1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Jante si Anvelope Audi A4 B8 - ce alegem - ce se potriveste

Discuție în 'Jante / Anvelope' creată de VorteXz, 31 Mar 2009.

  1. Baiesiu

    Baiesiu 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Mar 2018
    Locație:
    Karlsruhe - Germania
    Masina:
    Audi
    Buna ziua am si eu o întrebare am un audi A4 B8 2012 si mi-am cumpărat niste jante care sunt in dubi daca mi se potrivesc. Dimensiunea la cauciuc - 245/40/r18si jante ( et 28 , 8.0 J)ce părere aveți mi se potrivesc sau incerc sa ma scap de ele
    Mulțumesc!!
     
    Ultima editare: 16 Mar 2018
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ai citit si tu macar acest topic integral ?
     
  3. Baiesiu

    Baiesiu 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Mar 2018
    Locație:
    Karlsruhe - Germania
    Masina:
    Audi
    Da, ce nu este bine ?
     
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Este scris raspunsul. Pentru a intelege trebuie sa iti faci singur calculul de ET, de J, de latime janta (impropriu spus ca nu exista asa ceva), de latimea anvelopei, de procent din inaltime anvelopa, de ce permite fabrica scris in C.O.C. si asa mai departe. Cum faci asta este scris in detaliu pe forum. Nu mai asteptati raspunsuri care deja exista si raspunsuri care trebuie sa le cunoasteti singuri.
     
  5. Baiesiu

    Baiesiu 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Mar 2018
    Locație:
    Karlsruhe - Germania
    Masina:
    Audi
    Eu nu am cunoștințe in acest domeniu, Deasta mam înscris pe site- ul asta si astea sunt dimensiunile ( le-am cumpărat direct cu cauciucuri )
     
  6. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Le poti monta linistit. Vor iesi mai inafara ca celelalte, adica vor veni la nivelul aripii iar masina va arata mai bine cu ele.
     
  7. Baiesiu

    Baiesiu 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Mar 2018
    Locație:
    Karlsruhe - Germania
    Masina:
    Audi
    Mulțumesc ☺️
     
  8. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Te-ai inscris pe forumul asta, nu pe site (asta nu este un site) ca sa inveti nu ca sa pui intrebari. Ca nu mai avem ce intrebari sa punem despre masini vechi de 10 ani.
    Inca ceva: citeste si invata regulile acestui forum. Este interzis Quote (citare raspuns) la mesajul anterior. Ca sa scrii foloseste functia Posteaza raspuns din josul paginii. Citeste si respecta regulamentul forumului. Multumesc. Daca nu respecti ce ti-am spus, data viitoare mesajele vor fi sterse direct si fara alte explicatii. Ai mai fost avertizat de nenumarate ori pana acum.
     
  9. Florea Alin 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Feb 2017
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4 ,B8, 175cp(stage 1), CAGA, 2011, multitronic 8+1
    Cum sunt anvelopele Kumho Ecsta Kh31 225/55/16, uzura, aderenta.... a avut cineva . Vara trecuta am luat Dunlop Sport Maxx Rt care sunt aprope terminate...au aderenta dar chiar 15000 km este putin. Ma intereseaza acum o anvelopa medie.
     
  10. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Eu am avut Kumho Ecsta SPT KU31, foarte bune, deși dacă te uiți prin teste nu stau extraordinar, dar eu nu am simțit niciodată că pierd aderența, iar la frânare foarte ok. Un minus a fost că erau un pic zgomotoase dar nimic ieșit din comun.
    Uzura a fost decentă, vreo 35k km te duc fără probleme.
    Baftă.
     
  11. Blackprowler 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Mar 2018
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A4 B8 Avant,2.0 TDI,CJCB,136Hp, 2013
    Salut,
    Am achizitionat si eu masina din profil si sunt in faza de analiza pentru echipare corespunzatoare.
    M-am lamurit (nu 100% dar momentan incerc sa ma abtin sa pun intrebari fara sens) in urma trecerii prin acest topic referitor la dimensiuni anvelope si jante.
    Intrebarea mea este daca a avut careva dintre voi sau aveti ceva informatii despre anvelopele Uniroyal Rainsport 2(225/50 R17).
    Intreb pentru ca am identificat pe OLX un set de jante pe 17 cu ET-ul cam mic(28) dar totusi acceptabil si sunt echipate cu acest tip de anvelope despre care nu prea am foarte multe informatii. Google-ul trimite la niste prezentari/review-uri pe youtube, cam plictisitoare, doar am inteles ca sunt sub egida Michelin si cam atat.
     
  12. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Screenshot_20180325-125053.png Screenshot_20180325-125148.png
     
    Blackprowler apreciază asta.
  13. MDU

    MDU Gold Member

    Înscris:
    30 Oct 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 quattro, 2.0 TDI CGLC, 2014
    Salut,

    M-am gandit sa inlocuiesc rotile de vara existente cu unele de alta dimensiune si anume pe 18 inch. Initial am cautat jante originale insa am renuntat dupa o perioada din doua motive, personale: cele SH au preturi relativ ok dar prezinta zgarieturi/urme vizibile ceea ce nu imi place; iar cele noi au preturi relativ ridicate iar eu nu sunt sigur ca o sa vreau sa pastrez rotile de 18 multa vreme (depinde de ce experienta voi avea cu ele).

    Prin urmare m-am decis sa merg pe aftermarket, noi.

    Am gasit cateva modele si mi-as dori sa aflu si parerea voastra, pe care din ele le-ati alege voi, si de ce. Am omis intentionat preturile lor pentru ca nu vreau o parere bazata neaparat pe pret.Sper ca ma incadrez in regulile topicului.

    Masina este B8 quattro negru cu suspensie standard. Sa curga parerile :)
    upload_2018-3-27_22-35-56.png
     
  14. sandman

    sandman 6th Gear Member

    Înscris:
    15 Mai 2014
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    ex: Audi A4 B8 Avant, 2.0TDI 170CP, 2011
    Eu zic sa cauti si marci cu un anumit renume in jante, gen oz, msw, borbet. Eu recomand borbet, sunt la al 3lea set si tot marca asta mi-as lua.
     
  15. MDU

    MDU Gold Member

    Înscris:
    30 Oct 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 quattro, 2.0 TDI CGLC, 2014
    Multumesc @sandman. Vad ca ai masina din 2014, deja ai schimbat 3 seturi la aceeasi masina? Cand spui ca esti multumit de ele la ce te-ai referit mai exact?
     
  16. sandman

    sandman 6th Gear Member

    Înscris:
    15 Mai 2014
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    ex: Audi A4 B8 Avant, 2.0TDI 170CP, 2011
    La celelalte masini pe care le-am avut inainte tot Borbet am avut. Multumit ca sunt rezistente si ca nu sunt probleme la echilibrat.
     
  17. Alin03 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Oct 2010
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4 B8, 1.8 TFSI CDHB, 2009
    Am o mica nelamurire daca ma poate ajuta cineva. L-am evitat, evident pe un destept si am atins cu roata bordura. S-a rupt cam 3 cm din peretele exterior al cauciucului. Norocul ca nu am facut pana dar am decis sa schimb acel cauciuc. Am luat unul second dar nu am fost atent la indicele de greutate care ii 93Y. Pe cele de pe masina am 97Y. In rest cauciucurile sunt identice 245/40/18. Acelasi producator si model Pirelli Cinturato P7, profil identic. Credeti ca ii o problema daca un cauciuc are indicele de greutate diferit? Pot aparea vibratii din cauza peretelui probabil mai moale la indicele de 93? Multumesc (Mentionez in cartea masinii recomandat este 93Y)
     
  18. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Nu are nimic.
     
  19. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu este nici o problema.
     
  20. Alin03 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Oct 2010
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4 B8, 1.8 TFSI CDHB, 2009
    Multumesc pentru raspunsuri
     

Distribuie pagina asta