1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Jante si Anvelope Audi A4 B8 - ce alegem - ce se potriveste

Discuție în 'Jante / Anvelope' creată de VorteXz, 31 Mar 2009.

  1. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Am cumparat jantele din poza, de pe un A4 B8 Facelift 2014. Codul lor este 8K0 601 025 AP sau CC ET47.
    Știe cineva dacă le pot pune fără probleme pe un A4 B8 2011 ?
    Gaura centrală este aceeași, nu-i așa ?
    Mulțumesc anticipat
     
    Ultima editare: 12 Mar 2016
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Da. Se potrivesc la masina ta.
     
  3. RazvanDec

    RazvanDec 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Sep 2015
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    AUDI Q5 - 2.0 TDI 2017
    Bogdan sunt super jantele. O sa iti aranjeze masina. Sigur se vor potrivi.


    O mica problema: azi am schimbat jantele si am constatat ca un distantier de pe spate are rupt inelul de centrare. Nu imi explic de ce. Am montat janta de vara cu distantierul asta, dar fara inel, roata sta practic in prezoane. Nu stiu daca e ok lucrul asta. Voi ce ziceti. Ma gandesc sa nu am vreo problema.

    Janta are inel de centrare. Distantierul are gaura care se aplica pe butuc 66.6 (in interior) iar partea pe care vine janta are turnat inelul de centrare cu 66.6 (in exterior), ca sa stea janta fixa la montaj. Acum janta trebuie tinuta ca sa bagi prezoanele. Prin strangerea lor janta se calibreaza. Deci inelul jantei exista. Nu stiu daca am fost destul de explicit. Mai vreau pareri. Multumesc.

    Despre inelul din imagine e vorba:

    distantiere-prindere-dubla-5x100-5x112-69443140442c8cd594-610-0-1-85-1.jpg
     
    Ultima editare de un moderator: 18 Mar 2016
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Poza aia anterior atasata este de la o flansa / distantier. Nu mai amesteca flansele / distantierele cu inelele de centrare.

    S-a crapat distantierul adica nu mai ai buza aia care intra pe janta ?
     
  5. RazvanDec

    RazvanDec 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Sep 2015
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    AUDI Q5 - 2.0 TDI 2017
    Da exact

    Acum ca ne-am inteles, buza aia nu mai exista la un distantier, pe care, bineinteles ca l-am montat asa, fara buza. Pot sa circul in siguranta, se poate intampla ceva?
     
  6. RazvanDec

    RazvanDec 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Sep 2015
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    AUDI Q5 - 2.0 TDI 2017
    Am facu un drum pe autostrada. La peste 120 masina avea o trepidatie nasoala. Am dat jos toate distantierele, si am constatat ca masina ruleaza super. Nu stiu acum daca trepidatia este doar de la distantierul spart sau mai e vreunul cu problele, descentrat sau eu stiu cum.
    Imi placea masina inainte, echipata cu distantiere, arata bine. As incerca sa pun doar pe spate distantiere (fara defecte), sa vad cum da si cum se comporta la viteza mare sau in curbe. Astept sfaturi , pareri. Ms.
     
  7. RazvanDec

    RazvanDec 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Sep 2015
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    AUDI Q5 - 2.0 TDI 2017
    Cred ca trebuie sa imi schimb anvelopele de vara. Jantele sunt pe 17 7,5 j, et 45, echipate cu anvelope 225 50 17. Ma gandeam sa iau anvelope 245 45 17. Voi ce ziceti? Care sunt beneficiile si inconvenientele?
     
  8. sandman

    sandman 6th Gear Member

    Înscris:
    15 Mai 2014
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    ex: Audi A4 B8 Avant, 2.0TDI 170CP, 2011
    Ce sa aleg? Barum Bravuris 3hm FR, Falken ze 914 sau Hankook k117 cu indice 94Y. nu am gasit teste cu ele, si ca pret sunt mult sub cele clasice/premium. 225 50 17
     
    Ultima editare: 21 Mar 2016
  9. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Dintre cele 3 marci cumpara Hankook. Eu in schimb as alege sa cumpar marca Nexen. :)
     
  10. sandman

    sandman 6th Gear Member

    Înscris:
    15 Mai 2014
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    ex: Audi A4 B8 Avant, 2.0TDI 170CP, 2011
    nexen nu am gasit decat N blue eco si cp661 cu indice 94 si nu imi plac cum arata ca profil...
     
  11. BogdanDE Silver Member

    Înscris:
    3 Dec 2015
    Locație:
    Schmalkalden
    Masina:
    AUDI A4 8K , Avant 2.7 TDI (140 kW) 2011
    Buna.

    Am citit undeva pe internet ca prezoanele pot fii diferite daca schimbi jantele. Poate fii adevarat ?
    Note to AUDI models: Not recommended for systems with 2-piece screw head (especially often in vehicles with eg 8-cylinder, S / RS models, allroad, particularly large wheels ...)

    Am cumparat jante S-line pe 18, desi masina nu are S-line.

    Nu am gasit nicunde explicatie la problema aceasta

    Ms

    Are cineva cheie dinamometrica ? La cati Nm se strange la audi A4 B8 8K ? 120 Nm ?
     
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu are nici o legatura ce fel de jante ai cumparat. Suruburile roata (pentru ca prezoanele sunt altceva si existau la Dacie acele prezoane :) prezon in traducere inseamna suruburi prizonier) care le ai tu acum montate pe masina le poti monta si la alte jante. Schimbi suruburile (adica pui unele mai lungi) daca montezi distantiere / flanse dar nici atunci daca distantierele / flansele sunt pana la grosimea de 15 mm. Suruburile la masina ta sunt urmatoarele:

    cap sferic pentru cheie de 17 inch ce au grosimea de 14 mm cu pas normal de 1.5 si lungimea de 28 mm. Ele trebui sa prinda minim 7 ganguri la strangerea in disc/fuzeta.

    Explicatiile astea s-au tot dat pe forum in diverse topicuri. Topicul asta l-ai citit integral ?

    Roata se strange la 120 Nm cu cheia dinamometrica. Ca sa strangi roti nu ai nevoie de cheie dinamometrica. Se strang la simtul mainii nu ca un "ghiolban", cu ranga sau cu cheia electrica la cuplul maxim al cheii electrice pentru ca atunci cand faci o pana si la masina nu ai coarba potrivita (deoarece aia din masina este o mizerie) "o sa faci slujbe" pa langa pana si iti plangi de mila ca sa desfaci o roata.

    In poza de mai jos sunt cele 3 modele de suruburile existente pe toate autoturismele din toata lumea. Mai sunt unele cu flansa libera (saiba libera) in capul de strangere al surubului dar alea sunt foarte rare.
    La Audi din fabrica se monteaza modelul 2 din poza. Este un model universal care se potriveste la toate jantele din aliaj sau tabla.

    Prezoane - Modele.jpg
     
    laaav și BogdanDE apreciază asta.
  13. Vico

    Vico 4th Gear Member

    Înscris:
    21 Ian 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 , 3.0tdi CLAA, 2012
    Sunt la RAR acum si vreau sa stiu daca trebuie sa le dau ceva astora sa mi treaca roti de 17" cu alte dimensiuni decat ce am acum r16 205 60.
    Am gasit specurile astea scrise pe brieful de Germania si as vrea sa mi treaca astia si alte dimensiuni.

    Va rog reply daca puteti, mai am 5 masini in fata.
     
  14. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Ii rogi sa iti treaca tot ce este trecut in COC !
    COC (cetrificat de conformitate) - un pliant alb format A5.
     
    Ultima editare: 5 Apr 2016
  15. Vico

    Vico 4th Gear Member

    Înscris:
    21 Ian 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 , 3.0tdi CLAA, 2012
    Adica 205/60r16 .. Iar daca vreau talon mai mic le pun pe naspa oricum nu apare decat in carte pe care n o iei la tn pe drum.
     
  16. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Deci COC-ul arta asa:

    Untitled.jpg

    Unde am incercuit eu cu rosu sunt trecute si toate tipodimensiunile rotilor admise pe tipul tau de masina conform seriei tale de sasiu!
     
  17. BoBoFish1983 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Mar 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 1,8 TFSI 2012
  18. bogdan_b

    bogdan_b 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Sep 2015
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C6, 2.0 TDI 136CP, 2010
    Salut BoBoFish1983,

    Iti pot recomanda cu cea mai mare placere Dunlop Sport Maxx. Eu am avut pe Passat CC timp de 2 ani si am fost foarte multumit. Apropo, daca le comanzi online sa te uiti atent la ele cand le primesti sa aiba macar DOT xx15 (adica fabricate in 2015). Am avut supriza neplacuta de a comanda online anvelope pentru o cunostinta si au venit cu DOT 13, in ideea in care, desi noi, nu stii cum au fost depozitate (cauciucul din care sunt fabricate isi pierde din calitate).

     
  19. vladulescu bogdan claudiu

    vladulescu bogdan claudiu 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Apr 2016
    Locație:
    germania niedersachsen herzberg am harz
    Masina:
    audi a4 2.0 tdi quatrro (2010)
    CNACNA ca si anvelope de iarna eu am Michelin Alpin A5 cu dimensiuna 205 60 16. Locuiesc in Germania in zona montana si le recomand cu incredere.

    Referitor la anvelopele de vara: de anul asta a intrat pe piata Michelin Pilot Sport 4 care are A pe uscat si umed C la consum si 71 db la zgomot. Din primele teste reiese ca sunt peste Continental Sport Contact 5. A aparut si Continental Sport Contact 6 dar doar pe 19" si 20", deocamdata.


    bogdan_mms referitor la jantele care le vrei tu, uite aici incearca si cauta felgen A6 si vezi ca idee: https://www.ebay-kleinanzeigen.de/s...n/k0c223+autoteile_reifen.art_s:reifen_felgen


    rotitza locuiesc in Germania in talonul german am trecut dimensiunea minima de 205 60 r 16, asta o folosesc iarna, pe vara am din fabrica jante S-line pe 18 si anvelope 245 40 r 18. Daca am COC-ul la mine si ma opreste politia romana are dreptul sa-mi ia certificatul de inmatriculare ? Te rog sa-mi raspunzi daca sti ceva sigur ca vara trecuta a vrut un politst prin Targu-Jiu sa-mi ia certificatul de inmatriculare. Nu aveam COC-ul la mine.
     
  20. cosminvoinescu

    cosminvoinescu 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Iul 2015
    Locație:
    Nehoiu
    Masina:
    A4 2.0 TDI 2007
    Salutare. Am ajuns si eu la dilema cu anvelopele si jantele. De curand am achizitionat un b8 avant din 2012. A venit echipat cu anvelope de iarna si jante de aliaj pe 16. Acum intrebarea ar fi urmatoarea.. Eu am un set de jante originale OEM, model Chicago pe 18'', echipate cu anvelope Vredestein Ultrac Cento zr18 95y xl. Le avusesem pe passatul care l-am vandut. Ideea e ca anvelopele sunt 2015.07, sunt aproape noi. Jantele am inteles ca nu se potrivesc pe B8, dar daca imi iau un set de jante pe 18, m-as putea folosi de anvelope?
     

Distribuie pagina asta