1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Jante si anvelope la TT Mk2 8J - ce alegem si ce se potriveste

Discuție în 'Jante / Anvelope' creată de ady_aldea, 31 Mar 2008.

  1. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    E simplu.
    TT MK1 are 5 x 100
    TT MK2 are 5 x 112
     
  2. Stranger 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Mai 2016
    Locație:
    Bucuresti-londra
    Masina:
    Audi TT
    Buna ziua,
    Aam intrebat acum 2 saptamani daca e vreo diferenta intre roata de rezerva de Audi TT Mk1 si cea de TT Mk2. Am inteles ca dimensiunea ar fi aceeasi, singura diferenta ar fi ca Mk = 110 mm la prinderea suruburilor si Mk2 = 112 mm la prinderea suruburilor.

    Am comandat o roata originala Continental 125/70 R18, cu prindere 112 mm si nu intra in spatiul din portbagaj alocat rotii. Va rog daca ma puteti ajuta ce dimensiune este de fapt. Multumesc.

    image.jpeg

    image.jpeg
     
  3. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Roata aia o fi originala, dar nu de TT MK2.
    Cam asta patesti cand nu intrebi inainte sa cumperi.
    Tu ai intrebat diferentele intre MK1 si MK2, care ti le-am dat.
    Nu ai zis ca vrei sa cumperi o rezerva compatibila cu masina ta care sa iti incapa in locasul din portbagaj si nici nu ai aratat vreo poza.
     
  4. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Astea ar fi dimensiunile:
    AUDI TT(2007-2016)
    SPACE SAVER SPARE WHEEL
    18 inch wheel
    tyre size 125/70 R18

    Roata cand ai pus-o in portbagaj, ai pus-o umflata? Cred ca trebuie sa stea desumflata.
     
  5. Stranger 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Mai 2016
    Locație:
    Bucuresti-londra
    Masina:
    Audi TT
    E originala de TT Mk2 si de aceea intrebam or fi mai multe modele? Umflata am pus-o da nu cred sa fie diferenta mare intre umflata si desumflata.
    Plus inca o treaba asta vad ca are chitul de schimb gen cric, coarba.. In ea, la masina mea coarba, cricul, triunghiul si compresorul stau pe lateral intr-un suport de polistiren..
     
  6. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Numai marimea asta apare. La mine trebuie sa o tin desumflata, altfel nu imi incape. Vezi si la tine daca o desumfli ce - ti schimba.
     
  7. Stranger 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Mai 2016
    Locație:
    Bucuresti-londra
    Masina:
    Audi TT
    Am desumflato si tot nu intra in cercu ala de poliester( cand o desimfli ea isi pastreaza forma, nu se micsoreaza cu mai mult de 1cm). Daca scot forma aia din poliester intra lejer da ramane spatiu pe langa ea unde se vede tabla masini.. Te poti uita La a ta sa vezi daca locasu ala e aceiasi forma-aceiasi diametru? Cred ca exista si alt format mai mare..
    Forma acuala a cercului e cu un deget mai mare decat janta fara cauciuc.
     
  8. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Normal ca nu incape, spatiul ala la tine este spatiu de depozitare, nu spatiu pentru roata de rezerva.
    La TT MK2 altfel arata suportul ala cand e vorba de roata de rezerva.
    Dar dupa cum vad in poza ta, suportul tau este format din 2 jumatati, incearca sa scoti jumatatea din stanga pe care se afla cheia de roti si cricul, dupa aia incearca sa pui rezerva.
     
  9. Stranger 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Mai 2016
    Locație:
    Bucuresti-londra
    Masina:
    Audi TT
    Daca scot acea jumatate de polistiren gri intra roata insa nu imi place cum se vede locul liber ramas in jurul rotii deaceea ma gandeam ca exista si o alfel de roata mai mica care sa intre acolo fara sa mai scot acea jumatate, ori sa schimb forma aia cu o alta care sa imbrace portbagaju lasand loc decat de roata.. Mi se pare urat sa ti se vada tabla masinii si cabluri. Vad ca asa arata si in pozele anterioare. Multumesc mult pentru poze.
     
  10. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Pai nu puteai sa zici asa de la inceput ca sa lamurim un lucru, acela ca tie nu iti place cum vine roata de rezerva din fabrica pe masina ta ?
     
    MarianMaxx apreciază asta.
  11. Stranger 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Mai 2016
    Locație:
    Bucuresti-londra
    Masina:
    Audi TT
    Pai pe bune se vede urat :))
     
  12. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Pai pe bune asa vine din fabrica. Deci ori te obisnuiesti cu "se vede urat" ori iti pui parchet in portbagaj, ori renunti la rezerva.
    Ce anume te deranjeaza, iei pranzul zilnic in portbagaj si primesti musafiri, sau ... ?? Nu inteleg. Acolo nu umbli decat in caz de o eventuala pana, nu ridici mocheta zilnic sa vezi ce mai face roata de rezerva.
     
  13. Stranger 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Mai 2016
    Locație:
    Bucuresti-londra
    Masina:
    Audi TT
    Nu am o problema deosebita cu faptul ca producatoru nu a fost atent la detalii, pur si siplu credeam ca ii lipseste masinii ceva sau roata treb sa fie alta. Eu am avut numa BMW-uri, cele mai multe noi si portbagajul acestora arata diferit, cele mai multe neavand nevoie de roata de rezerva, fiind run flat tyres.
    Am gasit ceva ce ar putea acoperii din spatiul acela unde se vad cabluri.
    Va multumesc pt raspunsuri.
     
  14. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu ai gasit nimic, aia este o bucata decupata din polistirenul vechi. Il poti decupa si tu dupa cum doresti.
     

Distribuie pagina asta