1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Jante - Anvelope - Distantiere pentru roti - modele de Jante pentru A6 C7 - ce alegem ?

Discuție în 'Jante / Anvelope' creată de ThePuiu, 24 Mar 2015.

  1. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Mihai intelege ca fiecare percem diferit notiunea de confort. Pentru unii 19 - 20 -21 inch, inseamana ceva perfect pentru altii inseamna ca merg cu o "caruta" si au un stres maxim din cauza zdruncinaturilor. Intelege asta si nu mai intreba ceva ce nu se poate raspunde. Fiecare privim lucrurile diferit si suntem diferiti. Fiecare avem perceptii diferite, din punctul nostru de vedere si nu putem generaliza si stabili asta cu valoare de adevar sau ceva ce trebuie sa luam ca valoare definitorie. Tu iti stabilesti singur limita de confort si asta o faci dupa numeroase schimburi de jante cu diverse dimensiuni. Incheiem aici aceasta dezbatere si polemica.
     
    borsy apreciază asta.
  2. PopaRadu96 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Mai 2018
    Locație:
    Techirghiol
    Masina:
    Audi A6 C7 ,3.0 TDI (204hp),2012
    Salut, am un set de Jante 245/45/18 ET45 8J . Ma gandesc sa comand un set de distantiere pentru ele . Ce credeti despre unele de 15mm ?
    Ar fi vreo problema daca ajung la un ET30 cu ele ? Atinge aripa fata spate ?

    Multumesc anticipat .
     
  3. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Nu atinge nicăieri.
     
    PopaRadu96 apreciază asta.
  4. PopaRadu96 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Mai 2018
    Locație:
    Techirghiol
    Masina:
    Audi A6 C7 ,3.0 TDI (204hp),2012
    Mersi mult.
     
  5. arian33 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Mar 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A6,2.0tdi,2014
    Salut!
    A pus cineva pe masina anvelope 255/45/R19?
    Mersi frumos!
     
  6. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    De ce ai face asta? Dimensiunea corectă e 255/40 r19!
     
    Grandshift44 apreciază asta.
  7. Tudor Virgil 2nd Gear Member

    Înscris:
    2 Aug 2017
    Locație:
    Prahova
    Masina:
    Q7 4M , 3.0 , 2015
    Oricare dimensiune aleasa trebuie obligatoriu sa fie menționată și în carte. Eu nu am decât 255/40 pentru jante R19 și asta folosesc. Dacă ai ghinion și te oprește unu și te verifica sa fi sigur ca iei amenda și îți saltă talonul.
     
  8. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Ori in caz de accident unele asigurari nu despagubesc din cauza anvelopelor uzate peste masura si/sau dimensiuni incorecte/neomologate.
     
  9. arian33 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Mar 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A6,2.0tdi,2014
    Mersi frumos!
     
  10. Grandshift44 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Mar 2019
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi a4 b8 2.0 tdi 2011 caga
    @borsy, nu am reusit sa gasesc un mesaj in care sa-ti fi exprimat părerea despre acele debica.
    Sunt curios pentru ca m-am hotărât sa achiziționez Debica Presto UHP 2 XL 245/45/r17.
     
  11. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    La ce preț au sunt anvelope excelente.
     
  12. Grandshift44 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Mar 2019
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi a4 b8 2.0 tdi 2011 caga
    Mulțumesc. Toate cele bune.
     
  13. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Salutare,
    Noile mele achiziitii cu privire la "gume". :) Create în Germania, produse în China :anbet:, 30 milioane Euro în Research & Development, echipare OE pentru anumite modele (exemplu: VW T-cross, Seat Arona în EU, Passat și Tiguan în SUA) fabrică în SUA deschisă în 2017, implicare în motorsport, ori achizitia e un fiasco total și mi-am luat țeapă, ori sunt ce trebuie.

    În Germania îți dau banii înapoi dacă nu ești mulțumit de ele cu condiția să nu fie sub 7 mm, iar ei își clasează produsul în categoria Quality cu aspirații premium, deh toți vor asta. :)

    Oricum recunosc că am emoții, sunt adeptul lucrurilor noi și îmi place să încerc ceva diferit dar acum mă simt "provocat" la limită iar weekendul ăsta mă gândesc dacă le urc pe mașină sau le fac retur. :)

    375 ron buc. (transport gratuit) DOT 0619 + 0819, 7.80mm, protecție jantă.

    IMG_20200813_160648.jpg IMG_20200813_160724.jpg
     
    paul14 și Oudi apreciază asta.
  14. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București/Fieni
    Masina:
    A4 B8 allroad 2.0TDI CAHA
    Chiar cautam astăzi ceva reviews pentru iarna și printre altele a apărut și marca asta și nu știam ce e cu ele. Ai timp sa le probezi pana da zapada. Probabil depinde și cât de agresiv conduci. Dacă nu te duci în situații limita, probabil sunt ok. Cred ca sunt mai ieftine ca Nexen. Eticheta arata foarte bine, ramane de văzut dacă asa e și în realitate, și ma refer în special la frânarea pe ud.
     
    borsy apreciază asta.
  15. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Eu nu mă consider un șofer agresiv dar în principiu 'merg' acolo unde se poate, on the records, legal :).

    Așa cum spui și tu, pe ud e cea mai mare teamă a mea, de obicei îmi place să conduc pe ud iar Kumho PS71 s-a comportat superb în această privință.

    Sunt ceva teste pe net iar la frânare e la nivel de Uniroyal, Debica, Kleber, etc, oricum peste Dunlop, Pirelli și Yokohama, branduri mult mai bine cotate.

    Screenshot_2020-08-14-21-58-59-767_com.android.chrome.jpg
     
    mirceacml apreciază asta.
  16. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    Eu sunt foarte mulțumit de Falken Azenis FK510, încât la anu voi lua alte anvelope noi, tot modelul asta :). Nu stiu @Kspic dacă e mulțumit după ce i le-am recomandat. Si pretul a fost 340 lei/buc. Sa le invarti sănătos pe ale tale și sa vedem un review al lor peste niște km buni.
     
    MRR și borsy apreciază asta.
  17. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Mircea, Falken Azenis Fk510 e o anvelopă foarte bună dar pe dimensiunea ce am nevoie e în altă gamă de preț, cam la nivel de premium :). De ex. are același preț ca și Goodyear Eagle F1 Asymmetric F5, Bridgestone Turanza 005 sau Potenza S001, Pirelli Pzero, Hankook S1 Evo 3.

    Giti Gitisport S1 se pare că sunt din gama de mijloc, în aceiași 'oală' cu Firestone, Nexen, Kumho, Sava, Maxxis, etc, iar pentru mine au fost arhisificiente gumele din clasa de mijloc, de vreo 10 ani de când folosesc gume medii nu am avut absolut nici o problemă, sper să rămână tot așa.

    Acum vreo lună când am mai făcut un research erau pe la 450 Ron buc. (cam acesta e și prețul pe site-urile de specialitate din Germania, Franța, Italia, Olanda, etc.) la noi mai mult ca sigur nu au prins la public și de aici cred că și acest discount, să scape de stoc ținând cont că sunt cu DOT 2019, chiar început de 2019. Undeva e și normal să nu prinzi la public când vrei să 'spargi' piața dar pui un preț la nivel de Hankook sau Nokian, nu prea merge.

    Da, voi reveni cu un feedback de vor 'apuca' pe mașină. :)
     
    mirceacml apreciază asta.
  18. Kspic

    Kspic Platinum Member

    Înscris:
    20 Iul 2015
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A3 1.4 TFSI
    Și eu tot cu Falken Azenis FK 510 mă plimb
    Sincer mi-au plăcut foarte mult anvelopele la prima vedere .... Made in Japan .
    Sunt cam cele mai confortabile anvelope sportive ( UHP ) pe care am apucat sa le folosesc . In plus cam pe același aspect se bazează și testele făcute de cei cu mai mare experiență.

    L-am spurcat și pe mecanicul meu care venea de pe Hankook și acum are doar cuvinte de lauda legat de mașina lui .

    Acum ce sa zic , sa ii ofere sănătate cel de sus lui @mirceacml pentru recomandarea cu Falken . Am făcut o prostie la oboseala și am intrat mult prea tare într-un viraj și am rămas uimit cum nu am ieșit de pe carosabil ci din contra am păstrat și banda de circulație...
     
    mirceacml și borsy apreciază asta.
  19. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Fail!

    La echilibrat o bucată cerea 120gr. plumb iar alta 85gr., celelalte două nu le-am mai încercat că n-avea rost, așa că am făcut cerere de retur. Poate nu are importanță în exploatarea anvelopei dar peste asta nu am mai putut trece. Dacă brandul l-am acceptat, dacă la țara de fabricație am închis ochii, deși ziceam că niciodată nu îmi cumpăr anvelope din China, asta a fost cireașa de pe tort. :)

    Anvelopele actuale au avut nevoie de 40 gr. fiecare și mai au +-4.7mm fiecare, deci mai trag de ele și le schimb la primăvară dar în niciun caz cu Giti sau vreun brand chinezesc, chiar dacă sunt primă echipare pe Maybach.

    Să auzim numai de bine.
     
  20. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    +1 pt Falken Azenis FK510 le rulez pe T-reg(20") de cateva mii km si ma declar multumit.
    Oricum @borsy tu esti tipul caruia ii plac provocarile :)), provocari care ne aduc si noua beneficii.
    Pe B6 inca rulez Debica, testat in avans /recomandat de tine..de asemenea o alegere extrem de buna.

    Bafta
     

Distribuie pagina asta