1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Jante si anvelope pentru A3 8P Sportback - ce se potriveste si ce alegem

Discuție în 'Jante / Anvelope' creată de psebi, 30 Iul 2010.

  1. Crap 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Aug 2015
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A3 8p/vW MK5
    audi66 Salut, sigur sunt 16"

    Problema este ca nu gasesc deloc capace la modelul asta. Am masurat cu ruleta si am 155 mm si 55 mm interior. Singurele care s-ar potrivi ar fi unele de VW.

    Am sanse sa gasesc pe spatele jantei cod ? :)
     
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Crap jantele alea sunt niste facaturi / copii / replici daca sunt pe 16" pentru ca acel model nu s-a fabricat pe original, ca si dimensiuni, decat asa cum ti-a spus audi66. Pentru jante replici cauti, daca ai noroc, pe net si poate gasesti ceva capace sa se potriveasca.
     
  3. elvis31

    elvis31 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Noi 2015
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 8P Sportback, 2.0 TDI 140 CP, 2009
    Am discutat cu cineva de la un service de anvelopa si mi-a spus ca modelul asta de Goodyear e asa si asa.

    Mi-a recomandat modelul de mai jos:
    https://www.vexio.ro/anvelope-vara/...tm_term=205/55R16+91W+POTENZA+ADRENALIN+RE002
    Tot cu Bridgestone potenza (model mai vechi) a venit din fabrica masina.
    Am gasit la 270 lei bucata.

    Cred ca o sa le iau pe acestea.
     
  4. Crap 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Aug 2015
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A3 8p/vW MK5
    Am gasit o poza mai veche...inainte sa le fure, nu pot sa-mi dau seama. m-am convins ca's fake'uri, pe spate scrie JWL TF > made in italy...
     
  5. AndreiSP 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Iul 2017
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A3, 1.9 TDI, 2005
    Salut, am si eu o intrebare,
    Recent am fost la Porsche Timisoara pentru a afla dimensiunile care pot fi omologate de RAR, astfel rezultatul este acesta:
    dimensiuni.jpg
    Detaliile masinii, precum se poate vedea si in poza, sunt: Audi A3 2005 Sportback, 1.9 TDI, 105 cp.
    Eram interesat de dimensiuni deoarece am jante de 18 si vream sa-mi achizitionez altele noi, dar nu eram sigur daca pot alege de 17 sau 18. Situatia asta mi-a fost clarificata de document.

    Intrebarea mea este, as putea sa pun jante de 17" cu 8J si ET 35? Jantele fiind acestea:
    http://ejante.ro/magazin-online/jante/produs/forzza-vertu/1584017
    Din cate vad e cam mare diferenta la ET fata de cum este recomandat. Asta ma cam deranjeaza, si din pacate astea-s cam singurele jante aftermarket care ma atrag.
    Care ar fi efectele daca as pune astfel de jante, iese in afara caroseriei?, daca masina e inacarcata e posibil sa bata ceva?
    Exista vre-o medota sa fie de ET 45, macar? (In prezent am jante de 18 cu ET 45 si 8J iar anvelopele 225/40ZR18 92W si par a fi in regula, n-am intampinat probleme).

    Alta intrebare ar fi legata de dimensiunile anvelopelor, pentru 17" se pare ca am 2 alegeri 205/50 R17 si 225/45 R17 , nu inteleg de ce la cele din urma ar merge un ET mai mare, iar la primele e recomandat ceva mai mic. Care ar fi mai recomandate pentru jantele descrise mai sus, sau daca gasesc, pentru jante cu ET 45?
    Nu prea am inteles cum se calculeaza grosimea anvelopelor, nu-mi dau seama care-i diferenta intre 225/45 R17 si 205/50 R17 (eu as opta pentru o anvelopa cu grosime mai mica, sa nu fie o diferenta foarte mare fata de cele de 18, pe care le am acum).

    Multumesc,
    Andrei
     
  6. Soaita Alin

    Soaita Alin 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Iun 2017
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A3 Sportback, 2.0 TDI - 140 cp (CBAB), 2010
    AndreiSP,

    Grosimea (talonul) se calclueaza in felul urmator (ex 225/45)
    225 reprezinta latimea anvelopei, exprimata in milimetrii.
    45 reprezinta procentul pe care il reprezinta grosimea cauciucului, raportat la latime. Adica, 45% din 225 mm inseamna 101.25 mm. Deci acesta este talonul sau grosimea de cauciuc pe care o vei avea. Pt 205/50 vei avea 102.5 mm, deci vizual diferenta va fi infima.

    Pt alegerea ta de jante ET de 35 va insemna ca janta iti va iesi cu aproximativ 2 cm in afara, mai mult decat cea stock (vs ET 55). ET-ul din pacate nu il putem mari, fiind dat de constructia jantei. In schimb il putem micsora folosind distantiere, dar nu e cazul tau.
    Sincer, asta intreb si eu pe forum, daca nu cumva freaca in aripi, mai ales ca eu vreau sa le combin cu jante pe 18" si arcuri cu drop -30mm.

    Ce parere aveti de jante Azev Type M 18", 8,5J et 35, pe A3 8P din 2010 ? Pentru un fitment mai frumos as adauga la pachet arcurile eibach pro kit.
    Conform calculelor rotile vor fi cu 3,3 cm mai iesite in afara decat cele stock. Exista risc de frecat in aripi ?

    Poate este vreun coleg care a trecut deja prin acest experiment.
    Pe luni cred ca merg si eu la Porsche Timisoara dupa acel document sa vad daca am voie sa pun jante de 18" pe A3 din 2010 2.0 tdi, dpdv legal.

    O zi faina!
     
  7. Alaci Marian

    Alaci Marian 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Feb 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi a5 2014 2.0tdi quattro
    Salut,ma puteti ajuta si pe mine cu câteva păreri? Am un a3 1.9 2004 si folosesc momentan anvelope de vara 225 45 17....Dar din cauza drumurilor noastre vreau sa schimb cauciucurile cu 225 55 17,aveti vreo idee ating,freacă pe undeva ?
     
  8. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu sunt omologate pentru masina ta. Cauta si monteaza ce a omologat producatorul pe masina ta. Asta afli din C.O.C. Daca nu il ai mergi la importatorul Audi si il iei de acolo.
     
  9. Soaita Alin

    Soaita Alin 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Iun 2017
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A3 Sportback, 2.0 TDI - 140 cp (CBAB), 2010
    pfff..... m-ai deprimat Cristi..... :))) chiar aveam planuri marete cu niste Rotor de 18"
     
  10. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ghinion. :)
     
  11. Alaci Marian

    Alaci Marian 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Feb 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi a5 2014 2.0tdi quattro
    Mda pe mine nu ma interesa dacă sunt sau nu omologate,doar vroiam să știu dacă pot pune fara sa atingă pe undeva...
     
  12. Soaita Alin

    Soaita Alin 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Iun 2017
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A3 Sportback, 2.0 TDI - 140 cp (CBAB), 2010
    Revin cu experiente noi de la reprezentanta. Conform COC am voie doar 16 si 17 sa pun pe masina, desi stiu clar ca pe 1,4 tsi exista si jante de 18 din fabrica. Probabil Audi il considera superior lui 2,0 tdi.....
    Intrebarea mea ar fi urmatoarea: Cei de la RAR, acorda atentie amanuntita acestui document sau pus si simplu dna sau dl de la ghiseu se uita pe el, si transcrie totul pe carte? Se face un fel de dosar care merge la analizat sau se obtine aprobare pe loc?
    Trebuie documentul in original sau se poate si o copie printata ( eu am COC primit pe mail, cu stampila si semnatura).
    Merci!
     
  13. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Se uita pe C.O.C. se verifica si omologarea de tip conform motorizarii existente pe masina si pe urma se trece si pe carte ce scrie in C.O.C. Mai departe am mai repetat raspunsurile de zeci de ori pana acum.
    Despre toate astea s-a discutat in topicul dedicat omologarilor jantelor si anvelopelor altele decat are masina din constructie.

    Inca ceva si iti atrag ultima oara atentia
    altfel mesajele scrise de tine se vor sterge: te rog, sa modifici/completezi profilul tau cu masina care o detii (in speta Audi), adica: tipul masinii, model, an de fabricatie, tipul motor/capacitate cilindrica si obligatoriu cod motor pentru ca data viitoare, daca mai pui intrebari, sa nu stam sa ghicim despre ce tip de masina si motorizare vorbesti. Uita-te la profilul meu si ai sa intelegi, cum trebuie sa arate si profilul tau. Multumesc.
     
  14. Fallen

    Fallen Silver Member

    Înscris:
    6 Iul 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 SB Ambition 2006 / 2.0 TDI BMM 170hp @ 410nm PowerTech Stage1+
    Salutare. Ce jante imi recomandati si mie pentru vara?

    Avand in vedere ca mi-am cumparat in 2015 cele mai proaste cauciucuri de vara, foarte galagioase, imi intra esp-ul in veselie de cand cu cuplul marit, m-am decis sa incropesc un plan de schimbare prin martie-aprilie, anul viitor.
    Mi-am montat ieri cauciucurile de iarna, niste nexenuri de 16" Snow-G WH2 205/55/R16 pe niste jante de tabla oem si dumnezeule... parca mi-am cumparat alta masina. Este foarte confortabila la gropi, invart volanul cu un deget, e silentioasa. Sunt perfect constient ca aceste cauciucuri tot nu sunt la o calitate excelenta, gen Continental, Nokian, Dunlop, etc, dar am facut fata cu brio iarna trecuta pe nametii care au fost fara sa se joace ESP-ul cu viata mea :)).

    Deci, imi recomandati si mie niste jante? ceva oem, sau aftermarket, mai dragute. Imi plac foarte mult jantele lui Cosmin de A4 cumparate anul acesta, insa sunt pe 18" si parca n-as merge asa sus pt ca nu le am omologate in carte. Ar insemna pasi in plus si cred ca totusi r17 sunt de ajuns.
    Va multumesc anticipat!

    Ca buget, n-as vrea sa dau mai mult de 2000lei pe ele.
     
  15. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    Si eu ma gândeam in primavara sa schimb jantele mele pe 17 de vara cu altele 17 sau 18. Ma gândeam sa caut unele cum are Cătălin pe B6 cele de A5 dar nu cred ca intra cu ET 29, iar celelalte au ET prea mare si nu imi place sa fie "barca".
     
  16. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Cele de S-line pe 17 par a fi o alegere buna pentru tine :icon_thumright:

    60.jpg
     
  17. Valentinosss22 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Noi 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Bkc, 2005
    Salut, am un audi a3 8p si am nevoie de 4 roti pt ca pe ale mele le duc la recondiționat, am găsit la un prieten de pe o jetta roti pe 245 45 17, aveți idee daca merg la mine?
    Multumesc
     
  18. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Da. Jantele se potrivesc dar anvelopele nu. Poate vrei sa spui 225 45 17 pentru ca la masina ta astea sunt anvelopele care ai voie sa le montezi pe jante de 17 inch.
     
  19. Soaita Alin

    Soaita Alin 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Iun 2017
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A3 Sportback, 2.0 TDI - 140 cp (CBAB), 2010
    Salut! Oare a incercat cineva pe A3, jante de 18", latime 8,5j si ET35 cu anvelope 225/40/R18? Conform teoriei ar trebui sa fie mai iesite decat cele stock (225/45/R17 - ET56, 7j cred) cu aprox 41mm ceea ce ma face sa ma intreb daca exista riscul sa frece in aripi.
    Merci!
    PS: Stiu ca nu sunt legale, dar .... "life is too short to drive boring cars" :)
     
  20. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Riscul de a freca in aripi apare doar daca masina va fi lasata deliberat prin suspensie sau incarcatura, altfel vor fi doar niste jante iesite cu cativa mm in afara.
     

Distribuie pagina asta