1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Intretinere materiale plastice interior si exterior - cu ce curatam bordul - ce produse folosim

Discuție în 'Detailing' creată de fever, 17 Iun 2008.

  1. fever

    fever 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Mai 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDi PD 131CP
    Deschid acest topic pt. ca este destul de greu sa intretii plasticele din interiorul masinii (bord, praguri interior, fete usi, manere interioare..etc.) si se zgarie si prafuiesc cel mai repede. Eu am facut comanda de o solutie pentru curatarea plasticelor din interiorul masinii fara silicon http://www.sonax.store.ro/sonax.php?id=1028# si un Spray pt. curatat bord Xtreme (efect mat) http://www.sonax.store.ro/sonax.php?id=8 marca SONAX. Sper sa le primesc astazi, diseara le testez si va dau o parere. Cei care au folosit alte produse/metode sunt liberi sa-si suna pararea despre ele. Bafta!
     
  2. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Acel spray il am si eu precum si multe alte produse de la Sonax.
    Ca si calitate merita dar nu fac exact ce scrie acolo in prospect :)
     
  3. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
    Ti-ai luat doua solutii care fac acelasi lucru ? Spray-ul pentru bord il am si eu, e foarte bun. :icon_thumright:
     
  4. fever

    fever 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Mai 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDi PD 131CP
    Astazi am sa l testez, am fost plecat prin tara si n-am avut timp, am luat 2 lucruri asemanatoare pt. ca am vrut ceva special pt. bord si ceva pt. restul plasticelor. Am sa le testez diseara si va dau un raspuns :)
     
  5. fever

    fever 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Mai 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDi PD 131CP
    Am testat aseara, rezultatul este excelent, am folosit un pulverizator si o carpa cu microfibre, curata si improspateaza bordul si toate plasticele foarte bine, recomand cu incredere. Pixul corector nu l-am incercat e pe baza de ceara (e cam mic :)) cand o sa-l probez o sa va dau rezultatul. Bafta!
     
  6. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    Despre ce pix corector vorbesti ?
    Nici unul din cele 2 produse de care aminteai la inceput nu pare a fi pix corector ....
     
    Ultima editare de un moderator: 6 Iul 2012
  7. fever

    fever 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Mai 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDi PD 131CP
  8. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    E ca si 0. Nu e bun de nimic.Ai sa te convingi singur
     
    Ultima editare de un moderator: 6 Iul 2012
  9. fever

    fever 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Mai 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDi PD 131CP
    :)) mersi ..bine eu vroiam altceva, mai am un creion, defapt e ca o carioca cu o solutie argintie metalizata, ca oja, asta cautam ..greseala mea ca nu m-am uitat mai bine la descriere :) sper sa-mi fie in vre-un fel de folos. Sunt multumit de solutia pt. plastice. Macar atat :p se compenseaza :rolleyes:
     
  10. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    fever Pai te ajutam daca intrebai inainte. Si eu caut de mult aceea solutie/creion sau ce o fi el. Daca o gasesti sa ne spui si noua te rog.
    Succes
     
    Ultima editare de un moderator: 6 Iul 2012
  11. andrein

    andrein Bronze Member

    Înscris:
    21 Aug 2007
    Locație:
    piatra
    Masina:
    Audi
    produse de la MA-FRA a folosit cineva ?

    Aveti vreun feedback ?
     
  12. andrein

    andrein Bronze Member

    Înscris:
    21 Aug 2007
    Locație:
    piatra
    Masina:
    Audi
    Am vazut la o emisiune de reconditionare masini un produs pt intretinere plastice si materiale ce imita pielea care a dat rezultate uimitoare. A fost folosit pe interiorul unei masini decapotabile ce a stat ani la rand parasita intr-o curte, la interior cat si pe fetele portierelor car erau dintr-un fel de imitatie de piele (deci material din acela care are santulete neregulate pe el si unde intra ff usor murdaria)
    Au precizat ca pasta de curatat este usor abraziva si astfel intra intre acele santulete mici din plasticul de la praguri ..sau de pe portiere unde adeseori omul loveste cu piciroul si raman urme.

    Intreb si eu acuma stiti un produs asemanator la noi care sa fie o pasta usor abraziva care sa se strecoare intre "rizuirle" plasticului ..si astfel sa iasa ca nou ?

    Vreau sa curat praguri si partea din spate a scaunelor care jos in dreptul picioarelor este din plstic si se zgarie (murdareste ) ff usor de negrul de pe pantofi de la ocupantii din spate
     
  13. st3ditzu

    st3ditzu 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 Limousine S-Tronic/quattro/2021/2.0 Diesel-Hibrid/DTPA/204HP/4K C8
    Pretentios fiind (ca voi toti dealtfel) la aspectul masinii si in mod deosebit la interior (depinde exclusiv de noi), am incercat tot felul de produse pentru mentinerea plasticelor curate si "proaspete". Vreau sa va spun ca am reusit sa gasesc ceva care chiar ma multumeste pe deplin. Pe de o parte curata perfect, reda aspectul si culoarea "de nou" a lor si parca are si un efect antistatic. Este vorba de NIGRIN. Sunt doua produse, unul de curatare si unul de intretinere(cel cu pulverizator). Le-am luat din Praktiker, la raionul auto gasiti toata gama lor (inclusiv pentru exterior), precum si lavetele cu care se aplica. Pretul este in jur de 30 ron ambele. Sper sa nu fiu subiectiv, dar m-au incantat. Le recomand!
     
  14. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Cand am sa va spun cu ce sterg fetele interioare de portiera si bordul o sa radeti:cu servetele umede de baby!:)
     
  15. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    si eu folosesc servetele umede, dar nu sunt total multumit. ori e prea mult praf la noi...ca ramane tot timpul o dara in urma
     
  16. sab197

    sab197 Silver Member

    Înscris:
    11 Mai 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 tdi multitronic, MY 2009
    Am folosit si inca mai folosesc produsele de la MA-FRA.....isi fac treaba, dar as vrea sa imi cumpar produse similare de la Audi intrucat diferentele de pret sunt acceptabile, si ma gandesc ca sunt facute pentru materialele pe care ei le folosesc, deci rezultatele ar trebui sa fie din cele mai bune.
     
    MariusCR apreciază asta.
  17. andrein

    andrein Bronze Member

    Înscris:
    21 Aug 2007
    Locație:
    piatra
    Masina:
    Audi
    sunt curios si eu daca obtii vreun rezultat mai bun. Pana una alta cred ca am sa incerc produsele recomandate de colegul de mai sus si anume cele din Praktiker de la NIGRIN !
     
  18. andrein

    andrein Bronze Member

    Înscris:
    21 Aug 2007
    Locație:
    piatra
    Masina:
    Audi
    am cumparat si eu aceste produse de la Nigrin si sunt ff bune. Le recomand !
    La mine si-au facut treaba ff bine !!:hi:
     
  19. TTR 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Sep 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 Sportback 2.0TFSI quattro
    La Sonax sunt si produse PRO pe care nu le gasesti la noi. Eu lucrez cu cateva din Germania, cumparate de mine si sunt foarte bune pentru suprafetele interioare din plastic. Detalii PM
     
  20. gaby1773

    gaby1773 Banned

    Înscris:
    14 Mar 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    A4 B6 2003 1.8T Sport - evolutie continua
    Mi-au dat cu silicon pe bord...HELP !!

    Salutare colegi forumisti

    Am fost azi la o spalatorie auto sa imi dau jos jegu de pe masina, acum ca au trecut ploile, si stiind ca nu am cum sa ajung in perioada urmatoare la tara sa o fac singur, cum obisnuiesc. Nu de alta, dar ce-ti faci cu mana ta e sfant.
    Baietii de acolo au fost ok in prima faza, exteriorul iese multumitor, nu-i las sa o stearga ca sa nu o zgarie inutil, pentru ca oricum se va murdari de la praf rapid.
    Cand e aproape gata (mai dadeau putin pe la pasajele rotilor), zic sa dau cu aspiratorul si in interior (doar atat), stiind ca am ceva mizerie si pe acolo, nestiind ce ma asteapta. I-am atentionat sa nu dea cu silicon sau alte soltuii pe butoane, pentru ca se vor coji, si m-am indepartat sa vorbesc la telefon.
    Cand ma intorc la masina, ce-mi vad ochii...bordul plind de silicon (e drept ca nu i-am zis lu ala degeaba...era dat cu silicon doar partea de deasupra trimurilor). Sa cad jos...M-am enervat la culme, a urmat ce-a urmat (probabil ala de-acum va intreba de doua ori la fiecare masina din proprie initiativa daca se vrea sau nu silicon pe bord), insa faptul e consumat si ramane marea PROBLEMA.
    Pe ce pun mana ca sa dau jos siliconul, ca nu-l suport, nu pot sa stau linistit stiind ca bordul meu va straluci ca dracu cand va da soarele. Nu pot sa-l suport, e lipicios la atingere... :uhm:
    Nici macar nu stiu exact ce fel de silicon e, sau daca e chiar silicon...ca era pus intr-un pet de 2l si il aplicau cu un burete de canapele...
    Am incercat in prima faza sa-l sterg cu apa calduta, cu solutie de sters geamurile, si cu toate ca pare ca se ia (face un fel de spuma), bordul ramane neschimbat ca nuanta si feeling.
    Eu n-am folosit la nicio masina silicon, nici macar la dacie...imi vine sa-mi urasc masina cand vad bordul :banghead:
     
    Ultima editare: 12 Iun 2009

Distribuie pagina asta