1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Jante si anvelope pentru A4 B5 - ce se potriveste si ce alegem ?

Discuție în 'Jante / Anvelope' creată de SERGIU101, 14 Ian 2009.

  1. alessandro 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Oct 2012
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    A4,AFN 110 CP,1997
    Salut.ce parere aveti de niste jante pe 16' cu cauciucuri 225/55..ET nu-l stiu dar cred sigur ca este intre 35 si 42,pentru masina din semnatura.ms
     
  2. George05 4th Gear Member

    Înscris:
    26 Noi 2012
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    A4, ADR 1.8i, 1995
    Se dă o problemă, cu următoarele date:

    - jante OZ (Opera cred) 17"
    - anvelope 235 45 R17

    Ideea este în felul următor: am cumpărat maşina cu respectivele componente şi vreau să le schimb.
    Nu sunt mulţumit în primul rând de faptul că simt orice denivelare a drumului, lucru care duce la un discomfort accentuat, iar în al doilea rând de faptul că îmi uzează foarte repede componentele suspensiei şi direcţiei. Ca un alt factor negativ, ar fi consumul mai ridicat de carburant. Astea sunt lucruri observate de mine şi nu citite pe net.

    Întrebarea mea este: aveţi recomandări în privinţa unor alte jante ?
    Eu m-am gândit la următoarele combinaţii:
    - pentru vară: jante de 16" cu anvelope 205 55 R16
    - pentru iarnă: jante de 15" (de preferat tablă) cu anvelope 195 65 R15

    Sunt dispus să cheltuiesc maxim 400 de euro pentru un set de jante.
     
    Ultima editare: 21 Apr 2013
  3. mindsoul

    mindsoul 2nd Gear Member

    Înscris:
    30 Dec 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    audi a4 model 1996 1,9 tdi
    80kg peste masa maxima admisa 1.9tdi, e posibil?

    Salut,

    vreau sa incarc masina cu 80kg in plus peste masa maxima admisa de 1790kg ce scrie in cartea masinii, masina cantareste 1365kg. Motorul este 1.9tdi 90 de cai, iar rotile sunt 205/60/r15.

    Pot face asta, sau risc mult?

    Cauciucurile din ce am citit au o greutate maxima admisa pe roata de 500kg.
    Bridgestone Turanza Ecopia
     
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Daca anvelopele au indice de greutate peste masa maxima admisa nu o sa ai probleme. Bafta
     
  5. George05 4th Gear Member

    Înscris:
    26 Noi 2012
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    A4, ADR 1.8i, 1995
    Spuneţi-mi şi mie, vă rog, ce ET trebuie să aibă jantele de B5 pentru 15" şi 16" ? Vorbesc de cele originale. Eu ştiam că 45 respectiv 42, dar vreau să fiu sigur.
     
  6. marcel9290 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Apr 2013
    Locație:
    Moldova
    Masina:
    audi a4 b5,1.8,benzina
    Buna seara,am un audi a4 b5 din '96 si am gasit o oferta de jante si nustiu daca stau bine pe a4 pe care il detin o sa pun si niste poze cu jantele!si vreau o parere de la voi.
     
  7. sorinborzaro 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Oct 2010
    Locație:
    Brad Jud. HD.
    Masina:
    Audi A4 avant 1896 cmc AFN TDI 81 kw an 1997
    cum aleg cauciucurile pentru roti

    Am achizitionat recent de pe net un set de anvelope Michelin Alpin A4 si am o oarecare indoiala vizavi de originalitatea lor deoarece nu am gasit inscriptia DOT pe ele, desi au codul cu tara si fabrica de provenienta si nu toate au avut acele etichete autocolante cu indicatii de performanta.
    As fi interesat sa aflu daca cineva a mai avut o situatie asemanatoare, sau daca ma poate lamuri cineva. Va multumesc anticipat
     
    Ultima editare de un moderator: 16 Aug 2013
  8. mikaela4

    mikaela4 Platinum Member

    Înscris:
    7 Oct 2011
    Locație:
    Barcelona
    Masina:
    Audi A4b5 AFN1,9 TDI feb.1999 Audi A4B5 AFN1,9TDI quattro, august1999
    Sper sa-ti fie de folos imaginea atasata, desi sunt cativa ani de cand o am, nu cred ca s-au schimbat prea multe, iar DOT-ul ar trebui sa il ai, cu atat mai mult cu cat vorbim de Michelin, indiferent unde ar fi fabricate. Verifica daca ai inscriptiile respective.
    :salute:
     
    Ultima editare de un moderator: 16 Aug 2013
  9. sorinborzaro 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Oct 2010
    Locație:
    Brad Jud. HD.
    Masina:
    Audi A4 avant 1896 cmc AFN TDI 81 kw an 1997
    in mare sunt specificatiile din poza, doar ca nu exista inaintea codului de tara si a datei de fabricatie cuvantul dot ca si pe alte cauciucuri. le-am si cantarit in idea ca ar fi resapate dar sunt cu cateva zeci de grame mai usoare decat specificatiil producatorului. sper ca la montare sa nu am surprize neplacute. multumesc pentru ajutor
     
  10. costel71

    costel71 6th Gear Member

    Înscris:
    6 Mar 2013
    Locație:
    Brad , Hunedoara
    Masina:
    Audi A4 B5 Avant / 1.6 AHL / 1997
    Am primit un set de jante de la un Audi A4 B8, 7j, Et 39, incaltate cu anvelope 225/55/R16. As putea sa le folosesc pentru masina din semnatura? Am intrat aici : "http://www.automobile-catalog.com/tire/1997/241385/audi_a4_avant_1_6.html" , si nu gasesc anvelope cu inaltimea "55", ci doar cu "50", si chiar si asa, pentru 225 scrie "wide tires !' . Am pus una de proba pe spate, si nu freaca niciunde. Exista riscul ca roata sa frece la balans, sau cu pasangeri in spate? Ce ma sfatuiti ? Rotile stau pe masina super. Multumesc.
     
  11. costel71

    costel71 6th Gear Member

    Înscris:
    6 Mar 2013
    Locație:
    Brad , Hunedoara
    Masina:
    Audi A4 B5 Avant / 1.6 AHL / 1997
    Am incaltat masina cu rotile din postul anterior. Diferenta de la 195/65 R15 pe care le-am avut anterior, si cele 225/55 R16 , e foarte mare as spune, in ceea ce priveste raspunsul directiei. Insa am observat ca si raspunsul suspensiei pe cea mai mica denivelare pe care o intalnesc pe sosea este la fel de mare. Banuiesc ca repercursiunile asupra elementelor directiei si suspensiei sunt la fel de mari. Are sens sa le folosesc in continuare sau mai bine renunt la ele ? Sau mai bine imi achizitionez anvelope de 205 pentru jantele de 15'' ? Pun aceste intrebari deoarece la ambele dimensiuni de jante de care vorbesc , am anvelope de vara, si as vrea sa stiu cum sa le pregatesc pentru sezonul viitor. Pentru iarna am anvelope 195/65R15 noi pe jante de tabla.
     
    Ultima editare: 15 Sep 2013
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Renunta la acea marime a anvelopelor. Mergi pe 195 65 15 sau 205 60 15 (dimensiunea asta daca este omologata in C.I.V.).

    Cu anvelope de 225 55 16 scurtezi durata de viata pentru bratele directiei si in plus masina nu se misca asa cum trebuie (demaraj, consum, etc.). Bafta
     
  13. costel71

    costel71 6th Gear Member

    Înscris:
    6 Mar 2013
    Locație:
    Brad , Hunedoara
    Masina:
    Audi A4 B5 Avant / 1.6 AHL / 1997
    Ok. Multumesc Cristi. Astazi am mers cu masina vreo 15 km, cu anvelopele pe 225, si intr-adevar, vibratii permanente si deranjante. Posibil vibratiile datorate si ....stiu eu, telescoapelor putin obosite, desi cu anvelopele 195 nu am avut nici o problema. Fara bataie, fara "leganat" pe denivelari, ce sa zic ok.
     
  14. Alexey Volkoff 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Ian 2014
    Locație:
    Iaşi
    Masina:
    A4, 1.9, 1996
    Ce distantiere in recomandati pentru 1996 ?
    Multumesc
     
  15. costel71

    costel71 6th Gear Member

    Înscris:
    6 Mar 2013
    Locație:
    Brad , Hunedoara
    Masina:
    Audi A4 B5 Avant / 1.6 AHL / 1997
    Masina mea e echipata acum cu jantele OE din tabla, 6,5J, ET 45, 15 inch. Pe timp de vara, am jante aliaj, tot de la Audi, 7J, ET 45, tot 15 inch. Insa mai am , tot de vara, un set de roti de tabla, OE, de la un B8, pe 16 inch, 7J, ET 39, cu anvelope 225/55-16. Se simte masina pe sosea intr-un mod extraordinar cu ele. Parca e alta. Am probat. Nu freaca in aripa sau protectiile din plastic, e undeva la jumate de centimetru de suportul telescopului. Intrebarea e, afecteaza geometria? Trebuie facute ceva reglaje ?
     
    Ultima editare de un moderator: 11 Feb 2014
  16. M0n0p0l 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Iun 2013
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A4 B5, 1.6, 1997
    Salutre lume! Am si eu o mica nelamurire. Problema sta asa: vreau sa-mi iau niste jenti mai "frumoase" sa zic asa. Momentan sunt cele de tabla pe 15 si vreau sa trec pe aliaje de 16 (am in talon, nu e problema) dar cineva care a facut aceeasi treaba pe un Opel Astra (1.6 ca si a mea) a zis ca deja nu-i mai trage masina din cauza greutatii jentilor si cauciucurilor (el avea tot tabla pe 15 inainte). Sfatul lui a fost sa ma gandesc foarte bine daca vreau sa fac asta pt ca scade foarte tare performanta masinii. Are cineva idee despre problema asta sa ma lamureasca si pe mine sau a mai facut cineva upgrade-ul asta sa aflu din experienta voastra? Multumesc anticipat.
     
  17. Adyzuu

    Adyzuu 2nd Gear Member

    Înscris:
    11 Dec 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A4 B9 Avant, 2.0TDI 190hp, DETA, S-tronic.
    Am nevoie de o parere, poate sunt dintre voi care ati folosit modelele acestea de anvelope: Pirelli P7 Cinturato BLUE sau Goodyear Eagle F1 Asymmetric 2.
    Care sunt mai "bune"? Voi pe care le-ati alege?
     
  18. Sidukaa

    Sidukaa 4th Gear Member

    Înscris:
    18 Mai 2012
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi 1.6 (AHL) 1996 Audi 2.0 TFSI (BWE) 2007
    @monopol... Din punct de vedere al performantei, masina ruleaza cel mai bine cu jantele care iese din fabrica, adica cele stock. Pe cealalta parte, daca ii pui niste jante mai marisoare, evident ii scade putin performanta (acuma sa nu te gandesti ca nu mai trage), dar capata un aspect frumos. Eu detin un 1.6 si am ales jante pe 16 cu cauciucuri 225... un aspect foarte placut + ca jantele imi ies putin de sub caroserie si arata beton.(am noroc ca la noi in zona sunt drumurile facute :yahoo: )
    Ca performanta, nu mai are acel demaraj asa puternic, dar tot are si de intins se intinde perfect si in plus de asta o janta mai mare cu un cauciuc mai lat iti ofera putin mai multa stabilitate.
     
  19. Guest 35258 Guest

    Deci sa inteleg ca jante 5*100 pe 17 nu se potrivesc la a4 b5 din 2000 :(
     
  20. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Exact. Tu ai PDC-ul 5 x 112
     

Distribuie pagina asta