1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Joja ulei si/sau martor nivel ulei la minim - avertizare presiune ulei la motor - A7

Discuție în 'Audi A7' creată de Dumitru Ionut Madalin, 31 Dec 2017.

1. Dumitru Ionut Madalin

Dumitru Ionut Madalin 1st Gear Member

Locație:
    Giurgeni
    Masina:
    Audi A7 2013-3.0tdi cdu
    La multi ani colegi, si un an nou bun fara incidente!!
    Am masina din semnatura, 3.0 tdi, 245cp, cod motor CDUC o intrebare am si eu! Am facut schimbul de ulei la motor cu Castrol 5-30w, treaba este ca la circa 7000 km am fost nevoit sa completez cu ulei circa 500-600 gr, sa vina aproape la nivel, acum dupa inca 3000km a scazut iar sub jumatate! Este normal asa, sau sa schimb marca de ulei ? Sarbatori fericite!

2. apokalypsm

apokalypsm Silver Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A8 3.0 TDI ASB Tiptronic quattro 2005
    Din cate stiu eu 3.0 tdi are consum normal de ulei 1L la 5000km. Cel putin cod ASB al meu conform cartii, al meu nu manaca nimic la 10k cum schimb eu.

Dumitru Ionut Madalin apreciază asta.
  3. Dumitru Ionut Madalin

Locație:
    Giurgeni
    Masina:
    Audi A7 2013-3.0tdi cdu
    Al meu dupa calcule consuma cam 100 ml la 1000 km, eu zic ca nu e mult, dar tinand cont ca in Germania avea intervalul de schimb la 30000km, cat se completa ? :)
    Deci sper ca asa e motorul, deoarece fum nu scoate, tevile sunt alb dar am zis ca poate am ales un ulei prost.

4. Mihai Alm 1st Gear Member

Locație:
    Urziceni
    Masina:
    Audi a7 3000 tdi din 2012
    Cati litri de ulei intra in motorul cod CDUC de la masina din profil: cumva 6.4 litri ? Multumesc anticipat

5. Dumitru Ionut Madalin

Locație:
    Giurgeni
    Masina:
    Audi A7 2013-3.0tdi cdu
    Da, cam 6,4 litri intra, pun 6L apoi completez cate putin pana vine la nivel!
    2 bidoane de 4L sa ramana si de completat, momentan am Castrol.

Distribuie pagina asta