1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Jurnal Audi 80 B3 1.9 diesel

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de adishoferu, 27 Dec 2011.

  1. adishoferu

    adishoferu 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Oct 2011
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    80 B3, 1.9D, 1988
    Va salut. M-am gandit sa postez si eu sa povestesc despre masina mea, despre reparatiile pe care le-am facut si despre ce voi mai face in viitor.
    De cateva luni am devenit sofer si in 18 ianuarie am examen la categoria C + E. :)
    Imi doream un VW Vento sau un Golf 4 dar avand numai 500 de euro am gasit un Audi 80 tot prafuit intr-o curte. L-am cumparat cu 550 de euro, am cumparat o baterie (ca nu avea) si am mers dupa el.
    Masina am inteles ca a fost benzinara si i-a schimbat motorul in talon de 1.6 diesel. Ea are de fapt un motor de 1.9 de pe o Skoda. I-am schimbat filtre, ulei, am facut verificare, asigurare si ma puteam plimba cu ea oriunde, oricand. Sunt foarte multumit de ea. :icon_thumright:

    Am mai schimbat un stop pe spate ca era crapat. Am schimbat ceasurile de bord ca nu mergea turometrul cu alte ceasuri care tot nu mergeau.
    Cea mai mare problema pe care o are masina sunt suportii de la motor. Sunt aceeasi suporti de benzinar si cand schimb viteza imi tremura toata masina. Am schimba suportii cu altii noi dar tot asa imi face. Trebuie sa tai de pe o caroserie de B4 si sa sudez la a mea bratele alea care tin motorul.
    Inca o problema pe care mi-am facut-o singur sunt rotiile. Aveam pe 14'' si in talon imi scria pe 15''. Mi-am cumparat pe 15'' si imi ating in aripi la fiecare denivelare sau groapa, am roluit aripile dar tot asa face, imi tai toate cauciucurile(am cauciucuri de iarna noi polaris).
    Am pus un cd-player, niste boxe, un amplificator si o lada :) sa se auda mai bine si mi-am vopsit farurile.
     
    Ultima editare de un moderator: 27 Dec 2011
  2. Bogdan.IS

    Bogdan.IS Audi Expert

    Înscris:
    6 Sep 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 C5 1.9 TDi , Audi 80 B3 1.6 D
    Felicitari pentru noua achizitie , si bafta in continuare la modificari .
    O intrebare ... ce ai facut la faruri ???? ca arata prea bine .
     
  3. adishoferu

    adishoferu 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Oct 2011
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    80 B3, 1.9D, 1988
  4. adishoferu

    adishoferu 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Oct 2011
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    80 B3, 1.9D, 1988
    Ultima modificare adusa masinii a fost cadou de Craciun. Am vopsit aripile si capota si le-am aranjat sa stea toate la linie. Am mai cumparat semnalizatoare albe si am modificat grila din fata. Acum vreau sa imi schimb toba finala cu una goala de inox daca imi place cum se aude:) Din cauza lipsei banilor lucrarile merg destul de greu:) Dar sunt posibile. Ma bucur ca nu merge masina mai mult de 170 ca nu mai scriam acum:racer:
     
  5. Bogdan.IS

    Bogdan.IS Audi Expert

    Înscris:
    6 Sep 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 C5 1.9 TDi , Audi 80 B3 1.6 D
    Bafta in continuare cu modificarile ! :) Sa-mi dai un pm cu id-ul tau , sa-mi mai spui anumite idei de modificari pt masina :p , ca eu is in pana la a mea :) .
     
    MARIJAN apreciază asta.
  6. alyn_xwt 4th Gear Member

    Înscris:
    26 Dec 2011
    Locație:
    Târgoviște
    Masina:
    volkswagen passat 35i
    frumos audi, sa il stapanesti sanatos. dar ce dimensiune ai u trecuta in carte la cauciucuri? ca din ce vad sunt foarte foarte mari cauciucurile. eu la audi 100 am 185/65 r15 sau 205/60 r15 si culmea din ce am gasit inclusiv la reprezentanta masina mea a avut doar 185/70 r14
     
  7. adishoferu

    adishoferu 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Oct 2011
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    80 B3, 1.9D, 1988
    Multumesc! In carte este prima oara pe benzina la care dimensiunea este pe 14 si proprietarul a facut-o diesel si a schimbat si in carte dimensiunea pe 15... La benzina scrie 14 si la diesel scrie 15.
     
  8. alyn_xwt 4th Gear Member

    Înscris:
    26 Dec 2011
    Locație:
    Târgoviște
    Masina:
    volkswagen passat 35i
    da tre sa scrie o marime cu am dat eu exemplu ca scrie la mine. totusi mi se par prea mari rotile la a ta. din cate stiu eu audi 80 b3 a avut 175/70 r14 si 205/50 r15 da na ai nostri destepti de la rar ori fi trecut ce li sa parut lor
     
  9. adishoferu

    adishoferu 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Oct 2011
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    80 B3, 1.9D, 1988
    Cand am cumparat masina avea roti pe 14. Eu i-am pus pe 15 ca asa imi scrie in carte si in talon si poate imi ia garcea talonul. Masina nu e inscrisa pe mine si nu cred ca pot sa schimb talonul:(
     
  10. mik15

    mik15 Platinum Member

    Înscris:
    8 Aug 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    VW Touareg 3.0TDi
    vezi ce ET au jantele...probabil din cauza asta iti ating in aripi. Daca nu ai altele cu ET corespunzator incearca sa pui niste cauciucuri ceva mai inguste...
     
  11. adishoferu

    adishoferu 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Oct 2011
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    80 B3, 1.9D, 1988
    O sa imi cumpar cauciucuri de vara mai inguste:) Eu merg mai mult singur cu masina si nu este asa greutate, nu prea ating rotile decat la denivelari mai mari. Acum vreau sa plachez tot portbagajul cu placaj ca aveam roata de rezerva in stanga si vreau sa stea jos:D
     
  12. adishoferu

    adishoferu 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Oct 2011
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    80 B3, 1.9D, 1988
    Am schimbat telescoapele si arcurile/fata singur. Din aceasta cauza schimb acum capetii de bara ca i-am distrus, pivotii pt ca le-am taiat burdufele si burdufele de la planetare deoarece aveam unul rupt:)
     

Distribuie pagina asta