1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Jaluzea electrica - montare retrofit Audi A6 C5

Discuție în 'Audi A6 C5 (1997 - 2004)' creată de Dr. Gabriel, 1 Mar 2015.

  1. Dr. Gabriel

    Dr. Gabriel Audi Expert

    Înscris:
    26 Iun 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    A6,1.8T AWT,2001
    Salutare,
    Dupa indelungi cautari am reusit in sfarsit sa gasesc o jaluzea electrica pentru luneta spate la A6 C5 model sedan si sa o montez pe masina cu ajutorului colegului CATA181 (caruia ii si multumesc pe aceasta cale pentru profesionalism ) si colegului BORESQUE pentru sfaturile date si pentru rabdarea avuta in a-mi explica pas cu pas tot ce trebuie facut.

    Ce aveti nevoie:
    1- Cartonul dintre bancheta spate si luneta cu functia de jaluzea electrica. Cand il cumparati de la dezmembrari sa ii spuneti celui de acolo sa il lase asa cum este sa nu umble la el. Pur si simplu sa-l demonteze dupa masina. Pe acel carton pe spate se afla centrala electrica si toate releele. Sa va taie mufa electrica inclusiuv mama+tata un pic mai lunga sa puteti face legatura.
    2- Butonul din bord de la jaluzea sa il da cu tot cu mufa de prindere. Buton care s-a montat pe schema originala, adica merge numai daca ai contactul pus pe butonul original.

    Sa fiti atenti cand cautati cartonul din spate cu jaluzea electrica sa va interesati daca masina donatoare avea sau nu bancheta rabatabila. In al doilea rand sa vedeti ce culoare are interiorul masinii donatoare. Spre exemplu masina mea este gri elefant in interior iar jaluzeaua mea am luat-o spre negru. Nu este diferenta mare dar asa am vrut eu.
    Sa va explic de ce este important ca sa stiti daca masina donatoare are bancheta rabatabile. Este vorba despre pozitionarea centurii de siguranta pentru pasagerul din mijloc. Daca masina voastra NU are bancheta rabatabile, trebuie sa va luati oglibatoriu panou de la o masina la fel. Daca masina voastra are bancheta rabatabila, ii puteti pune de orice fel, doar ca o sa va ramana locasul centurii de mijloc. Daca nu va deranjeaza e ok.
    Cum spuneam cateva ore bune de munca ale colegului CATA181. Se poate face si mai repede dar folosind tiganisme si romanisme de genul "merge si asa" nu va recomand. Colegul CATA181 a mers exact pe instalatia originala a masinii folosind materiale de aceeasi calitate.
    In primul rand se demonteaza panoul de la pedale, apoi se da jos scaunul soferului pentru a avea acces facil la instalatia electrica ce trece prin prag. Apoi se demonteaza colturile banchetei si bancheta sezut. Apoi cu o "furca" din plastic de declipseaza clemele ornamentelor de la geamul triunghi. Se demonteaza suportii de centuri , se da jos cartonul vechi.
    Se face cablajul care o sa vina tras exact pe langa firele originale ale masinii, si se inverseaza operatiunea de montare. Se trece pe toata lungimea masinii pana in fata.
    La mine nu am montat butonul in bord pentru ca vreau sa schimb si consola si l-am montat langa butonul de oglinzi. In mod normal butonul de jaluzea vine langa butonul de ESP sau in locul suportului de carduri.
    Daca mai sunt completari sau adaugiri il rog pe colegul CATA181 sau alti colegi sa faca asta.
     
    Ultima editare de un moderator: 4 Mar 2015
  2. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Te doare la basca Jack, acuma vei sta la umbra...:)
    Bravo, felicitari :applaus:
     
  3. Dr. Gabriel

    Dr. Gabriel Audi Expert

    Înscris:
    26 Iun 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    A6,1.8T AWT,2001
    continuare poze

    nucugheri eee...sa vezi cand stau la umbra si imi spal farurile in timp ce rabatez electric oglinzile :)

    Am atasat in continuare poze de la operatiune.
     
    Ultima editare de un moderator: 1 Mar 2015
  4. Dr. Gabriel

    Dr. Gabriel Audi Expert

    Înscris:
    26 Iun 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    A6,1.8T AWT,2001
    poze 3

    alte poze cu operatiunea
     
  5. Dr. Gabriel

    Dr. Gabriel Audi Expert

    Înscris:
    26 Iun 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    A6,1.8T AWT,2001
    Film cu operatiunea finala: https://www.dropbox.com/s/sfdcrt8r54cppmx/VID_20150228_114018.mp4?dl=0

    Se observa in prima poza fanta care ramane libera pentru ca acel panou pe care l-am montat era de la o masina care NU avea bancheta rabatabila pe spate. Asta este singurul incovenient. Daca insa este invers, iar masina donatoare are bancheta rabatabile iar a voastra nu are cred ca va fi o problema deoarece nu aveti unde sa bagati centura pentru pasagerul de spate. Nu ramane decat sa renuntati definitiv la ea ... desi nu va recomand, deoarece, centurile au niste capse pirotehnice.
     
    Ultima editare de un moderator: 1 Mar 2015
  6. Dr. Gabriel

    Dr. Gabriel Audi Expert

    Înscris:
    26 Iun 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    A6,1.8T AWT,2001
    nucugheri Multumesc, sa vezi cand stau la umbra si imi spal farurile in timp ce rabatez electric oglinzile. :)
     
    Ultima editare de un moderator: 4 Mar 2015

Distribuie pagina asta