1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Jante si Anvelope A6 C7 Allroad - ce alegem - ce se potriveste - discutii diverse

Discuție în 'Jante / Anvelope' creată de Cata_ADC, 29 Mar 2018.

  1. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Am constat impreuna cu alti colegi ca nu avem topic pe Allroad A6 C7 si am zis sa separam putin de limuzina

    Incep eu pe jantele de vara cu setup 10J x ET 35 am pus Pirelli PZero AO 265/40 R20
    Se aseaza la linie insa cu o setare mai joasa din VCDS a garzii la sol fata de standard ating usor in suruburile interioare

    Consider ca este un maxim pt safety

    Spor la ales ! :)
     
  2. alexDMA

    alexDMA 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Dec 2018
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    A6 C7 Allroad BITDI CVUA, V6, Diesel 320cp
    Salut,
    Cineva poate sa puna sa ma ajute cu modelele de jante pentru Allroad A6 C7 ? Ma intereseaza la cele de 18" pentru iarna ce ET trebuie sa caut ?
    Sunt diferite fata de cele de pe A6 C7 normal?
    Am gasit niste jante de vanzare 7 J x 18 cu ET 38 pe care le am mai vazut montate pe Allroad C7. Pe jante 7 J x 18" cu ET38 intentionez sa montez anvelope 235/55R18. Dimensiunile astea pentru anvelope sunt trecute si pe usa masinii. Se potrivesc jantele cu anvelopele, poate sa difere ET-ul ?
    Am mai gasit si pe un site ca s-ar potrivii aceasta dimensiune. Poate ma jutati cei care aveti Allroad A6 C7 si aveti roti de 18" ce dimensiuni exacte sunt si ce modele aveti ?
     
    Ultima editare de un moderator: 13 Aug 2020
  3. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
  4. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Nu sunt în regulă, 7j e prea puțin pentru anvelope cu lățimea de 245.
     
  5. alexDMA

    alexDMA 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Dec 2018
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    A6 C7 Allroad BITDI CVUA, V6, Diesel 320cp
  6. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
  7. alexDMA

    alexDMA 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Dec 2018
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    A6 C7 Allroad BITDI CVUA, V6, Diesel 320cp
    Da, am vazut, le-am gasit si eu pe site-ul ala pe care mi l-ai trimis. Multumesc
     
  8. AdiPot

    AdiPot 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Iun 2021
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 Allroad 2018
    Salut,
    Am un A6 C7 Allroad cu jante vara pe 20" si iarna pe 18". Masina a venit fara roata de rezerva, doar kit de pana. Intentionez sa achizitionez o rezerva slim pentru drumurile lungi si nu stiu inca ce dimensiune sa iau: pe 18", 19" sau 20" ? Exista vreo problema cu cea pe 19", pentru ca sa impac ambele dimensiuni si in ideea ca as renunta intr un viitor la jantele pe 20" ?
     
  9. Cy_Russ

    Cy_Russ 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Noi 2008
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDI
    Saluare,
    Am achizitionat recent un A6 Allroad C7 3.0TDI 313 cp. Masina a venit cu jante pe 19" si cauciucuri: 245/45 R19.
    Singurele anvelope mentionate In Brief sunt: 235/55 R18.
    Urmeaza sa merg la RAR cu masina pentru a se emite Cartea de Identitate si am vrut sa ma asigur ca rotile de pe ea sunt conforme, daca nu, sa cumpar alt set de roti, sa nu fiu nevoit sa merg la RAR de doua ori. Am sunat la reprezentanta Audi din Cluj si de acolo mi s-a spus ca reprezentanta nu mai elibereaza Certificatul de Conformitate si ca ala se poate obtine on-line. Am gasit ceva site-uri dubioase care pretind ca ar elibera asa ceva contra cost (undeva la 100 Euro) dar nu sunt convins ca e procedura corecta. On-line am gasit in mai multe locuri trecute jantele pe 19" pe modelul meu, dar as avea nevoie de acel COC pentru RAR.

    A mai trecut cineva prin procesul acesta acum recent ? daca da, puteti sa imi spuneti cum ati procedat ?

    Multumesc.
     
  10. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Cauta un site de incredere cu review-uri pozitive pentru COC deoarece sunt persoane care au asteptat si 7-8 luni si nu a mai ajuns.

    Si eu am fost in aceeasi situatie dar am avut norocul sa gasesc COC-ul original din 2010 al masinii in dosarul cu acte dat de neamt, asa ca am scapat doar cu tradusul acestuia.
     
  11. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    Da-le un mail aici și o să-ți trimită C.O.C fără nici un cost. Durează undeva la 1-2 săptămâni.
     
    audi66 apreciază asta.
  12. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Il da in lb. engleza banuiesc, fiind din UK, nu ?

    Multi il trimit in germana, si ai nevoie de traducere dupa.
     
  13. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    Da, emailul l-am trimis în engleză iar certificatul l-am primit în germană.
     
  14. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Eram convins …
     
  15. traian si decebal Audi Expert

    Înscris:
    4 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 45tfsi Quattro, Maserati Grecale Modena
    Nu ar fi trebuit ca pe C7 Allroad pe 19 dimensiunea sa fie 255/45?
     

Distribuie pagina asta