1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Jante si Anvelope la A4 B7 - ce se potriveste si ce alegem

Discuție în 'Jante / Anvelope' creată de marianciuc1, 16 Sep 2008.

  1. Hilfiger

    Hilfiger Platinum Member

    Înscris:
    27 Oct 2011
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Nissan QQ J12
    Sa vezi cand il trage kilometrajul in piept :))
     
  2. Hilfiger

    Hilfiger Platinum Member

    Înscris:
    27 Oct 2011
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Nissan QQ J12
    Am o intrebare:
    Suruburile de B7 sunt M14 x 1,5 x 27mm (exemplu grafic http://www.ebay.de/itm/Radschraube-...lbund-R13-D-26-SW17-Hohler-Kopf-/262191684979 )

    Am comandat suruburi de M14 x 1,5 x 45mm (de Audi Q3, Q5 si Q7) si in mod normal ar trebui sa aiba filetul de 45 mm lung. Dar a venit de 30 mm (vedeti poza atasata ).
    (pe cutie scrie 30 mm, Set suruburi antifurt originale Audi, dimensiunea M14 x 1,5 x 45 mm, Audi Q3, Q5 si Q7 8R0071336)

    Intrebarea mea e ca in mod normal filetul ar trebui sa fie de 45 mm cum scrie in descriere ? (exemplu http://www.biesheuvel.nl/automotive...ol-conisch/m14-x-1-5-lengte-45mm-kop17mm.html )
    Vreau sa le folosesc cu distantiere de 15 mm, deci 27+15= 42mm.
     
  3. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Distanta filetului este doar cea a filetului nu a intregului surub. :) Dorele ... ti-a dat cu virgula :)
     
    alanb1 apreciază asta.
  4. Hilfiger

    Hilfiger Platinum Member

    Înscris:
    27 Oct 2011
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Nissan QQ J12
  5. Scorpyon

    Scorpyon Silver Member

    Înscris:
    10 Iun 2011
    Locație:
    Maramures
    Masina:
    A4 B7, 1.9 TDI
    [​IMG]
    Stie cineva cum se numesc aceste jante ? Nu dupa cod... trebuie sa aibe o denumire. Ce dimensiuni au ? Stiam ca pe 17" sunt insa am gasit un anunt ca sunt pe 16. Eu pe 16 caut acest model, am nevoie pentru rotile de iarna. Le-am gasit la 300e, merita ? MS
     
  6. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    S-a mai scris asta pe forum, dar ne repetam, ca sa facem, daca nu vrem sa citim. Nu au nici o denumire specifica.
    Sunt de 2 feluri aceste jante pe 16 inch si 17 inch. Sunt echipare, in general, la masinile care vin cu echipare S-line exterior din fabrica. Eu pe cele de 16 inch le am din fabrica pe masina si au codul 8E0 601 025 AR. Capacul pentru suruburi roata, la aceste jante, are codul 8E0 601 165.
    Dimensiuni: 7J x 16 inch - ET 42 cu HUB 57.1 mm si PDC 5 x 112. Si asa arata pe masina cu suspensia 1BA = confort. Poza este cu masina mea.

    26082011113.jpg

    Aici: http://www.original-felgen.com/ ai toate jantele montate pe Audi
     
    Scorpyon apreciază asta.
  7. Scorpyon

    Scorpyon Silver Member

    Înscris:
    10 Iun 2011
    Locație:
    Maramures
    Masina:
    A4 B7, 1.9 TDI
    Multumesc. Am citit tot topicul de la cap la coada si nu am gasit acest model, deci nu am intrebat fara sa caut. :)
     
  8. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu scria pe topicul asta. Nu am spus ca scria in topicul asta, am spus ca scria pe forum. Citesti forumul integral nu doar ce crezi tu ca te intereseaza. In fine, acum ai datele care te intereseaza pentru ce vrei sa cumperi. O zi buna.
     
  9. popeflo

    popeflo 2nd Gear Member

    Înscris:
    24 Ian 2015
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 B7 1.9 TDI (BRB) 85 kw 2008
    Salut! Eu pe B7-le meu am jante 4F0071497666 7j 17 inch et 42 si anvelope de vara GT Radial sportactive 235 45 r17 97xl care anvelope le-am luat noi. Din cate am citit au probleme cu aderenta pe carosabil umed. Le-a mai incercat cineva ?
     
  10. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
  11. Mariuspolizei 2nd Gear Member

    Înscris:
    20 Apr 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A6 Avant, 2.0 TDI 177 HP 2012, CGLC Multitronic
    Salutare! Masina dim semnatura e echipata cu un set de anvelope Michelin 205/55/R16. Atunci cand am cumparat-o, am primit bonus inca un set de jante de aliaj, cu cauciucuri de iarna, din care 2 aproape noi, iar celelalte tocite cam 50%. Zilele astea m-am uitat la setul de jante de rezerva si am vazut ca au anvelope 195/65/R15, iar pe jante scrie 7JX15 H2 ET39. Oare se potrivesc pe masina, avand in vedere ca in CIV nu sunt prevazute? Si mai ales ca nici nu prea am vazut B7 cu jante pe 15. Pe de alta parte, nici nu as vrea sa le dau, avand in vedere ca anvelopele sunt destul de bune.
     
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Da intra si se potrivesc pe masina ta dar va arata ca o struto-camila.
     
    Mariuspolizei apreciază asta.
  13. Mariuspolizei 2nd Gear Member

    Înscris:
    20 Apr 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A6 Avant, 2.0 TDI 177 HP 2012, CGLC Multitronic
  14. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Tu faci ce vrei si mai departe nu are rost sa disecam firul in patru. In plus atat timp cat masina ta nu este prevazuta cu aceste anvelope atentie mare la I.T.P. si la un eventual control in trafic.
     
  15. Scorpyon

    Scorpyon Silver Member

    Înscris:
    10 Iun 2011
    Locație:
    Maramures
    Masina:
    A4 B7, 1.9 TDI
    Am gasit o pereche de jante pe 17", sunt 7,5Jx17h2 si ET28.
    Se vor potrivi ?
    Sau ma poate ajuta cineva cu specificatiile de la jantele mele si pana in ce dimensiuni sa caut ET, J ca sa nu mai tot postez aici ? Saptamana viitoare am un drum mai lung si vreau sa imi cumpar jante.
     
  16. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ce ai gasit nu sunt bune la masina ta. Au ET-ul prea mic pentru 17 inch. Degeaba intrebi aici daca tu nu faci nici cel mai mic efort ca se te ajuti singur. Dimensiunile maxime si minime ale jantelor pentru masina ta sunt trecute in C.O.C.-ul emis pentru masina ta cu toate specificatiile. Fiecare masina are un anume specific si model de jante. Degeaba intrebi pentru ca poti jongla cu ce jante vrei ca sa le montezi pe masina ta. Trebuie sa stii ce inseamna ET-ul, J-ul si asa mai departe. Toate astea sunt scrie pe forum de zeci de ori pana acum. O zi buna.
     
    Scorpyon apreciază asta.
  17. Scorpyon

    Scorpyon Silver Member

    Înscris:
    10 Iun 2011
    Locație:
    Maramures
    Masina:
    A4 B7, 1.9 TDI
    Specificații tehnice
    7,5j
    16
    Et 45
    5x112
    Diametru butuc 66,5

    [​IMG]


    Sunt pe 16.
    O parere va rog :)
    Imi plac foarte mult, iar pe 16 nu gasesc ceva mai frumos decat atat. Din cate am citit aici pe forum stiu ca am nevoie de inel de centrare cu siguranta. De la 66.6 la 57.1 mm cred.

    Inca ceva:

    Am vazut ca acest model e cam rar. In caz ca lovesc una si nu mai e buna de nimic (ma gandesc la rau), as gasi sa cumpar una separat ? Sau sa caut un model mai popular dar mai urat ? :)
     
  18. Scorpyon

    Scorpyon Silver Member

    Înscris:
    10 Iun 2011
    Locație:
    Maramures
    Masina:
    A4 B7, 1.9 TDI
    Revin din nou :)

    Stiu ca la B7 et-ul ar trebui sa fie intre 35 si 45. Am gasit alte jante de A4 B8 pe 17 cu 600e , imi plac foarte mult, problema e ca are ET28. In afara de eroare la vitezomeru, o sa stea mai in afara, imi explica cineva de ce nu pot sa le pun ? Multumesc :)
     
  19. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    Nu ai nici eroare la vitezometru( daca pui 235 45 17) si vor da si foarte bine, mai ales in combinatie cu suspensie sport
     
    Scorpyon apreciază asta.
  20. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ca sunt prea iesite in afara. Ti-am mai spus sa citesti toate aceste topicuri din aria asta si mai ales sa inveti cum jonglezi cu ET-ul adica dezaxarea unei jante fata de centrul rotii. In functie de ET si J-ul jantei se cumpara si anvelope ca sa cresti sau sa micsorezi latimea (impropriu spus latime pentru ca roata nu are latime ci numai niste proportii si procente) totala a unei roti adica a unui ansamblu compus din janta plus anvelopa.
     
    Scorpyon apreciază asta.

Distribuie pagina asta