1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Jante si anvelope la Audi A5 - ce alegem - ce se potriveste

Discuție în 'Jante / Anvelope' creată de schitimus, 22 Aug 2008.

  1. stonez

    stonez 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Oct 2017
    Locație:
    Târgu Mureş
    Masina:
    Audi A5, Sportback, Quattro, 2.0, 190hp, Euro6
    Salutare all, sunt posesor nou a A5, 2015, 190hp, quattro, euro6.

    Prima data va spun povestea.

    Masina a venit cu jantele LM de 17, care is 7,5J, cele mai ieftine de la A5 dupa cate stiu eu, care sunt facute in Ungaria. (atasez poza, codul 8T0 601 025 B 8Z8)

    Momentan am jantele astea puse.

    Mai am un set DOTZ HANZO tot de 17, care is de pe masina veche un passat care demult e vanduta, et 35, 8J, astea le-am avut montate pe audi approx. 1 luna, au fost okay in mare parte nu aratau extraordinar din cauza et-ului, dar buba cea mare era ca guma de pe ele is 235/45/17 care nu apare in recomandarile audi asa ca le-am scos la vanzare chit ca imi plac f mult :(, am vrut sa le tin astea ptr iarna dar pas.

    Jantele LM de 17, o sa le tin cred, in sensul ca am gume de iarna pe ele 225/50/17, plus ca din broshura audi din 2015 de A5, observ ca astea is 100% recomandate si jantele si si masura de 225/50/17 de audi pentru iarna. Poate imi raspunde cineva la chestia asta daca e pe bune sau in fine. Daca ma sucesc poate le dau si imi iau ceva de 18 ptr iarna dar asta vedem in viitor.

    Trebuia neaparat sa imi iau un set nou mai mare si eraim intre setul Y-Design si un alt set de 18 8T0 601 025 CC, pentru vara. (atasez poze de ambele de pe original felgen)

    Intr-un final am ales si am cumparat celebrul set de 19 Y-Design, codul este codul nou (am obs ca is 2 coduri), adica : 8T0 601 025 CK. (fabricat italia cu codul si stanta audi pe jante etc) (atasez poze)

    Acum intrebarea mea se compune din 2 parti, dar inainte vreau sa precizez ca in ultimii 6-7 ani, jante de 17 am avut cu balon de 45.

    1)

    Prima parte este faptul ca din toate tabelele de pe net la 8,5J ne scrie : Ideal tyre width 235 or 245 mm, si Maximum tyre width 255 mm.

    Acum tot din broshura originala audi a5 din 2015 observ ca audi recomanda la janta asta si si la alte de 19 cu 8,5j dimensiunea 255/35/19, dar in aceeasi timp de exemplu la jantele Rotor tot de 19 care is 9J recomanda tot 255/35/19.

    Care e faza ? De ce recomanda audi la 8,5J si la 9J aceeasi dimensiune de cauciuc ?

    Raspunsul definitiv ptr Y-Design este de 255/35/19, daca da de ce ca tabelu zice altceva ?

    2)

    Care este fizic diferenta in utilizarea de zi cu zi a Y-Design cu 255/35/19, adica balon 35 fata de un balon de 40 (care as fi avut daca as fi cumparat setul 8T0 601 025 CC) ?

    Trebuie sa ma stresez ca rup sau indoi jantele de 19 pe drumurile noastre din RO ?

    Dar diferenta intre un balon 45 cum am avut pana acum, fata de un balon 35 cum posibil o sa am de acum incolo care ar fi diferenta in utilizare ?
     
  2. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Eu am pe A5 ul 3.0 jante de 19 vara alături de care a venit masina cu anvelope 255/35 R19 și totodată jantele tale de 17 pe caree consider și eu cele mai urate posibile
    225/50R17 pt iarna

    Diferenta de confort este cer - pământ
    Când schimb jantele zici ca schimb masina...

    Fizic nu am schimbat nici măcar 1 bucsa in 200.000 km parcurși cu ea pe acest setup, nu am îndoit vreo janta so nici nu am avut probleme

    Insa depinde de tine, de ce stil ai de condus și de ce drumuri frecventezi...

    Concluziile le tragi singur

    Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
     
  3. stonez

    stonez 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Oct 2017
    Locație:
    Târgu Mureş
    Masina:
    Audi A5, Sportback, Quattro, 2.0, 190hp, Euro6
    ce model de jante is cele de 19 ? si ce J au ? Pune o poza cu masina, mersi
     
    Ultima editare: 1 Mai 2018
  4. lucaflo26

    lucaflo26 Silver Member

    Înscris:
    14 Iun 2015
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A6 C7 2016 ultra 190 HP
    Eu astea am vazut pe un A5 si arătau bestial

    20180430_093806.jpg
     
  5. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Poftim
    [​IMG]

    Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
     
  6. stonez

    stonez 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Oct 2017
    Locație:
    Târgu Mureş
    Masina:
    Audi A5, Sportback, Quattro, 2.0, 190hp, Euro6
    lucaflo26 sunt de 19 sau 18 ? Nu imi dau seama.

    Cata_ADC arata beton !
     
    Cata_ADC apreciază asta.
  7. RaduB

    RaduB 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Feb 2016
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A5 Sportback - S-Line - 2014
    Buna!

    Detin un Audi A5 Sportback 2014. Vreau sa achizitionez niste jante de vara pentru el.
    Pe fisa de la reprezentanta, dupa seria de sasiu imi da urmatoarele dimensiuni:

    [​IMG]
    [​IMG]

    Jantele care vreau sa le achizitionez sunt astea: https://www.olx.ro/oferta/jante-aud...relli-p7-noi-IDaQW4l.html#b329c696ba;promoted

    Intrebarea mea este, jantele alea au ET 47. S-ar potrivi pe masina mea ? Nu ar iesi prea afara sau ar bate in telescop?

    Multumesc!
     
  8. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    fa-ma sa te inteleg @RaduB ...
    tu ai ''mura in gura '' primite toate info legate de ET si altele si vrei sa pui tot ceva neconform ??
    uneori tind sa cred ca voi glumiti cand puneti astfel de intrebari ... ori poate o faceti la misto

    Pune exact ceea ce trebuie cu specificatiile oferite de producator

    Noi toti ceilalti montam un ET cat mai mic , tocmai ca un A5 e permisiv si merge spre o janta cat mai la linie

    ET-ul mare este pentru A4 , A3 etc
     
  9. RaduB

    RaduB 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Feb 2016
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A5 Sportback - S-Line - 2014
    @Cata_ADC

    Multumesc de raspuns! Din pacate, am intrebat deoarece acest tip de jante (care il si doresc,altele nu ma intereseaza) este doar cu acest ET. Nu gasesc cu alt ET nicaieri de vanzare.
     
  10. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Atunci folosesti distantiere ca sa jonglezi cu ET-ul adica sa-l micsorezi. Fara compromisuri nu se poate. Bafta.
     
  11. RaduB

    RaduB 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Feb 2016
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A5 Sportback - S-Line - 2014
  12. snipe 3rd Gear Member

    Înscris:
    16 Oct 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    S5 Sportback 3.0 TFSI CREC 2015
    E de cativa ani buni pe piata, cu asta se ocupa. Din cate imi amintesc are review-uri bune.
     
  13. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Nu distanțiere când poți alege o janta potrivita de la început...
    Dacă oferă garanție și factura atunci sunt ok
    Nu am mai auzit de ei sau sa iti dau un feedback ca și achiziție

    Dar sunt mai ok decât pe olx

    Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
     
  14. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Este coleg cu noi pe forum. S-a mai mentionat asta aici pe acest forum. Este de foarte mare incredere si produsele sunt exact ca si in descriere.
     
  15. cristysir

    cristysir 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Iun 2014
    Locație:
    Focșani
    Masina:
    Audi A5 Coupe, 1.8 TFSI 170 CP, 2009; Audi TT Roadster, 1.8T 225 CP APX, 2000
    Salutare tuturor,

    Am nevoie de o lamurire legat de jantele din poza de mai jos. Am tot cauta pe net si nu am dat de la ce model de audi sunt jantele. 19x9J et 24 - vreau sa le montez pe A5-ul din profil. Ating pe undeva avand ET-ul asa de mic ?

    Multumesc, cu stima.
     
  16. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    cristysir apreciază asta.
  17. AlexxB 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Iun 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A5, 2.0, 2013
    Salutare,

    Intrebare pentru binevoitori si care binenteles se pricep/stiu/au avut cauciucuri/anvelope pe masina.
    Masina: audi a5 2013 2.0
    Roti: 255/35 R19
    Pe masina am Bridgestone POTENZA care fac galagie fara doar si poate.

    Inainte sa imi cumpar altele noi as vrea sa aflu parerea voastra: Care sunt cele mai NEgalagioase cauciucuri pentru vara.

    M-am uitat la:
    - PIRELLI P ZERO NERO GT 255/35R19 96Y XL (73dB)
    - HANKOOK VENTUS S1 EVO2 K117 255/35R19 96Y XL (72dB)
    - NOKIAN zLINE 255/35R19 96Y XL (73dB)
    - CONTINENTAL SPORT CONTACT 3 255/35R19 96Y (74dB)

    - DUNLOP SPORT MAXX RT2 255/35R19 96Y (69dB)

    Daca ar fi sa ma iau dupa dB, Dunlop ar fi pe primul loc, doar ca nu stiu cat de mult conteaza acei 3-4 dB.

    As aprecia foarte mult o parere a unei persoane care aceeasi "problema" ca si mine si il deranjeaza galagia din mers si si-a cumparat mai multe modele pana a gasit unul care nu este asa de galagios. Pareri pe net am gasit dar as vrea ceva sigur sa nu dau 2500-3000 de lei pentru niste pareri.

    Multumesc anticipat
     
  18. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Eu am ceva din curtea Goodyear/Dunlop și recomand, nu le auzi după ce se încălzesc.
    Din ce știu și Hankook sunt liniștite.
    Baftă.
     
  19. Adi24

    Adi24 5th Gear Member

    Înscris:
    10 Oct 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A5 2.0tdi quattro 2014 CGLC
    Eu am Michelin pilot sport 4 si sunt multumit de ele,daca cauti pe forum sunt mai multe persoane cu modelul asta de anvelope si poti sa iti faci o parere.
     
  20. AlexxB 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Iun 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A5, 2.0, 2013
    Multumesc de raspunsuri.
    Reformulez intrebarea de baza: Nu ma intereseaza daca ruleaza bine pe uscat, pe ud, pe iarba etc, daca tine 1 an sau 5, singuru criteriu pe care ma intereseaza este zgomotul.

    Sunt pe tirerack si tyrereviews dar sunt prea limitat si nu am gasit un filtru specific si doar pentru quiet la dimensiunile mele 255/35 R19.
    Repet, daca este amabil cineva care are nemultumirea asta pe care o am si eu legat de zgomot, as aprecia foarte mult.

    Multummesc anticipat.
     

Distribuie pagina asta