1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Jurnal de bord - Audi S5 4.2 FSI V8

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de lucianmarius, 26 Oct 2015.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. GeoBAG 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Feb 2017
    Locație:
    Blaj
    Masina:
    Audi a4 b7 2008
    Asta era ?
     
  2. lucianmarius

    lucianmarius Gold Member

    Înscris:
    6 Mai 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi Q7 2018 3.0 TDI / Ford Mustang Bullitt V8 2020 / ex Audi S5 V8 2007 4.2 FSI (CAUA)
    @GeoBAG - nu mai retin numerele dar culoarea asta era. Za monster...
     
  3. TaZZuLeTz

    TaZZuLeTz Bronze Member

    Înscris:
    1 Apr 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI 2012 CDTA
    Da, mai e unul care arata la fel cu numere de Giurgiu și sta undeva pe lângă Luica.

    Referitor la topic și mașina, am citit toate paginile și pot spune ca masina e super frumoasa, mai ales interiorul care e moartea mea - roșu.

    Totodată, se cunoaște un adevărat pasionat de Audi, la cati bani ai băgat în toate la mașină ta, se cunoaște un om dedicat.

    Felicitări pentru devotament și drumuri fără probleme! Jos pălăria!
     
    Marco_audi apreciază asta.
  4. lucianmarius

    lucianmarius Gold Member

    Înscris:
    6 Mai 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi Q7 2018 3.0 TDI / Ford Mustang Bullitt V8 2020 / ex Audi S5 V8 2007 4.2 FSI (CAUA)
    @TaZZuLeTz - multumesc frumos, din pacate timpul nu mi-a permis sa ii fac tot ce doream.
    Erau pe lista - culoarea aceea cameleon, evacuare speciala de la Armytrix, distantiere de 20 sa iasa in exterior rotile dar ii dam bice cu business-ul, familia si sanatatea, adevaratele prioritati, masina cazand pe plan 4.

    Maybe in another life :D
     
    Cata_ADC apreciază asta.
  5. TaZZuLeTz

    TaZZuLeTz Bronze Member

    Înscris:
    1 Apr 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI 2012 CDTA
    Eh, or sa vina și astea pe parcurs. Important e sa fie toată lumea sănătoasă, sa vina banii și le faci pe parcurs.

    Oricum, nu e ca și cum e vreun cazan, din contra e superba și asa cum e, iar dedicația ta e oricum remarcabila!
     
  6. lucianmarius

    lucianmarius Gold Member

    Înscris:
    6 Mai 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi Q7 2018 3.0 TDI / Ford Mustang Bullitt V8 2020 / ex Audi S5 V8 2007 4.2 FSI (CAUA)
    Update la 122.000 km.

    Masina a consumat placutele frana spate in 15.000 de km, erau textar, banuiesc ca am nimerit ceva contrafacute. Am luat ATE, montaj si manopera de 350 de lei. Mi-a rupt mecanicul burduful de la pistonul de frana stanga spate, urmeaza sa il schimbe pe banii lui.

    Masina a primit folie Llumar LATI Ceramic 85% luneta si spate, 65% geamuri fata laterale si AirBlue 80 pe parbriz.

    Pozele vorbesc de la sine... image1.JPG image2.JPG image3.JPG image4.JPG image5.JPG image6.JPG
     
    stefan550, TaZZuLeTz, Cata_ADC și alți 10 apreciază asta.
  7. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nici acum nu ai scapat de scrisul de pe hayon si suportul de numar ? :) Indreapta S5-ul.
     
  8. D@ny

    D@ny 6th Gear Member

    Înscris:
    9 Iul 2012
    Locație:
    Arad / Timișoara
    Masina:
    A4 B8 2009, CAHA
    Cât te-a costat folia pentru parbriz și cum ți se pare?


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  9. lucianmarius

    lucianmarius Gold Member

    Înscris:
    6 Mai 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi Q7 2018 3.0 TDI / Ford Mustang Bullitt V8 2020 / ex Audi S5 V8 2007 4.2 FSI (CAUA)
    S5-ul e drept, poza e stramba :D acolo e pus de fabrica. Cat despre scris...acolo ramane,e mandria firmei :D:D

    @D@ny - folia de parbriz a fost 450 de lei. Se vede 95% clar, fata de parbrizul simplu. Nu as mai da banii acum, scade putin caldura si atat. Mi se pare ca s-a prins praf la aplicare, trebuie pusa din nou.
     
  10. cogdao

    cogdao Platinum Member

    Înscris:
    8 Sep 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B8.5 2.0 TFSI QUATTRO TIPTRONIC
    Chiar asteptam impresii despre cea de pe parbriz, m-ai scutit de o cheltuiala inutila :)


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  11. redlife

    redlife Silver Member

    Înscris:
    30 Mai 2010
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A6 C7 Allroad Bi-Tdi
    Salut, spatele urla după niște stopuri pe led dacă nu chiar de facelift. Superba masina !!!
     
  12. lucianmarius

    lucianmarius Gold Member

    Înscris:
    6 Mai 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi Q7 2018 3.0 TDI / Ford Mustang Bullitt V8 2020 / ex Audi S5 V8 2007 4.2 FSI (CAUA)
    La cerinta colegilor voi pune numere cu dubla adeziva, de la Bison tine?
    Dupa cateva ture tari rau de tot pe rasnov-poiana, geamul dreapta refuza sa se mai ridice. Am si un greiere in usa dreapta enervant. Ma lasa ceva motoras/macara. Daca imi dati si mie o recomandare buna sa duc la cineva sa se ocupe de demontat usi si omorat greieri, sunteti cei mai tari :)

    Masina nu va suferi modifcari estetice, este un S5 clasic, prima generatie, original totul pe ea, doar oglinzile mai trebuie sa le rezolv.

    Incerc sa o conserv...
     
    Cata_ADC, alanb1 și Mitiy apreciază asta.
  13. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Tine perfect banda verde de la Bison.

    [​IMG]
     
    TaZZuLeTz apreciază asta.
  14. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Frumos Lucian
    Si eu as da suportul de număr jos, colegii de el vorbeau nu de scris ;)

    Interesanta tare folie de parbriz, mulțumim de feedback

    Sent from my Pixel XL using Tapatalk
     
    smurff apreciază asta.
  15. lucianmarius

    lucianmarius Gold Member

    Înscris:
    6 Mai 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi Q7 2018 3.0 TDI / Ford Mustang Bullitt V8 2020 / ex Audi S5 V8 2007 4.2 FSI (CAUA)
    Salut dragi colegi. Astazi a fost o zi gri pentru Audi din pacate.
    De dimineata ma duc motivat la service sa schimb burduful de la pistonul de frana spate, deoarece il ciupise mecanicul la ultima operatiune de schimbare placute frane. Stau linistit vreo jumate de ora si ma uit la masina pe elevator si constant socat ca mi-a pus unul din bratele elevatorului pe prag in margine in loc sa prinda acel canal. Si l-a infundat putin sub masina.

    Am zis INCREDIBIL - vin sa schimb placute, plec cu burduful rupt, vin sa schimb burduful plec cu pragul indoit. Erau cunostinte. Si cand zic erau, erau, nu mai sunt pentru mine. Imi zic ei sa ma duc alta data sa vedem ce rezolvam, la care eu le zic ce gandesc:daca mai vin la voi plec fara masina. O sa ia foc sau pica de pe elevator in ritmul asta.

    Lectie importanta: cand faceti ceva la masina, doar la service cu raspundere, fara intelegeri intre "prieteni". Au comis-o, o rezolva. "prietenii" se spala pe maini.

    Am zis asta e, nu e mare lucru.

    Apoi o duc la service autorizat si ii dau lista sa rezolve:
    plafonul are niste indoituri pe laterale si au aparut 2 dungi de rugina. foarte ciudat, pun si poze sa vedeti si voi. Capota are putina vopsea sarita si e putin indoita la farul drept. Le vopsim si indreptam pe ambele. Am mers la king-auto, dau garantie lifetime la vopsea. Imi zic ca ma costa 1350 lei ambele, eu zic ok.
    Apoi le mai zic sa imi rezolve la usa dreapta ca ceva trepideaza in mers.

    La nici 1 ora dupa ce las masina, ma suna: d-le Lucian, ne pare rau, v-am spart geamul dreapta. Cica firma de a pus folia nu l-a prins corect si a picat. Rezolva ei, si geam si folie noua. Eu stau si ma intreb: ori toti sunt nebuni, ori eu sunt nebun ca vreau servicii macar acceptabile?

    Cam asa i-a mers la Audi-ul meu azi.

    Mai schimbam butonul de frana de la interior, s-a cojit, schimbam chederele de la geam ca sunt batrane, am dat comanda de pini si mufe sa refac firele de electromat de la oglinzi si voi lua oglinzi originale. Important: sa le inscriptionez sa nu le mai shuteasca hotii.

    Mai ramane de facut un detailing interior dupa si o sa am masina faina :D.

    Atasez si pozele sa vedeti ciudatenia de pe plafon. image1.JPG image2.JPG image3.JPG image4.JPG image5.JPG image6.JPG image7.JPG

    Promit sa revin cu poze superbe dupa ce reparam tot. Un audi TREBUIE sa arate bine.
     
    Andu333, cogdao, Cata_ADC și încă o persoană apreciază asta.
  16. andyzaharia

    andyzaharia Audi Expert

    Înscris:
    11 Ian 2013
    Locație:
    Chișinău
    Masina:
    Current: A6 55 TFSIe 2022, Past: Audi A4 B8, 2.0 TDI CAGA, 2008
    Nasoala treaba cu rugina... ai avut parte de o zi din aia ... ca din hell, dar se rezolva toate!

    Bafta!
     
  17. mik15

    mik15 Platinum Member

    Înscris:
    8 Aug 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    VW Touareg 3.0TDi
    cu rugina aia ar trebui sa mergi totusi la Audi, are garantie inca pe partea asta, daca e vopseaua originala si nu sunt urme mecanice de frecare pe acolo ar merita o incercare, desi probabil ar fi mai multa bataie de cap si fara rezultat, dar totusi...oricum, pretul cerut e chiar foarte bun pentru reparatie. Si eu am patit-o cu indoitul pragului tot la un Audi, sunt dobitoci, au impresia ca semnele alea de pe prag sunt puse acolo sa dea bine estetic nu sa indice locul unde se pune cricul, niste idioti...iti vine sa le dai o cheie franceza in ochi sa-i caste bine.
     
    smurff apreciază asta.
  18. boresque

    boresque Gold Member

    Înscris:
    3 Sep 2008
    Locație:
    E60
    Masina:
    A6 4B-C5, sedan model 2000, 2.5TDi AKN 110Kw(150hp), c.v. M6-DQS
    :) Nu-i casca ei nici fara cheie. Daca le mai si cheie...
    Mai bine le dai ignore pe viata si feedback negativ pe net. In felul asta ii elimini de pe piata.
     
  19. iVladBogdan Silver Member

    Înscris:
    3 Feb 2013
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A4 B5 1.8T AWT 2001
    Stai linistit, si mecanicul meu mi-a facut o indoitura pe stalpul dreapta spate pe care a trebuit sa o rezolv tot din banii mei, evident. Nu a recunoscut nimic. In mod normal, orice om normal la cap i-ar fi "dat papucii" dupa o faza de genul, dar cand stai si te gandesti la rece ca pur si simplu nu gasesti un garaj/service de pasionati care sa trateze masinile cum le tratam noi, te resemnezi. Crede-ma, se poate mult mai rau si asta la service-uri mari, recomandate de multa lume. Eu la urmatoarea masina, daca va fi una mai scumpa, ma gandesc sa apelez la colegul CataADC, chiar daca trebuie sa strabat o gramada de drum.
     
    smurff și Cata_ADC apreciază asta.
  20. lucianmarius

    lucianmarius Gold Member

    Înscris:
    6 Mai 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi Q7 2018 3.0 TDI / Ford Mustang Bullitt V8 2020 / ex Audi S5 V8 2007 4.2 FSI (CAUA)
    In sfarsit am pus mana pe audi ul meu.

    Am vopsit plafonul si capota, au iesit splendid, din pacate nu reusesc sa fac poze bune ca este noapte. M-am plimbat o ora cu v8-ul prin oras cu zambetul pe buze.
    Am cumparat oglinzi originale Audi SH dar arata ca noi si le-am inscriptionat. Cost 700 lei total.
    @K U L - mersi mult de codurile pentru pinii de reparat cablurile de la electrocrom. A mers ok cu piesele bmw.
    Am schimbat macaraua geam dreapta pe original, discount 20% la reprezentanta. 1300+200 manopera - cei din service au rupt 2 geamuri dreapta din pacate, platite pe costul lor. Aveam un greier in usa dreapta, macaraua veche era rupta, am scapat de el.
    Mici retusuri pe aripile spate de zgarieturi plus vopsit plafon si capota 1750 de lei garantie lifetime la vopsea.


    Total cost 3.950 de lei.

    Masina nu prea isi mai atinge target-ul, cred ca o vom vinde in urmatoarele 6 luni.

    Avem nevoie de un V8 (gata ne-a intrat in sange atat mie cat si sotiei ) dar pe o limuzina confortabila.

    Asta seara ma gandeam cum ar fi sa ma despart de ea si parca mergea asa de bine. Nu se aude nimic, totul impecabil. Vedem. Mai negociem cu proprietarul poate o mai tine :D

    Revin cu poze.
     
    Ultima editare: 9 Aug 2017
    TaZZuLeTz, Baroon și Dobritan sorin apreciază asta.
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta