noi 2011
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4B5/1,6(101hp)/ADP/1997 și A6C6/2.0TDI(170hp)/CAHA/2010
    Recomand glicerina vegetala cumparata din farmacie (10 lei/150 ml) ,diluata cu 1/3 alcool dublu rafinat pentru subtiere.
    In cazul meu a functionat perfect.
     
  5. ionutsss

    ionutsss 6th Gear Member

    Înscris:
    9 Mai 2010
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 - 1,9 TDI - 131 cp AWX 2002
    Stefan Mi-a facut asa si in toamna, nu cred ca e de la frig. :(

    X e r o x u asa m-am gandit si eu dar ce pot face sa nu mai faca asa ?
     
  6. RevHard

    RevHard 6th Gear Member

    Înscris:
    18 Sep 2009
    Locație:
    -
    Masina:
    1998 A4 1.8
    Cum se aplica GummiPflege? Trebuie curatate chederele inainte cu ceva special? Afara e cam frig si ceara din stic e cam dura, trebuie sa o intind cu ceva?
     
  7. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Eu curat intai chederele cu servetele umede,le las sa se usuce,aplic gummipflege,las se usuce si apoi sterg surplusul cu o carpa curata.
     
  8. ionutsss

    ionutsss 6th Gear Member

    Înscris:
    9 Mai 2010
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 - 1,9 TDI - 131 cp AWX 2002
    De la ce firma, de la Nigrin de la Ma-fra .. intreb acest lucru pentru ca doresc sa folosesc si eu. Multumesc
     
  9. Stelian99

    Stelian99 2nd Gear Member

    Înscris:
    17 Oct 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    2003 BMW M3 E46
    Sonax GummiPflege
     
  10. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Eu folosesc 1Z Gummi Pflege ;)
     
  11. alex4ever

    alex4ever Silver Member

    Înscris:
    15 Sep 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    BMW 530xD (231cp) 2006 AUDI A4 2.0tdi quattro (170cp) S-line 2010 Bmw 330xD (245cp 520Nm) 2011.
    Si eu tot 1Z. Se aplica mai usor (poate sunt doar subiectiv) si e mai transparent decat SONAXul, care mi se pare mai albicios.
     
  12. Razvan_911

    Razvan_911 2nd Gear Member

    Înscris:
    17 Sep 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    A4(B8.5) avant 2.0 CGLC 177cp 2015
    Glicerina Boraxata de 3 lei de la farmacie e sfanta. De cand am dat cu ea pe chedere zgomotele sunt absente.
     
  13. Stefan9012 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Iul 2016
    Locație:
    Targoviste
    Masina:
    Audi A5
    Aceeasi problema o am si eu.. detin un A5 si geamu de pe partea soferului scartaie de mama focului cand il deschid stationat fiind.. ceva sugestii ar fi de mare ajutor. Am intrebat la un service mi-au spus ceva de un spray doar ca nu garanteaza.
     
  14. sandumbogdan

    sandumbogdan Gold Member

    Înscris:
    26 Mai 2015
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI multitronic CAGA 105kW 2011
  15. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Salutare,

    pentru cei care au folosit pana acuma produsele recomandate in topic(Einszett Gummi Pflege sau Sonax Gummi Pflege) , ati gasit aceste produse si prin magazine de genul Dedeman,Praktiker,Carrefour....?

    Mersi
     
  16. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Da. Dar eu te sfatuiesc sa-ti cumperi un spray cu silicon de la Wurth (poza atasata) si il folosesti pentru chedere. Eu am acel silicon de peste 25 ani (ambalajul s-a tot schimbat dar produsul in sine este acelasi) si doar asta il folosesc pentru chedere si tot ce inseamna cauciuc prin masina.

    Spray silicon Wurth 500 ml fata.jpg Spray silicon Wurth 500 ml spate.jpg Spray silicon Wurth 500 ml.jpg silicone-wurth-spray-300-ml.jpg
     
    z1daru apreciază asta.
  17. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    oki,merg pe recomandarea ta...sper sa scap de zgomotele produse de chedere.
    am incercat cu glicerina boraxata ,dar vad ca nu scap de "greierasi",chederele sunt in stare foarte buna,nu sunt crapate,roase..etc
    Urmatorul pas ar fii reglarea usilor.

    Mersi
     
  18. z1daru

    z1daru Silver Member

    Înscris:
    6 Ian 2018
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 B6 - (AVF) 2004
    Mersi @Cristi - o sa-mi comand si eu un spray d-asta, sa "tratez" putin chederele, furtunasele, etc.
     
  19. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Am facut comanda de spary siliconic Wurth,intre timp avand drum prin Dedeman am cumparat un tub de NIGRIN Gummipflege(varianta cu burete),cu toate ca review-urile nu te fac sa il cumperi am zis totusi sa ii dau o sansa....nu aveam de pierdut decat 11 lei :)
    Ca si impresie :cu o seara inainte am spalat masina si am aplicat produsul doar pe chederele usilor din fata,dimineata au fost -5 grade,usile din fata s-au deschis relativ usor foarte putin am simtit senzatia aceea ca ar fii lipite pe cand pt. usile din spate a trebuit sa aplic ceva forta sa le deschid.
    Zgomotele produse pana atunci de chedere au disparut(pt cat timp nu stiu),dpmdv si-a facut treaba.
    Urmeaza dupa ce primesc spray-ul de la Wurth sa il aplic si revin cu impresii.

    Bafta
     
  20. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    La cat costa este un best-buy. Chederele trebuie unse si este bun oricare ai alege. Bafta
     

Distribuie pagina asta