1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Intretinere elemente cromate - chedere - corp oglinda cromat - grile cromate

Discuție în 'Detailing' creată de S3aMaster, 27 Iun 2007.

  1. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    alex din pacate asta este solutia finala. Nefiind metalice in timp o sa vezi ca cromul acela se va cojii si iti va apare plasticul acela alb, va fi vizibil in partea in care nu mai exista crom. La BMW or fi metalice complet. Si inainte la Audi erau complet metalice acele ornamente cromate. Dar de, acum traim in economia de piata.

    Asa ca folosirea acelor bureti nu va face decat sa accelereze cojirea cromului. Dar domnii care se ocupa cu detailingul in speta si tox ''uita'' sa mentioneze acest aspect.

    Acelasi lucru si cu polishul la masina (fiind abraziv toaca lacul de pe masina prin polishare) si in maxim cativa ani se duce dracu vopseaua. Dar asta este alta discutie.

    Lucrurile astea (cele ascunse, partile neplacute ale unui detailing la masina) sunt ca scrisul cu litere mici pe etichetele de produs. Daca ii intrebi pe detaileri de chestiile astea aia mai cu tupeu or sa sara in sus ca vai domne dar nu este adevarat, iar altii, din pacate foarte putini, or sa lasa capul in jos si o sa recunoasca cu jumatate de gura ca ai dreptate.
    O zi buna
     
  2. tox

    tox 5th Gear Member

    Înscris:
    16 Mai 2011
    Locație:
    Pipera, Voluntari
    Masina:
    A6 C7, A4 B9, A4 B6
    Salut. La mine sunt metalice, nicidecum din plastic vopsit (cum am vazut doar pe passat.) Am cativa prieteni cu a4 (B7 ce-i drept, si toate, inclusiv a mea sunt aduse din germania) si la toti sunt metalice, am verificat. La mine unul din trim-uri are o zgarietura adanca si se vede clar luciul metalic.

    Nu am vrut sa incalc nici o regula, si nici reclama mascata. Am testat doua produse, practic un versus intre ele, si am considerat ca necesita un thread separat.

    Eu am obtinut rezultate foarte bune cu metoda descrisa si dupa ce am aplicat si ceara luciul a ramas si inca ramane, ceara rezista in jur de 6 luni pe masina asa ca nu vad de ce nu ar tine lucrarea 5-6 luni atata timp cat ceara protejeaza suprafata.
     
    Ultima editare de un moderator: 23 Iul 2011
  3. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Vorbim de 2 tipuri de masini diferite. La masina ta B6 poate sunt complet metalice in schimb la B7 singura parte complet metalica cromata este partea superioara aflata deasupra usilor masinii. Partea care merge pe langa plafon.

    Iti spun sigur ca la B7 sunt plastice acoperite cu crom. Nu are legatura de unde ai achizitionat masina si pentru ce piata sunt fabricate. Si masina mea a fost comandata de noua de la reprezentanata din Germania si luata de acolo.

    In vest nu se folosec spume active atat de proaste ca la noi in tara si acolo este alt grad de poluare. Din cauza asta ei nu au aceste probleme care le avem noi cu masinile in general si cu partile cromate in special ca despre asta discutam.

    Fii mai atent data viitoare la felul in care postezi mesajele si in ce arie si mai ales foloseste functiile forumului in mod corespunzator. Atat timp cat exista un topic deschis care trateaza o problema se discuta acolo fara sa deschidem un nou topic. Citeste cu mare atentie regulamentul.
    O zi buna
     
  4. tox

    tox 5th Gear Member

    Înscris:
    16 Mai 2011
    Locație:
    Pipera, Voluntari
    Masina:
    A6 C7, A4 B9, A4 B6
    Am inteles. Si apropo, la noi se baga soda caustica in spumele active.
    Spuma activa nu e nicidecum destinata spalarii autovehiculului, ci este conceputa pentru pre-spalarea mizeriei groase ca apoi masina sa poata fi spalata cu un sampon auto.
    Spalatoriile de la noi baga soda caustica in spuma activa si reusesc ce nici un producator de detergenti auto n-a reusit nicidata -- spalarea masinii cu o simpla spuma pulverizata pe masina.

    Aceasta soda caustica ataca tot - lac, ornamente, chedere, etc. De pe chederele mele din cauciuc nu se ia nimic, iar cand treci cu un servetel alb pe un cheder de pe o masina spalata intensiv la spalatorii auto ramane negru.

    Eu am obtinut rezultate bune prin metodele folosite de mine si am vrut sa ajut si pe altii deoarece stiu ca e o problema cu masinile noastre.

    Numai bine!
     
  5. mariobos

    mariobos Bronze Member

    Înscris:
    23 Ian 2008
    Locație:
    LUGOJ TIMIS
    Masina:
    AUDI A6 4F-A4 B8 Facelift
    Dragi colegi nu va mai chinuiti cu fel si fel de chestii ca nu merge.Personal la fostu A4 am incercat cu tot felu de solutii si nici un rezultat sau in cel mai bun caz pana la prima spalare.Ce am reusit sa fac si a iesit ca de fabrica nici nu-ti dadeai seama a fost imbracarea ornamentelor cu folie de crom pt exterior rezultatul fiind extra mega super ok si nici nu se mai albea dupa spalari.Deci singura solutie in afara de inlocuire este imbracarea lor si rezultatul va fi unu extraordinar.Bafta la toti !!! PS: Chiar si dupa 2 ani de cand au fost imbracate nu s-au deteriorat.
     
  6. audia6tdi Guest

    Înscris:
    21 Mar 2008
    Locație:
    bd
    Masina:
    momentan in cautare,fara graba
    Si eu o sa recurg la metoda asta de a imbraca elementele cromate cu folie cromata.In cca o saptamana sper sa revin si cu poze inainte si dupa.Cele de la geamuri sunt deja albe si in special seara se vad f urat
     
  7. premieru

    premieru 2nd Gear Member

    Înscris:
    30 Noi 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Mercedes C220
    Eu am gasit pana la urma o solutie care functioneaza, doar daca nu sunt foarte afectate. Este o solutie de la Turtle Wax si se gaseste in benzinarii.

    Am reusit sa scot absolut toate petele albe de pe crom, fara prea mare efort.
     
  8. mariobos

    mariobos Bronze Member

    Înscris:
    23 Ian 2008
    Locație:
    LUGOJ TIMIS
    Masina:
    AUDI A6 4F-A4 B8 Facelift
    Si eu am incercat toate metodele si solutiile dar nu tine mult timp si se albeste din nou.
     
  9. tox

    tox 5th Gear Member

    Înscris:
    16 Mai 2011
    Locație:
    Pipera, Voluntari
    Masina:
    A6 C7, A4 B9, A4 B6
    Daca aplici o ceara sau sealant nu se mai albesc inapoi.
     
  10. glumaretzuu Gold Member

    Înscris:
    16 Mar 2008
    Locație:
    Bacău / Iași
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0TDI
    Ornamentele cromate se matuiesc doar de la spalatoriile auto ce nu folosesc produse de calitate. Eu spal masina doar la 2 spalatorii in care am incredere si in 3 ani si jumatate de cand am masina, ornamentele arata ca noi.
     
  11. tox

    tox 5th Gear Member

    Înscris:
    16 Mai 2011
    Locație:
    Pipera, Voluntari
    Masina:
    A6 C7, A4 B9, A4 B6
    Glumaretzu, sunt in Bacau spalatoriile respective? mi le zici si mie, te rog? M-am saturat sa spal masina de fiecare data la o spalatorie diferita cautand una buna!
     
  12. glumaretzuu Gold Member

    Înscris:
    16 Mar 2008
    Locație:
    Bacău / Iași
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0TDI
    Cele 2 spalatorii sunt Red Hall in Iasi si "La Americanu'"(dupa podul din Gheraiesti, pe stanga cum te duci spre P. Neamt) in Bacau. Mai mult stau prin Iasi si predominant aici spal masina, dar oricum am spalat-o de destule ori si in Bacau si nu am avut probleme cu ornamentele cromate. Chiar la spalatoria din Bacau are si reclama ca folosesc spuma activa care nu modifica aspectul ornamentelor.
     
  13. Dan.o

    Dan.o 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Dec 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Q7,3.0 TDI DHXA, 2019
    Va fac si eu o recomandare daca imi permiteti.
    Am folosit cele 2 produse de mai jos la intretinerea si lustruirea multor componente exterioare de la motociclete. De la Elemente cromate si jambe de furci pana la jante din aluminiu "pur" neprotejate.

    Recomand:
    http://www.kronaumoto.ro/index.php/detalii/995
    http://www.kronaumoto.ro/index.php/detalii/996

    Cu putina rabdare si meticulozitate se poate ajunge la un efect exact cum apare si in descrierea produselor.

    Stima.
     
  14. haryhary

    haryhary Bronze Member

    Înscris:
    8 Oct 2010
    Locație:
    Buftea
    Masina:
    Audi 6 3.0 tdi 2005, Motor BMK
    ornamentele de la Audi au un strat suplimentar de protectie, si acesta oxideaza, facand lustruirea aproape imposibila. A SE EVITA LA MAXIM SPUMA "ACTIVA" DE SPALATORII. adica soda caustica... cand se mai incalzeste voi incerca asta -Optimum Metal Polish-am ceva semnale pozitive. eu asa am cumparat vaporul...cred ca fostul propreitar il spala cu zeama de la sapunul de rufe. de cand e la mine nu a vazut spalatorie ci numai solutii dedicate de prespalare cu PH neutru si spalare prin metoda celor 2 galeti
     
  15. VdTAFAN

    VdTAFAN Silver Member

    Înscris:
    22 Oct 2012
    Locație:
    Craiova/Caracal
    Masina:
    Audi A6, 3.0TDI, BMK,6HP19A,2006
    Ornamentele mele superioare sunt impecabile(ornamente plafon si conturul superior al geamurilor), dar cele inferioare(sub geamuri) sunt dezastru. Am senzatia ca albitura nu e peste crom ci ca s a luat stratul de crom... O sa iau si eu Optimim metal polish si o sa dau si pe ornamente.
     
  16. VdTAFAN

    VdTAFAN Silver Member

    Înscris:
    22 Oct 2012
    Locație:
    Craiova/Caracal
    Masina:
    Audi A6, 3.0TDI, BMK,6HP19A,2006
    Zi mi si mie cum sta treaba cu steel wool. Se gaseste si la magazine, sau doar pe net? Ce marime ar trebui sa folosesc?
     
  17. haryhary

    haryhary Bronze Member

    Înscris:
    8 Oct 2010
    Locație:
    Buftea
    Masina:
    Audi 6 3.0 tdi 2005, Motor BMK
    eu n-am vazut decat prin comanda pe net. Steel wool gasesti pe site-uri cu piese de schimb pentru motoare navale!
    Este un element filtrant ce imbraca aspiratia turbinei motorului naval! o sa mai sap si eu sa vad ce si cum. pana atunci uite aici http://www.romservice.ro/accesorii/steel-wool_p_652.html
     
  18. VdTAFAN

    VdTAFAN Silver Member

    Înscris:
    22 Oct 2012
    Locație:
    Craiova/Caracal
    Masina:
    Audi A6, 3.0TDI, BMK,6HP19A,2006
    Nu de alta dar eu am gasit ambalat la 10.kg
    ps: Cum aflu preturile? Nu sunt afisate
     
    Ultima editare: 26 Ian 2013
  19. haryhary

    haryhary Bronze Member

    Înscris:
    8 Oct 2010
    Locație:
    Buftea
    Masina:
    Audi 6 3.0 tdi 2005, Motor BMK
    vezi ca au magazin undeva pe Calea Vacaresti dar si reprezentanti zonali. daca nu poti sa te deplasezi, suna la ei. lucreaza cu multe firme auto si sigur te indruma si in Craiova
     
  20. Dan.o

    Dan.o 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Dec 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Q7,3.0 TDI DHXA, 2019
    Pasta polish elemente cromate.

    In weekend dupa ce-am spalat masina (la spalatorie) am observat petele de pe ornamentele cromate ale masinii.

    Am fost la un prieten ce mi-a imprumutat o pasta speciala care, spune el, face minuni.

    Cu o laveta din microfibre am frecat elementele cromate cu pasta respectiva.

    Rezultatul dupa prima frecare (nici 5 minute) a fost perfect.
    Nici urma de pete. Au disparut toate petele si elementele cromate luceau ca noi.

    Am atast poza cu pasta respectiva. Din pacate nu mai stie de unde a cumparat-o :(
     

Distribuie pagina asta