1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Intretinere elemente cromate - chedere - corp oglinda cromat - grile cromate

Discuție în 'Detailing' creată de S3aMaster, 27 Iun 2007.

  1. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    pacat ca nu ai facut poza la elementele cromate patate si curatate...un inainte si dupa ;)
     
  2. Dan.o

    Dan.o 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Dec 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Q7,3.0 TDI DHXA, 2019
    Mi-am dat si eu seama de asta fix dupa polish...
    Promit ca data viitoare sa fac poze inainte si dupa.
     
  3. manzzotty 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Feb 2013
    Locație:
    Predeal
    Masina:
    A4 B9 - 2016 - Blue
    Produsele NIGRIN parca se gasesc la magazinele Praktiker .

    P.S. : Eu am gasit ceva produse NIGRIN la magazinul Real din Bv.
     
  4. haryhary

    haryhary Bronze Member

    Înscris:
    8 Oct 2010
    Locație:
    Buftea
    Masina:
    Audi 6 3.0 tdi 2005, Motor BMK
    e plin de produse Nigrin la Praktiker. nu cred sa faca mare lucru pe niste ornamente oxidate in profunzime, dealtfel Nigrin sunt produse mediu calitativ. cred ca Autosol M1 ar face treaba mai buna pe chederele plastificate de la Audi. poate le mai scoatem la fata dar daca se continua cu soda de rufe de la spalatorii, finanul e tot ala...

    "Autosol Polish Plastic Cromat este proiectat pentru curatarea si lustruirea plasticelor cromate. Polishul proiectat pentru metale este de obicei prea agresiv pentru noile plastice cromate dezvoltate de producatorii auto, in timp ce Autosol Polish Plastic Cromat este potrivit pentru toate suprafetele din plastic placate cu crom lucios sau chiar mat, fiind alegerea perfecta pentru astfel de operatiuni.

    Dezvoltat in parteneriat cu liderul de piata pentru materiale galvanizate sintetice: BIA Kunstoff si Galvanotechnik. Autosol Polish Plastic Cromat ofera minim de abraziune cu maximum de luciu. Nu folositi pe suprafete incinse!"
     
    Ultima editare: 16 Apr 2013
  5. G@bryel

    G@bryel Audi Expert

    Înscris:
    18 Oct 2010
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI Quattro, BMK, DPF, 2005.
    Sa știi, dar poate ai aflat intre timp, ca "inoxul" din partea de jos a geamurilor, cel puțin la C6, sunt de plastic. Nu prea ai ce polisha.
     
  6. danL

    danL 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Aug 2013
    Locație:
    Neamt
    Masina:
    Audi A6, 2 TDIe, 2009
    Nu s-a mai postat cam demult pe aici, dar avand si eu o problema cu ornamentele cromate de la periile geam am citit postarile anterioare si banuiesc ca se face o mica confuzie referitor la modul in care pot fi reconditionate aceste ornamente. Cred ca este important ca inainte de a incerca vreo metoda, sa stim exact ce fel de ornamente sunt pe masina: din plastic "cromat" sau aluminiu tratat (anodizat).
    Pe masina am ornamente din aluminiu cu un strat de protectie destul de consistent (am demontat o perie geam si am scrijelit cu o surubelnita pe partea interioara), cum cred ca au toate A6, cel putin cele cu facelift 2009-2011.
    In cazul meu cred ca merge o polishare cu un polish pentru metal.
     
  7. haryhary

    haryhary Bronze Member

    Înscris:
    8 Oct 2010
    Locație:
    Buftea
    Masina:
    Audi 6 3.0 tdi 2005, Motor BMK
    nici mama polishului nu-si face treaba pe aceste ornamente. am incercat eu cu mai multe tipuri de polish dedicate prin tehnici diferite, mergand pana la polishare cu pasla pe biax cu rezulate destul de mediocre. spuma de spalatorie "sa treiasca"! scuze...adica soda de spalatorie
     
  8. Dan.o

    Dan.o 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Dec 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Q7,3.0 TDI DHXA, 2019
    O solutie practica de protectie a acestor chedere este aplicarea periodica a cel putin 2 straturi de ceara solida pe chedere cu un burete.
    In felul asta le protejeaza de spuma marilor din spalatorii.

    P.S: Periodica adica minim o data la 2 luni de zile.
     
  9. haryhary

    haryhary Bronze Member

    Înscris:
    8 Oct 2010
    Locație:
    Buftea
    Masina:
    Audi 6 3.0 tdi 2005, Motor BMK
    vorbim aici de ornamente deteriorate...in cazul celor ce n-au facut insa cunostinta prea mult cu spalatoriile nici ceara nu are mare efect la soda caustica ci mai degraba evitarea lor cat pe cat posibil
     
  10. danL

    danL 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Aug 2013
    Locație:
    Neamt
    Masina:
    Audi A6, 2 TDIe, 2009
    Cred ca m-am cam lamurit. Imi explicase un tip care se ocupa cu tuning-ul auto cum sta treaba cu aceste ornamente, dar initial nu prea l-am crezut. Ideea e ca ornamentele pe A6 4f (cel putin la mine) sunt din aluminiu si au un strat de protectie. Acest strat de protectie se deterioreaza (la mine s-a albit, cel putin la ornamentul chederului fata stanga aproape in totalitate) si NU poate fi refacut cu nimic. In momentul in care polisham mai insistent sau chiar folosim un smirghel fin (sau pasta mai puternic abraziva), indepartam stratul respectiv si obtinem un ornament perfect, ca nou. Problema e ca acum avem aluminiu curat, oglinda, dar neprotejat. Asa am patit eu astazi. Dupa ce am folosit usor un smirghel fin si o pasta polish pentru metal, zici ca ornamentul fata stanga este nou nout. Problema e ca sunt sigur ca nu va rezista in timp chiar daca nu merg la spalatorii auto cu detergent activ.
    Am pus ceva poze din timpul lucrului in ideea ca voi ajuta pe cineva. Am folosit pentru comparatie un ornament spate-stanga nou, singurul pe care am putu sa-l achizitionez la un pret rezonabil.
     
  11. R.Z.V.

    R.Z.V. Gold Member

    Înscris:
    28 Ian 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.0T 2007
    Cum se da jos ornamentul? Simpla tragere sau necesita ceva atentie?
     
  12. danL

    danL 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Aug 2013
    Locație:
    Neamt
    Masina:
    Audi A6, 2 TDIe, 2009
    Ornamentul cromat este atasat de peria geam, iar aceasta este prinsa de portiera cu un fel de capse (pocnituri). Pentru a schimba doar ornamentul cromat trebuie data jos peria geam, asta presupunand desfacerea fetei de portiera, a geamului, respectiv periei geam. Dar din cate am inteles, ornamentele cromate achizitionate separat nu se potrivesc pe periile geam existente pe masina, de aceea se recomanda cumpararea ornamentelor cu tot cu peria respectiva.
     
  13. Dutzu.20 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Feb 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDI B6 AVF, an fabricatie 2004
    Salut. Am curatat si eu ieri ornamentele de aluminiu. Pentru cei care mai vor un sfat pentru curatat petele de la spalatorie, la mine a functionat o crema de polish aluminiu Nigrin ( luata din Praktiker) si folie de aluminiu. Se pune crema pe ornament si se freaca cu folia de aluminiu, apoi se sterge cu o carpa de bumbac. Este destul de munca dar merita :p . Ca si crema banuiesc ca se poate folosi si cea de la Sonax, avand in vedere ca doar frecat cu crema in sine, nu se vedea mare diferenta, ci doar frecat cu folia de aluminiu. Tin sa precizez ca nu au iesit ca noi, dar oricum este diferenta mare de cum erau la mine inainte. Atasez si o poza unde se poate vedea diferenta. Sper sa tina ceva timp.
     
  14. tox

    tox 5th Gear Member

    Înscris:
    16 Mai 2011
    Locație:
    Pipera, Voluntari
    Masina:
    A6 C7, A4 B9, A4 B6
    S-a vorbit mult pe thread despre problema, si informatiile au ramas cateva pagini in urma. Daca ar citi cu totii threadul nu ar mai exista intrebari "cu ce" "cum" "unde" :)

    Prin paginile anterioare e chiar si un versus intre produse de polish pentru metal.



    Incearca cu Steel Wool, vei fi uimit de rezultate..
     
  15. Dutzu.20 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Feb 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDI B6 AVF, an fabricatie 2004
    tox mersi de pont. Ai idee unde anume pot gasi Steel Wool? Se gaseste prin Praktiker? Dedeman? Mersi.
     
  16. tox

    tox 5th Gear Member

    Înscris:
    16 Mai 2011
    Locație:
    Pipera, Voluntari
    Masina:
    A6 C7, A4 B9, A4 B6
    Salut. Steel wool am luat din praktiker pe atunci. Citește câteva pagini in urmă, sunt mai multe informații bune acolo.

    Cât despre pasta de polish metalic, cauta să conțină lubrifianți din abundență. Fără aceștia, metalul se poate zgâria ușor. De asemenea, schimba suprafața de lucru des, pentru a nu se supra-îmbiba de pastă de polish uscată, și material rezultat în urma polishării. Poți zgâria suprafața cromată foarte ușor dacă se umple "buretele" de sârmă cu pastă uscată.
     
  17. tox

    tox 5th Gear Member

    Înscris:
    16 Mai 2011
    Locație:
    Pipera, Voluntari
    Masina:
    A6 C7, A4 B9, A4 B6
    Am cumpărat steel wool din Baumax. O cantitate considerabilă pentru doar 13 lei. Găsiți pe raionul unde este șmirghel.
     
  18. Alex alex

    Alex alex 4th Gear Member

    Înscris:
    24 Noi 2013
    Locație:
    Craiova - Slatina
    Masina:
    Audi a6 c6 3.0 2007 3.0 ASB Audi a4 , awx 1.9 131 cp , 2001
    Eu am cautat tot orasu un polish care sa mearga si la crom . In Slatina la orice magazin de piese nici macar nu au auzit de asa ceva . Dar azi din intamplare trecand pe la Kaufland am gasit un tub de la nigrin ( zicea acolo in description ca scoate orice zgarietura de pe vopsea , crom..) .Ce parere aveti de acea pasta ?Oare merge si la ornametele mele de la baza usii care aproape s-au albit ?
     
  19. tox

    tox 5th Gear Member

    Înscris:
    16 Mai 2011
    Locație:
    Pipera, Voluntari
    Masina:
    A6 C7, A4 B9, A4 B6
    Dacă scrie că scoate zgârieturi, mă gândesc să nu aibă o granulație prea mare, să fie prea abraziv. Citește pe el dacă scrie nivelul de abrazivitate.
     
  20. Razvan neamtu 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Feb 2016
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    Audi A7,3000 tdi quatro,2012
    QUIXX ii spune, se gaseste in dedeman, costa in jur de 7 lei un tub intreg, face minuni!
     
    PatratelBBT apreciază asta.

Distribuie pagina asta