1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Jante - Anvelope - Distantiere pentru roti - modele de Jante pentru A6 C7 - ce alegem ?

Discuție în 'Jante / Anvelope' creată de ThePuiu, 24 Mar 2015.

1. RaydenA6

RaydenA6 1st Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A6 2.0 190CP C7 2017
    Acum am alta problema. Voi merge iarna la munte si mereu ma asigur contra zapezii cu lanturi de iarna. Am vazut in tabelul urmator ca pe 225/55 R17 merg puse lanturi dar doar daca nu sunt cauciucuri XL. Oare daca alex XL nu am voie sa pun lanturi?

A folosit cineva pe 225/55 TR17 XL lanturi de iarna?

Fișiere atașate:

2. Cristi Staff Member Staff Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ai vazut gresit. Ai voie sa montezi lanturi doar pe acea dimensiune de anvelopa si atat. :)

Ai voie sa montezi lanturi si pe cele cu indice XL. Cand ai de gand sa montezi lanturi este foarte important sa respect dimensiunile anvelopelor nu indici de greutate sau viteza. Nu va place sa cititi nimic. Ce va faceati voi fara internet ? :) Doamne, cate mai aveti de invatat despre masini, asa in general mai ales ca aveti acum la dispozitie internetul asta infinit. :) Bine, multi dinte voi sunteti tineri si foarte tineri, aveti tot timpul din lume. :)

Apropo, voi sti ce inseamna indice A0 scris pe o anvelopa din echiparea modelelor Audi ? Asta pentru ca tot ati adus in discutie si este bine ca atunci cand vorbim despre ceva sa stim si despre ce vorbim si afirmam, pentru a nu crea confuzii ulterioare.

AO inseamna ca acea anvelopa inscriptionata pe flacul lateral este o anvelopa agreata de fabrica Audi si nu neaparat acel indice nominalizeaza o marca anume de anvelope.

Acel indice inseamna ca acea anvelopa este prima echipare si/sau agreata de producatorul masinii conform contractului existent la un moment dat cu fabrica pentru a fi montata la livrarea masinii si / sau ulterior cand reprezentanta va vinde o anumita marca de anvelope acele anvelope au inscriptionate pe flanc AO.
    Adica in traducere orice anvelope poate avea inscriptionat AO pe flanc indiferent de marca.
    Asa ca nu va mai cramponati de "premium" la anvelope pentru ca in ziua de azi premium nu mai inseamna nimic ci doar o vrajeala sa va ia banii cineva. :)

Si pentru ca sa invatati si sa stiti cum se prescurteaza indicii anvelopelor la cateva marci auto (indiferent de marca anvelopelor :)) citit datele din tabel

Coduri Anvelope pentru diverse marci auto.jpg

3. RaydenA6

RaydenA6 1st Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A6 2.0 190CP C7 2017
    Bun!

Merci frumos de raspuns. Da, este adevarat sunt la inceput si masina nu este domeniul meu, eu fiind cel care sta mai mereu in spatele unui laptop. Incerc cu ajutorul acestui forum si cautand pe internet sa cunosc cat mai multe lucruri pentru a proteja masina atat de mult cat pot.

Am citit acum ca doar pe 7.5Jx17 ET37 merg puse lanturi... deci totul se reduce la jantele mele de iarna care banuiesc ca sunt 8Jx17 ET39 si deci ma las pagubas!

Mai revin cand mai descopar o minunatie!

4. audi66

audi66 Audi Expert

Locație:
    Bucuresti / Italy
    Masina:
    A6 C6 2.7 TDI (BPP) & 3.0 TDI (BMK) 2005
    La Audi exista :

AO - Audi Original
    AOE - Audi Original Extended
    RO1 - Audi Quattro

5. borsy

borsy Platinum Member

Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6 C7 avant S-tronic 2.0 ultra 140kw CNHA 2014
    Ehehe, și eu când spuneam asta eram "arătat cu degetul". :)

6. Cristi Staff Member Staff Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Nu cred ca de mine. :)

borsy apreciază asta.
  7. ABC90

ABC90 1st Gear Member

Locație:
    Baile Herculane
    Masina:
    A6
    Are cineva pe masina 20" x 10 J cu ET 35 ?

8. Cristi Staff Member Staff Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    ABC90 pentru ca sa nu iti fie sterse direct mesajele si fara explicatii de acum incolo daca nu modifici profilul asta se va intampla. Adica te rog, sa modifici/completezi profilul tau cu masina ce o detii (in speta Audi), adica: tipul masinii, model, an de fabricatie, tipul motor/capacitate cilindrica si obligatoriu cod motor pentru ca data viitoare, daca mai pui intrebari, sa nu stam sa ghicim despre ce tip de masina si motorizare vorbesti. Uita-te la profilul meu si ai sa intelegi, cum trebuie sa arate si profilul tau. Multumesc.

Revenind la faptul cum calculezi ET-ul citesti integral topicul dedicat din aria asta si toate link-urile din acel topic. In plus citesti integral toate topicurile din aria asta si o sa inveti imediat ce inseamna ET si cum se calculeaza.

Distribuie pagina asta