1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Just Audi A4 B5

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de NiX, 18 Iun 2012.

  1. NiX

    NiX 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2010
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    A4,1.9 TDI,1996
    .....
     
  2. NiX

    NiX 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2010
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    A4,1.9 TDI,1996
    Sau ma gândesc mai serios spre 205/55/ZR16 GOOD YEAR EAGLE
     
  3. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Vezi ca multa lume s-au plans de Goodyear-urile facute in Malaesia, Filipine, China, Thailanda.
    Cauta sa fie Made in Germany.
     
  4. NiX

    NiX 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2010
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    A4,1.9 TDI,1996
    Multumesc de sfat,asa o sa fac. ;)
     
  5. zolik

    zolik Bronze Member

    Înscris:
    10 Iul 2010
    Locație:
    Tg-Mures TRANSILVANIA
    Masina:
    AJM B5 avant 2001+Altea '06 BJB
    Deci jantele acelea tip S-line pe 17'' sunt la tine pe 16''..unde le-ai gasit de cand caut asa ceva..pfuu...de mai gasesc sa cumpar asa ceva cum ai tu trec pe 16'',eu am avut pe 17'' mi-au ramas de pe C6,si le-am dat(aveam 5 buc)..de aproape 2 ani de fiecare data cand vad pe masini acel model imi pare rau..pe B5 vroiam sa le fac albe...oglinzile la fel..si un lip alb in fata..dar am avut un ''gandac'',imi trebuia jante model cu look de A8...ooaahh ce rau imj pare..
     
  6. NiX

    NiX 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2010
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    A4,1.9 TDI,1996
    Zolik ai dreptate privind modelul,prea puțin am întâlnit acest model,chiar aici la noi in zona are cineva un C5 si de fiecare data cand vedeam mașina ma uitam cu stupoare întrebându-ma ,oare sunt pe 16 sau pe 17?!? ....hmmm indiferent,oricum arată bine :) .... Pana intr-o zi cand am surprins mașina mai de aproape si m-am convins ca de fapt sunt pe 16.
    In momentul cand am pus jantele mele la vânzare optam totodata si pentru un schimb in caz ca îmi place modelul cu care se ofertează,la un moment dat primesc un mesaj daca ma interesează un model s-line pe 16 .... cand am văzut pozele nici n-am mai stat pe gânduri si am bătut palma,mulțumit de alegerea făcută,deoarece chiar vroiam sa fac trecerea de la 17 din cauza stării drumurilor de aici si a mașinii care se simte clar afectată la articulatii din aceste motive asa ca voila :))
     
  7. Ogyo

    Ogyo Silver Member

    Înscris:
    6 Mai 2013
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    A4, B5, 1996 - 1.8i 125 cp - ADR
    Sunt si mai greu de gasit modelu asta pe 16, eu am gasit numai pe 17 , si nu te apropii de ele fara cel putin 800 de roni ..
     
  8. NiX

    NiX 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2010
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    A4,1.9 TDI,1996
    Mda, ai dreptate Ogy, una langa alta puse m-au convins sa fac trecerea la ele in schimbul a ceea ce am avut eu, desi imi placeau mult cele care le-am avut, insa aici la noi nu iti poti permite luxul de a rula in conditii optime cu 17'', am incercat, am mers cu mare bagare de seama de fiecare data insa masina se resimte tot mai des, brate, bucse, capete de bara, rulmenti.
    Toate astea datorate solicitarii rotilor si a drumurilor proaste si am zis ca e de ajuns. Asa cum am mai spus, sunt din ce in ce mai multumit de cum merge masina cu ele, de cum arata, sunt multumit practic de ele din orice pozitie ma uit la masina, ceea ce e destul de rar la mine. :)
     
    Ultima editare de un moderator: 21 Mai 2015
  9. NiX

    NiX 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2010
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    A4,1.9 TDI,1996
    Buna,va solicit ajutorul intr-o problema pe care o intampin,brusc m-am trezit cu semnalul franare la sopuri "mort",pur si simplu pe stopuri nu mai am nici o reactie la franare,singurul care actioneaza este cel montat la luneta.
    Va astept cu pareri,cu indrumari de unde as putea incepe sa verific
     
  10. nkady

    nkady 4th Gear Member

    Înscris:
    4 Ian 2013
    Locație:
    Iași
    Masina:
    A4 avant 1.8Tq BFB 163HP 2003
    Ala de luneta l-ai avut sau montat de tine?
     
  11. NiX

    NiX 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2010
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    A4,1.9 TDI,1996
    Ala de luneta l-am avut,curios totusi.....sa fie traseu diferit de circuit,mie imi trece prin gand siguranta,care o voi verifica de cum ajung acasa insa totusi pe stopuri sa nu funtioneze deloc dar ala de luneta da.
     
  12. NiX

    NiX 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2010
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    A4,1.9 TDI,1996
    Am rezolvat problema,in aceeasi zi cu postarea problemei,cand am ajuns acasa,am verificat prima data ce era logic,si anume ... becurile;stupoare sau nu,ambele aveau filamentul de pe frana ars,iar eu fericit ca nu m-am complicat prea tare.
    In alta ordine de idei,a inceput restaurarea,si anume....
    -KIT brate OPTIMAL
    -Burduf planetara dreapta+stanga;
    -Senzor ABS dreapta fata;
    -Fuzeta + rulment + zenzor ABS stanga(fuzeta era ovalizata la unul dintre locasurile pivotului asa ca am fost sfatuit sa o schimb cu tot ansamblul enumerat mai sus);
    -Protectie discuri frana fata; (eu nu aveam deloc);
    -Furtune lichid frana fata;
    -Rulmenti dreapta+stanga spate;
    -Discuri frana drepta+stanga spate;
    -Scut motor metalic;

    Asa ca,partea mecanica procent de 90% finalizata,ar mai fii reconditionarea casetei de directie pe viitor,pierde putin ulei probabil din cauza garniturii.

    Sper ca anul acesta sa pot sa finalizez si partea estetica...
    -Schimb aripi fata;
    -Schimb parbriz;
    -Vopsire integrala;

    Planuri de upgrade:
    -Lupe Morimoto si.....vom mai vedea de ce ramane loc.

    Sper ca nu v-ati plictisit.
     
  13. zolik

    zolik Bronze Member

    Înscris:
    10 Iul 2010
    Locație:
    Tg-Mures TRANSILVANIA
    Masina:
    AJM B5 avant 2001+Altea '06 BJB
    Nu trebuia sa pui optimal...iti va parea rau...nu vreau sa te dezamagesc,stiu entuziasmul cand pui piese noi pe masina,dar stiu un mecanic care sta nu departe de mine care a refuzat pur si simplu sa monteze asa ceva pe o masina,cand l-am intrebat motivul,a zis ca sunt mai slabe decat bratele oem in 250K km si el nu se risca(asta era prin 2010)poate de atunci s-a mai schimbat calitatea...
     
  14. NiX

    NiX 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2010
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    A4,1.9 TDI,1996
    Mda....nu contest experiența lui însă sincer mi s-au părut cele mai ok raportat la preț si proveniența de fabricație ,adică Germania.
    Pe lângă acest fapt prietenul meu chiar a montat optimal si pana in prezent nu s-a plâns lumea de ele;Eu per total sunt mulțumit
     
  15. Ogyo

    Ogyo Silver Member

    Înscris:
    6 Mai 2013
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    A4, B5, 1996 - 1.8i 125 cp - ADR
    Dai ceva banuti din buzunar, dar stim toti ca masinile noastre merita cam ce e mai bun daca se poate .

    Despre brate nuj ce sa zic, depinde si cum ai grija la drumuri ..ce jante ai..ce suspensie ai si in ce stare e.. mai depinde si de norocu care`l ai ..

    Succes , te pup :* :))
     
  16. NiX

    NiX 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2010
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    A4,1.9 TDI,1996
    Ehhh....mare adevăr spui Ogy,de mers,oricum merg atent,tocmai in vederea investiției am schimbat jantele,iar cu drumurile...fiecare cum avem parte de ele...acum cel puțin sper o perioada sa nu mai am probleme pe parte mecanica.
    Cele bune si bafta in toate mai departe privind Audelu.
     
  17. NiX

    NiX 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2010
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    A4,1.9 TDI,1996
    Buna tuturor,n-am mai dat pe aici de mult asa ca am zis ca e timpul sa revin cu.....cateva poze pentru a confirma existenta si......continuam cu ce ne-am propus ceteva posturi mai sus.Ce e nou la noi sunt un set de gume noi de vara Good year dimensiune 225/55/16.
     
  18. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Se pare ca vopsirea integrala se mai amana. :) Cate spray-uri de vopsea ai folosit la bari si retusuri?

    Important este sa mearga motorul, si mecanica sa fie OK, estetica conteaza mai putin. :icon_thumright:
     
  19. NiX

    NiX 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2010
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    A4,1.9 TDI,1996
    Eiii....am folosit "doar" atat cat a fost nevoie :) .....decat zgârieturi si rugina....mai bine "efecte" blur.Da intr-adevar vopseaua cred ca e ultima care v-a sosi,in prima faza vreau sa intru in mecanica,vorba ta motorul sa mearga :racer:
     
  20. NiX

    NiX 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2010
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    A4,1.9 TDI,1996
    Update: Sunt super încântat de noile anvelope,pe care am uitat sa le detaliez mai sus (goodyear efficientgrip 225/55 r16 DOT 2015) insa am o mica problema,datorita configurației eibach pro kit /amortizoare BOGE automatic,care s-au așezat binisor :superman: in 2 ani,la partea fata cand dau de drumuri denivelate si masina intra in balans imi freaca gumele usor in muchia aripilor.Am atasat o poza cu zona cu pricina marcata.Astept un sfat de la voi,ce as putea face?
    Eu ma gandeam sa pun inaltatoare pentru telescoapele fața,dar sunt deschis si la alte sugestii.....
     
    Ultima editare: 27 Iun 2016

Distribuie pagina asta